REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bez podwyżki akcyzy

Akcyza na olej opałowy i gaz używany do napędu samochodów wzrośnie w późniejszym terminie niż planowany wcześniej 1 września 2006 r. - poinformowało wczoraj Ministerstwo Finansów

Jak załatać dziurę budżetową

Druga połowa sierpnia - czyli okres jeszcze trwających wakacji letnich - nie jest najlepszym momentem na dokonywanie głębszej analizy kwestii gospodarczych, w tym perspektyw podatkowych. Trudno jednak przejść do porządku dziennego nad pojawiającą się groźbą podniesienia obciążeń podatkowych.

Zmiany w prawie dewizowym

Z kodeksu karnego skarbowego zniknie wiele przepisów odnoszących się do prawa dewizowego. Związane to jest z proponowanym przez rząd dostosowaniem tej ustawy do przepisów UE.

Jak udokumentować zwrot zadatku w podwójnej wysokości

Czy zwrot zadatku w podwójnej wysokości należy dokumentować fakturą korygującą dla całej zwróconej kwoty, czy też do wysokości otrzymanej uprzednio zaliczki, a pozostałą kwotę traktować jako karę i dokumentować notą księgową?

Podatek od tonażu

Na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu posłowie mogą się zająć wprowadzeniem podatku tonażowego. Nowy podatek może zachęcić krajowych armatorów do powrotu pod polską banderę.

Trudno uchylać się od VAT

Ostatnie zmiany w unijnej Szóstej Dyrektywie dają państwom UE większą swobodę we wprowadzaniu przepisów zapobiegających uchylaniu się od płacenia VAT.

Kiedy powstają różnice kursowe

Posiadamy rachunek walutowy w euro, na który wpłynęła pożyczka. Na rachunek ten wpływają również należności od odbiorców oraz regulowane są z niego zobowiązania wobec dostawców. Czasem następuje przesunięcie wolnych środków na lokatę terminową. Rozchodu walut dokonujemy metodą FIFO korygując na koniec każdego miesiąca saldo końcowe rachunku bankowego. Jak należy prawidłowo rozliczyć powstałe różnice kursowe?

Nowości w kontroli skarbowej

W tym tygodniu Sejm ma się zająć sprawozdaniem sejmowej Komisji Finansów Publicznych z prac nad rządowym projektem ustawy o kontroli skarbowej.

Zmiana formuły egzaminu

Egzamin na audytora wewnętrznego według nowej formuły odbędzie się 5 września. Oznacza to m.in., że zainteresowane osoby powinny same sprawdzić, czy zostały do niego dopuszczone.

Nowe obowiązki notariuszy

Notariusze muszą założyć i prowadzić w każdym roku podatkowym osobny rejestr podatku od czynności cywilnoprawnych.

Winę za błędy ponoszą doradcy i podatnicy

Nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych, błędne wypełnianie deklaracji podatkowych i nieterminowość - to najczęstsze zarzuty podatników kierowane pod adresem biur rachunkowych oraz doradców podatkowych.

Jak ewidencjonować transakcje pomiędzy jednostkami powiązanymi

Jak ewidencjonować księgowo transakcje pomiędzy jednostkami powiązanymi? Czy transakcje te wymagają szczególnej ewidencji? Czy wymagane są osobne konta, w szczególności dla przychodów, kosztów itp.?

Co się zmieni w opodatkowaniu dochodów Polaków pracujących w Anglii

Już od 2007 r. dochód osiągnięty w Wielkiej Brytanii będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce. Stanie się tak, jeśli nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią zostanie ratyfikowana jeszcze w tym roku. Dochód za 2006 r. będzie opodatkowany na dotychczasowych zasadach.

Czy fakturę za naprawę samochodu można jednorazowo zaliczyć do kosztów

Kupiłem samochód ciężarowy do celów działalności gospodarczej. Po półtora miesiąca eksploatacji okazało się, że silnik wymaga kapitalnego remontu. Za remont warsztat wystawił mi fakturę na kwotę 11 500 zł brutto. Faktura zawiera takie pozycje, jak robocizna oraz poszczególne części i inne elementy związane z tą naprawą. Czy taką fakturę mogę jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? - Pismo z 24 kwietnia 2006 r. nr 1406/DDZ/415-4/AJ/06

Czy podatnik VAT może sprzedać kasę rejestrującą

Jeżeli zaprzestałam sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, to czy mogę sprzedać kasę fiskalną - i kto może ją odkupić (dotyczy spółki z o.o.)?

Kontrolerzy wykrywają zaległe podatki

Ministerstwo Finansów opublikowało raport z kontroli podatników, jakie przeprowadzono w 2005 roku. Z danych wynika, że urzędy kontroli skarbowej zakończyły w ubiegłym roku łącznie 18 739 kontroli. Ich liczba wzrosła o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Czy po przekroczeniu progu podatkowego przez wykonawcę dzieła nadal trzeba potrącać zaliczkę w wysokości 19%

Osoba zawarła z naszą firmą już piątą w tym roku umowę o dzieło i przekroczyła pierwszy próg podatkowy. Czy w związku z tym mamy od jej wynagrodzenia odprowadzać podatek z zastosowaniem stawki 30% czy dalej 19%. Osoba ta wykonuje dzieła związane z uprawą roli i zbiorami plonów.

Najbliżsi nie zapłacą

Od 1 stycznia 2007 roku nie trzeba będzie płacić podatku od spadków i darowizn pochodzących od najbliższej rodziny. Takie zmiany przewiduje znajdujący się w Sejmie rządowy projekt nowelizacji ustawy.

Opublikowano nowe przepisy dotyczące rozliczeń z fiskusem w formie elektronicznej

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia niezbędne do tego, żeby uprawnieni podatnicy mogli przesyłać deklaracje podatkowe w formie elektronicznej.

Spółdzielnie europejskie

Dziś zaczynają obowiązywać przepisy dotyczące spółdzielni europejskich. Dotyczą rozszerzenia zakresu podmiotowego zastosowania uregulowań dotyczących zaliczania podatku zagranicznego od dochodów przewidzianych

Ewidencja darowizn rzeczowych

Jesteśmy stowarzyszeniem, które zajmuje się opieką i pomocą dla dzieci i młodzieży z rodzin niewydolnych życiowo. Od firmy odzieżowej otrzymaliśmy w formie darowizny różnego rodzaju odzież (bez magazynowania). Odzież została rozdana dzieciom. Otrzymaliśmy fakturę VAT. Jak poprawnie zaksięgować ten przychód?

Wartość budowli do opodatkowania

Czy wartości rynkowe budowli do opodatkowania, określone przez uprawnionego rzeczoznawcę, będą mogły być uznane za wiążące na potrzeby wymiaru podatku od nieruchomości? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z 1 czerwca 2006 r., sygn. SKO/KE/1229/06.

Sąd czeka na odpowiedź

Europejski Trybunał Sprawiedliwości musi odpowiedzieć na dwa pytania podatkowe skierowane przez polskie sądy. Pierwsze dotyczy możliwości obciążania akcyzą właścicieli samochodów sprowadzanych po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Drugie - obciążania polskich podatników tzw. sankcją VAT, czyli ustalaniem dodatkowego zobowiązania.

Czy faktury, z których nie odliczono VAT, można ująć w bieżącej ewidencji zakupu

Termin do odliczenia VAT z faktury przypada na okres, w którym otrzymałem fakturę, lub na miesiąc następny. Co w takim razie z fakturą, którą otrzymałem np. 01/03/05 (data wystawienia/otrzymania), ale nie ująłem jej w ewidencji zakupu w marcu ani kwietniu (nie chcę robić korekt deklaracji VAT-7)?

Jak rozliczyć umorzenie odsetek od pożyczki

Czy w przypadku umorzenia w 2006 r. odsetek od kredytu kredytobiorca będzie zobowiązany do zapłacenia podatku od nieodpłatnych świadczeń? Odsetki zostały umorzone z uwagi na trudną sytuację kredytobiorcy.

Za niezłożenie deklaracji grożą wysokie grzywny

Za niezłożenie deklaracji w podatku od nieruchomości grożą sankcje z kodeksu karnego skarbowego. Na podobną karę naraża się podatnik, który nie informuje o posiadanych nieruchomościach.

Jak ewidencjonować niewypłaconą dywidendę

Jeśli udziałowiec spółki otrzyma z opóźnieniem dywidendę, odsetki za zwłokę w jej wypłacie należy ująć w księgach rachunkowych jako przychód finansowy.

Nie wszystkie ulgi pozostaną w przepisach

Od 1 stycznia 2007 roku zwolnienie z CIT nie obejmie jedynie dochodów osób prawnych prowadzących szkoły, w części przeznaczonej na cele szkoły - uspokaja minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Czy składki na ubezpieczenie pracownika w podróży służbowej są jego przychodem

Czy ubezpieczenie pracownika przez firmę podczas odbywanej przez niego podróży służbowej należy zaliczyć do przychodów pracownika podlegających opodatkowaniu? Czy w tym przypadku trzeba naliczyć składki ZUS?

Rozporządzenie Rady UE - zmiany w VAT

1 lipca 2006 r. weszło w życie rozporządzenie Rady UE nr 1777/2005 z 17 października 2005 r. Wyjątkiem jest art. 13 rozporządzenia, który stosuje się od 1 stycznia 2006 r. Dotyczy on obliczania podstawy opodatkowania, gdy płatność za towary i usługi następuje za pomocą karty kredytowej lub debetowej. Rozporządzenie ma zapewnić prawidłowe i jednakowe stosowanie przepisów VI dyrektywy przez wszystkie państwa zrzeszone w Unii Europejskiej.

Przepisy o PIT i CIT dyskryminują obywateli Unii

Polscy urzędnicy nie powinni odmawiać obywatelom innych państw unijnych prawa do ulg i odliczeń podatkowych.

Certyfikat księgowego

Do 28 sierpnia mogą składać dokumenty osoby, które chcą wziąć udział w najbliższym egzaminie na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Bez podatku od pożyczki

Jeśli polska spółka udziela pożyczki spółce z siedzibą w UE, nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Umowę trzeba jednak podpisać poza granicami Polski.

Kiedy należy opodatkować wypłatę zaliczki na pensję

Pracownik wystąpił do nas z prośbą o wypłatę w lipcu 2006 r. zaliczki na poczet wynagrodzenia, które otrzyma w sierpniu 2006 r. Pieniądze chciał przeznaczyć na wakacyjny wypoczynek. Spółka wyraziła zgodę na wypłatę. W którym miesiącu powinniśmy opodatkować zaliczkę na przyszłą pensję? Pensję za lipiec wypłaciliśmy pracownikom z końcem lipca.

Za odpis orzeczenia będzie trzeba zapłacić

Podatnik, który chce złożyć skargę kasacyjną, musi wystąpić z wnioskiem o uzasadnienie wyroku. Za odpis orzeczenia z uzasadnieniem trzeba jednak zapłacić 100 zł tytułem opłaty kancelaryjnej.

Notariusz nie wyda odpisu

Dzisiaj zaczynają obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie sposobu zapłaty, poboru i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Do urzędu skarbowego z nowym zeznaniem podatkowym

Od dziś obowiązuje nowy wzór zeznania podatkowego, które podatnicy będą składać w przypadku nabycia rzeczy w drodze spadku lub darowizny.

Jak ująć w pkpir różnice kursowe od własnych środków

Stan środków na rachunku walutowym wynosi 6000 euro. Przelałem z tego rachunku na rachunek złotówkowy 1000 euro. Czy w związku z tym wystąpią różnice kursowe? Jak je wyliczyć i ująć w pkpir?

Podatnicy popełniają dużo błędów

30 czerwca upłynął pierwszy termin na złożenie wniosków o zwrot VAT za materiały budowlane. Do urzędów trafiło od kilku do kilkudziesięciu tysięcy wniosków. Zdarza się jednak, że nawet 95 proc. złożonych dokumentów zawiera błędy.

E-deklaracje są (nie)dostępne

Od dziś można przesyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną w systemie e-POLTAX. Choć eksperci podkreślają, że sukcesem jest już samo uruchomienie w terminie systemu e-deklaracji, podatnicy - ufając wcześniejszym zapowiedziom - oczekiwali więcej.

Fiskus weźmie podatek od niepełnosprawnych

Urzędnicy twierdzą, że od świadczeń dla niepełnosprawnych trzeba zapłacić podatek. Ministerstwo Finansów potwierdza niekorzystną interpretację wydaną przez urząd. Jeśli resort nie zmieni przepisów, organizacje pozarządowe nie będą pomagały potrzebującym.

Paragon na płycie CD

Przechowywanie kopii dokumentów z kas fiskalnych w postaci elektronicznej ułatwiłoby pracę sprzedawcom i zmniejszyło koszty. Resort finansów przygotowuje już zmiany. Na razie paragony można przechowywać na płytach CD.

Fiskus sprawdzi, czy podatnik oszukuje

Zgodnie z przepisami ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) można stracić zwolnienie podmiotowe VAT za karę.

Czy można odliczyć VAT z faktury za samochód kupiony na raty

Na potrzeby prowadzonej działalności kupiłem w systemie ratalnym samochód osobowy. W dniu zakupu uiściłem wpłatę w wysokości 3900 zł. VAT wynikający z faktury wynosi 11 540,98 zł. Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy. Czy mogę się ubiegać o zwrot VAT z faktury dokumentującej zakup samochodu osobowego, jeżeli płatność została rozłożona na raty? - Pismo z 14 kwietnia 2006 r. nr US.X/443-30/06

W jakim miesiącu uwzględnić w strukturze zakupu faktury dokumentujące nabycie towarów

Prowadzę książkę przychodów i rozchodów (kpir). Zdarza się, że faktury zakupowe, np. z maja, otrzymuję w czerwcu. VAT naliczony z tych faktur rozliczam w deklaracji za czerwiec. Czy prawidłowe jest również uwzględnienie tych faktur w strukturze zakupów za czerwiec? Czy faktury z datą wystawienia majową należy zaliczyć do struktury zakupów za maj, a naliczony VAT rozliczyć w dacie otrzymania faktury?

Co może sprawdzić urząd skarbowy

Urząd skarbowy może sprawdzić, w jakich terminach składane były deklaracje i wpłacane podatki. Ma również prawo przyjrzeć się dokumentom, na podstawie których podatnicy korzystali z ulg.

Czy wydatki na inwestycję w obcym środku trwałym są kosztem po zerwaniu umowy najmu

Spółka w wynajmowanym lokalu dokonała wielu przeróbek (inwestycja w obcym środku trwałym). Ze względu na konflikt z wynajmującym umowa najmu została zerwana, a przeróbki usunięte. Czy wydatki poniesione na inwestycję w obcym środku trwałym w przypadku wycofania się z umowy najmu można zaliczyć do kosztów?

Czy koszty ubezpieczenia zwiększają wartość początkową środka trwałego

Spółka kupiła za gotówkę nowy samochód ciężarowy. Wartość początkowa tego środka trwałego została powiększona o ubezpieczenia OC, AC i NW. Czy spółka postąpiła prawidłowo, zwiększając wartość początkową kupionego środka trwałego, tj. samochodu ciężarowego, o wartość ubezpieczeń OC, AC i NW? - Pismo z 28 kwietnia 2006 r. nr P-I/423/13/AN/06

Jak opodatkować spółkę w Niemczech

Przedsiębiorstwa posiadające siedzibę lub zarząd w Niemczech są opodatkowane od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Przedsiębiorcy zagraniczni, czyli np. Polacy prowadzący w Niemczech firmę, są opodatkowani niemieckim podatkiem dochodowym wyłącznie od dochodów uzyskanych z tej działalności.

Jak zaewidencjonować należności nieściągalne

Czy mogę odpisać w koszty 2006 r. kwotę należności zasądzonej, ale już nieściągalnej? Na nieściągalność tej należności posiadam pismo od komornika, ponieważ w 2005 r. minęło 10 lat od wydania wyroku. Pismo od komornika wpłynęło do naszej firmy jeszcze w 2005 r. Dlatego nie wiem, czy należy to wykazać w księgach bieżącego roku, czy zrobić korektę 2005 r.

REKLAMA