REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przygotowano deklaracje CIT na 2007 rok

Minister finansów określił wzory deklaracji podatkowych dotyczących CIT. Nowe formularze będą stosowane do dochodów uzyskanych w 2007 roku.

Jak i kiedy można wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty lub zaliczenie jej na poczet przyszłego podatku

Podatnik nie ma pełnej swobody dysponowania nadpłatą. W pewnych okolicznościach może ją jednak zadysponować według swojej woli, np. występując o stwierdzenie nadpłaty w celu uzyskania jej zwrotu lub przeznaczając ją na poczet przyszłego podatku.

Czy nota księgowa jest właściwa do przenoszenia kosztów usług

Nasza firma opłaciła za pracownika innej jednostki zakwaterowanie w hotelu. Jak powinnam obciążyć tę jednostkę kosztami tego zakwaterowania? Przez wystawienie faktury VAT (refaktury) czy za pomocą noty księgowej?

Opodatkowanie odsetek od odszkodowania

Czy podlegają opodatkowaniu odsetki od odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 października 2006 r. (PB I-3/4150/IN-562/US/2006/MK)

REKLAMA

Nie wszystkie wnioski będą weryfikowane

Prawidłowo złożony wniosek nie będzie wymagał wydania decyzji przez urząd skarbowy.

Biegły może uniknąć zapłaty VAT

Zadaniem biegłego jest przedstawienie opinii na temat zagadnienia wymagającego specjalnej wiedzy. Nie można przyjąć, że biegły doradza sądowi.

Dochód podatnika wskażą zgromadzone faktury

Osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej, których dochód ustalany jest według norm szacunkowych, mogą ustalić swój przychód netto na podstawie faktur - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Jak rozliczać koszty zarządu na poszczególne miejsca powstawania

W związku z rozwojem firmy mamy zamiar rozszerzyć sieć naszych sklepów w całym kraju i zagranicą. Czy istnieje potrzeba wydzielania kosztów zarządu na poszczególne sklepy? Jak należy w takim przypadku ewidencjonować i rozliczać tego rodzaju koszty?

REKLAMA

Pomoc w rodzinie bez PIT

Otrzymane od bliskich krewnych świadczenia w naturze i inne świadczenia nieodpłatne będą od przyszłego roku zwolnione z PIT.

Składający zawiadomienie nie zapłacą podatku

Resort finansów ujawnił wzór zgłoszenia SD-Z1, dotyczącego nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych. Formularz trzeba będzie złożyć w urzędzie skarbowym, aby uniknąć podatku od spadków i darowizn.

W grudniu podwójna zaliczka

Przedsiębiorcy rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych wpłacają do 20 grudnia zaliczkę na podatek w podwójnej wysokości - za listopad i grudzień.

3,5 tony bez podatku

Nowelizacja ustawy o podatkach lokalnych przewiduje zwolnienie z podatku 3,5-tonowych ciężarówek. Właściciele 3,5-tonowych pojazdów nie będą musieli płacić podatku od środków transportowych począwszy od 2008 roku.

Zwrot pieniędzy tylko na wniosek

Podatnik, który wniósł opłatę skarbową, a odpowiednie organy nie dokonały czynności podlegającej tej opłacie, może wnioskować o jej zwrot.

Deklaracje znikną, ale zaliczki nie

Podatnicy i płatnicy nie będą już musieli składać miesięcznych deklaracji. Nadal trzeba będzie wpłacać do urzędu skarbowego zaliczki miesięczne. Resort finansów nie skoordynował zmian w PIT i CIT z e-deklaracjami.

Kiedy należy odliczać VAT z faktur za media

Czy VAT z faktur za media odliczamy w terminie płatności? Jeśli tak, to co z podatkiem VAT, jeśli faktura została zapłacona trzy miesiące po terminie?

Ulga dla realizujących cel programu

Aby dochody osób realizujących projekt współfinansowany przez UE korzystały ze zwolnienia PIT, środki muszą pochodzić od odpowiednich instytucji. Podatnik powinien też realizować cel programu bezpośrednio. - Decyzja z 14 listopada 2006 r. (nr IPB2/418-7/06/3).

Nowe możliwości wyboru formy opodatkowania od 2007 r.

Od 2007 r. zostanie poszerzona możliwość wyboru opodatkowania dochodów stawką liniową. Zyskają ją podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, ale tylko ci, którzy dochody ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg.

Nowe zasady rozliczeń

Proponuje się wprowadzenie nowego momentu powstania obowiązku podatkowego dla rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów za pośrednictwem magazynu konsygnacyjnego.

Audytorzy nie stracą pracy

Zgodnie z propozycjami Ministerstwa Finansów, audytorzy zachowają pracę, jeśli pozytywnie przejdą lustrację.

Poniesione nakłady wpływają na podatek

Ustalając podatek od spadków i darowizn, organ podatkowy powinien ustalić, jakie prawa spółdzielcze do mieszkania przysługiwały małżonkom oraz jakie nakłady ponieśli na ten lokal.

Inwentaryzację można zlecić innej firmie

Zlecenie inwentaryzacji jest droższe niż przeprowadzenie jej we własnym zakresie. Jednak wyspecjalizowana firma przeprowadzi ją lepiej i ujawni m.in. faktyczne braki.

Zaniechanie poboru podatku

Od dziś obowiązują przepisy rozporządzenia ministra finansów z dnia 13 listopada 2006 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych.

Jak opodatkować dywidendę wypłaconą szwajcarskiemu wspólnikowi polskiej spółki

Głównym udziałowcem spółki z o.o. w Polsce, posiadającym 90% udziałów, jest spółka ze Szwajcarii. Czy słusznie pobrałam podatek w wysokości 5% od wypłacanej tej spółce w 2006 r. dywidendy?

Opublikowano nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw nr 222, poz. 1629 ukazała się ustawa o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Organy celne mogą ustalać wartość towarów metodą transakcyjną

Określenie wartości celnej towarów metodą transakcyjną przez organy celne nie narusza wolności gospodarczej i jest zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Coraz mniej barier przy zwrocie VAT

Projekt przewidujący usprawnienie zwrotu indywidualnym inwestorom części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych skierowano wczoraj do trzeciego czytania.

Pełnomocnictwo będzie chronić przed VAT

Przy zakupach na aukcjach internetowych trzeba zapłacić VAT od kosztów przesyłki. Od 2007 roku będzie można uniknąć tego podatku, udzielając pełnomocnictwa sprzedawcy. Od takiego upoważnienia dla sprzedawcy nie będzie trzeba wnosić opłaty skarbowej

Pracownicza dokumentacja podatkowa

Podatnicy chcący dokonać samodzielnie rocznego rozliczenia z podatku dochodowego, bez pośrednictwa swojego pracodawcy, muszą dysponować stosownymi danymi obejmującymi wartości istotne do obliczenia wysokości tego podatku.

Kiedy przysługuje zaliczkowy zwrot VAT

Dokonuję zakupów inwestycyjnych. Nie rozpocząłem jeszcze działalności opodatkowanej VAT. Zanim to zrobię, upłynie prawdopodobnie 6-9 miesięcy. Być może potrwa to dłużej. Czy mogę otrzymać wcześniej zwrot podatku naliczonego zawartego w dokonanych zakupach?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie po imporcie

Przemieszczenie towarów z Niemiec do Polski należy traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów podlegające opodatkowaniu VAT. Transakcja taka powinna zostać potwierdzona fakturą wewnętrzną, a następnie wykazana w deklaracji VAT. - Decyzja z 20 listopada 2006 r., nr PP/4430-186/06.

Czy można otrzymać zwrot nadpłaty podatku wynikającej z formularza PIT-40

Pracownik złożył pracodawcy (płatnikowi) oświadczenie w celu rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40. Wykazana została nadpłata. Czy możliwy jest jej zwrot? Kto ma dokonać ewentualnego zwrotu - pracodawca czy organ podatkowy?

Trwają prace nad definicją

Ministerstwo Budownictwa uważa, że definicja budownictwa społecznego powinna objąć mieszkania do 140-150 mkw. oraz domy do 240 mkw.

Środki z UE zostaną włączone do budżetu

Komisja Finansów Publicznych przyjęła wczoraj zmiany w ustawie o finansach publicznych, zgodnie z którymi środki unijne zostaną włączone do budżetu. Zaakceptowała też autopoprawkę dotyczącą audytu wewnętrznego.

3,5-tonowe ciężarówki bez podatku

Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku od 3,5-tonowych środków transportu dopiero od 2008 roku.

Zwrot dopiero po 6 miesiącach

Urząd skarbowy nie zwróci szybciej VAT podatnikom, których wnioski nie będą budziły wątpliwości. Tak zadecydowały wczoraj komisje sejmowe.

Trzeba zmienić przepisy dla małych firm

Biegli rewidenci nie kontrolują sprawozdań u małych i średnich przedsiębiorców. Rozbieżności między prawem podatkowym i bilansowym są źródłem wielu błędów. Zasady sprawozdawczości finansowej w niewielkich firmach muszą być prostsze.

Bezpłatne próbki nie powiększą przychodu firmy

Podatnik otrzymujący od swoich kontrahentów bezpłatne próbki, które przekazuje dalej, nie może ich wartości zakwalifikować do przychodów firmy. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 14 listopada 2006 r., nr PB I-2/4117/IN? 19/PUS Ł-G/06/MM.

Jak przygotować się do zamknięcia roku obrotowego

Prowadzę pełną księgowość w firmie osoby fizycznej. Rok 2006 będzie pierwszym, który samodzielnie muszę zamknąć. Wcześniej firma prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów. Proszę o wskazówki, co jest najważniejsze przy zamykaniu roku i jak powinnam uzgadniać konta, aby prawidłowo wyliczyć wynik finansowy.

Zadania i obowiązki biegłego rewidenta

Podstawowym przedmiotem prac wykonywanych przez biegłego rewidenta są badania sprawozdań finansowych, tzw. audyt finansowy.

Jak ujmować w księgach bony świąteczne

Przekazywane pracownikom bony towarowe i paczki mogą być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W takim przypadku nie odprowadza się od nich składek ZUS. Będzie to odzwierciedlone w ewidencji księgowej.

Szkolenia w audycie wewnętrznym

Od stycznia 2007 r. planowany jest cykl szkoleń dla około 550 audytorów wewnętrznych pracujących w jednostkach sektora finansów publicznych.

W styczniu poznamy Księgowego Roku 2006

W styczniu przyszłego roku ogłoszony zostanie zwycięzca VIII edycji Konkursu Księgowy Roku 2006. O tytuł ten ubiegało się w czasie przeprowadzonych już półfinałów i finałów 50 specjalistów.

Ustalenie okresu zameldowania może sprawiać kłopoty podatnikom

Sprzedając mieszkanie kupione po 1 stycznia 2007 r., nie zapłacimy podatku, gdy będziemy w nim zameldowani przez co najmniej 12 miesięcy. Istnieje ryzyko, że fiskus będzie kwestionował moment, od jakiego będzie liczony meldunek.

Czy podlega opodatkowaniu przekazanie towarów pracownikom

Czy należy opodatkować VAT i wystawić fakturę wewnętrzną w przypadku przekazania przez spółkę z o.o. aparatów fotograficznych pracownikom? Odliczyliśmy VAT.

Definicja korzystna nie dla wszystkich

Wprowadzone będą limity powierzchni mieszkań i domów objętych niższym VAT. Jednak budujący domy metodą gospodarczą będą musieli zapłacić wyższy podatek.

Lokatorom grożą podwyżki czynszów

Spółdzielnie mieszkaniowe, TBS-y i wspólnoty mieszkańców stracą ulgę. W efekcie niemal wszystkie uzyskiwane dochody będą opodatkowane. Dodatkowe zamieszanie wywołają nieprecyzyjne przepisy.

Wydatki będą rozliczane

Od nowego roku pracodawcy będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na świadczenia zdrowotne na rzecz pracowników.

Audyt użyteczny w biznesie i instytucjach państwowych

Doświadczenia zdobyte przez audytorów wewnętrznych w instytucjach państwowych, mogą okazać się przydatne również w prywatnych firmach.

Jak ustalić wartość księgową udziału

W tym roku zainwestowaliśmy w finansowe aktywa, tj. zakupiliśmy udziały różnych spółek. Jak należy je wycenić na dzień bilansowy?

Można odliczyć kwoty zwróconych odszkodowań

Zwrot odszkodowania od pracodawcy podlega odliczeniu od dochodu w roku podatkowym, w którym zwrot był dokonany. - Decyzja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek w Elblągu z 13 listopada 2006 r. (nr PDF/E/4117-1-148/06)

REKLAMA