REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stary formularz PIT - 40

W tym roku płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązani do sporządzenia rocznego obliczenia podatku PIT-40 będą mieli problem ze zrealizowaniem tego obowiązku. Zmieniono bowiem przepisy ustawy, nie dokonując jednocześnie odpowiednich zmian w formularzu.

Rozliczenie ryczałtowca [treść ustawy]

Osobom rozliczającym się ryczałtem pozostało już niewiele czasu na rozliczenie się za 2004 r. Na złożenie formularzy PIT-16A oraz PIT-28 podatnicy ci mają czas tylko do końca stycznia br.

Czy umowa użyczenia wyklucza możliwość skorzystania z ulgi remontowej

Ulgi w podatku dochodowym: Podatnik, który korzysta z mieszkania na podstawie umowy użyczenia i posiada wystawione na swoje nazwisko faktury VAT związane z wydatkami, jakie poniósł na remont tego mieszkania - ma prawo do ulgi remontowej.

Projekt nowelizacji VAT

Maksymalnie 7 tys. zł będzie można odliczyć w przypadku nabycia samochodów osobowych. Taką m.in. zmianę w ustawie o VAT zaakceptowała wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

REKLAMA

Czy wznowienie działalności po jej zawieszeniu wymaga aktualizacji NIP-1

Aktualizacja danych: Podatnik rozliczający się na zasadach ogólnych, wznawiający działalność gospodarczą po jej zawieszeniu, nie ma obowiązku składania do urzędu skarbowego aktualizacji na druku NIP-1.

Czy potwierdzenie przyjęcia towaru przez nabywcę przesłane faksem daje prawo do stawki 0%

Dokument potwierdzający przyjęcie towaru przez nabywcę: Potwierdzenie przyjęcia towaru przez nabywcę przesłane faksem, przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w ustawie o VAT, daje podstawę do stosowania stawki 0% przez sprzedawcę.

Małżeńska umowa majątkowa

W dniu 20 stycznia br. wchodzi w życie zmiana w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Stanowi ona, że przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Ordynacja podatkowa

Ministerstwo Finansów może zaproponować zmianę przepisów dotyczących wiążących interpretacji podatkowych, ale po wcześniejszych konsultacjach z przedsiębiorcami.

REKLAMA

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy usługach pośrednictwa

Prowizja: Podstawą opodatkowania w przypadku usług pośrednictwa jest kwota prowizji pomniejszona o należny podatek. W przypadku gdy pośrednik świadczy swoje usługi na rzecz zagranicznych kontrahentów, a tym samym kwoty wykazane na fakturach są w walucie obcej, musi dokonać ich przeliczenia na złote i dopiero wówczas określić podstawę opodatkowania.

Opodatkowanie należności przekazywanych za granicę z tytułu transakcji zabezpieczających

Transakcje swapowe: Należności wypłacane między kontrahentami z różnych krajów z tytułu zawartej przez nich transakcji swap nie są odsetkami w rozumieniu przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie są też odsetkami, od których płatnik byłby obowiązany potrącać podatek dochodowy w wysokości 20%.

Kiedy wydatki na szkolenie wspólnika są kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na udziałowców: Do kosztów podatkowych można zaliczyć wydatki na szkolenie udziałowców, jeśli pełnią oni również funkcje członków zarządu, np. na podstawie powołania.

Interpretacje Ministerstwa Finansów

Dłuższy termin dla płatników

Dziś mija termin składania oświadczeń

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają w br. korzystać z jednolitej 19-procentowej stawki PIT, a do tej pory rozliczali się na innych zasadach, muszą najpóźniej dziś złożyć oświadczenie w tej sprawie w swoim urzędzie skarbowym.

Wkrótce będzie znany brakujący standard

Komitet Regulacyjny ds. Rachunkowości wydał pozytywną opinię w sprawie przyjęcia przez Komisję Europejską Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 2

Za dwa lata rozliczenia podatkowe przez internet

Zeznania za 2006 r. będą mogły być prawdopodobnie przesyłane do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. To będą duże koszty dla administracji skarbowej, jednak jest to rozwiązanie społecznie uzasadnione i wszyscy na tym zyskają - powiedział "GP" podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman.

Czy należy opodatkować opłatę patentową oraz za korzystanie z praw do technologii

Opodatkowanie podatkiem VAT licencji i sublicencji: Udzielanie licencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej traktowane jest jako odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a co za tym idzie - opodatkowana jest również opłata licencyjna wynikająca z zawartej umowy. Natomiast opłata patentowa, która jest opłatą urzędową, w ogóle nie podlega ustawie o VAT.

Kiedy trzeba złożyć zeznanie

Minister finansów zmienił rozporządzenie w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn.

Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu kwot wyrażonych na fakturze korygującej

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Jeśli podatnik otrzyma fakturę korygującą od zagranicznego kontrahenta, przy dokonywaniu przeliczeń z waluty obcej na złote powinien przyjąć kurs NBP z daty wystawienia faktury korygującej przez zagranicznego sprzedawcę.

Czy czynności windykacyjne można uznać za odpłatne świadczenie usług

Nieodpłatne świadczenie usług: Wykonywane przez spółkę czynności mające na celu ściągnięcie zaległych opłat abonamentowych od nieuczciwych użytkowników Internetu są czynnościami nieodpłatnymi i związanymi z prowadzonym przedsiębiorstwem, w związku z czym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wybór stawki liniowej

Przedsiębiorcy, którzy dotychczas nie korzystali z opodatkowania liniową stawką PIT, a chcieliby w tym roku taki podatek płacić, jeszcze tylko jutro mogą zawiadomić urząd skarbowy o wyborze tego sposobu opodatkowania swoich dochodów w 2005 r. Oświadczenie takie najlepiej wysłać listem poleconym.

Akcyza od używanych samochodów zaskarżona

Wczoraj Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego rozpatrywała petycję w sprawie pobierania przez Polskę podatku akcyzowego od importowanych samochodów używanych. Zdaniem Komisji Europejskiej, dopuszczalne jest pobieranie opłat od rejestrowanych samochodów.

Noweizacja VAT opóźniona

Stawki najmu

Kasy fiskalne u prawników?

Czy kupno towarów od obywatela kraju Unii jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem

Nabycie nowych środków transportu: Podmiotem zobowiązanym do odprowadzenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu w innym niż Polska kraju Wspólnoty jest zawsze nabywca, niezależnie od jego statusu podatkowego, a więc nawet jeśli jest to osoba fizyczna nieprowadząca żadnej działalności gospodarczej.

Czy brak kodu kraju dostawcy na fakturze wyklucza możliwość odliczenia podatku

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Brak kodu kraju dostawcy na fakturze dokumentującej transakcję wewnątrzunijną nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku należnego z tytułu wewnątrz-wspólnotowego nabycia towarów.

Podatki lokalne. Opłaty za nieruchomości

Jeśli nie prowadzimy firmy i podatek od nieruchomości płacimy tylko od mieszkania lub domu, w którym mieszkamy, podatek od nieruchomości zapłacimy najwcześniej w marcu. Pod warunkiem, że dostaniemy z gminy na czas decyzję o wysokości podatku do zapłaty.

Czy dopłata do kredytu bankowego jest obrotem dla spółki

Kredyt inwestycyjny: Spółka nie ma obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług dopłaty otrzymanej do oprocentowania kredytu inwestycyjnego zaciągniętego w banku, ponieważ dofinansowanie to nie jest bezpośrednio związane z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Inflacja wciąż wysoka

Skarga na samochodową akcyzę

Podatnik czynny

Czy można odliczyć VAT od kosztów dodatkowych

Jesteśmy podatnikami VAT dokonującymi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Dostawca unijny obciąża nas osobną fakturą za koszty dodatkowe, którą wystawia 2 miesiące po dokonaniu dostawy. Czy mogę naliczyć i odliczyć VAT od kosztów dodatkowych z osobnej faktury od dostawcy w WNT? Jeśli tak, to kiedy i w jaki sposób?

Czy podatnik zatrudniający na umowę zlecenia powinien naliczyć 22% podatku od tych umów

Moja firma zatrudnia dwie osoby na umowę zlecenia w kwocie 700 zł. Nie są one jednocześnie zatrudnione na umowę o pracę z tym samym pracodawcą. Czy powinnam odprowadzić od tych umów 22-procentowy VAT?

Projekty zmian w Dyrektywach VAT

Jak wybrać stawkę liniową PIT

Polskie wersje MSR-ów

Wszystkie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości przyjęte przez Komisję Europejską, które obowiązują niektóre polskie firmy, są już dostępne w języku polskim.

Ustalenie wartości początkowej składnika wykupionego z leasingu

Od 2002 r. nasza spółka z o.o. użytkuje maszyny szwalnicze na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W październiku 2004 r. (przed upływem okresu, na jaki zawarta była umowa) wykupiliśmy maszyny. W momencie wykupu maszyn leasingodawca dodał do wartości niespłaconego zobowiązania swoją prowizję. Jaką powinniśmy przyjąć wartość początkową maszyn - z 2002 r. czy też z dnia ich zakupu?

Zaskarżona ustawa PIT

Już wiadomo, kiedy odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym, dotycząca 50-proc. stawki PIT. Wniosek w tej sprawie złożył minister sprawiedliwości. Trybunał ustosunkuje się do niego w środę 2 lutego br.

TK o automatach do gier

Przepisy, które pozwalają ścigać właścicieli automatów do gry próbujących oszukać fiskusa, są zgodne z konstytucją - uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Czy sprzedaż przez starostwo prawa wieczystego użytkowania gruntu podlega opodatkowaniu

Jako firma deweloperska zamierzamy nabyć od starostwa prawo wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanego, przeznaczonego pod budownictwo mieszkaniowe. Czy starostwo przy sprzedaży powinno naliczyć podatek VAT i w jakiej wysokości?

Stypendia z zagranicy a podatek dochodowy

Otrzymałam stypendium zagraniczne w kwocie wyższej niż równowartość diet przypadających na okres ich pobierania. Czy powinnam je rozliczyć w Polsce, a jeżeli tak, to w jaki sposób? Nie wiem także, czy jako stypendystka nie powinnam w ciągu roku wpłacać zaliczki na ewentualny podatek należny w Polsce od zagranicznego stypendium, a także, w jaki sposób przelicza się dla celów podatkowych dochody uzyskane za granicą?

Czy trzeba korygować podatek przy zmianie przeznaczenia samochodu

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem w 2003 r. samochód z homologacją samochodu ciężarowego. Samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, natomiast wynikający z faktury podatek VAT odliczony i w następstwie zwrócony przez urząd skarbowy. Czy zmieniając w myśl przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym przeznaczenie samochodu z ciężarowego na osobowy mam obowiązek dokonania korekty podatku VAT?

Podatek od nieruchomości. Bliski termin

W poniedziałek, 17 stycznia, mija termin złożenia deklaracji dotyczącej podatku od nieruchomości, m.in. przez osoby prawne, jednostki organizacyjne i spółki niemające osobowości prawnej.

Opodatkowanie stawką liniową

Z powrotem na księgę

Podatek liniowy a wspólne rozliczenie małżonków

Od kilku lat powadzę działalność gospodarczą, a oprócz tego osiągam przychody ze stosunku pracy. Moja żona osiąga jedynie dochody z pracy. W tym roku chciałbym prowadzoną przeze mnie działalność gospodarczą opodatkować 19% podatkiem liniowym. Czy wybierając tę formę opodatkowania działalności gospodarczej dochody z pracy będę mógł nadal rozliczać wspólnie z żoną?

Wyłączenia z ryczałtu

W ubiegłym roku byłem pracownikiem innej firmy przewozowej. W 2005 r. zamierzam wraz z moim kolegą założyć firmę zajmującą się taką samą działalnością, którą chcielibyśmy opodatkować w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Mój były pracodawca zaoferował chęć współpracy z firmą, w której będę wspólnikiem. Czy możemy skorzystać z tej propozycji?

Tłumacz opodatkowany ryczałtem a współpraca z firmą

Pracuję jako tłumacz i nauczyciel języka hiszpańskiego. W prowadzonej przeze mnie działalności korzystam z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W ubiegłym miesiącu zgłosiła się do mnie duża firma z propozycją nauczania jej pracowników i dokonywania tłumaczeń. Czy mogę z niej skorzystać?

Instrukcje MF niezgodne z prawem?

Zalecenia zawarte w instrukcji Ministerstwa Finansów dotyczącej sposobu postępowania z wnioskami o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego są niezgodne z obowiązującymi przepisami - uważają eksperci.

REKLAMA