REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie ma podatku od opłaty rejestracyjnej

Opłata rejestracyjna, którą zapłacił dealer samochodowy przy rejestracji auta, nie jest uwzględniania w podstawie opodatkowania VAT przy sprzedaży samochodu.

CIT jest niepotrzebny

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) jest anachronizmem. Wpływy budżetowe z tego tytułu wynoszą mniej niż 1/5 wpływów z VAT i akcyzy, przy czym ogrom pracy, jaki muszą włożyć służby księgowe firm w sprawozdawczość związaną z poborem jest porównywalny.

Przedsiębiorcy narzekają na obciążenia podatkowe

Z przeprowadzonego na zlecenie GP sondażu wynika, że coraz więcej przedsiębiorców jest niezadowolonych z systemu podatkowego. Coraz większa grupa podatników uznaje też obecne rozwiązania za utrudniające prowadzenie działalności.

Potrzeba etyki i norm wykonywania zawodu

W Stowarzyszeniu Księgowych trwają prace nad kodeksem etyki i profesjonalizmu. Ma on uregulować kwestie etyczne i normy wykonywania zawodu. Na kodeks ten czekają księgowi.

REKLAMA

Dochód ze sprzedaży podlega PIT

Dochód uzyskany w 2005 roku ze sprzedaży akcji NFI otrzymanych w zamian za przysługujące w latach 1995-1996 świadectwa udziałowe podlega PIT. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Kielcach z 10 maja 2006 r. (nr PD2-4151-59/06).

Jak przygotować się do ewidencjonowania oraz rozliczania środków pochodzących z poakcesyjnych dotacji unijnych - część I

Pierwszym krokiem jest zapewnienie, by proces wyboru i realizacji projektów współfinansowanych z dotacji unijnych przebiegał zgodnie z przepisami. W tym celu należy koniecznie zapoznać się zarówno z regulacjami unijnymi, krajowymi, jak i wewnętrznymi firmy.

Czy księgowa rozliczając projekt unijny korzysta ze zwolnienia z opodatkowania

Otrzymaliśmy środki unijne za pośrednictwem PARP. Kto jest beneficjentem pomocy - nasza firma czy PARP? Czy wynagrodzenie księgowej prowadzącej rachunkowość projektu unijnego jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 updof?

CBOS: 81 proc. Polaków złożyło PIT za 2005 r.

81 proc. dorosłych Polaków rozliczając PIT złożyło w urzędach skarbowych zeznania podatkowe za 2005 r. - wynika z przesłanego w piątek PAP sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

REKLAMA

Wędka technologiczna w budżecie

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powołano Zespół ds. Wysokich Technologii, którego zadaniem ma być dążenie do zwiększenia nakładów budżetowych na badania i rozwój.

Wyższe podatki w Niemczech

OECD opublikowała raport dotyczący sytuacji niemieckiej gospodarki. Organizacja poparła plany niemieckiego rządu dotyczące podwyższenia podatków i zachęciła do wprowadzania zmian, które zwiększą konkurencyjność gospodarki Niemiec.

Dobrzy księgowi pilnie poszukiwani

Swoje centra obsługi finansowo-księgowej BPO (Business Process Outsourcing) przenoszą do Polski kolejne firmy.

Kiedy VAT jest kosztem kwalifikowanym

Czy gmina może zaliczyć VAT zawarty w cenie nabycia usług, związanych z realizacją inwestycji współfinansowanej ze środków UE, do kosztów kwalifikowanych w ramach programu SAPARD?

Coraz więcej błędnych wniosków

Do urzędów skarbowych napływa coraz więcej wniosków o zwrot VAT za materiały budowlane. Rośnie też liczba popełnianych w nich błędów. Praktycznie każdy wniosek zawiera pomyłki.

Za krótki termin na przygotowanie pozwu

Mimo że przepis Ordynacji podatkowej ograniczający do 30 dni termin na wniesienie pozwu o odszkodowanie za błędną decyzję urzędnika jest niezgodny z konstytucją, nie zostanie w najbliższym czasie zmieniony.

Czy można odliczyć VAT z faktur otrzymanych przed dokonaniem rejestracji jako podatnik VAT

Dokonałem rejestracji w podatku od towarów i usług 9 stycznia 2006 r. Natomiast faktury za kupione towary i usługi otrzymywałem przez cały styczeń 2006 r. Czy mam prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych w styczniu przed dniem rejestracji dla celów VAT? - Pismo z 6 kwietnia 2006 r. nr PP/406-15/06/KR

Jak zaewidencjonować pożyczki mieszkaniowe udzielane pracownikom z ZFŚS

Nasza firma zamierza udzielić pożyczek mieszkaniowych wybranym pracownikom. Będą one pochodziły ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Jak należy ujmować w księgach rachunkowych zdarzenia z tym związane. Prosimy o przykład wraz ze wskazaniem skutków w podatku dochodowym oraz VAT.

Zakończono prace nad projektami

Na wczorajszej konferencji prasowej minister finansów Zyta Gilowska oznajmiła, że prace nad projektami ustaw podatkowych są już zakończone.

Kiedy podatnik otrzyma odszkodowanie

Od organu podatkowego, którego decyzja doprowadziła do powstania szkody, można jednak dochodzić odszkodowania.

Czy przekazywanie wizytówek z logo firmy podlega VAT

Czy druk wizytówek z logo firmy powoduje obowiązek opodatkowania tych czynności? Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną i odprowadzić VAT należny od ich przekazania?

Nowy obowiązek przysporzył urzędnikom kłopotów

Wczoraj upłynął termin, kiedy zarządy jednostek samorządu terytorialnego musiały podać do publicznej wiadomości wykaz podmiotów, którym w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty.

Egzaminator nie będzie mógł uczyć na kursach

Członkowie komisji przeprowadzającej egzamin na audytora wewnętrznego nie będą mogli prowadzić kursów i publikować materiałów szkoleniowych.

Nowe plany kont

Do 1 stycznia 2007 r. organy podatkowe będą musiały dostosować swoje plany kont do nowych przepisów, które opracowuje resort finansów.

Kto rozlicza usługi oprogramowania świadczone na rzecz kontrahenta z Unii

Wyrokiem z 9 lutego 2006 r., sygn. akt III S.A./Wa 3203/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził: usługa informatyczna, polegająca na wykonaniu oprogramowania, mieści się w dyspozycji przepisu art. 9 ust. 2 pkt e VI dyrektywy.

Jak ująć w księgach rachunkowych dopłaty zwrotne

W umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy przewidzieli możliwość wnoszenia dopłat bez konieczności zmiany umowy spółki. Dopłaty te, zgodnie z postanowieniami umowy, mogą być zwracane. Jak należy ująć w księgach rachunkowych operacje gospodarcze związane z wpłatą i zwrotem dopłat?

Niższe koszty dla twórców

Według Krajowej Izby Gospodarczej likwidacja 20 i 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla działalności wykonywanej osobiście w zamian za ryczałt w wysokości 1302 zł rocznie przyniesie więcej szkód niż korzyści.

Zła sytuacja materialna pozwala na zwolnienie

Jeśli podatnik z uwagi na złą sytuację materialną sprzeda odziedziczone mieszkanie, może zachować zwolnienie w podatku od spadków i darowizn.

Podatek płacimy po otrzymaniu pieniędzy

Odszkodowania umowne wynikające z umów leasingu podlegają opodatkowaniu dopiero wtedy, gdy pieniądze wpłyną na konto podatnika.

Wynagrodzenie po zmarłym pracowniku a zaliczka na podatek dochodowy

Nasz zakład pracy wypłacił spadkobiercom wynagrodzenie zmarłego pracownika na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Czy od tego wynagrodzenia powinniśmy naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy?

Reforma z wątpliwym poparciem

Dziś ostatnie majowe posiedzenie Rady Ministrów. We wstępnym harmonogramie obrad rządu nie przewidziano prac nad ustawami podatkowymi, mimo że projekt zmian w Ordynacji podatkowej i innych ustawach podatkowych jest już gotowy od dwóch miesięcy.

Utylizacja nie zawsze jest kosztem

Nie każda strata w środkach obrotowych jest kosztem uzyskania przychodu - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Kiedy rozliczyć fakturę za usługi telekomunikacyjne

Otrzymałem fakturę za usługę telekomunikacyjną wystawioną 14 maja 2006 r., z terminem płatności 28 maja 2006 r. Czy mogę rozliczyć taką fakturę tylko w deklaracji za maj? Czy jeżeli nie rozliczę tej faktury w deklaracji majowej, mogę to zrobić w deklaracji za czerwiec?

Potrzebna zgoda inwestora

Jeśli inwestor nie wyrazi zgody na wykonanie prac przez podwykonawców, wydatki ponoszone na rzecz podwykonawców nie będą stanowiły dla wykonawcy kosztu uzyskania przychodów. - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej z dnia 10 kwietnia 2006 r. (nr PBB1/4218-0009/06/2).

Kiedy fiskus może uznać, że podatnik wykonał czynności pozorne

Jak eliminować z obrotu czynności pozorne? Co podlega ocenie organu podatkowego? Jak organ sprawdza pozorność czynności? Czy z ukrytej czynności wywodzi się skutki prawne? Kiedy organ podatkowy może wystąpić do sądu? Jakie sankcje grożą za czynności pozorne?

Zmiany w prawie dla audytorów

Departament Koordynacji Kontroli Finansowej i Audytu Wewnętrznego w Ministerstwie Finansów prowadzi prace nad modyfikacją szeregu dokumentów dotyczących pracy audytorów wewnętrznych:

Nie można umorzyć kosztów

Każdy uznany winnym naruszenia dyscypliny finansów publicznych jest zobowiązany do zwrotu kosztów postępowania na rzecz Skarbu Państwa - potwierdziła Główna Komisja Orzekająca.

Czy przekazanie zbędnego środka trwałego należy traktować jako darowiznę

Spółka z o.o. chciałaby przekazać nieodpłatnie innej spółce z o.o. środki trwałe, których ze względu na zmianę profilu produkcji nie będzie już używać. Czy takie nieodpłatne przekazanie należy traktować jako darowiznę?

Będzie mniej kar

Zaproponowano uchylenie przepisu kodeksu karnego skarbowego dotyczącego odpowiedzialności za wywożenie lub wysyłanie za granicę bez wymaganego zezwolenia dewiz lub złotych.

Kiedy możliwa jest ponowna kontrola

Prowadzę własną firmę, stosunkowo niedawno była u mnie prowadzona kontrola podatkowa, która zakończyła się wydaniem ostatecznej decyzji. Teraz znowu przyszedł do mnie kontroler z upoważnieniem do ponownej kontroli. Nie wiem, jaka jest podstawa takiego działania, przecież przepisy zakazują ponownego jej wszczęcia. Czy mogę żądać przerwania tej kontroli?

Opłata w każdym miejscu, gdzie prowadzony jest handel

Określone w ustawie o opłatach i podatkach lokalnych pojęcie targowiska umożliwia pobieranie opłaty targowej praktycznie w każdym miejscu, gdzie prowadzony jest handel - twierdzi minister finansów.

Nie można żądać zwrotu nadpłaty

Jeżeli organ podatkowy zweryfikował zeznanie, określając podatek w innej wysokości, podatnik nie może domagać się stwierdzenia nadpłaty.

Nie zawsze trzeba wpisywać NIP na fakturze

Na fakturach VAT nie ma obowiązku wpisywania numeru NIP nabywcy ani symbolu PKWiU sprzedanego towaru lub świadczonej usługi.

Fiskus informuje tylko wybranych podatników

Projekt reformy systemu podatkowego przygotowany przez Ministerstwo Finansów zakłada m.in. wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika. Przedsiębiorcy, którzy uzyskają status sprawdzonego podatnika, będą m.in. informowani na miesiąc wcześniej o kontroli podatkowej.

Obowiązki rejestracyjne na Węgrzech

Każdy podmiot rozpoczynający działalność na Węgrzech niezależnie od spodziewanych obrotów w pierwszym roku funkcjonowania jest zobowiązany zarejestrować się dla potrzeb VAT w tym kraju. Obowiązek ten powinien zostać spełniony przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej.

Zasady zaokrąglania podatków lokalnych

W jaki sposób należy zaokrąglać raty podatków pobieranych przez jednostki samorządu terytorialnego?

Urząd skarbowy może poprawiać błędy popełnione przez podatnika

Organy podatkowe mogą samodzielnie korygować deklaracje podatkowe. Nie muszą wzywać podatnika do poprawienia błędów.

Wzrosną stawki opłaty skarbowej

Od 2007 roku od udzielenia pełnomocnictwa opłatę skarbową będzie trzeba uiścić z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej. Wzrośnie też stawka opłaty.

Szansa na certyfikat księgowego

Do 3 czerwca można składać dokumenty do Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów (ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa), aby zakwalifikować się do najbliższego egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Czy transakcja udokumentowana fakturą VAT musi być ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej

Czy każdorazowe dokumentowanie sprzedaży usługi (modernizacji sprzętu AGD) wykonywanej przez czynnego podatnika VAT na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej fakturami VAT zwolni podatnika z obowiązku posiadania kasy fiskalnej? Działalność rozpoczynamy od maja 2006 r.

Czy dochody osiągane przy realizowaniu programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej są zwolnione

Czy osoby uzyskujące dochody z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę lub umowę zlecenia, bezpośrednio realizujące cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego? - Pismo z 21 lutego 2006 r. nr D-2/415/5/2006

Konwencja dla powiązanych

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych wypowiedziała się za przyjęciem projektu ustawy w sprawie ratyfikowania Konwencji o przystąpieniu nowych krajów UE do tzw. Konwencji Arbitrażowej.

REKLAMA