REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akcyza, Ulgi, zwolnienia, odliczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienia z akcyzy - zmiany od 2023 roku

Minister Finansów przygotował projekt zmiany rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Projekt ten został opublikowany 10 listopada 2022 r. i przewiduje kilka zmian (dot. zwolnień z akcyzy prosumentów energii elektrycznej, małych browarów, samochodów osobowych), które mają wejść w życie w 2023 roku.

Domowa produkcja prądu – czy należy zapłacić akcyzę?

Akcyza jest podatkiem pośrednim obciążającym wybrane dobra, w tym energię elektryczną. Prawo przewiduje jednak szereg wyjątków wyłączających obowiązek zapłaty akcyzy.

Zakup terminala płatniczego a odliczenia i preferencje podatkowe - PIT, CIT, VAT

Zakup terminala płatniczego daje możliwość odliczeń podatkowych w PIT lub CIT oraz szybszego zwrot VAT. Jak działa tzw. ulga na terminal?

Zwolnienie z akcyzy dla zakładu energochłonnego

Czy podatnik, który w wydzielonej części swojego przedsiębiorstwa wykorzystuje wyroby gazowe do wytwarzania ciepła jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy?

Zmiany w akcyzie od 2023 roku

Rada Ministrów przyjęła 25 października 2022 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Projekt ten doprecyzowuje przepisy dotyczące podatku akcyzowego. Nowe rozwiązania mają na celu ograniczenia obowiązków administracyjnych i ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Wprowadzone zostaną także uproszczenia dla podmiotów, które produkują energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Handel węglem - wymogi prawne, świadectwo jakości, akcyza

Prowadzę detaliczną sprzedaż węgla (dla gospodarstw domowych i firm). Węgiel jest kupowany przez tzw. odbiorców końcowych, na potrzeby własne. Jestem zgłoszony do akcyzy i składam deklaracje. Chciałbym zająć się handlem węgla hurtowo, na większą skalę (do dalszej odsprzedaży). Czy potrzebne są jakieś dodatkowe koncesje, zezwolenia itp.?

Nadpłata w podatku akcyzowym - nowa linia orzecznicza sądów administracyjnych

W ostatnim czasie można zauważyć kształtowanie się linii orzeczniczej wskazującej na odmienne stosowanie instytucji nadpłaty w podatku akcyzowym w zależności od wyrobu akcyzowego, którego nadpłata dotyczy. Zjawisko to jest konsekwencją uchwały podjętej ponad 10 lat temu przez Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oraz skutkiem braku uregulowania przez ustawodawcę kwestii dotyczącej „uszczerbku majątkowego” podmiotu, który uiścił nadpłacony podatek.

Polski Ład. Więcej wniosków o indywidualną interpretację podatkową!

Polski Ład nakręca składanie wniosków o indywidualną interpretację podatkową. W osiem miesięcy podatnicy złożyli ponad 21 tys. wniosków!

Informacja o papierosach i tytoniu do palenia - terminy, zasady, wzory informacji

Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku przekazywania informacji o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. W jakich terminach trzeba składać te informacje? W jakiej formie?

Nabycie olejów z ropy naftowej (CN 2710 12 25) w celu dalszej odsprzedaży bez obowiązków akcyzowych

Przy zakupie od krajowego dostawcy wyrobów akcyzowych objętych kodem CN 2710 12 25 (m.in. oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe) z zamiarem ich dalszej odsprzedaży na rzecz nieunijnego podmiotu, jeżeli transakcja przeprowadzona zostanie przy spełnieniu określonych warunków, nabywca nie będzie zobowiązany do wypełnienia żadnych akcyzowych formalności.

Podatek od podatku - czy to możliwe?

W pewnych przypadkach organy podatkowe żądają zapłaty dodatkowego podatku od już wcześniej opodatkowanych pieniędzy. Należność, którą musimy dopłacić może być nazwana podatkiem. Danina może również być nazwana opłatą. Różnica między podatkiem, a opłatą jest bardzo cienka.

Ulga mieszkaniowa w podatku PIT. Czym jest realizacja własnych celów mieszkaniowych?

Na czym polega ulga mieszkaniowa w PIT? Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej dokonujące sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie co do zasady są zobowiązane zapłacić 19 % podatek dochodowy od osób fizycznych. Ulga mieszkaniowa daje możliwość niezapłacenia tego podatku. Co trzeba zrobić, by skorzystać z tej ulgi?

Zwolnienie z akcyzy samochodów hybrydowych "z wtyczką" do końca 2029 roku

Minister Finansów zamierza przedłużyć do 31 grudnia 2029 r. dotychczas obowiązujące zwolnienie z podatku akcyzowego samochodów osobowych stanowiących pojazdy hybrydowe zasilane energią pochodzącą z zewnątrz (chodzi tu o bardziej ekologiczne auta „z wtyczką”) o pojemności silnika spalinowego nieprzekraczającej 2000 cm³. Zwolnienie to, zgodnie z aktualnym stanem prawnym, obowiązuje do końca 2022 r. Przedłużenie tego zwolnienia zostało zapisane w projekcie obszernej nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym, uzgodnieniom międzyresortowym i opiniowaniu.

Zmiany w akcyzie od 2023 roku - co się zmieni?

Od 1 stycznia 2023 r. wejdą w życie liczne zmiany w podatku akcyzowym. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Jakie zmiany pojawią się w podatku akcyzowym od 2023 roku?

Uproszczenia w akcyzie dla producentów energii odnawialnej

Będą uproszczenia w podatku akcyzowym dla małych producentów energii odnawialnej i dla samorządów korzystających z OZE – wynika z opublikowanej na stronie KPRM zapowiedzi nowelizacji ustawy akcyzowej.

Fogiel: tarcze antyinflacyjne w razie potrzeby będą przedłużane

Na razie tarcza antyinflacyjna jest przedłużona o kilka miesięcy. Jeżeli będzie taka potrzeba, to te tarcze będą przedłużane - powiedział w środę rzecznik PiS Radosław Fogiel. "Będziemy pomagać Polakom tak długo, jak sytuacja będzie tego wymagać" - zapewnił.

Dopłaty dla sprzedawców węgla. Projekt w sejmie

W piątek do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o dopłatach do węgla. Przewiduje 3 mld złotych na rekompensaty dla sprzedawców węgla po regulowanej cenie. MKiŚ szacuje, że w 2021 r. liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel kamienny wynosiła 4,3 mln.

Tarcze antyinflacyjne (niższe stawki VAT i akcyzy) przedłużone do 31 października 2022 r.

W uchwalonej przez Sejm 9 czerwca 2022 r. ustawie o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom znalazły się również przepisy, które wydłużają działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października 2022 r. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Wynajem nieruchomości z instalacją fotowoltaiczną. Czy trzeba płacić akcyzę od prądu zużytego przez najemcę?

Właściciel nieruchomości z instalacją fotowoltaiczną powinien płacić podatek akcyzowy od energii elektrycznej z tej instalacji, którą zużył najemca. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 25 maja 2022 r.

Webinarium „Ukryte obowiązki akcyzowe dla przedsiębiorców i JST” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Ukryte obowiązki akcyzowe dla przedsiębiorców i JST” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 6 czerwca 2022 roku. Polecamy!

Tarcza antyinflacyjna przedłużona do końca lipca 2022 r. - akcyza i podatek od sprzedaży detalicznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał 26 maja 2022 r. nowelizację ustawy o VAT przedłużającą rozwiązania tarczy antyinflacyjnej. Nowelizacja ta została opublikowana 27 maja 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1137). O dwa miesiące, czyli do końca lipca 2022 r., zostaną przedłużone: obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży ww. paliw. Oprócz tego na dwa miesiące zostanie obniżona akcyza na lekki olej opałowy.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o VAT wydłużającą pierwszą tarczę antyinflacyjną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o VAT, w której zawarto przedłużenie tzw. pierwszej tarczy antyinflacyjnej do 31 lipca br. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Chodzi m.in o zwolnienie sprzedaży paliw z podatku handlowego

Fotowoltaika a podatek akcyzowy. Uwaga na ewidencję akcyzową przy instalacjach fotowoltaicznych

Każdy podmiot gospodarczy, który produkuje energię z wykorzystaniem fotowoltaiki, podlega określonym obowiązkom akcyzowym. W zależności od mocy instalacji i tego, do jakich celów wykorzystywana jest energia – zakres tych obowiązków jest różny. W niektórych sytuacjach wręcz niejednoznaczny – wskazują eksperci podatkowi z CRIDO w raporcie "Obowiązki akcyzowe związane z produkcją energii elektrycznej w panelach fotowoltaicznych", który powstał na bazie doświadczeń z rozmów z przedsiębiorcami i przedstawicielami gmin, często nieświadomymi tychże obowiązków.

Darowizny na rzecz uchodźców zwolnione z VAT

Zmianie uległy przepisy dotyczące stosowania obniżonych stawek podatku od towarów i usług. Obowiązuje zerowa stawka VAT od darowizn na rzecz uchodźców. Osoby udzielające pomocy uchodźcom z Ukrainy mogą korzystać z zerowego VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów i świadczenia usług. Zwolnienie z VAT w tym zakresie ma obowiązywać do 30 czerwca br.

Jak sprawdzić czy akcyza za samochód została zapłacona?

Znając numer VIN pojazdu, można na PUESC (Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych Krajowej Administracji Skarbowej) sprawdzić, czy zostały dopełnione: (1) formalności podatkowe w zakresie akcyzy – jeżeli samochód został przywieziony do kraju z innego państwa Unii Europejskiej lub zakupiony na terytorium kraju; (2) formalności celne oraz podatkowe w zakresie podatku VAT i akcyzy – jeżeli samochód został przywieziony do kraju spoza Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy. Usługa ta jest bezpłatna.

Rejestr podmiotów odbierających wyroby z alkoholem etylowym

Ministerstwo Finansów informuje, że po odwołaniu stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 zacznie obowiązywać nowe brzmienie art. 138t ustawy o podatku akcyzowym.

Obrót znakami akcyzy przez skład podatkowy

Spółka posiada status zarejestrowanego odbiorcy i w ramach prowadzonej działalności nabywa wewnątrzwspólnotowo wino. Dokonując przedmiotowych transakcji Spółka wysyła znaki akcyzy swojemu zagranicznemu kontrahentowi, ten nakłada je na opakowania jednostkowe i odsyłał do Polski towar z nałożonymi banderolami. Jako że Spółka planuje uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, pojawiła się wątpliwość w kwestii możliwości kontynuowania przeprowadzania transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia wina z nowym statusem, według dotychczasowego modelu.

Jak rozliczyć ulgę na leki?

Ulga na leki jest jedną z możliwości na zmniejszenie obciążeń podatkowych, które oferuje ustawa o podatku dochodowym pod osób fizycznych (PIT). Można powiedzieć, że ulga na leki to wycinek możliwości w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Co najważniejsze – nie dotyczy wszystkich leków, a jedynie tych, które zostały zalecone przez lekarza. Jednocześnie nie obejmuje wszystkich wydatków. Odliczeniu podlegają tylko wydatki powyżej kwoty 100 zł w skali miesiąca. Jak korzystać z ulgi i jakie obowiązki dokumentacyjne należy wypełnić?

Zwolnienie z akcyzy wyrobów energetycznych - wyrok TSUE z 31 marca 2022 r.

W dniu 16 marca 2020 r. wpłynęła do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) skarga Komisji Europejskiej (KE) przeciwko Polsce, dotycząca zwolnienia z akcyzy wyrobów energetycznych wykorzystywanych przez zakłady energochłonne objęte unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji. 31 marca 2022 r. Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę KE i obciążył ją kosztami postępowania.

Przeprowadzka za granicę a akcyza od samochodu

Pan Jacek nabył nowy samochód osobowy, a kilka dni później, jeszcze przed dokonaniem rejestracji pojazdu, otrzymał ofertę pracy w Norwegii, którą przyjął. W związku ze zmianą ośrodka życiowego pan Jacek zamierza przenieść cały swój majątek, łącznie z zakupionym samochodem, za granicę. Powstaje pytanie czy przemieszczenie pojazdu na terytorium Norwegii będzie wiązało się z obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego.

Składanie deklaracji akcyzowych w 2022 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie składania deklaracji akcyzowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez PUESC z uwzględnieniem zmian wprowadzonych od 2022 roku rozporządzeniem z 17 grudnia 2021 r.

Zasady odliczania darowizn w podatku dochodowym - jednoosobowe działalności gospodarcze

Każdy z nas czasem przekazuje różnego rodzaju darowizny na organizacje pożytku publicznego. Pomoc osobom, którym z jakiś powodów wiedzie się w życiu gorzej jest bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach. Nie tylko bowiem wpływa ona na poprawę warunków życia osoby obdarowanej, ale również nas samych uczy wrażliwości i otwartości na potrzeby innych. Z procesem pomagania wiąże się pojęcie wspomnianej już wcześniej darowizny. Czy wiemy jednak czym ona jest dokładnie i na jakich zasadach oraz jakim podmiotom możemy ją przekazać oraz na jakich zasadach możemy odliczyć ją w podatku dochodowym (PIT)? Wszystkie szczegóły postaramy wyjaśnić się w tym artykule.

Ulga na dziecko (ulga prorodzinna). Kto i ile może odliczyć od podatku?

Ulga na dziecko. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie ulgi prorodzinnej. Kto może skorzystać z odliczenia? Ile można odliczyć od podatku?

Ulga rehabilitacyjna – odliczenie wydatków na aparat słuchowy, baterie i wkładki uszne

Wydatki poniesione przez niepełnosprawnego podatnika w 2021 r. na zakup aparatów słuchowych, baterii do aparatów oraz wkładek usznych, które ułatwiają podatnikowi wykonywanie czynności życiowych mogą być odliczone od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym PIT za 2021 rok. Wydatki te można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w wysokości faktycznie poniesionej przez podatnika ale tylko w tej części, która nie została pokryta z otrzymanego dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

PIT/O za 2021 rok – jak wypełnić?

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych korzystający z ulg i odliczeń podatkowych, w ramach rozliczenia rocznego muszą wypełnić i złożyć razem z zeznaniem podatkowym także załącznik PIT/O. Jak wypełnić PIT/O za 2021 rok?

Rozliczenie PIT za 2021 rok – odliczenie darowizn

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe PIT, można odliczyć (od dochodu lub przychodu przed obliczeniem podatku) szereg darowizn przekazanych przez podatnika w rozliczanym 2021 roku. Pozwala to pomniejszyć dochód, od którego oblicza się podatek dochodowy, a przez to zapłacić mniejszy PIT. Odliczenie darowizn wskazanych w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT nie może przekroczyć 6% dochodu (lub przychodu w przypadku ryczałtu) podatnika. Jakie darowizny mogą być odliczone w zeznaniu PIT?

PIT-28 za 2021 rok do 28 lutego 2022 r. - ulgi, nadpłata, 1%, jak złożyć

Ministerstwo Finansów przypomina, że termin na złożenie zeznania PIT-28 (w rozliczeniu przychodów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i upływa 28 lutego 2022 r. Zeznanie PIT-28 można złożyć elektronicznie i otrzymać szybszy zwrot nadpłaty podatku. Rozliczając się na formularzu PIT-28, można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. Jak rozliczyć się na PIT-28?

Ulga IP Box w 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 r., w ramach Polskiego Ładu powstał kompleksowy system ulg podatkowych zachęcający przedsiębiorców do wytwarzania własności intelektualnej i do jej rejestrowania w Polsce. Przedsiębiorca, który komercjalizuje wyniki prac badawczo-rozwojowych może jednocześnie korzystać z IP Box i ulgi B+R. Ulga IP Box została wprowadzona w CIT i PIT w 2019 r., zatem jest już znana polskim przedsiębiorcom. Teraz firmy mogą łączyć wiele ulg w ramach nowego systemu.

Ulga na ekspansję - co można odliczyć?

Od 2022 roku przedsiębiorcy, podatnicy PIT i CIT, mogą skorzystać z tzw. ulgi na ekspansję. Podatnicy coraz częściej pytają o możliwość skorzystania z nowej preferencji. Czy są do niej uprawnieni np. producenci gier i oprogramowania? Co można odliczyć? Czy można uwzględnić koszty reklamy w telewizji?

Rozliczenie PIT za 2021 rok - odliczenia od podatku i od dochodu (przychodu)

Podatnicy wypełniając roczne zeznanie podatkowe mają możliwość dokonania wskazanych w ustawie o PIT odliczeń od dochodu (przychodu) lub od podatku. W tym celu należy wypełnić formularz PIT/O, który stanowi załącznik do rocznego zeznania podatkowego składanego przez podatników na formularzach: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37.

Deklaracje podatkowe w podatku akcyzowym

Co do zasady podmiot dokonujący czynności, które na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym stanowią przedmiot opodatkowania akcyzą zyskuje status podatnika akcyzy, a w konsekwencji staje się zobowiązany do wypełnienia określonych przepisami obowiązków formalnych. W szczególności do składania deklaracji akcyzowych.

Uproszczony dokument towarzyszący (UDT) - zmiany od 1 stycznia 2022

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2022 r., na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/2264 zmieniło się rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3649/92 określające wzór uproszczonego dokumentu towarzyszącego.

Podatki 2022: obniżka akcyzy (na prąd i paliwa) i VAT (na gaz i energię)

W dniu 17 grudnia 2021 r. Prezydent RP podpisał ustawę obniżającą akcyzę na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, brak podatku od energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe, a także brak podatku od sprzedaży detalicznej paliw. Od stycznia do marca 2022 r. będzie obowiązywał niższy VAT na gaz ziemny oraz energię elektryczną i cieplną. To elementy ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego Tarczy Antyinflacyjnej.

4 rekomendacje Forum Akcyzowego w 2021 roku

Rekomendacje Forum Akcyzowego w 2021 roku. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2021 roku zostały sformułowane 4 rekomendacje Forum Akcyzowego, które dotyczą opodatkowania papierosów tradycyjnych, płynów do e-papierosów, wyrobów nowatorskich i produktów innowacyjnych oraz suszu tytoniowego.

IKZE 2021/2022 - limity, korzyści, jak założyć

IKZE 2021/2022. Założenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) w wielu instytucjach możliwe jest przez internet, więc każdy, kto chce, zdąży jeszcze w bieżącym 2021 roku je założyć i przelać na nie pieniądze, by już za kilka miesięcy móc je odliczyć od podstawy opodatkowania w rocznym rozliczeniu PIT. Jak radzi Paweł Mizerski z UNIQA TFI, wybierając instytucję, w której zakłada się IKZE, warto przyjrzeć się opłatom i wynikom inwestycyjnym danego towarzystwa.

Czy obniżka akcyzy ograniczy inflację?

Obniżka akcyzy a inflacja. Tłumaczenie inflacji jedynie wzrostem cen surowców energetycznych na rynkach światowych jest niepełnym obrazem funkcjonowania polskiej gospodarki, a czasowe obniżenie akcyzy na wyroby energetyczne nie zwalczy dalszego jej wzrostu – twierdzi dr Jacek Matarewicz, ekspert podatkowy Business Centre Club.

Tarcza antyinflacyjna - dla kogo? Obniżki podatków i dodatek osłonowy

Tarcza antyinflacyjna to m.in. obniżka cen paliw silnikowych, cen gazu, zerowa akcyza na prąd dla gospodarstw domowych. Zmiany te zostały zapowiedziane podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina w dniu 25 listopada 2021 r. W dniu 30 listopada premier Morawiecki zapowiedział dodatkowo, że rząd obniży do 8 proc. z 23 proc. VAT na ciepło systemowe. Morawiecki zadeklarował też, że jeżeli w II kwartale 2022 r. inflacja nie będzie istotnie spadać, działania rządu w ramach tarczy antyinflacyjnej zostaną rozszerzone na kolejne kwartały. Kto skorzysta z rozwiązań tarczy antyinflacyjnej? Od kiedy?

Akcyza na alkohol - zmiany od 2022 roku

Akcyza na alkohol - zmiany od 2022 roku. Od przyszłego roku gorzelnie należące do producentów owoców, mali producenci wina i napojów fermentowanych (np. cydru) oraz miodów pitnych będą płacić o połowę niższą akcyzę. Zmiany wynikają z wdrożenia zmienionej dyrektywy alkoholowej. Zmiana była fakultatywna, ale Polska zdecydowała się na nią po to, żeby ułatwić prowadzenie działalności i rozwój przedsiębiorczości małych producentów napojów alkoholowych.

Obniżka stawek akcyzy na benzynę i olej napędowy nie jest planowana przez Ministerstwo Finansów

Stawki akcyzy na benzynę i olej napędowy. Ministerstwo Finansów nie planuje obniżenia stawek akcyzy na paliwa silnikowe - podał 8 listopada 2021 r. w odpowiedzi na interpelację poselską resort klimatu i środowiska (MKiŚ), powołując się na informacje uzyskane od Ministerstwa Finansów. Jak wskazano, ewentualne obniżenie stawki akcyzy ze względu na minimum unijne mogłoby być nieodczuwalne dla konsumentów.

Projekt ustawy podnoszącej stawki akcyzy skierowany do Komisji Finansów Publicznych

Stawki akcyzy - podwyżka. Sejm skierował 28 października 2021 r. do prac w Komisji Finansów Publicznych projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, którego celem jest podniesienie stawek akcyzy na napoje alkoholowe i papierosy oraz tytoń.

REKLAMA