REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akcje, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konsultacje podatkowe w zakresie zasad Programu Współdziałania

Ministerstwo Finansów informuje, że prowadzi konsultacje podatkowe w zakresie zasad Programu Współdziałania, opartego o wytyczne OECD dotyczące cooperative compliance. Program ma na celu oparcie współpracy pomiędzy Krajową Administracją Skarbową i największymi podatnikami na wzajemnym zaufaniu, przejrzystości i pewności działania.

Mija termin na składanie rocznych deklaracji PIT za 2018 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że zostały już tylko dwa tygodnie, aby w usłudze Twój e-PIT zaakceptować albo odrzucić PIT za 2018 r. Jeśli do 30 kwietnia podatnik tego nie zrobi oraz nie rozliczy się w inny sposób, to przygotowany dla niego e-PIT zostanie uznany za złożony.

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości

Zmiany w opodatkowaniu zbycia nieruchomości, które obowiązują od początku tego roku, są pozytywne dla podatników, którzy nabywają nieruchomość w drodze dziedziczenia. Jednak zmiana w uldze mieszkaniowej, która dotyczy innych form nabycia, nie poprawia istotnie ich położenia.

Obowiązek złożenia informacji w zakresie gier hazardowych - formularza IGH-1

Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku złożenia formularza IGH-1 (za I kwartał 2019 r.), który mija 23 kwietnia 2019 r. Jest to informacja składana przez podmioty urządzające i prowadzące działalność w zakresie gier hazardowych.

REKLAMA

Unia przyjęła dyrektywę o prawach autorskich (zakładającą tzw. podatek od linków)

Państwa Unii Europejskiej przyjęły dyrektywę o prawach autorskich. Nowe regulacje wprowadzają m.in. obowiązek filtrowania treści pod kątem praw autorskich oraz tzw. podatek od linków.

Nie trzeba wysyłać paragonu. Wystarczy poinformować, że można go odebrać

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że gdy firma nie ma bezpośredniego kontaktu z klientem, wystarczy poinformowanie kupującego, że może odebrać paragon w siedzibie spółki.

Umowa komisu – skutki w VAT

W umowie komisu mamy do czynienia z dostawą towarów, jak również z niezależnym świadczeniem usług komisu przez komisanta na rzecz komitenta. W ramach takiej umowy komisu zaistnieją odrębne od siebie zdarzenia na gruncie podatku VAT, tj. odpłatna dostawa towarów oraz świadczenie usług pośrednictwa przez komisanta na rzecz komitenta.

Elektroniczna baza podatników VAT

Sejm opowiedział się za nowelą zakładającą dalsze uszczelnienie systemu VAT. Zostanie utworzona jedna elektroniczna baza podatników VAT, która pozwoli przedsiębiorcom na weryfikację swoich kontrahentów.

REKLAMA

Biała lista podatników VAT - nowe narzędzie do kwestionowania kosztów podatkowych

W Sejmie trwają prace nad wprowadzeniem długo oczekiwanego wykazu czynnych podatników VAT – tzw. białej listy podatników VAT. W dniu 11 kwietnia 2019 r. odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o VAT, która miała obowiązywać już od połowy ubiegłego roku. Sam projekt nowelizacji pojawił się 20 września 2017 roku i od tamtego czasu uległ niewielkim modyfikacjom.

Raport komisji śledczej ds. VAT ukaże się pod koniec lipca

Szef sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała zapowiedział, że raport z prac komisji ukaże się pod koniec lipca 2019 roku. Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca ubiegłego roku.

Zmiany w ustawie o wymianie informacji podatkowych

Skuteczniejsze objęcie mechanizmem wymiany informacji kraje, które uchodzą za "raje podatkowe", poprzez m.in. wprowadzenie przepisów wymagających składania oświadczeń o rezydencji podatkowej pod rygorem odpowiedzialności karnej. Takie zmiany przewiduje nowela ustawy o wymianie informacji podatkowych.

Świadczenie usług doradztwa podatkowego przez podmioty nieuprawnione jest przestępstwem - ostrzega KRDP

Zawodowe wykonywanie czynności usług doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o doradztwie podatkowym, zastrzeżone jest wyłącznie dla podmiotów uprawnionych w rozumieniu tej ustawy – w szczególności doradców podatkowych – przypomina Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Jednocześnie KRDP informuje, że podejmuje stanowcze działania w stosunku do osób bądź podmiotów, które wykonują czynności doradztwa podatkowego nie będąc do tego uprawnionymi.

Rozliczenie PIT-38 w usłudze Twój e-PIT

Od tego roku rozliczenie niektórych rocznych deklaracji PIT jest dużo prostsze, Ministerstwo Finansów uruchomiło bowiem usługę Twój e-PIT. Za pośrednictwem tej nowej usług oprócz PIT-37 i PIT-36 można rozliczyć także PIT-38 za ubiegły rok podatkowy. Jak zrobić to prawidłowo?

Ulga na dziecko w przypadku braku porozumienia rodziców

Ustawodawca dał rodzicom możliwość wyboru, w jaki sposób dokonają podziału ulgi prorodzinnej (ulgi na dziecko). Przy czym, odliczona kwota nie może przekroczyć rocznego limitu ulgi. W przypadku natomiast braku porozumienia rodziców co do podziału ulgi, odliczenie przysługuje w częściach równych.

Twój e-PIT przez Profil Zaufany

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do korzystania z Profilu Zaufanego. Okazuje się, że już ponad 900 tys. Polaków dzięki Profilowi Zaufanemu sprawdziło do tej pory swój e-PIT. To oczywiście nie wszystko, co możesz dzięki niemu załatwić.

Koszty kwalifikowane uprawniające do ulgi na działalność badawczo-rozwojową (ulgi B+R)

Podatnik jest upoważniony do skorzystania z preferencji jaką jest ulga na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R) po poniesieniu kosztów kwalifikowanych wskazanych w ustawie PIT i CIT oraz po łącznym spełnieniu określonych przez ustawodawcę warunków. Jakie to koszty i jakie warunki wyjaśnia ekspert Grant Thornton.

Dodatkowe zobowiązanie podatkowe za zawyżenie kwoty zwrotu VAT

Jeżeli w deklaracji VAT podatnik wykaże kwotę zwrotu różnicy podatku lub kwotę zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej, fiskus, obok określenia prawidłowych wartości tych kwot, ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Zobowiązanie to wynosi 30% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego lub kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe.

Ulga termomodernizacyjna - kto może skorzystać, jak i kiedy rozliczyć?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą korzystać podatnicy opodatkowujący swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Prawo do odliczenia obejmuje wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wyłącznie w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Natomiast odliczenia można dokonać za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki, w deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28.

Minimalny podatek od przychodów z budynków - zasady rozliczania i płacenia

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień w zakresie zasad rozliczania i płacenia podatku od przychodów z budynków (tzw. minimalnego podatku dochodowego).

Usługi IT a koszty uzyskania przychodów w CIT

Zakres świadczonych usług IT jest bardzo obszerny i w niemal każdym wypadku wymaga odrębnej analizy. Temat kosztów uzysania przychodów odnośnie tych usług komplikuje dodatkowo niejednolite podejście organów podatkowych oraz to, że przepisy ustawy o CIT nie posługują się pojęciem usług kompleksowych.

Forum Podatkowe Poznań 2019 „Podatki Przyszłości” – 13-14 maja

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu Forum Podatkowe Poznań 2019 „Podatki Przyszłości”, które odbędzie się w dniach 13-14 maja 2019 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonie 11 „Iglica” przy ul. Głogowskiej 14 w Poznaniu. Patronat medialny nad Forum objął Infor.

System "Twój e-PIT" nie wyświetla korekt wykonanych przez urzędy skarbowe

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że system "Twój e-PIT" nie wyświetla korekt wykonanych przez pracowników urzędów skarbowych. Rozliczający się nie zna więc ostatecznej wersji złożonego zeznania PIT.

Czy zagraniczny VAT można zaliczyć do kosztów

Zdaniem sądów administracyjnych zagraniczny podatek VAT nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. Innego zdania są organy skarbowe, które uważają przeciwnie i uznają, że podatek ten może powiększyć koszty podatkowe.

Procedury VAT-marża nie można stosować do towarów nowych

Ministerstwo Finansów przypomniało na swojej stronie internetowej, że nie jest prawnie możliwe stosowanie procedury VAT-marża i wystawianie faktur „procedura marży – towary używane” do dostaw towarów nowych.

Objaśnienia do schematów podatkowych (MDR) - stanowisko doradców podatkowych

Krajowa Rada Doradców Podatkowych przyjęła stanowisko w sprawie Objaśnień dotyczących schematów podatkowych (MDR).

Zwolnienia podatkowe przy darowiznach

Istota darowizny została określona w kodeksie cywilnym i zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów darowizna jest umową, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna jest więc swoistego charakteru czynnością, przy której dochodzi do przeniesienia praw majątkowych pod tytułem darmym. Jest nieodpłatnym świadczeniem na koszt majątku darczyńcy. Z założenia może wydawać się więc, że darowizna nie powinna podlegać opłatom. Jak więc ustawodawca potraktował kwestie podatkowe w przypadku darowizny? I czy jest możliwość zwolnienia jej od podatków?

Przedawnienie prawa do odliczenia VAT

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. W odniesieniu do podatku VAT instytucja przedawnienia ma zastosowanie do każdego z osobna rozliczenia, niezależnie od jego wyniku, tj. zarówno do rozliczeń, w których obowiązek podatkowy przekształcił się w zobowiązanie podatkowe, jak i w przypadku prawa do odliczenia.

Ceny transferowe - uproszczone zasady rozliczeń (safe harbour)

Zmiany od 1 stycznia 2019 r. ustawodawca wprowadził uproszczenia w zasadach rozliczeń cen transferowych (tzw. safe harbour). Wprowadzenie instytucji safe harbour należy odczytywać jako pozytywną zmianę, zmniejszającą obciążenia dokumentacyjne związane z przygotowaniem analiz danych porównawczych.

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) – podatnicy, zakres opodatkowania, stawki

CIT jest podatkiem dochodowym od osób prawnych, odprowadzanym od dochodów spółek i innych osób prawnych, czyli jednostek organizacyjnych, posiadających osobowość prawną której przysługuje zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych. Jest to podatek rodzaju bezpośredniego, czyli obciążającego bezpośrednio podatnika.

Kiedy można anulować fakturę VAT

Anulowanie faktury VAT może mieć miejsce wyłącznie w przypadku gdy faktura nie została wprowadzony do obrotu prawnego. Wystawca faktury, by móc ją anulować, powinien posiadać zarówno kopię, jak i oryginał dokumentu. Co jeszcze warto wiedzieć o anulowaniu faktury VAT?

Niższa stawka PIT jeszcze w tym roku

Obniżenie stawki PIT do 17 proc. (z obecnych 18 proc.) to jedna z propozycji zawartych w tzw. nowej piątce PiS. Rząd chce wprowadzić niższą stawkę podatkową jeszcze w tym roku.

Dodatkowe zobowiązanie podatkowe

Do Ordynacji podatkowej z początkiem 2019 roku dodany został nowy rozdział: „Dodatkowe zobowiązanie podatkowe”. Rozdział ten jednak tylko z nazwy brzmi łagodnie, w rzeczywistości jest to dodatkowa „sankcja” podatkowa.

Split payment – zmiany od stycznia 2020 r.

Ustawodawca uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności w VAT jako obowiązkowego. Obowiązkowy split payment obejmie branże, które są szczególnie narażone na nadużycia w VAT. Nowe regulacje mają wejść w życie od stycznia 2020 r.

Ulga rehabilitacyjna - zakup laptopa dostosowanego do niepełnosprawności

Wydatek poniesiony na zakup laptopa może zostać zaliczony do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne i odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej (w deklaracji PIT-37). Pod warunkiem jednak, że będzie stanowił indywidualny sprzęt dostosowany do niepełnosprawności ułatwiający wykonywanie podstawowych czynności życiowych.

Sankcja VAT grozi nawet uczciwym podatnikom

Urząd skarbowy nałożył na przedsiębiorstwo dodatkową sankcję VAT, mimo że nie było żadnego uszczuplenia. Co prawda kontrahenci pomylili się w rozliczeniach, ale poprawili błędy, zanim budżet państwa cokolwiek stracił

Rozszerzenie uprawnień Krajowej Administracji Skarbowej – konsekwencje dla podatników

Na początku 2019 r. weszła w życie większość przepisów wzbudzającej kontrowersje nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Nowe regulacje przewidują m.in. rozszerzenie uprawnień naczelników urzędów skarbowych o dostęp do chronionych informacji oraz przyśpieszenie procedury wszczynania kontroli celno-skarbowej. Co to oznacza dla podatników?

Ministerstwo Finansów chce prześwietlić prowadzących jednoosobową działalność

Resort finansów zamierza prześwietlić prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w celu oddzielenia faktycznych przedsiębiorców od tych, którzy wystawiają co miesiąc tylko jedną fakturę na rzecz jednego pracodawcy. Zdaniem wiceministra finansów Filipa Świtały zbyt niskie opodatkowanie jednoosobowych przedsiębiorców jest jednym z problemów polskiego systemu podatkowego.

Co jest działalnością badawczo-rozwojową objętą ulgą podatkową?

Podstawowym aspektem pozwalającym na korzystanie z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (ulgi na B+R) jest właściwa identyfikacja działalności oraz dokumentacja działań przeprowadzanych przez podatnika. Ustawowe definicje, jak zauważa ekspert Grant Thornton, są jednak na tyle nieostre, że nie dają jasnej odpowiedzi na pytanie co jest działalnością badawczo-rozwojową objętą ulgą, a co nią nie jest. Orzecznictwo sądów administracyjnych oraz interpretacje indywidualne organów podatkowych pozwalają rozwiać takie wątpliwości.

Brexit dotknie polskie firmy – ucierpią zwłaszcza najmniejsi podatnicy

To, jakie będą konsekwencje brexitu dla podatników zależy od tego, jaki rodzaj brexitu będzie ostatecznie miał miejsce. Niezależnie jednak od scenariusza brexitu, wpłynie on na Polaków, którzy współpracują z brytyjskimi kontrahentami albo są zatrudnieni przez tamtejszych pracodawców. Czy mają się czego obawiać? Jakie nowe obowiązki na nich spadną?

Akcja PIT – doradcy podatkowi pomogą osobom z niepełnosprawnością

Doradcy podatkowi od wielu lat pomagają osobom z niepełnosprawnością rozliczyć się z fiskusem. W poszczególnych regionach są przeprowadzane akcje, które cieszą się dużym zainteresowaniem tych osób. W tym roku przeprowadzona zostanie jednodniowa akcja ogólnopolska w dniu 2 kwietnia. Niektóre Oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych zaplanowały pomoc w dłuższym okresie.

Usługi pośrednictwa przy przewozie osób będą opodatkowane

Pośrednicy usług przewozu osób samochodem osobowym, którzy dzisiaj używają aplikacji mobilnych, będą musieli zarejestrować działalność gospodarczą i posiadać kasę fiskalną. Spowoduje to, że podatek od tych usług będzie odprowadzany do budżetu państwa.

VAT marża przy dostawie dzieł sztuki w UE

Odmowa zastosowania VAT marża do dostaw poprzedzonych transakcją wewnątrzwspólnotową może dyskryminować pochodzenie dzieł sztuki, które są dostarczane do podatnika - tak orzekła Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Nabycie kompleksowej usługi organizacji eventów - skutki w VAT

Przedsiębiorcy często organizują różnego rodzaju spotkania o charakterze marketingowym lub szkoleniowym, a także konferencje przeznaczone dla pracowników, kontrahentów, partnerów biznesowych czy dziennikarzy. Powyższe działania są wykonywane najczęściej przez podmioty trzecie (np. agencje marketingowe). Konsekwencje w VAT nabywania kompleksowych usług organizacji tego rodzju rodzaju eventów są różne, a każda usługa powinna być analizowana odrębnie.

Pomysł ograniczenia prawa do liniowego PIT nie podoba się przedsiębiorcom

Wiceministra finansów Filipa Świtały zapowiedział, że Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem rozwiązań, mającym na celu ograniczenie możliwości stosowania liniowej stawki PIT przez samozatrudnionych przedsiębiorców. Środowisko przedsiębiorców z bardzo dużym niepokojem przyjęło tę zapowiedź.

Najem lokali mieszkalnych a podatek od nieruchomości

Tytuł tego artykułu mógłby brzmieć: "Uważaj komu wynajmujesz mieszkanie!" Dlaczego? Ponieważ od tego komu wynajmuje się lokal mieszkalny zależy stawka podatku od nieruchomości. Wynajęcie lokalu podmiotowi prowadzącemu w nim działalność gospodarczą może doprowadzić do „wskoczenia” w najwyższą z możliwych stawek, przewidzianą dla podmiotów prowadzących działalność.

Bonus jakościowy - rozliczenie VAT

Bonus jakościowy jest traktowany co do zasady jako świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT. Problematyczne jest jednak określenie daty powstania obowiązku podatkowego, tj. momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu świadczonej usługi, za którą wypłacany jest bonus jakościowy.

Umowy leasingu – czy każdy leasing stanowi schemat podatkowy?

Umowa leasingu może być sklasyfikowana przez Ministerstwo Finansów jako schemat podatkowy, podlegający obowiązkowi zgłoszenia. Takie ryzyko istnieje w przypadku gdy zawierający umowę leasingu przedsiębiorca kieruje się względami podatkowymi i osiągnięciem korzyści podatkowej.

Nowe wzory formularzy CIT od 1 kwietnia 2019 r.

Ministerstwo Finansów w drodze rozporządzenia określiło nowe wzory formularzy CIT-8, CIT-8AB, CIT-8/O, CIT/BR, CIT/MIT, CIT/8S, CIT/8SP i CIT/PG. Część podatników będzie zobowiązana do stosowania nowych zeznań podatkowych CIT już od 1 kwietnia 2019 r.

Samochód osobowy w firmie – zasady rozliczania

Od początku tego roku funkcjonują nowe zasady rozliczania kosztów firmowych samochodów osobowych. Nowe reguły najboleśniej dotknęły przedsiębiorców, którzy rozliczają koszty eksploatacji samochodu na firmę, wykorzystując go jednocześnie w celach prywatnych.

Jak odliczyć VAT z duplikatu faktury

Duplikat faktury jest traktowany na równi z fakturą pierwotną, dokumentuje bowiem to samo zdarzenie gospodarcze co faktura pierwotna. Stanowi zatem pełnoprawną podstawę do odliczenia VAT. Decydujące znaczenie w kontekście odliczenia VAT i terminu jego realizacji, ma fakt czy podatnik otrzymał fakturę pierwotną (a jeśli tak, to kiedy) oraz data otrzymania duplikatu.

REKLAMA