REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zgłoszenie dla działów specjalnych produkcji rolnej

Do 30 listopada podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani złożyć urzędowi skarbowemu deklaracje PIT-6 o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym.

Pożyczka dla rodziny nie zawsze opodatkowana

W przypadku niespełnienia warunków do całkowitego zwolnienia dla pożyczki udzielanej między osobami najbliższymi, podatek od czynności cywilnoprawnych należy zapłacić od nadwyżki kwoty wolnej od podatku.

Czy podlega VAT refundacja otrzymana na wyposażenie nowego stanowiska pracy

Prowadzę działalność gospodarczą i otrzymałam z Funduszu Pracy refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego (m.in. komputer i drukarka). Refundacja ta stanowi około 60% wartości zakupionego wyposażenia. Zakupione przedmioty zaliczyłam do środków trwałych. W jaki sposób powinnam rozliczyć VAT od otrzymanej refundacji?

Kto może przekazać 1 procent podatku na pożytek publiczny

W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego będą mogli przekazać podatnicy płacący liniowy PIT oraz uzyskujący dochody z giełdy.

REKLAMA

Sąd krajowy musi wskazać nadużycia

Nie można tak interpretować prawa wspólnotowego, aby wspierać zachowania, które tworzą sztuczne struktury w wyłącznym celu uzyskania korzyści podatkowej.

Za dostawę internetu trzeba zapłacić VAT

Zapewnienie dostępu do internetu członkom stowarzyszenia, z którymi zawierane są umowy, stanowi dostawę towaru i podlega opodatkowaniu VAT.

Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia leasingowanego samochodu

Spółka z o.o. prowadząca pełną księgowość otrzymała refakturę potwierdzającą zawarcie ubezpieczenia samochodu ciężarowego użytkowanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Czy spółka może w miesiącu otrzymania zaliczyć w koszty jej wartość netto i odliczyć VAT? Czy też należy refakturę zaliczyć proporcjonalnie do kosztów roku 2007 i 2008?

Przy transakcjach akcjami uwzględnia się koszty

Kosztem nabycia akcji będzie koszt zakupu tych akcji poniesiony w momencie faktycznego przejęcia ich na własność.

REKLAMA

Jak długo ważne są certyfikaty rezydencji podatkowej

Dokonujemy transakcji z podmiotami mającymi siedzibę poza terytorium Polski. Często jesteśmy zobowiązani do pobrania zryczałtowanego podatku w Polsce od dokonanych wypłat. Ze względu na korzystniejsze uregulowania występujące w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zagraniczni kontrahenci często dostarczają nam certyfikaty rezydencji podatkowej. Jak długo są one ważne?

O jakich obowiązkach musi pamiętać nabywca majątku

Nabywca majątku ma pewne obowiązki podatkowe, których musi dopełnić. O czym powinien pamiętać nabywca cudzego majątku?

Jakie są skutki sprzedaży samochodu pracownikowi po preferencyjnej cenie

Nasza firma sprzedała pracownikowi samochód po preferencyjnej cenie. Czy w związku z tym powstanie u niego przychód?

Niezamortyzowanych nakładów nie można rozliczyć

Samo wypowiedzenie umowy najmu nie daje podstaw do rozliczenia jako kosztów niezamortyzowanej części nakładów na inwestycje w obcym budynku.

Korekta podatku należnego z tytułu ulgi na złe długi

Prowadzę działalność w zakresie sprzedaży części samochodowych w ramach spółki z o.o. W okresie całego 2005 r. kilku moich byłych odbiorców nie regulowało swoich zobowiązań z tytułu nabycia towarów od mojego przedsiębiorstwa. Czy mogę „odzyskać” VAT z tytułu niezapłaconych faktur? Nadmieniam, że wszystkie podatki (VAT i CIT) z tych transakcji zostały zapłacone, a wierzytelności zostały odpisane jako koszty podatkowe. Jakie przesłanki należy spełnić, by odzyskać VAT z 2005 r.? Czy mam korygować podatek należny wstecz czy też na bieżąco, w danym miesiącu?

Usługi kulturalne objęte są niższym podatkiem

Świadczenie usług związanych z kulturą podlega opodatkowaniu obniżoną 7-proc. stawką podatku od towarów i usług.

Koszty pogrzebu wpływają na podatek

Odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów pogrzebu spadkodawcy możliwe jest w przypadku, gdy nie zostały one pokryte z jego majątku lub zwrócone spadkobiercy w innej formie.

Czy zestaw produktów opodatkować jedną stawką VAT

Jak opodatkować VAT zestaw dwóch lub więcej rzeczy sprzedawanych łącznie w ramach sprzedaży pakietowej?

Jak rozliczyć różnice kursowe u ryczałtowca

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W związku z działalnością dokonuję zakupów, także za granicą. Płatności dokonuję w walucie obcej, najczęściej w euro. Czy powinienem rozliczać powstałe różnice kursowe? Jeśli tak, to według jakiej stawki? W ustawie nie znalazłem stawki, która byłaby właściwa dla różnic kursowych.

Czy można zaliczyć do kosztów opłaty związane z prowadzeniem rachunku powierniczego

Czy opłaty związane z prowadzeniem powierniczego rachunku bankowego spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia?

Zniesienie współwłasności jest opodatkowane

Zniesienie współwłasności - polegającej na przyznaniu rzeczy jednemu ze współwłaścicieli w zamian za przejęcie długu - stanowi odpłatne zbycie, które jest opodatkowane podatkiem dochodowym.

Kiedy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej

Prowadzę działalność gospodarczą, która wymaga częstych podróży samochodem po Polsce. W związku z tym postanowiłem kupić nawigację satelitarną. 26 października zapłaciłem zaliczkę w wysokości 20%. Fakturę otrzymałem 2 listopada. Kiedy mogę odliczyć VAT z takiej faktury?

Jak rozliczyć koszty koncesji

Spółka z o.o. nabyła koncesję na wydobycie złóż mineralnych. Koncesja została przyznana na okres 10 lat. Czy jako wartość niematerialną i prawną można ją zamortyzować w ciągu 5 lat?

Opodatkowanie odsetek z rachunku bankowego wspólnoty mieszkaniowej

Czy odsetki na rachunkach bankowych: bieżącym i gromadzącym środki funduszu remontowego, odsetki od lokat środków przeznaczonych na remonty w latach następnych, odsetki umowne od nieterminowych wpłat należności będących opłatami na utrzymanie części wspólnych nieruchomości oraz lokali indywidualnych są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych?

Deklarację składa się w urzędzie darczyńców

Podatnik, który otrzymał darowiznę pieniędzy od rodziców i spełnia warunki do skorzystania z ulgi w podatku od spadków i darowizn, musi w ciągu miesiąca złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla darczyńców deklarację SD-Z1.

Jakie skutki ma dokonanie nadpłaty i niedopłaty zaliczek na podatek

W kwietniu dokonano nadpłaty podatku (zaliczek) od umów o pracę w wysokości 46 zł, natomiast w maju powstała niedopłata 16 zł. Czy w takiej sytuacji można uznać, że nadpłata z kwietnia pokryje niedopłatę z maja? Czy muszę naliczyć odsetki za niedopłatę? Jak to powinno prawidłowo wyglądać? Czy ewentualny zwrot nadpłaty stanowi przychód?

Jak spółka powinna rozliczyć kupno samolotu

Spółka akcyjna z siedzibą we Wrocławiu rozważa kupno samolotu. Samolot służyłby do skracania czasu podróży zarządu w sprawach spółki na trasach np. Wrocław - Warszawa, Wrocław - Trójmiasto. Jaką stawką amortyzować ten środek trwały? Jak ustalić wartość początkową?

Czy wartość udostępnionych menedżerowi narzędzi pracy jest dla niego przychodem

Dla lepszego zarządzania kluczowymi działami swojego przedsiębiorstwa spółka z o.o. zatrudniła, na podstawie umów cywilnoprawnych, menedżerów. Czy wartość narzędzi pracy otrzymanych w związku z wykonywanymi przez nich czynnościami na rzecz spółki w postaci komputerów, telefonów komórkowych i samochodów osobowych powiększa ich przychody z działalności wykonywanej osobiście?

Zawiadomienie urzędu uprawnia do ulgi

Podatnicy, którzy otrzymali spadek i chcą skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, muszą w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się wyroku sądu zawiadomić urząd skarbowy o otrzymanym spadku.

Czy zapłata za bezumowne korzystanie z rzeczy podlega VAT

Nasza firma prowadzi w K. zakład produkcyjny nawozów sztucznych i wynajmuje jeden mniejszy zakład w innym mieście. Właściciel wcześniej również zajmował się tą samą działalnością, natomiast od jakiegoś czasu z powodów osobistych zaprzestał produkcji. W związku z tym nasza firma wynajęła od niego zakład i urządzenia produkcyjne. Z powodu zaniedbania doszło do tego, że nie zapłaciliśmy za 4 miesiące tego najmu. Umowa zobowiązywała nas do czerwca, a my korzystaliśmy z zakładu i urządzeń do października. W związku z tym teraz pokryliśmy opłaty za 4 miesiące. Właściciel nie chciał przedłużyć z nami umowy na te 4 miesiące, za które zapłaciliśmy. Twierdzi, że zapłatę za te 4 miesiące traktuje jako odszkodowanie za bezumowne korzystanie z zakładu i urządzeń. Czy zapłata za te 4 miesiące powinna być opodatkowana VAT tak jak czynsz za najem w wysokości 22%?

Firmanctwo pozbawia prawa do odliczenia VAT

Konsekwencją stwierdzenia firmanctwa jest pozbawienie podatnika prawa do rozliczenia VAT - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Kiedy zaliczyć do kosztów opłatę za korzystanie ze środowiska

W którym momencie opłata za korzystanie ze środowiska powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu? W czerwcu została zaksięgowana opłata za I półrocze 2007 r., a pod koniec lipca została zapłacona do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Czy ta opłata powinna być kosztem uzyskania przychodu w czerwcu, czy w lipcu?

Jak opodatkowany jest dochód ze sprzedaży akcji

Obecnie dochody z papierów wartościowych jako dochody kapitałowe stanowią źródło przychodu. Dochody z tego źródła osiągnięte przez podatnika w ciągu roku podatkowego podlegają opodatkowaniu liniową stawką podatku w wysokości 19 proc. i nie łączą się z żadnymi innymi dochodami.

Czy zamiana mieszkania jest opodatkowana

Gmina zgadza się na zawarcie umowy najmu ze stroną posiadającą własnościowe prawo do lokalu, pod warunkiem że przeniesie ona własność dotychczas zajmowanego lokalu na osobę, która wynajmowała lokal od gminy. Czy na którejś ze stron opisanej zamiany ciąży obowiązek podatkowy?

Czy od sprzedaży gruntów rolnych jest VAT

Jestem rolnikiem i podatnikiem VAT na zasadach ogólnych. Zamierzam sprzedać część gruntów, ale nadal będę prowadził gospodarstwo rolne. Czy sprzedaż gruntów rolnych jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Moment zaliczenia do kosztów opłaty faktoringowej

Czy wydatki związane z zawarciem umowy faktoringu stanowią koszty bezpośrednio czy też pośrednio związane z uzyskaniem przychodu i czy można zaliczyć je w ciężar kosztów uzyskania przychodu 2006 r.?

Ustalenie wartości dla potrzeb PCC

Udało mi się nabyć samochód osobowy po bardzo okazyjnej cenie. Dowiedziałem się, że od tej transakcji powinienem zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy istnieją jakieś zasady określania podstawy opodatkowania, czy wystarczy wpisać w deklaracji cenę z umowy?

Jak opodatkować zakup towarów od podatnika zwolnionego z VAT

Dokonaliśmy zakupu towarów ze Szwecji od firmy ubezpieczeniowej, która nie jest podatnikiem VAT. W związku z tym, że nasza firma jest zarejestrowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, mamy wątpliwość, czy w tym przypadku dokonany zakup stanowi dla nas wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Jeżeli nie, to czy naliczyć i odliczyć VAT oraz gdzie go ująć w deklaracji VAT-7?

Kiedy potrzebny jest pełnomocnik do doręczeń

W stosunku do mojej osoby toczy się postępowanie podatkowe dotyczące nieujawnionych źródeł przychodów. W związku z obowiązkami służbowymi jestem zmuszony wyjechać za granicę na okres trzech miesięcy. Jakich formalności powinienem dokonać w urzędzie skarbowym przed wyjazdem? Czy konieczne jest ustanowienie pełnomocnika do doręczeń i jakie są konsekwencje braku jego ustanowienia?

Podatnik sam może opracować deklarację

Deklaracja dla podatku od nieruchomości może być składana na formularzu sporządzonym przez podatnika, pod warunkiem że będzie zawierać wszystkie wymagane przepisami dane.

Czy sprzedaż kamienicy jest zwolniona z VAT

Przedmiotem działalności spółki jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. W roku 2006 zakupiliśmy od osoby fizycznej grunt wraz z kamienicą. Budynek jest bardzo stary, niezamieszkany i praktycznie przeznaczony do rozbiórki (grozi zawaleniem). W tym roku prawdopodobnie sprzedamy grunt wraz z kamienicą. Czy będzie ona podlegała zwolnieniu z VAT?

Jaką stawką opodatkowane są usługi agroturystyki

Mam zamiar rozpocząć działalność agroturystyczną. Jaka stawkę VAT powinienem zastosować do tego typu usług? Może działalność taka jest zwolniona z VAT, ponieważ jest prowadzona przez rolnika?

Błędnego paragonu nie ujmuje się dwa razy w księdze

W przypadku stwierdzenia błędu na paragonie fiskalnym nie ma podstaw prawnych do dwukrotnego ujmowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów tego samego przychodu, a następnie korygowania go.

Jak pracodawca rozlicza wydatki zwrócone kandydatowi do pracy

Pracodawca przeprowadził rekrutację pracowników w Warszawie. Kandydaci na pracowników zostali wytypowani spośród około 300 osób, które nadesłały swoje CV po publikacji ogłoszenia o pracę. Na rozmowę kwalifikacyjną i testy kwalifikacyjne (drugi etap rekrutacji) zostały zaproszone wybrane osoby. Osoby te przyjechały na kilka dni do Warszawy. Koszt noclegu opłacił pracodawca, rezerwując dla 15 osób miejsce w hotelu. Pracodawca zwrócił też koszty dojazdu na rozmowę kwalifikacyjną każdemu kandydatowi. Do pracy ostatecznie zostały przyjęte 4 osoby. Czy koszty noclegu i dojazdu do Warszawy są dla kandydatów przychodem? Czy pracodawca jako organizator rozmów kwalifikacyjnych ma pobrać zaliczkę na podatek dochodowy?

Jakie skutki wywołuje wystawienie faktur z błędnym numerem NIP

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlano-montażowych. Zakupiłem program do drukowania faktur. Omyłkowo do pamięci wpisałem NIP, w którym przestawiłem dwie cyfry. Po pewnym czasie zorientowałem się, że drukowane przeze mnie faktury miały błędny NIP. Czy w związku z tym moi klienci mogli odliczyć z takich faktur VAT? Czy powinienem wystawić fakturę korygującą? A może to klienci powinni wystawić notę korygującą?

Czynności wykonywane na podstawie umowy zlecenia a VAT

Czy prowadzenie księgowości na podstawie umowy zlecenia podlega ustawie o VAT? Czy w związku z tym należy naliczać VAT i odprowadzać go do urzędu skarbowego? W jaki sposób ustalić limit zwolnienia z VAT? Zaznaczam, że równocześnie prowadzę księgowość na podstawie umowy o pracę i nie posiadam certyfikatu księgowego.

Jak potraktować wydatki na ulepszenie zamortyzowanego środka trwałego

Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na ulepszenie samochodu zaliczonego do środków trwałych, który jest całkowicie zamortyzowany?

Kiedy ująć w pkpir przychód z usług księgowych

Kiedy należy ujmować przychód za usługi księgowe? Jeżeli wystawiłam fakturę VAT za usługi księgowe za sierpień 31 sierpnia 2007 r. z terminem płatności 31 sierpnia 2007 r., to przychód ujęłam w sierpniu. Co w sytuacji, jeśli wystawiłabym fakturę za usługi księgowe 31 sierpnia 2007 r. z terminem płatności 10 września 2007 r.? Czy przychód powinnam wówczas zaksięgować w pkpir w sierpniu, czy też we wrześniu?

Upominki z logo firmy wręczane kontrahentom jako koszt

Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 23 sierpnia 2007 r. (nr PF-II/41171-0012/07/SK)

Czy najem zawsze jest opodatkowany VAT

Zamierzam wynajmować mieszkanie firmie, która będzie w nim prowadzić działalność gospodarczą. Jakie są zasady opodatkowania takiej działalności, bo wiem, że i tak będę musiał zarejestrować się jako podatnik VAT?

Czy należy dokonać korekty kosztów w przypadku cesji umowy leasingu

Nasza spółka zamierza dokonać cesji umowy leasingu operacyjnego, którego przedmiotem jest samochód ciężarowy. Czy w związku z tym będziemy zobowiązani do korekty kosztów oraz korekty VAT?

VAT albo PCC od zakupu mieszkania

Niedługo podpisuję akt notarialny nabycia nowego mieszkania. Kwota transakcji jest duża. Nie wiem, czy będę musiała oprócz taksy notarialnej zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

REKLAMA