REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dziedziczenie wkładu zwolnione z podatku

Od nabycia w drodze dziedziczenia wkładu mieszkaniowego związanego z lokatorskim prawem do lokalu członek rodziny nie zapłaci podatku.

Sprzedaż gruntu podlega VAT

Sprzedaż gruntu stanowi dostawę towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Sposób opodatkowania dostawy gruntu zróżnicowany jest w zależności od rodzaju gruntu oraz rodzaju budynku, który jest na nim umiejscowiony. - Interpretacja naczelnika Urzędu Skarbowego w Gostyninie opublikowana na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Jak nabywca i sprzedawca księgują premie pieniężne

Jeżeli premia pieniężna nie odnosi się do konkretnej dostawy, to traktowana jest jak wynagrodzenie za usługę. Gdy natomiast związana jest z konkretną dostawą, powinna zostać potraktowana jak rabat i tak rozliczona w księgach rachunkowych.

Jak rozliczyć zwrot VAT otrzymany z zagranicy w podatku VAT i dochodowym

Jestem czynnym podatnikiem VAT w Polsce (przedsiębiorcą) i chciałabym ubiegać się o zwrot VAT zapłaconego od zakupionych na terenie Niemiec towarów związanych z działalnością. Nie jestem zarejestrowana jako podatnik VAT unijny. Jeżeli dostanę zwrot niemieckiego VAT, to czy będę miała obowiązek wykazania go jako przychodu?

REKLAMA

Połączenie jednostek według standardów międzynarodowych (MSSF)

Konieczność ewidencji połączeń jednostek gospodarczych oraz ujęcie inwestycji w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i współkontrolowanych w dzisiejszych czasach staje się coraz częstszym elementem sprawozdań finansowych. Ich właściwe ujęcie stanowi zaś prawdziwe wyzwanie dla działów księgowych, zajmujących się najczęściej ewidencją powtarzalnych operacji gospodarczych.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią

Osoby mające w Polsce miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, natomiast pracujące w Wielkiej Brytanii od 2007 r., nie będą musiały opodatkowywać w Polsce dochodu uzyskanego z tego tytułu. Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią wprowadza metodę wyłączenia z progresją.

Zakaz reklamy zniekształca rynek

Doradcy podatkowi mają zakaz reklamowania swoich usług. Konkurują cenami usług z księgowymi, którzy mają do tego prawo. Rozwiązaniem byłoby rozdzielenie usług doradztwa od księgowych.

Samochód po pół roku jest towarem używanym

Towarem używanym jest m.in. ten, którego okres używania przez podatnika wynosi co najmniej pół roku. Dotyczy to również samochodów.

REKLAMA

Trzeba oszacować wartość majątku

Jeżeli istnieją przesłanki wskazujące, że składnik majątku mógł utracić część swojej wartości, należy oszacować jego wartość odzyskiwalną.

Zwrot podatku zawartego w cenie materiałów budowlanych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim ułatwić zwrot części VAT.

Współpraca z audytorem najdłużej przez trzy lata

Jeden audytor może badać spółkę skarbu państwa nie więcej niż przez trzy kolejne lata obrotowe - wynika z nowego zarządzenia ministra skarbu państwa.

Od dziś więcej deklaracji można składać przez internet

Można już składać kolejne deklaracje i informacje w sprawach podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg

19, 20 i 21 lutego odbędzie się egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Egzamin odbędzie się w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego Kadr Celnych i Skarbowych w Otwocku.

Będzie więcej swobody w obrocie dewizowym

Senacka komisja pozytywnie zaopiniowała nowelizację prawa dewizowego, która upraszcza przepisy oraz likwiduje część przestępstw skarbowych.

Jak ewidencjonować odprawę emerytalną

Spółka wypłaca pracownikowi odprawę emerytalną. Do jakiego rodzaju kosztów powinno się ją zaliczyć?

Nagrody dla żołnierzy z misji pokojowych bez podatku

Nagrody wypłacane żołnierzom biorącym udział m.in. w misji pokojowej na podstawie decyzji ministra obrony narodowej będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. - Interpretacja naczelnika Urzędu Skarbowego w Ciechanowie

Jak ustalać rezerwy i aktywa z tytułu podatku odroczonego

Każda jednostka, której sprawozdanie finansowe podlega badaniu musi tworzyć rezerwę i ustalać aktywa z tytułu podatku odroczonego. Podatek odroczony jest konsekwencją odmiennego traktowania przez prawo bilansowe i podatkowe przychodów i kosztów oraz momentu ich rozliczania.

Brak oświadczenia to nie zawsze zła wola

Nieadekwatna i niewspółmierna do winy jest utrata mandatu, jeśli stosowne oświadczenie majątkowe złożono, a tylko termin jego złożenia przekroczony został o kilka dni. Przecież powody tego mogą być różne. Absurdem wydaje się odbieranie mandatu za niezłożenie oświadczenia dotyczącego współmałżonka. (komentuje Andrzej Wąsik, starosta wrocławski)

Podatek jest wyższy, gdy za sprzęt płaci samorząd

Na dostawy sprzętu komputerowego do szkół można stosować 0-proc. stawkę VAT. Gdy jednak zakupy finansuje samorząd, to stawka powinna wzrosnąć do 22 proc. - uważają niektóre urzędy skarbowe.

Jak zdać egzamin na doradcę podatkowego

Komisja egzaminacyjna ds. doradztwa podatkowego zawsze publikuje około 2 tys. pytań. Kandydaci na doradców powinni znać na nie odpowiedź.

Termin składania deklaracji

Dziś mija termin złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11). Czynność ta jest opodatkowana niezależnie od tego, czy podmiot dokonujący dostawy jest podatnikiem VAT.

Firma powinna rzetelnie informować o problemach

W sprawozdaniu finansowym spółka powinna opisać potencjalne problemy z płynnością oraz sposób, w jaki zamierza je rozwiązać.

Prawo dewizowe w senacie

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej zajmie się dzisiaj projektem ustawy nowelizującej prawo dewizowe oraz kodeks karny skarbowy. Celem ustawy jest dostosowanie przepisów do prawa unijnego oraz wyeliminowanie tych regulacji, które w praktyce nie znajdowały zastosowania.

Zwolnień nie będzie

Zapowiadana reforma administracji skarbowej i służby celnej niepokoi jej pracowników. Ministerstwo Finansów uspokaja, że masowych zwolnień w skarbówce nie będzie.

Dziś ostatni dzień wyboru metody rozliczania

Podatnicy podatku dochodowego prowadzący księgi rachunkowe, którzy chcą rozliczać różnice kursowe na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości, mają ostatni dzień na wybór metody rozliczania tych różnic.

Fiskus sprawdzi dochody pracujących za granicą

Urzędy kontroli skarbowej zweryfikują rozliczenia. Fiskus porówna wydatki z zarobkami. Za niepłacenie podatków grożą surowe kary.

Jak zaksięgować koszt gospodarowania odpadami

Jak zaksięgować opłatę produktową, którą obciążamy naszych klientów za każdą sztukę sprzedanego wyrobu (świetlówki i lampy). Jest to koszt gospodarowania odpadami w wysokości 1 zł za każdą sztukę.

Czy można zwiększyć koszty podatkowe w przypadku ujawnienia środka trwałego

W ramach prowadzonej działalności Spółka zakupiła w czerwcu 2006 roku komputer do profesjonalnej obróbki grafiki. Został on też natychmiast przekazany do używania. Jednocześnie już w tym momencie spółka planowała zbycie komputera z końcem roku. W związku z czym nie wpisano go do ewidencji środków trwałych.

Wydatek na przedawnione płatności to nie koszt

Wartość zobowiązania, które się przedawniło, jest przychodem spółki. Gdy spółka zrzeknie się prawa do korzystania z zarzutu przedawnienia, wydatek na spłatę tego zobowiązania nie może być uznany za koszt podatkowy w rozumieniu ustawy o CIT. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze z 16 stycznia 2007 r., nr PD-I-423/29/06.

Czy sprzedaż nieruchomości, którą remontował dzierżawca, korzysta ze zwolnienia

Zakupiliśmy aktem notarialnym od syndyka masy upadłościowej przedsiębiorstwo, w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności używanego budynku. Transakcja ta nie podlegała VAT.

Najbardziej atrakcyjne zawody to doradca podatkowy i biegły rewident, najmniej księgowy

Spośród trzech profesji - biegłego rewidenta, doradcy podatkowego i księgowego - pod względem zarobków najbardziej atrakcyjny jest zawód biegłego, a pod względem otwartości zawodu - doradcy, twierdzą pytani przez "Gazetę Prawną" eksperci.

Po zwrot pieniędzy do sądu

Nie można zwrócić niewykorzystanych znaków skarbowych i odzyskać wydanych na nie pieniędzy.

Jaki wojewoda, takie prawo

Durne przepisy! Chciałem złożyć oświadczenie swoje i żony za jednym razem. Nie pomyślałem, że dla każdego dokumentu jest inny termin - narzeka wójt Bystrej-Sidziny. I może się wybroni. A może nie.

Nie można zwiększać wartości aktywów

Ustawa o rachunkowości nie dopuszcza zwiększenia wartości środków trwałych w bilansie. Konsekwencją może być znaczne zaniżenie w sprawozdaniach finansowych wartości środków trwałych, a szczególnie gruntów.

Czy sprzedaż samochodu ma wpływ na obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych

Czy sprzedaż auta osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej ma wpływ na ewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy fiskalnej? Na razie korzystam ze zwolnienia podmiotowego.

Interpretacje można będzie uchylić

Po zmianie przepisów podatnicy nie będą mieli pewności, że dany przepis należy rozumieć tak, jak wynika to z otrzymanej przez nich interpretacji.

Jutro mija termin składania PIT-28

Jeszcze tylko jutro do północy zeznanie roczne mogą złożyć podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Tomasz Michalik najlepszym doradcą podatkowym

Tomasz Michalik jest najlepszym doradcą podatkowym, a Deloitte najlepszą firmą doradztwa podatkowego - to wyniki pierwszego w Polsce rankingu doradców podatkowych.

Drugi etap reformy finansów publicznych

Minister finansów Zyta Gilowska poinformowała wczoraj w wywiadzie radiowym, że projekt ustawy o reformie finansów publicznych do końca marca zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Tylko rzetelne dokumenty dają prawo do ulgi

Gdy dowody dotyczące dostawy wewnątrzwspólnotowej okażą się fałszywe, władze podatkowe będą mogły zakwestionować prawo podatnika do zwolnienia lub 0-proc. stawki VAT.

Decydować będzie wystawienie faktury

Obowiązek podatkowy nie będzie mógł powstać później niż z dniem wystawienia faktury.

Darując firmę, nie trzeba korygować VAT

Darowanie przedsiębiorstwa nie powoduje konieczności korekty VAT w stosunku do nabytych towarów. Nie zmienia bowiem przeznaczenia tych towarów. - Interpretacja naczelnika Urzędu Skarbowego w Przasnyszu

Jak postępować z rezerwą z tytułu odroczenia podatku

Czy można nie wykazywać rezerwy tworzonej z tytułu odroczonego podatku dochodowego w bilansie gospodarstwa pomocniczego? Czy można kwotę tej rezerwy pominąć w sytuacji, kiedy jej pominięcie nie spowoduje zniekształcenia wyniku finansowego jednostki?

Jakie błędy są najczęściej popełniane przy sporządzaniu jednostkowych sprawozdań finansowych

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości jednostki mają obowiązek sporządzić jednostkowe sprawozdanie finansowe za 2006 r. w okresie 3 miesięcy po dniu bilansowym, czyli do 31 marca 2007 r. Oznacza to, że trwa już okres ich przygotowywania.

Doradcy konkurują jakością usług

Doradcy podatkowi działają na bardzo konkurencyjnym rynku. Mimo że walczą zarówno z księgowymi, biegłymi rewidentami, jak i urzędami skarbowami, które wydają tysiące decyzji, radzą sobie całkiem dobrze.

Od 1 lutego kolejne e-deklaracje

Najwięksi przedsiębiorcy będą od 1 lutego wysyłać drogą elektroniczną kolejne rodzaje deklaracji podatkowych. MSWiA zapowiada, że od 2009 roku za pomocą internetu rozliczą się wszyscy podatnicy.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie czy jest szansa na szybsze odzyskanie VAT

O zgodności z prawem unijnym polskich przepisów o VAT, które wydłużają termin zwrot podatku z 60 do 180 dni dla podatników rozpoczynających handel wewnątrzwspólnotowy, rozstrzygnie ETS.

Jak można dokonać zmiany roku podatkowego

Spółka rozpoczęła działalność 20 czerwca 2006 r. Jej rok podatkowy trwa od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Zarząd podjął decyzję o zmianie roku podatkowego na pokrywający się z rokiem kalendarzowym.

Mniej przestępstw dewizowych

Sejm uchwalił nowelizację prawa dewizowego i kodeksu karnego skarbowego. Podstawowym jej celem jest dostosowanie przepisów do prawa UE. Nowelizacja prawa dewizowego eliminuje m.in. wiele ograniczeń związanych z zezwoleniami dewizowymi.

Dzień śmierci spadkodawcy decyduje o opodatkowaniu

Jeśli śmierć spadkodawcy nastąpiła przed 1 stycznia 2007 r., spadkobierca nie może skorzystać z nowych zwolnień od podatku od spadków – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

REKLAMA