REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można bezpośrednio powoływać się na przepisy Dyrektyw unijnych

Od 1 maja 2004 r. podatnicy VAT mogą bezpośrednio powoływać się na przepisy Dyrektyw, w przypadku gdy przepisy unijne nie zostały wprowadzone lub zostały wprowadzone nieprawidłowo. Od 1 stycznia 2007 r. weszła w życie Dyrektywa 2006/112/WE Rady z 28 lipca 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Data zawarcia umowy decyduje o podatku

Spółka kapitałowa, której wspólnik pożycza pieniądze, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli umowę podpisano w ubiegłym roku.

Korzystanie z osiedlowych dróg może być kosztowne

Od 1 stycznia trzeba płacić podatek od ustanowienia służebności dróg wewnętrznych. Zmianę najbardziej mogą odczuć przyszli właściciele domów jednorodzinnych budowanych przez deweloperów.

Fiskus może sam ustalić dochód

Jeśli organy podatkowe stwierdzą, że wydatki i stan majątkowy podatnika opodatkowanego ryczałtem lub kartą podatkową są wyższe niż możliwość osiągnięcia dochodów, mogą same określić wielkość dochodu.

REKLAMA

Remont budynku nie zwalnia z zapłaty należnego podatku

Przejściowe niewykorzystanie gruntów, budynków i budowli do prowadzenia działalności nie znaczy, że przestają one być przedmiotami opodatkowania związanymi z prowadzeniem działalności.

Co trzeba wiedzieć, by poprawnie ująć w księgach rachunkowych kupno nowego samochodu osobowego

Spółka zakupiła nowy samochód osobowy do celów opodatkowanej działalności gospodarczej, wpłacając najpierw zaliczkę, później pozostałą kwotę. Czy ograniczenie "do 60% kwoty podatku do odliczenia z faktury" dotyczy też faktury zaliczkowej?

Rozliczanie inwentaryzacji

Różnice mieszczące się w granicach norm przyjętych przez firmę ujmuje się w księgach jako zużycie materiałów. Nie trzeba dodatkowo wyjaśniać przyczyn ich powstania.

Fiskus nie może odebrać wcześniej przyznanego zwolnienia

Jeśli organy podatkowe uznają dowody potwierdzające prawo dostawcy do zwolnienia VAT, fiskus nie może potem domagać się zapłaty podatku, twierdząc, że dokumenty są fałszywe.

REKLAMA

Ministerstwo nie zamierza podnosić stawki

Wbrew zarzutom Komisji Europejskiej resort finansów uważa, że podatek na pieluchy w wysokości 7 proc. jest zgodny z przepisami unijnymi.

Pisma podatkowe wysłane do pełnomocnika uważa się za doręczone prawidłowo

Pełnomocnik, który podaje adres podatnika jako właściwy do korespondencji, nie może twierdzić, że nie otrzymał pism, a doręczenia były nieskuteczne.

Prowadzący skład podatkowy może rozszerzyć usługi

Podatnik posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności polegającej na magazynowaniu wyrobów akcyzowych wyprodukowanych przez inny podmiot może świadczyć usługi magazynowania na rzecz osób trzecich pod warunkiem wskazania odpowiedniej umowy. - Decyzja dyrektora Izby Celnej w Łodzi z 5 stycznia 2007 r., nr 360000-PA-9116-44/2007/AG

Czy należy skorygować podatek, jeśli nastąpiła zmiana przeznaczenia towaru

Firma zajmuje się sprowadzaniem i sprzedażą opon samochodowych. Ma siedem samochodów, które są wykorzystywane w prowadzonej działalności. Siedem kompletów opon zimowych, zakupionych z przeznaczeniem do sprzedaży, czyli jako towar handlowy, zostało przez nas zużytych do wymiany w naszych firmowych samochodach. Czy teraz powinniśmy skorygować podatek naliczony, który wcześniej został przez nas odliczony od całości zamówienia?

Jak ująć rozliczenia międzyokresowe kosztów

Wysokość biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów należy oszacować w sposób wiarygodny. W przypadku braku w tym zakresie uregulowań w ustawie o rachunkowości, można skorzystać z przepisów zawartych w międzynarodowych standardach rachunkowości, odnoszących się do szacowania (wyceny) rezerw.

Jak w 2007 r. ustalać różnice kursowe - obowiązki zgłoszeniowe do 31 stycznia

Od 1 stycznia 2007 r. podatnicy mogą stosować nowe regulacje dotyczące ustalania różnic kursowych. Według nowych przepisów (art. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) podatnicy mogą ustalać różnice kursowe na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub przepisów ustawy o rachunkowości.

Nielubiane pożyczki

Od 1 stycznia 2007 r. wprowadzono wiele zmian w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiany te dotyczą m.in. pożyczek. Dotychczas niektóre z nich były z podatku zwolnione. Teraz zwolnienia z ustawy wyeliminowano.

Na zgłoszenie aktualizacyjne podatnik ma 15 dni

Po zakończeniu wewnątrzwspólnotowego nabycia czy dostawy podatnik VAT UE musi powiadomić o tym organ podatkowy. Ma na to 15 dni.

Resort bezpłatnie przeszkoli audytorów

Resort finansów organizuje bezpłatne szkolenia dla osób, które chcą wziąć udział w egzaminie na Certyfikat Audytorów Systemów Informatycznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia.

Jak wycenić nabyte inwestycje

Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która po raz pierwszy będzie sporządzała sprawozdanie finansowe. Czy zasady wyceny inwestycji w sprawozdaniu finansowym są takie same dla inwestycji krótkoterminowych, jak i dla długoterminowych?

Termin składania deklaracji

25 stycznia mija termin składania deklaracji VAT-7,VAT-8,VAT-12, AKC-3. Do tego dnia należy również rozliczyć VAT przez podmioty zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT oraz podatników niezarejestrowanych dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

O planowanej kontroli fiskus będzie informował przedsiębiorcę

W 2007 roku przedsiębiorca, który prowadzi firmę od co najmniej 24 miesięcy, będzie informowany o planowanej kontroli fiskusa z wyprzedzeniem od 14 do 30 dni.

Dopłata do zimowych ferii jest zwolniona z PIT

Podatnicy korzystający z dopłat do wypoczynku zimowego dzieci nie zapłacą podatku, jeśli środki pochodzą z funduszu socjalnego. W innych przypadkach limit zwolnienia wynosi 760 zł.

Suma musi się zgadzać

Jeśli w informacji dodatkowej pokazywany jest podział pozycji, otrzymywana suma musi być zgodna z bilansem.

Podatek transportowy: projekt już w czerwcu

Fiskus powetuje sobie straty po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie akcyzy na samochody. W czerwcu projekt ustawy o opodatkowaniu wszystkich pojazdów silnikowych. Od 1 stycznia 2008 r. ma wejść w życie roczny podatek od samochodów.

Świadczenia dla rodziny bez podatku

Świadczenie przyznane przez sąd cywilny w trakcie postępowania rozwodowego jako zabezpieczenie pozwu o alimenty nie jest opodatkowane.

Jak ustalić podstawę opodatkowania w przypadku czynności nieodpłatnych

Przekazaliśmy prezent zaprzyjaźnionej firmie z okazji jej jubileuszu. Wartość prezentu zaksięgowaliśmy w koszty reprezentacji i reklamy oraz wystawiliśmy wewnętrzną fakturę VAT. Prezent był wysłany pocztą. Czy koszt wysyłki powiększa podstawę opodatkowania? Jak ustalać podstawę opodatkowania w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług?

Badania kliniczne nowego leku wolne od podatku

Badania kliniczne nowego leku są zwolnione od podatku od towarów i usług. Wynika to z tego, że czynności te należą w PKWiU do grupowania o symbolu 85.14.18.-00.00, jako usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Łęczycy z 1 grudnia 2006 r., nr USIII/443-12/2006.

Jak wyliczyć i ewidencjonować wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia

Praca, jako zajęcie będące źródłem utrzymania osoby fizycznej, może być wykonywana w różnorodnych formach prawnych. Podstawowym trybem świadczenia pracy jest umowa o pracę. Innymi formami świadczenia pracy mogą być umowy cywilnoprawne, w tym umowa zlecenia.

Podatnik może stracić zwolnienie

Zbyt późne dostarczenie dowodów księgowych przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów może spowodować utratę zwolnienia z VAT.

Wypłacenie udziałów w naturze wspólnikowi występującemu ze spółki

Czy podlega opodatkowaniu VAT wypłacenie w naturze udziałów występującemu ze spółki wspólnikowi? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 4 października 2006 r., sygn. PI/005-1403/05/P/04

Lepiej sprzedać, niż darować

Przekazanie mieszkania najbliższej rodzinie w formie darowizny spowoduje, że obdarowany sprzedając je, zapłaci podatek. Lepiej więc sprzedać mieszkanie, a krewnemu podarować pieniądze.

Większa ochrona dla kontrolerów

Poselski projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym ma umożliwić kontroli skarbowej tajną rejestrację samochodów używanych do tropienia przestępców.

Kiedy tworzy się rezerwy na koszty

Sprawozdanie finansowe naszej spółki nie podlega badaniu przez biegłego rewidenta. Czy mamy obowiązek tworzyć na koniec roku obrotowego rezerwy na przyszłe koszty? W jakiej wysokości należy je utworzyć i jak wygląda ich ewidencja?

Cztery dni na wybór opodatkowania

Przedsiębiorcy mogą raz w roku zmienić sposób opodatkowania. Aby rozliczyć się korzystniej, trzeba złożyć oświadczenie w urzędzie. W tym roku jest więcej czasu, bo termin mija w poniedziałek.

Odsetki z bankowych lokat zasilają budżet

W ciągu jedenastu miesięcy ubiegłego roku wpływy z podatku od lokat bankowych wyniosły tyle, ile w ciągu całego 2005 roku. Zdaniem Ministerstwa Finansów podatek od zysków kapitałowych ma niewielki wpływ na proces inwestycyjny.

Termin składania deklaracji

25 stycznia mija termin składania deklaracji VAT-7,VAT-8,VAT-12, AKC-3. Do tego dnia należy również rozliczyć podatek od towarów i usług przez podmioty zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT oraz podatników niezarejestrowanych przez dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Opodatkowanie używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy

Zła wiadomość. Nie wszyscy dostaną zwrot akcyzy za auta sprowadzone z zagranicy. Takie wnioski wynikają z wczorajszego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, które stanie się dla fiskusa wymówką do weryfikacji zadeklarowanych do opodatkowania wartości aut.

Niepełnosprawni nie muszą płacić podatku za psa

Górna granica stawki podatku od posiadania psa wynosi od 1 stycznia 53,69 zł.

Handlu częściami samochodowymi nie można już rozliczać ryczałtem

Od 1 stycznia podatnicy handlujący częściami i akcesoriami samochodowymi mogą opłacać podatek tylko według skali podatkowej lub liniowej stawki PIT.

Jakie są skutki najmu lokalu, gdy nie stanowi on podstawowej działalności podatnika

Firma działa jako osoba fizyczna na podstawie wpisu do ewidencji działalności. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów, opodatkowana jest podatkiem liniowym. W zgłoszeniu rejestrowym nie zamieściła informacji, że w ramach działalności świadczy usługi najmu. Obecnie chcielibyśmy wynająć jedno z pomieszczeń biurowych innemu przedsiębiorcy.

Jak ustalić i rozliczyć koszty pośrednie

Koszty w układzie kalkulacyjnym grupuje się według kryterium ich związku z wytwarzanymi produktami. Związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. Dlatego warto wyodrębnić koszty bezpośrednie i pośrednie, prowadzając ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5.

Nowe państwa członkowskie od 1 stycznia 2007 r. - zmiana zasad rozliczania transakcji z Bułgarią i Rumunią

Od 1 stycznia 2007 r. na podstawie Traktatu o Przystąpieniu, podpisanego 25 kwietnia 2005 r., członkami UE są również Bułgaria i Rumunia. Powoduje to zmianę zasad rozliczeń w przypadku dostaw lub nabyć towarów, które będą przemieszczane do lub z jednego z tych krajów.

Fiskus kontra hutnicy

Błędne koło: 5 tys. pracowników ISD Huty Częstochowa nadal nie wie, czy Urząd Skarbowy upomni się o podatek od ich bonusu prywatyzacyjnego. A termin rozliczenia jest coraz bliżej.

Podatnik musi mieć dokumentację

Aby zastosować zerową stawkę VAT, nie wystarczą rachunki uproszczone. Potrzebna jest dokumentacja potwierdzająca wykonanie czynności.

55 groszy zwrotu za litr oleju napędowego

Rada Ministrów określiła kwotę zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego. Zwrot przysługuje producentom rolnym.

Firmy nie potrafią ujmować kosztów w sprawozdaniach

Firmy nieprawidłowo interpretują definicję sprzedaży. Konsekwencją jest błędne ujęcie przychodów ze sprzedaży dotyczących określonych okresów sprawozdawczych.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy zapłacie zaliczki w formie czeku

Firma produkuje opony do motorowerów i do rowerów wyczynowych. W umowie, którą zawarliśmy z naszym kontrahentem, jest zapis, że na poczet dostawy ma on przekazać zaliczkę na 40% zamówienia. Kontrahent wywiązał się z umowy. Otrzymaliśmy zaliczkę, ale w formie czeku.

Wybór uproszczonej formy opodatkowania

Ustawodawca rozszerzył listę warunków, które muszą spełniać podatnicy opodatkowani kartą podatkową. Od 2007 roku prowadzenie działalności za granicą oznacza utratę prawa do karty.

Inspektor działa prawie jak policjant

Inspektorzy kontroli skarbowej zdobędą uprawnienia zbliżone do Policji. Będą legitymować podatników, zatrzymywać kierowane przez nich pojazdy, a nawet przeszukiwać bagaż.

Opodatkowanie używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda dzisiaj wyrok dotyczący polskiej akcyzy na zagraniczne auta. Gdy akcyza będzie naruszać prawo UE, będzie można odzyskać podatek. Na decyzję trybunału czeka dwa miliony podatników.

Dochód z umorzonych zaległości z podatkiem

Umorzone przez gminę należności, np. opłaty za wieczyste użytkowanie, są przychodem z tzw. innych źródeł i podlegają PIT.

REKLAMA