REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie zdarzenia następujące po dniu bilansowym wymagają dokonania korekt w księgach rachunkowych

Zdarzenia, które dostarczają nowych informacji i dowodów, dotyczące stanu aktywów lub pasywów na dzień bilansowy, wymagają odpowiednich korekt w księgach rachunkowych.

Wydatki na imprezę integracyjną będą kosztem

Jeśli poniesiony na spotkanie integracyjne wydatek został sfinansowany ze środków obrotowych firmy, czyli nie mieści się w zakresie działalności socjalnej oraz jest związany z przychodem firmy, to stanowi koszt uzyskania przychodu. - Postanowienie naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście z 9 stycznia 2007 r., nr 1435/FD1/415-56/06/BC.

Jak obliczyć kwotę zabezpieczenia, aby otrzymać zwrot wcześniej

Czy skrócony, 25-dniowy termin zwrotu VAT przysługuje w przypadku zaksięgowania faktury zaliczkowej dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy? Jakie warunki należy spełnić?

Jest oświadczenie PIT-2C, nie trzeba pobierać zaliczek

Samorządy lub organizacje pozarządowe wypłacające stypendia muszą pobierać zaliczki na podatek od wypłacanych kwot, ale tylko wtedy, gdy stypendysta nie złoży oświadczenia PIT-2C.

REKLAMA

Decyzję organów trzeba najpierw uchylić

Naruszenie zasad wydawania decyzji przez organ odwoławczy może mieć znaczenie dla ustalenia zobowiązania podatkowego - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Przymknięte oko fiskusa na weksle Leppera

Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie sprawdza, czy Samoobrona zapłaciła podatek od umów wekslowych zawartych z posłami. Ale nie śpieszy się z wyjaśnieniem sprawy

Ulga nie może dotyczyć tylko jednego państwa

Odliczenie i wyłączenia z podstawy opodatkowania PIT składek emerytalnych płaconych tylko funduszom z Danii naruszają prawo UE. Odliczenie takie nie przysługuje bowiem przy opłacaniu składek w innym państwie unijnym.

Niektóre spółki zmniejszają zyski

Niektóre firmy celowo dokonują odpisów należności o dużym prawdopodobieństwie ściągalności, gdyż chcą wykazać w sprawozdaniu zysk mniejszy od faktycznie osiągniętego.

REKLAMA

Szkolenia dla audytorów wewnętrznych

Do 16 lutego będzie trwał nabór osób na szkolenie z zakresu audytu systemów informatycznych zgodnie z kwalifikacją CISA. Będzie ono prowadzone w języku angielskim.

Czy i kiedy organy podatkowe mogą określić kurs przy ustalaniu różnic kursowych

Czy to prawda, że od 2007 r. przy ustalaniu różnic kursowych będzie możliwe stosowanie kursów kantorowych albo umownych? Słyszałem o możliwości zmiany kursu przez organy podatkowe. Kiedy organ podatkowy może zakwestionować zastosowany kurs?

Diety można zaliczyć do kosztów podatkowych

Do kosztów podatkowych można zaliczyć diety osób, które wykonują czynności polegające na usługowym prowadzeniu pojazdów ciężarowych należących do innego podatnika.

Zmieni się definicja dostawy towarów

Dostawą towarów będzie zbycie praw do spółdzielczego lokalu oraz ustanowienie i zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Bagaż osobisty bez podatku

Towary przywożone w bagażu osobistym spoza UE są zwolnione z akcyzy, pod warunkiem że nie przekroczono określonych limitów.

Fiskus sprawdzi obrót nieruchomościami

Jednym z obszarów wzmożonej uwagi fiskusa w 2007 roku będzie obrót nieruchomościami. Tak wynika z planu kontroli skarbowych na 2007 rok opublikowanego przez Ministerstwo Finansów.

Będzie standard dotyczący księgowania leasingu

Komitet Standardów Rachunkowości opracowuje standard dotyczący ewidencji w księgach rachunkowych leasingu.

Podatek od dróg polnych

Drogi polne są zwolnione z podatku od nieruchomości, jeżeli zakwalifikowano je jako użytki rolne, które podlegają podatkowi rolnemu.

Jak ewidencjonować, wykazywać w bilansie i rozliczać zaliczki na poczet dywidendy

W październiku 2006 r. nasza spółka z o.o. wypłaciła udziałowcom - osobom fizycznym zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. W jaki sposób należy zaprezentować to zdarzenie w bilansie sporządzonym na koniec roku? Jakie skutki w podatku dochodowym wiązałyby się z ewentualnym opóźnieniem w wypłacie pozostałej kwoty dywidendy w 2007 r.?

Praktyka we własnej firmie nie daje uprawnień

Rozporządzenie ministra finansów dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wymaga od kandydata udokumentowania co najmniej dwuletniej praktyki w księgowości. Taką praktyką nie może być jednak prowadzenie własnej firmy.

Prawidłowe stosowanie prawa

Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 515/97 w sprawie wzajemnej pomocy między organami administracyjnymi państw członkowskich i współpracy między państwami członkowskimi a Komisją w celu zapewnienia prawidłowego stosowania przepisów prawa celnego i rolnego (KOM(2006) 868).

Nie trzeba płacić podatku od spadków otwartych po 12 maja 2006 r.

Fiskus myli się twierdząc, że najbliższa rodzina osób zmarłych w 2006 roku nie może korzystać z nowego zwolnienia od podatku spadkowego. Może, jeśli śmierć spadkodawcy nastąpiła po 12 maja 2006 r.

Błędne faktury do korekty

Jeśli po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę, to należy wystawić fakturę korygującą. Natomiast gdy faktury zawierającej błąd nie doręczono odbiorcy, trzeba mu dostarczyć oba dokumenty.

Ograniczenie czasowe nie dotyczy najbliższych

Warunek przeznaczenia w ciągu roku podarowanych pieniędzy na inwestycję mieszkaniową oraz kwota graniczna dla skorzystania ze zwolnienia nie dotyczą najbliższej rodziny.

Jak rozliczyć wydatki na remont lokalu poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Złożyłem wnioski rejestracyjne firmy na początku stycznia 2007 r. Jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej wskazałem 1 marca 2007 r. Pod koniec stycznia wynająłem biuro na potrzeby firmy. Wyremontuję je w lutym 2007 r. (planowany koszt remontu 8000 zł + VAT). Czy wydatki poniesione w lutym 2007 r., przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, będą kosztem mojej firmy?

Właściwa wycena pozwala uniknąć problemów

Problemy księgowych z wyceną instrumentów finansowych wynikają m.in. ze złego doboru modelu wyceny.

Dla należności nieściągalnych konieczny odpis aktualizacyjny

Jeżeli na dzień bilansowy istnieje prawdopodobieństwo, że należność jest nieściągalna, należy dokonać odpisu aktualizującego.

Skazany prawomocnym wyrokiem sądu traci certyfikat księgowego

Osoba, która po otrzymaniu certyfikatu księgowego zostanie skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa popełnione umyślnie, traci uprawnienia. Doradcy podatkowi, którzy przez pięć lat nie wykonują zawodu, są skreślani z listy, czyli tracą swoje uprawnienia.

Termin odprowadzenia podatku

Do 7 lutego trzeba zapłacić podatek od dochodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz zryczałtowany podatek dochodowy od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej.

Czy można wystawiać zbiorcze faktury korygujące

Spółka z o.o. jest agentem działającym w imieniu i na rzecz linii lotniczych. Na podstawie umów zawartych z klientami wystawia faktury zbiorcze. W przypadku zwrotów biletów lotniczych krajowych (7-proc. stawka VAT) może się zdarzyć, że na fakturze zbiorczej pojawi się w tej pozycji kwota z „minusem” ze względu na to, że zwrot biletu nastąpił w innym okresie rozliczeniowym niż jego sprzedaż.

Olej opałowy droższy od września

Ministerstwo Finansów chce do jesieni zrównać akcyzę na olej opałowy i napędowy. Podwyżkę odczują firmy, o których zapomniano przy ustalaniu systemu zwrotu podatku, a także producenci oleju.

Czy nabywca lokalu mieszkalnego może wystąpić z wnioskiem o interpretację przepisów o VAT

Nabywcy towarów i usług niebędącemu podatnikiem z tytułu dostawy towarów i usług nie przysługuje prawo do złożenia wniosku z zapytaniem w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 323/06

Na czym polega audyt komputerowych ksiąg rachunkowych

Audyt poprawności prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera dotyczy przede wszystkim takich zagadnień, jak miejsce prowadzenia i przechowywania ksiąg, procedura otwarcia i zamknięcia oraz drukowania ksiąg, sprawdzalność, bezbłędność i warunki prowadzenia ksiąg na bieżąco, sporządzanie elektronicznych dowodów księgowych, a także realizacja wymagań dotyczących ochrony danych systemów informatycznych rachunkowości.

Poniesione wydatki potwierdza bilet okresowy

Podatnicy dojeżdżający do pracy podwyższą roczne koszty uzyskania przychodów, jeśli posiadają bilety okresowe. Możliwości takiej nie daje imienna faktura VAT.

Jak rozliczać fakturę za czynsz opłaconą z góry

Firma dzierżawiąca od nas stację paliw zaproponowała, aby nasza spółka wystawiła fakturę za dzierżawę stacji za 3 lata. Faktura będzie zapłacona w terminie płatności wskazanym w fakturze. Czy otrzymana zapłata w całości będzie przychodem spółki, czy też powinna być rozliczana jako przychody przyszłych okresów?

Podatnik powinien stosować różne stawki VAT

Jeśli w ramach jednej dostawy sprzedawane są dwa różne towary, mogą one podlegać opodatkowaniu VAT według różnych stawek podatkowych.

Sprawozdawczość budżetowa

Zostało już opublikowane rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Znaki skarbowe będą ważne do końca roku

Do końca 2007 roku podatnicy będą mogli korzystać ze znaków opłaty skarbowej, mimo że formalnie zostały one zlikwidowane od 1 stycznia.

Automatyczny system eksportu

Ministerstwo Finansów poinformowało, że na stronach internetowych służby celnej opublikowano informacje dotyczące Systemu Kontroli Eksportu oraz Specyfikację komunikatów dla przedsiębiorców.

Fiskus sprawdzi kurs waluty

Podatnika, który zastosuje kurs waluty odbiegający od kursu średniego NBP, fiskus wezwie do zmiany kursu lub złożenia wyjaśnień.

Gmina każe płacić za wypis

Trwa spór o opłaty za wypis z ewidencji. Resort twierdzi, że gminy pobierają opłaty niesłusznie.

Kiedy wprowadzić korekty do sprawozdania

W sprawozdaniu należy wykazać wszystkie operacje gospodarcze, jakie miały miejsce w trakcie roku bilansowego. Należy wykazać z nim również te informacje, które zostały ujawnione pomiędzy dniem bilansowym a dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego, jeżeli dotyczyły roku objętego sprawozdaniem lub są istotne dla oceny sprawozdania przez zewnętrznych odbiorców.

Nie zawsze decyduje data wystawienia faktury

Przy rozliczaniu zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, jednak nie później niż 120 dni od pierwszego dnia wydania wydawnictw. - Ministerstwo Finansów o rozliczeniu VAT od zwrotu książek

Czy w przypadku sprzedaży samochodu należy dokonać jednorazowej korekty

Spółka była właścicielem samochodu zakupionego w grudniu 2005 r. Transakcja została udokumentowana fakturą ze stawką 22%. Spółka odliczyła 60% VAT. Samochód był wykorzystywany przez cały okres do prowadzenia działalności opodatkowanej. W grudniu 2006 r. ww. samochód został sprzedany. Do dostawy samochodu zastosowano zwolnienie.

Trudno odróżnić wydatki bieżące od reprezentacyjnych

Od 1 stycznia wydatki na reprezentację firmy nie mogą być kosztem uzyskania przychodu. Trudno zrozumieć, dlaczego np. wydatek na zakup ciastek dla zarządu jest kosztem podatkowym, a dla kontrahenta już nie. Zlikwidowano podział na reklamę publiczną i niepubliczną, wszystkie wydatki na reklamę można uznać za koszt.

Jeśli zapłacimy podatek od darowizn, to uzyskamy zwolnienie z PIT

Od 1 stycznia dochód z nieodpłatnej renty nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym, gdyż podlega on podatkowi od spadków i darowizn. Jednak i tego podatku można uniknąć.

Kupcy z hali nie muszą wnosić opłaty targowej od stoisk

Sprzedaż dokonywana w hali, w której nie są organizowane imprezy w postaci targów, aukcji i wystaw, nie podlega opłacie targowej.

Gdzie zakwalifikować zakup usługi związanej z ochroną ubezpieczeniową ryzyka kredytu kupieckiego

Spółka otrzymała fakturę za ochronę ubezpieczeniową strat z tytułu należności (składka kwartalna). Ochrona dotyczyła ubezpieczenia kredytu kupieckiego. W tym samym miesiącu otrzymała drugą fakturę za ocenę zdolności kredytowej (rating). Zgodnie z zawartą umową usługi te wiążą się z ochroną ubezpieczeniową ryzyka kredytu kupieckiego udzielanego naszym kontrahentom. W jakie koszty zespołu „5” należy zakwalifikować powyższe faktury?

Kontynuacja ulgi odsetkowej do 2027 roku

Podatnicy, którzy zaciągnęli kredyt lub wzięli pożyczkę na zakup mieszkania do końca 2006 roku, mogą kontynuować odliczenia odsetek do końca 2027 roku.

Deklaracje przez internet

Opublikowano rozporządzenie ministra finansów z dnia 29 stycznia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, które zaczęło obowiązywać 1 lutego, czyli w dniu ogłoszenia.

Nowe wymogi dla jednostek samorządowych

Jednostki przekazujące sprawozdanie o wydatkach strukturalnych elektronicznie muszą używać określonego nazewnictwa przesyłanych plików.

Dowód zapłaty zastępuje fakturę

Dokumenty dotyczące usług bankowych, dowody zapłaty za usługi radiokomunikacji przywoławczej, a nawet bilety mogą być uznane za faktury.

REKLAMA