REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak należy zaewidencjonować wypłatę dywidendy

Jesteśmy spółką z o.o. Zgromadzenie wspólników planuje podjąć uchwałę o przeznaczeniu zysku za 2005 r. na wypłatę dywidendy. Jak należy ująć wypłatę dywidendy w księgach rachunkowych oraz w jakim terminie i w jakiej wysokości odprowadzić podatek dochodowy?

Wyrok albo dobrowolna odpowiedzialność

W urzędach skarbowych trwa weryfikowanie rocznych rozliczeń podatników. Urzędnicy - jak co roku - poza drobnymi uchybieniami z pewnością natrafią też na przypadki, kiedy będą mogli mieć uzasadnione podejrzenie, że doszło do wykroczenia lub przestępstwa skarbowego.

Mało czasu na badania

Do 31 maja trzeba przeprowadzić dodatkowe badania techniczne samochodów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony oraz samochodów osobowych. Badania są potrzebne dla rozliczania VAT.

Kto może zapłacić za podatnika

Wójt gminy może obarczyć odpowiedzialnością za podatki niezapłacone przez podatnika, członków jego rodziny lub nawet inne osoby trzecie.

REKLAMA

Nieodpłatne przekazanie materiałów reklamowych

Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności nieodpłatnego przekazania, na cele reprezentacji lub reklamy, dla odbiorców z państw trzecich gadżetów i innych materiałów reklamowych? - Pismo z 24 marca 2006 r., sygn. PPB2/4407-0009/06/I

Jak amortyzować środek trwały przydatny przedsiębiorcy sezonowo

Jak amortyzować środek trwały wykorzystywany sezonowo? Czy amortyzacja w takim przypadku trwa tylko przez okres rzeczywistego wykorzystywania środka trwałego (np. 4 miesiące w roku)?

Termin składania deklaracji

Do 31 maja można składać deklaracje dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11).

Propozycja zmiany VAT

Posłowie SLD złożyli projekt nowelizacji ustawy o VAT.

REKLAMA

Jak ewidencjonować, wyceniać i amortyzować inwentarz żywy

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości zaliczony do środków trwałych inwentarz żywy podlega amortyzacji. Jaką należy zastosować stawkę amortyzacyjną w przypadku konia, jeżeli jego wartość jest wyższa niż 3500 zł? W jaki sposób należy zaewidencjonować w księgach rachunkowych przyjście na świat źrebaka? Zaznaczam, że posiadana przez nas klacz została zakwalifikowana jako środek trwały.

Sprawozdania muszą być dokładne

Wydawało się już, że podatnicy, którzy w ubiegłych latach skorzystali z odliczenia darowizn kościelnych, mogą zapomnieć o problemach. Po ubiegłorocznej uchwale NSA okazało się, że ustawy kościelne zawierające przepisy dotyczące tej szczególnej ulgi obowiązują i dają podstawę do odliczania.

Projekty zmian w ustawie o PIT

Platforma Obywatelska przedstawiła wczoraj dwa projekty zmian ustawy o PIT. Pierwszy pozwala na odliczenie do 30 proc. diety dziennej za każdy dzień wykonywanej za granicą pracy.

Piłkarze płacą w Polsce

Polscy piłkarze jadący na mundial dużą część swoich zarobków zostawiają w Polsce. Podatki płacą z reguły według najwyższej, 40-proc. stawki PIT.

Coraz mniej ulg dla zakładów pracy chronionej

Zakłady pracy chronionej, mimo stopniowej likwidacji ulg i zwolnień, nadal mogą liczyć na preferencje w podatku od nieruchomości, rolnym i leśnym.

Czy można przechowywać kopie faktur w formie zapisu elektronicznego

Gmina zakupiła przenośne urządzenie do drukowania faktur. Urządzenie to drukuje tylko oryginał faktury, który otrzymuje nabywca. Kopie faktur można następnie przegrać na komputer stacjonarny i wydrukować lub przechowywać w formie zapisu elektronicznego. Czy kopie faktur mogą być przechowywane tylko w formie zapisu elektronicznego, czy też istnieje obowiązek przechowywania ich jako dokumentu papierowego?

Korzystasz z ulg, wpiszą cię na listę

31 maja mija termin podania do publicznej wiadomości przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wykazu osób, którym w ubiegłym roku udzielili ulg podatkowych.

Nowe uprawnienia policji podatkowej

Nadanie wywiadowi skarbowemu uprawnień do przeprowadzania tzw. czynności operacyjnych przewidują zmiany w ustawie o kontroli skarbowej wczoraj zaakceptowane przez rząd.

Ryczałt atrakcyjny tylko dla najmu

W 2005 roku liczba podatników płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej zmalała w porównaniu z 2004 rokiem. Ryczałt okazał się atrakcyjny tylko dla najmu - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Jak wprowadzić do ewidencji księgowej wynajęty lokal

Lokal mieszkalny, który od 10 lat jest używany na cele biurowe, nigdy nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Jeżeli właściciel lokalu rozszerzy swoją działalność o wynajem, to czy część wynajmowaną należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych? Czy odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać przez cały ustalony okres ekonomicznej użyteczności? Czy - jeżeli skończy się umowa najmu - można przestać dokonywać tych odpisów?

Będzie wzór sprawozdania

Resort finansów opracował projekt rozporządzenia, które będzie zawierało wzór sprawozdania z wykonania planu audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych.

E-deklaracje w 2007 roku

Tylko firmy obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe będą mogły składać elektroniczne deklaracje od 16 sierpnia. Pozostali podatnicy będą mieli taką możliwość od 2007 roku.

Płatnik odpowie za swoje zaniedbania

W projekcie zmiany ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, który ma zreformować system podatkowy, Ministerstwo Finansów zaproponowało m.in. dodanie w Ordynacji podatkowej art. 26 par. 2.

Odpłatne świadczenia dla pracowników podlegają VAT

Świadczenie odpłatnych usług na rzecz pracowników jest opodatkowane VAT. Podstawę opodatkowania stanowi kwota, jaką powinien uiścić pracownik, pomniejszona o należny podatek. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Rzeszowie z 8 maja 2006 r. (nr L. IS. II/2-4430/285/05).

Jak sporządzić sprawozdanie finansowe według MSSF po raz pierwszy

Wykorzystanie możliwości sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z MSR/MSSF, jaką daje art. 45 ustawy o rachunkowości, wiąże się z dużym wyzwaniem. Celem artykułu jest przedstawienie, w jakim zakresie przy sporządzaniu po raz pierwszy sprawozdania finansowego zgodnie ze standardami międzynarodowymi ma zastosowanie MSSF nr 1 - "Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy".

Samochód w firmie

Na korzyści podatkowe mogą liczyć przedsiębiorcy posiadający firmowe auto, najlepiej ciężarowe. Od jego zakupu odliczą cały VAT. Mniej korzyści osiągną właściciele firmowych aut osobowych. Tu przy odliczeniu VAT obowiązują limity.

BCC nie chce zmian w interpretacjach

Prawo podatkowe jest nadmiernie skomplikowane. Świadczy o tym duża liczba pytań do urzędów i izb skarbowych oraz Ministerstwa Finansów - zwraca uwagę Business Centre Club.

Termin egzaminu na doradcę

25 maja odbędzie się egzamin ustny na doradcę podatkowego.

Będą wyższe opłaty w urzędach

Wszystko wskazuje na to, że już od 1 stycznia 2007 r. znikną znaki opłaty skarbowej. Takie rozwiązanie przewiduje najnowsza wersja projektu ustawy o opłacie skarbowej, którą opracowało Ministerstwo Finansów.

Jak ewidencjonować koszty serwisu samochodu stanowiącego obcy środek trwały

Używamy i serwisujemy samochody ciężarowe i osobowe, które nie stanowią naszych środków trwałych. Jak ewidencjonować serwis samochodu będącego obcym środkiem trwałym?

Nowe stawki podatkowe w obecnym projekcie ustawy o PIT

Przepis umożliwiający wprowadzenie dwóch stawek podatkowych, 18 i 32 proc., będzie zapisany w obecnym projekcie nowelizacji ustawy o PIT - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

Nowe zasady wyceny

Zmiany w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości wprowadzają możliwość wyceny instrumentów finansowych z uwzględnieniem ich tzw. wartości godziwej.

Nie będzie opóźnień w e-deklaracjach

Dzięki porozumieniu z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych od 16 sierpnia 7500 dużych firm prześle deklaracje podatkowe drogą elektroniczną.

Jak ująć w księgach rachunkowych dzierżawę od firmy z UE urządzenia produkcyjnego

Spółka z o.o. dzierżawi od firmy z Włoch urządzenie produkcyjne. Zgodnie z umową zobowiązanie z tytułu dzierżawy jest regulowane co miesiąc, na podstawie faktury wystawionej przez wynajmującego. Czy z kwoty wypłacanego zobowiązania spółka powinna potrącać zryczałtowany podatek dochodowy? Prosimy o podanie przykładu wyliczeń i księgowań.

Zdobywanie uprawnień księgowego

Certyfikat księgowego mogą otrzymać tylko te osoby, które mogą udokumentować doświadczenie księgowe.

Zbycie udziałów jest zwolnione z podatku

Gdy dochodzi do przekształceń spółek, to w niektórych przypadkach zbycie udziałów nawet przed upływem pięciu lat zwolnione jest z podatku kapitałowego - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Polacy a podatek liniowy

26 proc. badanych deklaruje chęć wprowadzenia podatku liniowego. Jest to dużo, jeśli wziąć pod uwagę stosunek Polaków do jednej stawki PIT pięć lat temu.

Jakie skutki powoduje opóźnienie wprowadzenia środka trwałego do ewidencji środków trwałych

Środek trwały został przyjęty do używania w styczniu. Do ewidencji środków trwałych został wprowadzony dopiero w kwietniu. Jak w tej sytuacji potraktować okres między przyjęciem do używania a ujęciem w ewidencji danego środka trwałego? Czy okres amortyzacji przesunie się i będzie liczony od momentu ujawnienia?

Przeciw zasadzie fiskalizmu

Organy podatkowe i sądy administracyjne często kierują się niepisaną zasadą fiskalizmu. Wątpliwości prawne rozstrzygają zgodnie z interesem skarbu państwa

Polacy żądają ulgi na leki

78 procent podatników uważa, że urzędy skarbowe interpretują prawo na swoją korzyść. Większość jest też zdania, że polskie podatki są skomplikowane i niesprawiedliwe.

Opodatkowanie usług radiowych

Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie do 31 grudnia 2008 r. stosowania dyrektywy 77/388/CEE w zakresie zasad opodatkowania usług radiowych i telewizyjnych

Nowe zasady audytu

Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, których celem jest między innymi określenie trybu prowadzenia audytu wewnętrznego w sektorze finansów publicznych.

Jak ujmować w księgach rachunkowych patenty i prace badawczo-rozwojowe

Kiedy należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone na prace badawczo-rozwojowe? Jak zakwalifikować je w księgach rachunkowych? Kiedy należy zaliczyć do przychodów podatkowych środki pieniężne otrzymane od Naczelnej Organizacji Technicznej na dofinansowanie prac rozwojowych?

Poczęstunek dla artystów może być kosztem podatkowym

Wydatki na zakup herbaty, ciastek itp. dla artystów występujących na koncertach przyczyniają się do uzyskania przychodu. Są więc kosztem podatkowym. - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej z 26 kwietnia 2006 r. (nr PBB1/427-0006/06/3).

Bundestag podniósł podatek VAT

Izba niższa niemieckiego parlamentu Bundestag uchwaliła w piątek podniesienie od 1 stycznia 2007 roku podatku VAT z 16 do 19 procent.

Preferencje podatkowe tylko za misje

Zwolniona z podatku jest tylko część uposażenia żołnierza związana z odbywaniem służby wojskowej poza granicami kraju, np. na misjach wojskowych. Dotyczy to też okresu sprzed 1 stycznia 2003 r.

Faktura zwalnia z podatku

Większość podatników, którzy kupią samochód, w ciągu 14 dni od zawarcia umowy musi wypełnić deklarację PCC-1 i uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Czy umorzony kredyt i odsetki stanowią przychód podatkowy

Czy umorzony przez bank kredyt i niespłacone odsetki stanowią przychód dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 updof? Moim zdaniem bank ma obowiązek wystawić informację PIT-8C, a wartość umorzenia będzie nieodpłatnym świadczeniem (art. 11 ust. 1 updof). Ponieważ ustne stanowiska organów skarbowych są niejednoznaczne, a z pisemnymi się nie zetknęłam, proszę o wyjaśnienie tej kwestii.

Kwartalne rozliczenia małych firm

Przedsiębiorcy zaliczani do tzw. małych podatników składają deklaracje VAT co miesiąc lub co kwartał. Rozliczanie kwartalne jest obowiązkowe, gdy podatnik jednocześnie stosuje metodę kasową.

Jak ewidencjonować program komputerowy

Sposób ewidencjonowania w księgach rachunkowych programu komputerowego zależy od jego przeznaczenia oraz od tego, czy został zakupiony czy wytworzony we własnym zakresie.

Czy należy dokonać korekty odliczonego VAT, gdy nie doszło do sprzedaży nabytego towaru

Odliczyłem VAT od kupionego towaru, który w nocy został skradziony. Mimo zgłoszenia na policję nie znaleziono sprawców i umorzono postępowanie. Sklep nie był ubezpieczony. Czy powinienem skorygować odliczony VAT w związku z kradzieżą? - Pismo z 28 lutego 2006 r. nr 1405 UPP-443/8/2006/AJ

Jak rozliczyć w deklaracji import usług zwolnionych z VAT

Nasza firma zakupiła ubezpieczenie w Unii. Potraktowaliśmy to jako import usług i wystawiliśmy fakturę wewnętrzną na stawkę zwolnioną. Jak należy rozliczyć tę transakcję w deklaracji VAT-7?

REKLAMA