REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczać współwłaściciela, który dokonuje zakupów niezwiązanych z prowadzoną działalnością

Współwłaściciel spółki jawnej dokonuje zakupów, które nie dotyczą prowadzonej przez spółkę działalności. Zakupy dokonywane są na kwoty do 8000 zł. Rozumiem, że będą to wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.

Nie płacą tylko najubożsi

Osoby ubogie nie muszą płacić opłaty skarbowej. Stan ubóstwa należy jednak udokumentować odpowiedniemu organowi - wyjaśnił minister finansów.

Fiskus oddał nam więcej

W 2005 roku zwiększyła się liczba podatników PIT o prawie 140 tys. W efekcie więcej wpłaciliśmy do kasy fiskusa, ale i ten więcej nam zwrócił.

Zaświadczenia od ręki

W związku ze wzrostem zainteresowania otrzymaniem zaświadczenia o dochodach uprawniającego do przyznania podatnikom świadczeń rodzinnych, zasiłków, stypendiów,

REKLAMA

Zmiany w kontroli skarbowej

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie komórek organizacyjnych kontroli skarbowej,

Ufundowane stypendium jako koszt

Czy do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć ufundowane stypendium dla studenta akademii medycznej, który po ukończonej nauce podjąłby pracę w danej firmie? - Decyzja Izby Skarbowej w Opolu z 26 czerwca 2006 r. (nr PF-II-41180/INT/4/KJ/06)

Czy możliwe jest żądanie podatku VAT od kontrahentów, którym wystawione zostały rachunki

Urząd skarbowy ustalił VAT należny do zapłacenia za 2005 r. w związku z przekroczeniem limitu 10 000 euro. Czy podatnik ma możliwość odzyskać zapłacony VAT od swoich odbiorców, którym przed złożeniem VAT-R wystawił rachunki bez VAT?

Zakupy alkoholu w sieci zawsze z akcyzą

Coraz więcej Polaków kupuje alkohol w krajach Unii Europejskiej. Wszystko po to, aby zapłacić niższą akcyzę. Jest w tym trochę racji, gdyż w Polsce akcyza na alkohol jest jedną z wyższych.

REKLAMA

Czy na naprawy gwarancyjne należy utworzyć rezerwę, czy dokonać biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów

Produkujemy urządzenia elektryczne (radia, odtwarzacze MP3), na które udzielamy 2-letniej gwarancji. W ustawie o rachunkowości naprawy gwarancyjne są wymieniane zarówno w przepisach dotyczących rezerw na zobowiązania,

Senat o akcyzie na biopaliwa

Ustawą o biokomponentach i biopaliwach ciekłych zajmował się wczoraj Senat. Ponieważ do ustawy zgłoszono poprawki, przed głosowaniem będą musiały zająć się nią komisje.

Zmiany w podatkach lokalnych

Większość przedstawionych przez Ministerstwo Finansów zmian w projekcie nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest pozytywna - ocenia Krajowa Izba Gospodarcza.

Każdy może odliczyć wydatki poniesione na doradztwo podatkowe

Wydatki na doradztwo dotyczące zeznań podatkowych mogą odliczyć zarówno osoby podlegające ograniczonemu, jak i nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w danym kraju.

Zyskiem z oszczędności trzeba dzielić się z fiskusem

Każdy, kto oszczędza pieniądze w banku, musi liczyć się z tym, że od przysługujących mu odsetek zapłaci podatek i to także wtedy, gdy oszczędza za granicą.

Czy wartość sprzętu ofiarowanego pracownikowi odchodzącemu z pracy jest przychodem ze stosunku pracy

W sierpniu br. nasz długoletni pracownik kończy pracę w firmie. Zdecydowaliśmy się oddać mu za darmo na własność użytkowanego przez niego laptopa. Zakup sprzętu został już przez firmę całkowicie zamortyzowany (laptop był kupiony 3 lata temu).

Dofinansowane pensje nie są kosztem

Część wynagrodzeń pracowników zakładów pracy chronionej, które dofinansowano dotacjami z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nie może być kosztem podatkowym.

Mało uwag do sprawozdań

W 2005 roku biegli rewidenci zbadali około 21 tys. sprawozdań finansowych. Ponad 19 tys. zostało uznanych za rzetelne. Biegli nie zgłosili do nich żadnych uwag

Jak zaewidencjonować złomowanie środka trwałego

Spółka ma na stanie w całości zamortyzowaną i zepsutą kserokopiarkę. Jest ona przestarzała i jej naprawa jest już nieopłacalna. Postanowiliśmy ją zezłomować. Jak zaewidencjonować to zdarzenie?

PIT. Opodatkowanie pracy sezonowej

Jeśli podatnik w roku podatkowym uzyskał dochody tylko z pracy w Niemczech, nie będzie musiał wykazywać ich w polskim PIT.

Jak amortyzować program komputerowy

Prawo bilansowe pozwala na jednorazową amortyzację programów komputerowych o małej wartości.

Nadwyżki inwentaryzacyjne jako przychód

Pytanie dotyczy uznania, w ujęciu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nadwyżek inwentaryzacyjnych za przychody oraz rozliczenia niedoborów zawinionych towarów handlowych, ujawnionych w wyniku inwentaryzacji, powierzonych do sprzedaży spółce "A." na podstawie umowy filijnej - Decyzja Izby Skarbowej w Olsztynie z 7 czerwca 2006 r. (nr PBD/4218-005-3/06).

Kiedy należy skorygować podatek, jeśli stwierdzono braki w dostawie towarów

Stowarzyszenie zajmuje się produkcją albumów i różnych zestawów edukacyjnych. Tym samym jesteśmy podatnikiem VAT, ponieważ osiągane przychody kwalifikowane są jako działalność gospodarcza. Zamówiliśmy towary od dostawcy krajowego.

Rozliczenia podatkowe

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzoru rocznego obliczenia podatku wraz z informacją o wysokości dochodu, do sporządzania, których obowiązane są organy rentowe.

Umorzone stypendium nie jest przychodem

Podatnik nie uzyska dodatkowego przychodu, gdy zostanie zwolniony z obowiązku zwrotu części fundowanego stypendium.

Za pośpiech fiskusa płaci podatnik

Gdyby urzędnicy skarbowi wstrzymali wykonanie decyzji w sprawie komputerowej spółki JTT, dziś Skarb Państwa nie byłby narażony na wypłatę gigantycznego odszkodowania, a firma mogłaby się dalej rozwijać.

Czy potrącany przez płatnika zryczałtowany podatek dochodowy stanowi jego koszt

Czy zapłacony podatek (wykazany w deklaracji CIT-10) od zapłaconych odsetek dla niemieckiego kontrahenta stanowi dla nas koszt uzyskania przychodu?

Przychód do oszacowania

Można oszacować przychody podatnika, nawet jeśli prowadzi on działalność niecałe dwa lata. Ważne, by dane za pierwszy rok wystarczyły do dokonania szacunków.

Niezgodność z Szóstą Dyrektywą

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje trzy przypadki, w których nie stosuje się przepisów ustawy: transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans; czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy; działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach itp.

Ustawy u Prezydenta

Do 8 sierpnia prezydent powinien podpisać ustawę o ratyfikacji europejskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania - poinformowała GP Kancelaria Prezydenta. Konwencja związana jest z cenami transakcyjnymi stosowanymi przez podmioty powiązane

W jaki sposób należy rozliczać wynagrodzenia pracowników zatrudnionych przy wytwarzaniu środków trwałych

Pracuję w samorządowej jednostce budżetowej. Zajmujemy się zaopatrywaniem gminy w wodę oraz gospodarką ściekową. Ponadto remontujemy i budujemy chodniki i drogi gminne. Wydatki związane z budową dróg księgujemy na koncie "Środki trwałe w budowie" na podstawie rachunków i faktur.

Jeden podatek, wyższy zysk

Z roku na rok powstaje coraz więcej spółek komandytowych. W 2001 roku było ich zaledwie 151, a w połowie 2006 roku już niemal 1260. Skąd taki wzrost? Prowadząc spółkę komandytową można sporo zaoszczędzić na podatkach.

Nie każda spółka wodna zapłaci podatek

Jeśli spółka wodna poniesie wydatki związane z realizacją celów statutowych, nie zapłaci podatku, mimo że od 2007 roku przestaną obowiązywać dotychczasowe zwolnienia z CIT.

Jak ewidencjonować koszty w czasie sporządzając rachunek zysków i strat metodą porównawczą

Nasza firma stosuje księgowania w układzie rodzajowym i funkcjonalnym, tworzymy rachunek metodą porównawczą. Jak ewidencjonować w takiej sytuacji koszty rozliczane w czasie?

Akcje muszą być sprzedane

Wydatki związane z obsługą kredytu inwestycyjnego, zaciągniętego na zakup akcji, mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów, gdy nastąpi sprzedaż tych akcji - stwierdził białostocki WSA.

Podwyżki akcyzy później

Termin podwyżki akcyzy na paliwa, pierwotnie planowanej na 1 września, nie został wyznaczony - poinformował podczas konferencji po posiedzeniu rządu minister finansów Stanisław Kluza

Przedłużają się prace nad projektem

Planowany na 1 stycznia 2007 r. termin wejścia w życie przepisów nowej ustawy o finansach publicznych może być zagrożony. Dodatkowym problemem jest konieczność zmiany innych ustaw.

Prawo do 0-proc. stawki VAT w eksporcie towarów

Czy spółka ma prawo do stosowania stawki 0 proc. VAT w sytuacji, gdy po ewentualnej kontroli nie zostanie odnaleziony nabywca wyeksportowanych towarów bądź gdy nie figuruje on w ewidencjach swojego kraju? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 24 kwietnia 2006 r., sygn. IS.II/2-4430/1/06

W której kolumnie pkpir zaksięgować koszt reklamy w gazetkach reklamowych

Firma ogłasza się w lokalnej, bezpłatnej gazecie (jest rozdawana tak jak ulotki). Rozdajemy również gazetki reklamujące ofertę promocyjnych artykułów handlowych. Czy są to koszty reklamy publicznej? W której kolumnie pkpir dokonać wpisu?

Ustawy bez konsultacji

Mimo ustawowego obowiązku rząd wzbrania się przed konsultowaniem tworzonego prawa z organizacjami pozarządowymi. Nie przesyła na czas projektów ustaw ani samorządom gospodarczym, ani samorządom zawodowym.

Fiskus sam przekaże 1 procent podatku

Zgodnie z założeniami zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które zostały już zaakceptowane przez rząd i są po pierwszym czytaniu w Sejmie,

Jak ująć w księgach rachunkowych dopłaty wniesione przez spółkę

Nasza spółka posiada udziały w innej spółce, która na koniec 2005 r. poniosła stratę. Wnieśliśmy dopłatę na pokrycie tej straty. Jak zaewidencjonować tę dopłatę?

Sprawozdania za drugi kwartał

Regionalne izby obrachunkowe poinformowały, że sprawozdania za II kwartał 2006 r. składane na formularzach Rb-Z i Rb-N jednostek z osobo-wością prawną

Minister Kluza szuka 4 mld zł

W budżecie na 2007 rok brakuje 4 mld zł. Ministerstwo Finansów może się więc zdecydować na zapowiadaną podwyżkę akcyzy.

Od pośrednictwa trzeba zapłacić VAT

Usługi call center nie są zwolnione z VAT, jeśli podatnik świadczy je na rzecz organizatora gier hazardowych - stwierdził w wyroku Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Kiedy księgować wynagrodzenia refundowane częściowo z PFRON i budżetu państwa

Proszę o przedstawienie sposobu, jak prawidłowo zaksięgować refundację składek ZUS od osób niepełnosprawnych z budżetu państwa i PFRON. Nie jesteśmy zakładem pracy chronionej.

Firma musi rozliczyć koszty sądowe

Koszty sądowe zasądzone na rzecz firm, np. dochodzących swoich należności, stanowią przychód podatkowy dopiero w momencie ich otrzymania.

Jak zaewidencjonować wniesienie aportu do innej spółki

Spółka z o.o., której jesteśmy udziałowcami, podwyższa kapitał zakładowy. W zamian za objęte nowe udziały dokonujemy płatności w formie aportu - działki budowlanej. Jak ująć tę transakcję w księgach rachunkowych?

O wysokości stawki decyduje rodzaj budynku

Stawka podatku od nieruchomości zależy od tego, do jakiej kategorii budynków zostanie zaliczony dom. Najniższe stawki przewidziano dla budynków mieszkalnych. Podatnik zakwestionował stawkę podatku od nieruchomości za 2004 rok. Kupił od przedsiębiorstwa państwowego dużą willę, która była wcześniej wykorzystywana na cele rehabilitacyjno-wczasowe. Organy podatkowe postanowiły sprawdzić, jak nowy właściciel wykorzystuje dom.

Egzamin audytora wewnętrznego

Podano rachunek bankowy, na który należy wnieść opłatę za udział w egzaminie na audytora wewnętrznego. Opłatę w wysokości 290 zł trzeba wpłacać na rachunek:

Opodatkowanie na Słowacji zależne od rezydencji

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym na Słowacji podlegają wszystkie dochody słowackich rezydentów. Rezydenci innych krajów podlegają opodatkowaniu na Słowacji tylko od dochodów osiągniętych w tym kraju. Osoby prawne z siedzibą lub miejscem zarządzania na Słowacji uważane są za rezydentów Słowacji. Zgodnie z przepisami słowackimi opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają zagraniczni przedsiębiorcy działający na Słowacji za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).

Jeśli resort nic nie zrobi, stawki wzrosną

Eksperci alarmują, że wzrost VAT w budownictwie mieszkaniowym jeszcze pogłębi kryzys na rynku. Podwyżka podatku będzie kolejnym impulsem do podniesienia i tak już szalejących cen mieszkań. Zmiany dotkną także inwestorów budujących tzw. systemem gospodarczym.

REKLAMA