REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CIT - podatek dochodowy od osób prawnych, Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są skutki podatkowe nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnia nieodpłatnie pomieszczenie biurowe innej spółce. Czy obie spółki poniosą konsekwencje podatkowe nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości?

Kiedy nie zapłacisz podatku dochodowego od osób prawnych

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje szereg przypadków, w których podatku CIT w ogóle nie należy płacić albo wpływających na obniżenie podatku do zapłaty. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Czy odszkodowanie uzyskane przez firmę z siedzibą w specjalnej strefie ekonomicznej podlega CIT

Odszkodowania otrzymane przez przedsiębiorcę powinny być, co do zasady zaliczane do przychodów podwyższających podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ale wyjątkowo odszkodowania związane z działalnością, która jest objęta zwolnieniem przewidzianym dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej, również są objęte tym zwolnieniem.

Jak w sposób uproszczony rozliczać zaliczki na CIT

Metoda uproszczonego rozliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych polega na wpłacaniu zaliczek miesięcznych w oparciu o wysokość podatku CIT wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w poprzednim roku podatkowym albo podatku wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym dwa lata wstecz.

Zaliczki na CIT rozliczane kwartalnie

Ustawodawca przewidział możliwość rozliczania się z zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych kwartalnie, a więc po upływie każdego kwartału roku podatkowego.Taki sposób obliczania zaliczek na CIT mogą wybrać podatnicy rozpoczynający działalność (w pierwszym roku podatkowym) i tzw. mali podatnicy.

Rozliczenie roczne podatku CIT

Podatnicy rozliczają się z podatku dochodowego od osób prawnych CIT po zakończeniu roku podatkowego. W trakcie trwania roku podatkowego są natomiast zobowiązani do obliczania i zapłaty zaliczek na podatek. Zaliczki są płacone miesięcznie albo kwartalnie.

Utrata prawa do kredytu podatkowego i jej konsekwencje

Kredyt podatkowy jest zwolnieniem podatkowym, które umożliwia nowym firmom rozłożenie płatności podatku dochodowego z pierwszego roku na pięć kolejnych lat.

Kiedy rok podatkowy nie trwa dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych

Co do zasady rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy obejmujący 12 miesięcy od stycznia do grudnia. Od tej zasady odstąpić może podatnik przyjmując pod określonymi warunkami, że rok podatkowy będzie obejmował okres kolejnych dwunastych miesięcy kalendarzowych.

Ewidencja rachunkowa według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Prawidłowe obliczenie podatku CIT oraz jego elementów konstrukcyjnych, a więc przychodów, kosztów uzyskania przychodów, zwolnień podatkowych, ulg podatkowych, podstawy opodatkowania ma zapewnić prawidłowo prowadzona ewidencja rachunkowa.

Co to jest strata podatkowa i jak ją obliczyć

Celem prowadzenia działalności gospodarczej jest osiągnięcie dochodu. Aby go uzyskać ponosimy więc koszty. Zdarza się i tak, że ponoszone wydatki nie prowadzą do osiągnięcia przychodu, albo uzyskany przychód jest mniejszy od poniesionych kosztów. Wtedy powstaje strata podatkowa.

Czy spółka cywilna płaci CIT?

Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a więc nie płaci tego podatku. Jednak w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych znajdziemy przepisy jak osoba prawna, która uczestniczy w spółce cywilnej ma ustalić przychody z tytułu posiadania udziałów w spółce.

Czy odsetki od lokat bankowych są przychodem spółdzielni

Gdy spółdzielnia mieszkaniowa wypracuje nadwyżki finansowe, to odsetki od rachunków i lokat bankowych, pochodzące z takich właśnie nadwyżek, są wolne od podatku dochodowego. Warunkiem zwolnienia jest jednak to, by te odsetki były przeznaczone na cele związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi.

Jaka stawka ryczałtu jest właściwa dla układania kostki brukowej

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, której przedmiotem są usługi remontowo-budowlane wykonuję głównie czynności polegające na układaniu kostki brukowej, które wg PKD są sklasyfikowane jako 43.99 Z Pozostałe roboty budowlane, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Usługę tą wykonuję zarówno z materiału powierzonego, jak i z materiałów własnych, zakupionych u producenta. Kostkę układam głównie dla firm i sporadycznie dla osób prywatnych. Usługa przeze mnie wykonywana polega nie tylko na wyłożeniu kostką parkingów, placów, chodników czy też wjazdów, ale też na wykonaniu wszystkich prac związanych z przygotowaniem terenu pod kostkę z użyciem własnego sprzętu (koparki).

Dotychczas rozliczałem się ryczałtem z zastosowaniem 8,5% stawki podatku. Mam jednak wątpliwości, czy moje postępowanie było prawidłowe. Czy nie powinienem stosować stawki 5,5% właściwej dla robót budowlanych?

Obowiązki podatników opodatkowanych w formie ryczałtu

Ustawa o dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nakłada na podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych liczne obowiązki związane z przechowywanie dowodów zakupu oraz ewidencjonowaniem. Na czym dokładnie polegają te obowiązki?

Warunki kwalifikujące do rozliczania się w formie ryczałtu

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają wskazane w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne, które co do zasady osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Należy wskazać, iż dodatkowo ustawa wskazuje na limity w kwocie uzyskanego przychodu.

Kto podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają co do zasady przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. W jakich jeszcze przypadkach istnieje możliwość zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Kto może wybrać ryczałt

W świetle art. 10 ordynacji podatkowej wprowadzenie zryczałtowanej formy opodatkowania nie pozbawia podatnika możliwości dokonania wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych. Jest to z pewnością prostsza w rozliczeniu forma niż opodatkowanie na zasadach ogólnych, która przy niskich kosztach pozwala także na uzyskanie korzyści fiskalnych.

Kiedy powstaje przychód przy realizacji "nierzeczywistego" kontraktu terminowego

W przypadku tzw. nierzeczywistych instrumentów pochodnych (tj. kontraktów forward oraz opcji walutowych bez faktycznej dostawy waluty), przychód z tytułu tych instrumentów powstaje zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy o CIT, tj. z chwilą otrzymania zapłaty.

Zmiana ustawy o ryczałcie od 20 maja 2010 r.

Osoby chcące rozpocząć rozliczanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - przychodów z tzw. prywatnego (czyli realizowanego poza działalnością gospodarczą) najmu lub dzierżawy - będą musiały trochę później niż przed 20 maja 2010 r. zawiadomić o tym urząd skarbowy. Od 1 stycznia 2011 roku nic się w tym zakresie nie zmieniło.

Ewidencja podatkowa dla potrzeb podatników płacących CIT

Dochodem w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) jest osiągnięta w roku podatkowym nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Jeżeli natomiast koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Czy można zrezygnować z karty w trakcie roku podatkowego

Otrzymałem w marcu decyzję naczelnika urzędu skarbowego ustalającą wysokość podatku w formie karty podatkowej od najmu pokoi gościnnych. Czy mogę jeszcze w tym roku jakoś zrezygnować z tej formy opodatkowania i przejść na ryczałt ewidencjonowany?

Klasyfikacja wydatków na reprezentację i reklamę

Prawidłowa klasyfikacja kosztów poniesionych na reprezentację i reklamę jest bardzo trudna ze względu na wzajemne przenikanie się tych pojęć. W podejmowaniu decyzji mogą pomóc interpretacje urzędów skarbowych, choć i one nie zawsze są spójne.

Ryczałt od najmu prywatnego od 2010 roku jest opłacalny jak nigdy dotąd

Od 1 stycznia 2010 r. (także w 2013 roku) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (o ile umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej), jeżeli wybiorą ryczałt ewidencjonowany, płacą podatek w wysokości 8,5% uzyskanych przychodów bez względu na ich wysokość.

Co powinien zawierać wykaz środków trwałych ryczałtowca

Podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Jak powinno się prowadzić ewidencję przychodów

Podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają obowiązek prowadzić ewidencję przychodu. Wzór i szczegółowe zasady jej prowadzenia ustalono w rozporządzeniu Ministra Finansów z 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 219 poz. 1836 z późn. zm.).

Co jest przychodem u przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym

Ryczałtowcy - przedsiębiorcy płacą podatek od uzyskanych przychodów. Ustawa o ryczałcie nie ma własnej definicji przychodów – odsyła w tym zakresie do ustawy o PIT.

Limit obrotów liczymy co roku

Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem czasem uznają bezpodstawnie, że jeżeli nie przekroczyli w danym roku podatkowym, ustalonej na ten rok równowartości limitu 150 tys. euro przychodów, to z pewnością mogą być ryczałtowcami w roku następnym. Otóż nie jest to prawda w sytuacji, gdy spadł kurs euro w porównaniu do  1 października poprzedniego roku.

Jaka stawka ryczałtu dla usług poligraficznych

Prowadzę niewielką drukarnię. Uważam, że powinienem płacić ryczałt wg stawki 5,5%. Moim zdaniem wykonuję działalność o charakterze wytwórczym a nie usługowym. Bowiem z własnych materiałów, tj.: z papieru, farby drukarskiej, matryc, za pomocą nowoczesnych technologii wykonuje całkowicie nowy wyrób jakim jest gotowe wyroby typu: etykiety, kartoteki, druki reklamowe, broszury, wizytówki, plakaty, ulotki, naklejki,itd. Czy mam rację?

Przekroczenie limitu obrotów przez przedsiębiorców rozpoczynających działalność w trakcie roku

Podatnicy, którzy rozpoczną, działalność w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej, płacą ryczałt bez względu na wysokość przychodów. Tak wyraźnie stanowi art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o ryczałcie.

Jaką stawkę ryczałtu zastosować do przychodów z tytułu usług biurowych

Czy działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura (PKD 82.11.Z) opodatkowana w formie zryczałtowanego podatku dochodowego powinna być objęta podatkiem wg stawki: 8,5%, 17% czy 20%?

Jaka stawka ryczałtu dla usług świadczonych koparką

Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych związaną z wykonywaniem robót budowlanych, tj. roboty ziemne koparką przy budowie i naprawie dróg, przygotowanie terenu pod budowę oraz rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych. Jaką stawką trzeba opodatkować przychody z takiej działalności?

Jaka stawka ryczałtu przy sprzedaży wysyłkowej książek

Prowadzę działalność gospodarczą, której część stanowi sprzedaż książek przez internet. Rozliczam się na zasadzie podatku zryczałtowanego. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w poniższych sytuacjach sprzedaży internetowej:

Jaka stawka ryczałtu przy najmie samochodu - środka trwałego

Świadczę usługi w zakresie transportu drogowego towarów i od 2008 roku opłacam ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Mam dwa samochody ciężarowe (środki trwałe) ale jeden chcę wynająć. Jaka stawkę podatkową powinienem zastosować do przychodu z tytułu najmu tego samochodu stanowiącego środek trwały?

Czy można od ryczałtu od przychodów z najmu odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne

Pracuję w Niemczech. Tam rozliczam się z podatku dochodowego, płacę ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. W Polsce mam mieszkanie, które w związku ze swoim pobytem w Niemczech wynajmuję. Podatek dochodowy od tego wynajmu uiszczam w Polsce w formie ryczałtu. Czy mogę odliczyć od ryczałtu składkę zapłaconą w Niemczech na prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Czy akwizytor może rozliczać się ryczałtem

Prowadzę sprzedaż towaru powierzonego, poprzez prezentację tego towaru odbiorcy ostatecznemu. Prezentacje odbywają się w zakładach przemysłowych.
Sporządzam oferty cenowy. Dostarczam towar odbiorcy. Prezentuję działanie i właściwości towaru. Czy wykonując opisaną czynność mogę opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

Czy odszkodowanie jest opodatkowane ryczałtem

Spółka cywilna odprowadza podatek w formie zryczałtowanej w wysokości 5,5% oraz 8,5%. We wrześniu 2008 r. z powodu budowy prowadzonej w bezpośrednim sąsiedztwie, zniszczeniu uległa hala warsztatowa, co uniemożliwiło Spółce prowadzenie działalności przez pewien okres. Sprawca zdarzenia odbudował halę, a jego ubezpieczyciel wypłacił Spółce odszkodowanie za utracone przychody, tj. za brak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej i zarobkowania. Czy to odszkodowanie jest opodatkowane, jeśli tak to w jakiej wysokości i w jakiej formie odprowadzić podatek?

Jaka stawka ryczałtu dla elektryka

Od 1999 roku prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie wykonywania instalacji elektrycznej w nowych budynkach PKD z 2007 r. – 4321Z, PKD z 2004 r. - 4531A. Opłacam zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 8,5%. Czy świadczone przeze mnie usługi podlegają opodatkowaniu stawką 5,5% czy stawką 8,5%?

Jaka stawka ryczałtu dla usług budowlano - wykończeniowych

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług takich jak tynkowanie (45.41.Z), malowanie, (45.44.A) i wykonywanie wykończeniowych robót budowlanych (45.45.Z). Od wykonywanych przychodów płacę podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.
Czy osiągnięte przeze mnie przychody ze świadczenia usług takich jak malowanie, tynkowanie, roboty wykończeniowe powinienem opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% czy 5,5%?

Ryczałtowiec sprzedaje samochód firmowy

Od 2004 r. prowadzę działalność gospodarczą (handel materiałami budowlanymi), która do grudnia 2008 r. była opodatkowana na zasadach ogólnych. W trakcie prowadzenia działalności zakupiłam dwa samochody, w tym jeden z kratką. Obydwa samochody zostały zaliczone do środków trwałych i wpisane do ewidencji środków trwałych oraz były amortyzowane przez okres pięciu lat (20% stawka amortyzacji). Od obydwu zakupów został też odliczony podatek VAT w pełnej wysokości wykazanej na fakturze. Od 1 stycznia 2009 r. zmieniłam sposób opodatkowania swoich dochodów na opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym. W związku ze zmianą organizacji handlu w firmie na sprzedaż wysyłkową przestałam używać samochodów do prowadzenia działalności i w najbliższym czasie planuje wycofanie ich z ewidencji środków trwałych i przekazanie na własne potrzeby.
Na jakich zasadach należałoby opodatkować przychód ze sprzedaży wycofanych z działalności samochodów, jeżeli zostałby osiągnięty przed upływem wspomnianych w ustawie 6 lat od wycofania i jak należałoby opodatkować taki przychód, w sytuacji gdybym wcześniej została zmuszona do zaprzestania prowadzenia działalności.

Jaka stawka ryczałtu dla usług świadczonych żurawiem samojezdnym

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług żurawiem samojezdnym o maksymalnym udźwigu 16 ton, sklasyfikowaną według PKD z 2007 r. jako pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane (43.99.Z). W ramach tej działalności wykonuję głównie załadunki i rozładunki różnego rodzaju materiałów budowlanych, maszyn, kontenerów, itp. oraz ustawianie różnego typu konstrukcji (stalowych, betonowych). Którą stawkę ryczałtu powinienem opłacać z tego tytułu - 8,5% czy 5,5%?

Czy koszty eksploatacyjne ponoszone przez najemcę są przychodem wynajmującego

Razem z małżonką jesteśmy właścicielami lokali mieszkalnych i użytkowych, które wynajmujemy i z tego tytułu opłacamy podatek dochodowy w formie ryczałtu. Czy podstawą opodatkowania powinien być przychód z najmu pomniejszony o koszty eksploatacji związane z wynajmowanymi lokalami? Chodzi o takie koszty jak: podatek od nieruchomości, opłaty eksploatacyjne odprowadzane do wspólnoty mieszkaniowej z tytułu utrzymania lokali mieszkalnych (tzw. czynsz), koszty energii elektrycznej, wody i kanalizacji (zużytej przez najemców), centralnego ogrzewania lokalu, wywozu śmieci.

Wspólność majątkowa a ryczałt z najmu

Opodatkowanie ryczałtem dochodów z najmu osiąganych przez małżonków pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa, może przebiegać w dwojaki sposób. Wybór któregoś z nich nie jest przy tym obarczony żadnymi szczególnymi warunkami.

Limity i stawki ryczałtu od najmu

W wypadku opodatkowania ryczałtem przychodów z najmu, zastosowanie znajdują inne stawki i limity niż ma to miejsce w wypadku pozarolniczej działalności gospodarczej. Na ostateczną wysokość należnego podatku wpływ mogą mieć również zapisy umowy najmu.

Kiedy przychody z najmu mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym

Oświadczenie o płaceniu ryczałtu przez jednego z małżonków trzeba ponawiać

Od jakiej kwoty przychodów małżonek opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będzie opłacać ryczałt od najmu w wysokości 20%, w sytuacji gdy współmałżonek opłaca podatek dochodowy od połowy przychodów z tego samego najmu na zasadach ogólnych?

Jaka stawka ryczałtu przy wykonywaniu instalacji wodnych, kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych

Chciałbym w 2010 zacząć działalność polegającą na wykonywaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych. Czy mogę opodatkować tą działalność ryczałtem. Jeżeli tak, to jaką stawką będzie opodatkowany mój przychód.

Kiedy można opodatkować ryczałtem usługi transportowe

Świadczę usługi przewozu towarów samochodem powyżej dwóch ton powierzonym mi przez mojego jedynego zleceniodawcę. Czy można uznać, że moja działalność jest działalnością gospodarczą? Czy mogę więc płacić ryczałt i wg jakiej stawki ?

Wznowienie działalności a prawo do ryczałtu

Prowadziłem działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w latach 2006-2007. W roku 2007 przekroczyłem kwotę uprawniającą do rozliczania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Działalność zamknąłem w 2007 r.. Do chwili obecnej wnioskodawca nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.Obecnie zamierzam znów zarejestrować działalność i świadczyć usługi przygotowania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 55,52.1).Czy zakładając w 2009 r. działalność gospodarczą będę mógł rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

Kto może płacić ryczałt raz na kwartał

Jeżeli jesteś ryczałtowcem i nie masz zbyt dużych przychodów możesz ułatwić sobie życie i płacić ryczałt raz na kwartał zamiast raz w miesiącu.

Pisemna umowa najmu pozwala uniknąć ewidencji

Zasady opłacania ryczałtu w wypadku najmu mogą być o wiele prostsze niż ma to miejsce w wypadku opodatkowania w ten sam sposób pozarolniczej działalności gospodarczej. Warto w tym celu zadbać chociażby odpowiednio wcześnie o sporządzenie pisemnej umowy.

REKLAMA