REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budżet państwa, VAT 2020

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koniec faktur na podstawie paragonu

Przedsiębiorco, od początku stycznia 2020 r. nie otrzymasz już faktury na podstawie paragonu – z jednym wyjątkiem.

Obowiązkowy split payment i nowa matryca stawek VAT - poprawki Senatu

2 sierpnia 2019 r. Senat zgłosił dwie poprawki do uchwalonej przez Sejm 19 lipca br nowelizacji ustawy o VAT wprowadzającej obowiązkową podzieloną płatność VAT, czyli tzw. split payment, oraz nową matrycę stawek VAT.

Nowa matryca stawek VAT i WIS

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca nową matrycę stawek VAT i wiążącą informację stawkową (WIS) wchodzi w życie 1 listopada 2019 r. Jednak zdecydowana większość nowych przepisów tej nowelizacji dotyczących stawek VAT zacznie obowiązywać dopiero 1 kwietnia 2020 roku. Zmiany te przybliża Czytelnikom infor.pl Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

Nowelizacja ustawy o VAT włączająca deklaracje VAT do JPK_VAT - podpisana

29 lipca 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Celem tej nowelizacji jest uszczelnienie systemu VAT oraz podatku akcyzowego, uproszczenie rozliczeń w tych podatkach, a także uporządkowanie, doprecyzowanie i uzupełnienie regulacji w obszarze działalności gospodarczej i stosowania przez podatników przepisów podatkowych. Większość zmian wejdzie w życie 1 września 2019 r. Zmiany dot. zastąpienia deklaracji VAT-7 i VAT-7K nowym przekształconym plikiem JPK_VAT wchodzą w życie 1 kwietnia 2020 r.

REKLAMA

Nowa matryca stawek VAT i obowiązkowy split payment uchwalone przez Sejm

19 lipca 2019 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT wprowadzającą nową matrycę stawek VAT oraz obowiązkową podzieloną płatność VAT (split payment). Obligatoryjny split payment wejdzie w życie 1 listopada 2019 r. tak samo jak nowe stawki VAT na niektóre towary i usługi (e-booki, e-prasa) i wiążąca informacja stawkowa (WIS). Natomiast większość nowych stawek VAT będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.

Faktura do paragonu – NIP na paragonie od 1 stycznia 2020 r.

Ustawodawca wprowadza ograniczenie w zakresie możliwości wymiany paragonów fiskalnych na faktury. Od 1 stycznia 2020 r. wystawienie faktury do paragonu będzie możliwe tylko wtedy, gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy. W przypadku naruszenia nowych przepisów grozi sankcja w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze.

Istotne zmiany VAT w wewnątrzunijnym obrocie towarowym – quick fixes

24 czerwca 2019 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług ustawy – Kodeks karny skarbowy (UC158). Projekt stanowi implementację postanowień dyrektywy Rady UE 2018/1910 z 4 grudnia 2018 r. Projektowane regulacje w sposób znaczący wpłyną na opodatkowanie VAT obrotu towarowego wewnątrz Unii Europejskiej.

Kasy fiskalne online - do kiedy można stosować kasy „starego” typu?

Rewolucja w kasach fiskalnych polegająca na wprowadzeniu jako powszechnie obowiązujących kas fiskalnych online powoli staje się faktem. Podatnicy używający kas „starego” typu, czyli z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii muszą mieć na uwadze, że czas ich stosowania został przez ustawodawcę ograniczony. Przykładowo, kas rejestrujących z papierowym zapisem kopii nie można będzie nabyć już po 31 sierpnia 2019 r.

REKLAMA

Zastosowania stawki 0% VAT przy WDT i transakcjach łańcuchowych - zmiany od 1 stycznia 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące rozliczania transakcji transgranicznych. Zmiany są istotne, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, szczególnie w zakresie dokumentów potwierdzających prawo do zastosowania stawki 0% VAT przy WDT i transakcjach łańcuchowych.

Pakiet Przyjazne Prawo od 2020 r. - wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie

Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie to jedna ze zmian zaproponowanych w Pakiecie Przyjazne Prawo (PPP). Wydłużenie będzie możliwe do 25. dnia następnego miesiąca, zamiast obecnych 10 dni od odprawy celnej albo od dnia wydania decyzji celnej. Inne propozycje zawarte w PPP to prawo do popełnienia błędu przez pierwszy rok działalności gospodarczej, ochrona konsumencka dla firm z CEIDG czy rozszerzenie definicji rzemieślnika. Nowe regulacje w większości mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Likwidacja deklaracji VAT i zastąpienie ich plikami JPK_VAT od 2020 r.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, która zakłada zastąpienie deklaracji VAT plikami JPK_VAT, a także uszczelnienie VAT m.in. w handlu internetowym oraz eliminacja nieprawidłowości w akcyzie związanej z obrotem preparatami smarowymi. Nowe rozwiązania w zakresie JPK_VAT zaczną obowiązywać od 2020 r.

8 najważniejszych zmian podatkowych 2019/2020

Ustawodawca wprowadza koleją istotną dla podatników zmianę, już od 1 września 2019 r. paragon fiskalny, do którego przedsiębiorca będzie chciał uzyskać fakturę, musi zawierać NIP. Poza tym na lata 2019/2020 planowana jest obniżka stawki PIT z 18 do 17 proc., obowiązkowy split payment, nowy JPK_VAT, indywidualny rachunek podatkowy, matryca stawek VAT czy zerowy PIT dla młodych.

Luka w VAT jak w państwach skandynawskich

Szef Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak powiedział, że aspiracją Krajowej Administracji Skarbowej jest zmniejszenie luki VAT-owskiej o kilka kolejnych punktów procentowych, aby była mniej więcej taka, jak w krajach skandynawskich.

Zmiany w VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym od 2020 r. („quick fixes”)

24 czerwca 2019 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy, przygotowany przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ustawy o VAT ma zmienić (uprościć, ujednolicić i uszczelnić) od 1 stycznia 2020 r. niektóre zasady rozliczania VAT w handlu towarami wewnątrz UE. W szczególności ma dojść do wprowadzenia uproszczeń i zharmonizowania zasad korzystania z magazynów typu call-off stock, zharmonizowania regulacji w zakresie tzw. transakcji łańcuchowych, doprecyzowania zasad stosowania zwolnienia z prawem do odliczenia (stawki 0%) przy WDT oraz zniesienia limitu obrotów, od którego uzależniona jest możliwość dokonywania zwrotu podatku VAT podróżnym przez samego sprzedawcę.

Lukę w VAT można zmniejszyć jeszcze o kilka miliardów

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że system VAT można jeszcze uszczelnić na kilka miliardów złotych, bowiem zawsze jest jakiś margines patologii. Według niego w tym roku dochody z VAT mogą być wyższe niż 180 mld zł.

Indywidualny rachunek podatkowy dla podatników i płatników od 1 stycznia 2020 r.

Od początku 2020 r. każdemu podatnikowi oraz płatnikowi zostanie udostępniony indywidualny rachunek podatkowy. Za pomocą tego nowego rachunku będzie można dokonywać wpłaty należności z tytułu podatku PIT, CIT i VAT oraz niepodatkowych należności stanowiących dochód budżetu państwa.

Po 1 lipca 2020 r. deklaracja VAT tylko w pliku JPK_VAT

Od 2020 roku nastąpi włączenie składanych obecnie odrębnie deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 i VAT-7K do nowego przekształconego pliku JPK_VAT. Zamiast wysyłać dwa odrębne pliki elektroniczne, będziemy wysyłać jeden. Obowiązek składania nowego pliku JPK_VAT od 1 kwietnia 2020 r. będzie dotyczył wyłącznie dużych przedsiębiorców. Pozostali przedsiębiorcy będą mieli ten obowiązek od 1 lipca 2020 r. W rozmowie z infor.pl Wojciech Śliż, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów i jego zastępca Zbigniew Makowski wyjaśniają planowane zmiany w JPK_VAT.

Deklaracja VAT w formie nowego pliku JPK_VAT

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który zakłada, że podatnicy VAT będą składać do urzędu skarbowego deklarację VAT w formie nowego pliku JPK_VAT – przesyłaną tylko w formie elektronicznej. Od 1 stycznia 2020 r. nowy JPK_VAT będą składać duże przedsiębiorstwa, pozostali podatnicy od 1 lipca 2020 r.

Marian Banaś nowym ministrem finansów

Prezydent Andrzej Duda powołał Mariana Banasia na stanowisko ministra finansów. Banaś zastąpi na tym stanowisku Teresę Czerwińską.

Kasa fiskalna online – nowe obowiązki dla firm

Z dniem 1 maja 2019 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące kas rejestrujących. Podatnicy muszą liczyć się z faktem, że prędzej czy później będą zobowiązani do wymiany obecnie stosowanych kas na kasy fiskalne nowej generacji, czyli kasy fiskalne online. Oznacz to nowe obowiązki dla firm. Co niesie ze sobą wprowadzenie kas fiskalnych online?

VAT 2020 - zmiany w rozliczaniu dostaw towarów

W najbliższym czasie Ministerstwo Finansów ma opublikować projekt nowelizacji ustawy dostosowujący krajowe przepisy do szybkich zmian w unijnej dyrektywie w zakresie WDT, transakcji łańcuchowych i magazynów konsygnacyjnych. Zmiany te mają wejść w życie od 2020 roku, zatem na ich wdrożenie pozostało nieco ponad pół roku. Natomiast od 2023 r. w całej Unii Europejskiej ma obowiązywać nowy system towarowych rozliczeń wewnątrzwspólnotowych.

Zaległości podatników wobec skarbówki to ponad 100 mld zł

Jak wynika z wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli z 30 kwietnia 2019 r. (nr KBF.410.001.08.2019), zaległości podatników wobec skarbówki na koniec 2018 r. wyniosły ponad 100 mld zł. NIK zauważył także, że ubiegłoroczne dochody z podatków przerosły oczekiwania. Dobre wyniki budżetu to przede wszystkim skutek wzrostu wpływów z podatku VAT.

Wpływy z podatku handlowego na dodatek dla niepełnosprawnych

Środki z podatku handlowego zostaną przeznaczone na dodatek dla dorosłych niepełnosprawnych - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. W dniu 16 maja br. Polska w Sądzie Unii Europejskiej wygrała sprawę przeciwko Komisji Europejskiej dotyczącą tego podatku.

Jakie firmy stosują dobrowolny split payment

Ze split paymentu, czyli mechanizmu podzielonej płatności VAT, korzystają głównie spółki Skarbu Państwa i inne duże firmy. Wśród podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw tylko co czwarta firma jest zainteresowana jego stosowaniem, co trzecia dostrzega jego zalety – wynika z ubiegłorocznego badania BIG InfoMonitor. Choć podzielona płatność wiąże się z pewnymi korzyściami, to ma duży wpływ na płynność finansową firm. Część pieniędzy zostaje unieruchomiona na rachunku VAT-owskim, to zaś może zmuszać je do korzystania z dodatkowego kredytowania.

Obniżenie podatku od niektórych kopalin o 15 proc.

Obniżenie podatku od niektórych kopalin (podatku miedziowego) o 15 proc. - takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy przyjęty przez Sejm kwietniu br. Zmiany miałyby wejść w życie jeszcze w tym roku.

Jakie są szanse na obniżkę stawek VAT w 2022 r.

Zdaniem ekonomistów założona w Aktualizacji Programu Konwergencji perspektywa obniżki stawek VAT w 2022 r. do 22 proc. i 7 proc. jest odległa. Podkreślają, że po drodze wiele może się wydarzyć w polskiej, jak i światowej gospodarce, dlatego ten scenariusz może się zmienić.

Obniżenie stawek podatku VAT od 2022 r.

W najbliższych latach dług publiczny ma ulegać stopniowemu obniżaniu. Przewidywane jest obniżenie relacji długu publicznego netto do PKB poniżej 43 proc. w 2020 r., co pociągnie za sobą automatyczne obniżenie stawek podatku VAT od 2022 r. (z 23 proc. na 22 proc. i z 8 proc. na 7 proc.).

Zmiany w akcyzie na alkohol, wyroby tytoniowe i wyroby nowatorskie od 2020 r.

Przewidziana jest indeksacja stawki podatku akcyzowego na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie. Jak informuje resort finansów w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK), zmiany w akcyzie na alkohol da w 2020 r. budżetowi 353 mln zł, na wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i tzw. wyroby nowatorskie - 579 mln zł.

Raport komisji śledczej ds. VAT ukaże się pod koniec lipca

Szef sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała zapowiedział, że raport z prac komisji ukaże się pod koniec lipca 2019 roku. Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca ubiegłego roku.

Kasy fiskalne online już od 2020 r. - kogo obejmie obowiązek stosowania?

Przedsiębiorcy mają już dokładnie określone terminy dotyczące wdrożenia kas fiskalnych online w swoich firmach. Bezwzględny obowiązek posiadania kasy nowego rodzaju będzie dotyczył wszystkich od stycznia 2023 r. Niektóre grupy przedsiębiorców, takie jak osoby prowadzące warsztaty samochodowe rozpoczną używanie kas fiskalnej online już z początkiem 2020 r.

Stosowanie kas fiskalnych online – obowiązek, terminy, zasady

Jako pierwsi – od 1 stycznia 2020 r. – do stosowania kasy fiskalnej online (umożliwiającej elektroniczny transfer danych transakcyjnych) zobligowani zostali podatnicy świadczący usługi z zakresu mechaniki pojazdowej i wulkanizacji oraz sprzedawcy paliw. Począwszy od 1 lipca 2020 r. obowiązek rejestrowania transakcji w kasach online będą miały podmioty świadczące usługi gastronomiczne, hotelowe oraz zajmujące się sprzedażą węgla i pochodnych paliw stałych.

Obowiązkowa podzielona płatność z poślizgiem - lobby „odwrotnego obciążenia” wciąż rządzi VAT-em

Po wielomiesięcznym oczekiwaniu w połowie lutego 2019 roku Rada UE wyraziła zgodę na wprowadzenie w Polsce obowiązkowej podzielonej płatności w podatku VAT na długa listę „wrażliwych” towarów i usług, czyli głównie tych, które od lat korzystają z przywileju „odwrotnego obciążenia”.

Kolejne przesunięcie terminu likwidacji deklaracji VAT - na początek 2020 roku

Jak dowiadujemy się (prawie) oficjalnie, resort finansów po raz kolejny przełożył termin najbardziej bezsensownej operacji, prowadzącej do całkowitej destrukcji efektywności fiskalnej podatku od towarów i usług. Idzie oczywiście – według oficjalnej wersji - o „likwidację deklaracji podatkowych”: początkowo tą dziwaczną, nikomu (?) niepotrzebną operację planowano na początek 2019 roku, potem na początek lipca 2019 r., a teraz ją przesunięto na początek 2020 roku.

Alternatywne metody płatności z rachunku VAT od 2020 roku

Minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała 3 kwietnia 2019 r. na Twitterze, że od 2020 roku będą możliwe alternatywne sposoby dokonywania płatności z rachunku (konta) VAT - np. płatność BLIK-iem, czy Pay-By-Link.

Split payment – zmiany od stycznia 2020 r.

Ustawodawca uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności w VAT jako obowiązkowego. Obowiązkowy split payment obejmie branże, które są szczególnie narażone na nadużycia w VAT. Nowe regulacje mają wejść w życie od stycznia 2020 r.

Obowiązkowy split payment dla niektórych branż dopiero od 2020 roku

Prowadzimy prace nad wprowadzeniem obligatoryjnego mechanizmu split payment dla branż podatnych na nadużycia w VAT; w ciągu najbliższych tygodni chcemy przekazać projekt do konsultacji publicznych, by mógł wejść w życie na początku 2020 r. - poinformowała 26 marca 2019 r. minister finansów Teresa Czerwińska.

Zmiany w systemie ryczałtowym dla rolników

Zmianie ulegnie definicja produktów rolnych, obejmując wszystkie towary pochodzące z działalności rolniczej rolnika ryczałtowego oraz produkty roślinne i zwierzęce przetworzone w sposób inny niż przemysłowy. W efekcie poszerzony zostanie katalog produktów rolnych, przykładowo, o orzeszki ziemne, kiwi, owoce tropikalne i podzwrotnikowe czy rośliny wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym lub farmacji.

Nowa matryca VAT – czy firma jest przygotowana na zmiany?

Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT zakładający wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT oraz instytucji wiążącej informacji stawkowej (WIS). W dniu 13 marca 2019 roku, na 78 posiedzeniu odbyło się pierwsze czytanie projektu.

Szerszy zakres odwróconego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności w VAT

Zakres odwróconego obciążenia w VAT ulegnie rozszerzeniu o takie towary jak: sztaby, pręty, kształtowniki, blachy, folie z takich metali jak: nikiel, aluminium, ołów, cynk, cyna, blachy i folie z miedzi. W przypadku natomiast odpowiedzialności solidarnej zakres zostanie rozszerzony o m.in. rury, przewody rurowe, łączniki z takich metali jak: miedź, nikiel, aluminium, ołów, cynk, cyna.

Nowa matryca stawek VAT już w Sejmie

Wiceminister finansów Filip Świtała przedstawił w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT podczas pierwszego czytania. Zaznaczył, że w ostatnich latach priorytetem resortu było uszczelnienie systemu podatkowego, zwłaszcza VAT, i poprawa ściągalności tego podatku. Część proponowanych zmian ma zacząć obowiązywać już od 1 czerwca 2019 r.

Co w podatkach zmieni „nowa piątka PiS”?

Pod koniec lutego 2019 r., Jarosław Kaczyński zaprezentował na konwencji PiS nowy program rządu nazwany „nową piątką PiS-u”. Zgodnie z zapowiedziami autorów, celem wprowadzanych zmian ma być podniesienie poziomu życia Polaków. „Nowa piątka PiSu” jest ściśle związana z podatkami z dwóch powodów. Po pierwsze, wśród rządowych koncepcji znalazły się również propozycje dotyczące zmian w opodatkowaniu PIT. Po drugie, to właśnie wpływy podatkowe mają sfinansować obietnice rządzących.

Jak zwiększyć podatkowe dochody budżetowe w Polsce?

Szukając wzrostu efektywności fiskalnej systemu podatkowego w Polsce trzeba zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego przede wszystkim naprawić podatki dochodowe. Udział dochodów budżetowych z tych podatków w przychodach podatników spada, a relacja tych wpłat do zysków jest od lat coraz niższa. Według prof. Modzelewskiego trzeba m.in. przywrócić miesięczne zeznania w podatku dochodowym dla podatników samodzielnie rozliczających ten podatek na zasadach ogólnych (bez ryczałtów). Ta zmiana może wg prof. Modzelewskiego przynieść skokowy wzrost dochodów budżetowych o około 10-11 mld zł.

Czy w kolejnych latach czeka nas podwyżka podatków?

Zdaniem ekspertów zaczyna się zmiana modelu gospodarczego. Konsekwencją może być podwyżka podatków w kolejnej kadencji.

Stawki VAT od 2020 r. – na które towary zostaną obniżone, a na które podwyższone?

Od 1 stycznia 2020 r. mają wejść w życie przepisy wprowadzające nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT. Zmiana systemu pociąga za sobą zmianę samych stawek VAT dla niektórych towarów. W efekcie część stawek VAT zostanie obniżona, część natomiast ulegnie podwyższeniu.

Stawka VAT na leki weterynaryjne

Ministerstwo Finansów przychyliło się do argumentów wysuwanych przez producentów leków, weterynarzy, rolników i wycofało się z pomysłu podwyższenia stawki VAT na leki weterynaryjne. W efekcie stawka VAT na te produkty lecznicze pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 8%.

Specjalistyczna prasa regionalna i lokalna z 5% stawką VAT

Ministerstwo Finansów uwzględniło część argumenty wydawców prasy dotyczących planowanych zmian w stawkach VAT na prasę specjalistyczną. W efekcie specjalistyczne czasopisma lokalne oraz regionalne będą nadal korzystać z 5% stawki VAT. Zostaną one szczegółowo zdefiniowane w ustawie o VAT.

Stawki VAT na książki i czasopisma - bez powiązań z symbolami ISBN i ISSN

Projekt dotyczący zmian stawek VAT przewiduje likwidację wymogu oznaczenia książek i czasopism symbolami ISBN/ISSN, jako warunku stosowania preferencyjnej stawki VAT. Ministerstwo Finansów poinformowało, że projekt nie zawiera rozwiązań w zakresie opodatkowania podstawową stawką VAT wydawnictw, które nie są oznaczone symbolami ISBN/ISSN, czy też powołania specjalnej komisji badającej spełnianie przez wydawnictwa kryteriów wynikających z wprowadzonych do przepisów ustawy o VAT ich definicji.

Wzrasta ściągalność podatku CIT

Wzrasta ściągalność podatku CIT, przede wszystkim od korporacji międzynarodowych. Szacuje się, że w ciągu czterech lat obecnych rządów wpływy z CIT wzrosną o około 10 mld zł.

Split payment – trudności z uwolnieniem środków z rachunku VAT

Mechanizm podzielonej płatności (split payment) budzi wątpliwości. Okazuje się, że organy podatkowe nie wydając postanowień o uwolnieniu środków z rachunku VAT w ustawowym terminie, częściowo zabezpieczają interes budżetu państwa. Wątpliwa staje się także realizacja podstawowych założeń podatku VAT – opodatkowanie tylko konsumpcji i jego neutralność.

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) ochroni wszystkie firmy sprzedające dany towar

Wiceminister finansów Filip Świtała powiedział, że Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) będzie chronić wszystkie firmy występujące w łańcuchu dostaw danego produktu. Wyjaśnił, że w pewnym uproszczeniu można przyjąć, że WIS będzie wydawana na towar, a nie przedsiębiorcę.

REKLAMA