REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Prawa pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca w niedzielę lub święto

W i niedzielę i święta, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy większość pracowników nie przychodzi do pracy. Jest też i taka grupa osób, dla których niedziela czy święto to zwyczajny dzień pracy, np. kierowca, lekarz czy restaurator. W tej grupie znajdują się też osoby współpracujące z zagranicznymi kontrahentami.

Od 1 września 2016 r. umowa na piśmie, przed podjęciem pracy

Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy wprowadził do kodeksu pracy Sejm, przyjmując rządowy projekt nowelizacji. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2016 r.

15 maja 2016 r. - dzień wolny w handlu

Pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych nie mogą wykonywać pracy w święta. Dotyczy to tylko świąt, które zostały uznane przez przepisy prawa pracy za dni wolne od pracy. Praca w handlu jest zabroniona również w święta, które przypadają w niedzielę. Tak jest w przypadku pierwszego dnia Zielonych Świątek, który w tym roku wypada 15 maja. Święto to zawsze przypada w niedzielę.

Wielki Piątek i Wigilia z krótszym czasem pracy

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy. Projekt przewiduje skrócenie do 4 godzin czasu pracy w Wielki Piątek oraz w Wigilię. Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Święta majowe a wymiar czasu pracy

Święto 1 maja, które przypada w tym roku w niedzielę, oraz pierwszy dzień Zielonych Świątek (zawsze występuje w niedzielę) nie obniżają wymiaru czasu pracy w maju 2016 r. Nie trzeba więc za nie oddawać pracownikom innego dnia wolnego. Natomiast święto 3 maja, które przypada w tym roku we wtorek, i święto Bożego Ciała, które przypada w czwartek 26 maja 2016 r., obniżają wymiar czasu pracy łącznie o 16 godzin.

Wynagrodzenie w przypadku wadliwie wykonanej pracy

Co mówią przepisy prawa pracy o zasadach wynagradzania pracownika w przypadku wadliwego wykonania powierzonej mu pracy? Czy pracodawca może obniżyć lub w ogóle nie wypłacić wynagrodzenia?

Krótszy czas pracy w Wielki Piątek i Wigilię

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy. Projekt przewiduje skrócenie do 4 godzin czasu pracy w Wielki Piątek o raz w Wigilię. Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Nagana i upomnienie - zasady wymierzania kar pracowniczych

Zasady wymierzania pracownikom kar nagany i upomnienia znajdują się w Kodeksie pracy. Każdy pracodawca może nałożyć na pracownika jedną z tych kar, jeżeli pracownik nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów BHP i p.poż., a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności.

ZUS ZSWA do końca marca

Do 31 marca 2016 r. pracodawcy muszą przekazać zgłoszenie ZUS ZSWA. Powinni to uczynić za wszystkie osoby, za które odprowadzane są składki na Fundusz Emerytur Pomostowych i które przynajmniej przez część 2015 r. były zatrudnione w ramach stosunku pracy na stanowisku pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Ryczałt za noclegi w kabinie pojazdu – zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców

Uregulowanie zasad zwrotu przez pracodawcę kosztów noclegu pracownikom – kierowcom, którzy będąc w trasie i wykonując obowiązki pracownicze śpią w kabinie ciężarówki/pojazdu – to cel projekt nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców oraz o zmianie ustawy o transporcie drogowym, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Ewidencja godzin pracy zleceniobiorców oznacza wzrost biurokracji

Przygotowany przez resort pracy projekt, który ma stanowić remedium na problemy związane z umowami zlecenia i fikcyjnym samozatrudnieniem wprowadza od 1 lipca br. dla milionów przedsiębiorców dodatkowy obowiązek o charakterze administracyjnym. Wymóg prowadzenia ewidencji liczby przepracowanych godzin to nic innego jak tworzenie kolejnych barier biurokratycznych.

IFK poleca: Praca wydłuży urlop rodzicielski

Od 2 stycznia 2016 r. zwiększa się maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego w przypadku łączenia go z pracą. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy.

Terminowe umowy o pracę od 22 lutego 2016 r.

Nowe przepisy prawa pracy, które wejdą w życie 22 lutego 2016 r. będą dotyczyć m.in. umów o pracę zawieranych na czas określony. Nowe regulacje w znacznym stopniu zmienią dotychczasową praktykę zatrudniania pracowników na podstawie tych umów.

Wzór umowy o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. obowiązywał będzie zmieniony wzór umowy o pracę. Nowy wzór uwzględnia zmiany wprowadzane nowelizacją Kodeksu pracy m.in. w zakresie zawierania umów o pracę na czas określony.

IFK poleca: Wymiar czasu pracy w listopadzie 2015 r.

W listopadzie 2015 r. występują dwa święta. 1 listopada przypada Wszystkich Świętych. 11 listopada przypada natomiast Narodowe Święto Niepodległości. Święta te różnie wpływają na wymiar czasu pracy pracowników.

Optymalizacja pierwszej godziny pracy motywatorem do sukcesu

Przekonuje o tym Dan Richards, amerykański ekspert ds. motywacji i sukcesu. Istnieje zasada: 80% twojego sukcesu zależy od tego, co robisz w ciągu pierwszych 20% czasu pracy. Warto optymalizować pierwszą godzinę pracy – podkreśla Richards. Jak? Istnieje kilka sprytnych sposobów.

Powrót z urlopu wychowawczego a zmiana czasu pracy

Obecnie urlop wychowawczy może trwać nawet 36 miesięcy. Taki urlop przysługuje rodzicom dziecka do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Jeden z rodziców może maksymalnie wykorzystać 35 miesięcy urlopu wychowawczego, ponieważ jeden miesiąc jest zagwarantowany dla drugiego rodzica.

Ustawa o pracy na morzu - do 14 pracy godzin na dobę i 72 godzin w tygodniu

Marynarz będzie pracował na statku maksymalnie 14 godzin na dobę oraz 72 godzin w ciągu tygodnia - zakłada ustawa o pracy na morzu, do której w piątek 4 września 2015 r. Senat nie zgłosił poprawek. Dla młodocianych normą będzie praca nie dłuższa niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Pracodawcy coraz częściej kontrolują zwolnienia lekarskie

Nieuzasadnione zwolnienia to dodatkowe koszty dla pracodawców, dlatego firmy coraz częściej korzystają z możliwości kontroli zwolnień lekarskich przez ZUS. Pomaga ona ustalić, czy pracownik nie wykonuje w tym czasie pracy zarobkowej lub nie przedłuża sobie w ten sposób urlopu. Kontroli może podlegać każde zwolnienie, niezależnie od wskazań lekarza. W I kwartale 2015 roku kwota cofniętych lub pomniejszonych przez ZUS świadczeń sięgnęła 53 mln zł.

Świadczenie urlopowe – jakie są zasady wypłacania?

Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca może (ale nie musi) dofinansować urlop swoich pracowników. Ponieważ sezon urlopowy w pełni, warto poznać zasady przyznawania świadczeń urlopowych.

Wczasy pod gruszą, dofinansowania z ZFŚS, świadczenia urlopowe – zysk czy mit

Na wakacyjnych dofinansowaniach dla pracowników poczynić można szereg oszczędności. Zamiast wypłacać im standardowe wynagrodzenia, pracodawca może zaoferować w firmie dodatkowe świadczenia pozapłacowe. Będą one korzystne zarówno dla niego, jak i dla pracowników.

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

W sytuacji kiedy pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę, pracodawca może również w tym samym czasie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Kodeks pracy nie precyzuje, kiedy dokładnie może to mieć miejsce.

Zmiana warunków zatrudnienia

Pracodawca chce dokonać zmian w warunkach zatrudnienia pracownika. Co na to prawo? Czy pracodawca może zmieniać warunki zatrudnienia bez zgody pracownika?

IFK poleca: Czas pracy pracowników w maju 2015 r.

W maju 2015 r. występują trzy święta: 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (święto Konstytucji) oraz 24 maja (Zielone Świątki). Jednak na wymiar czasu pracy pracowników wpływa tylko święto 1 maja, które przypada w piątek i obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Święta 3 maja i 24 maja przypadają w niedziele i nie obniżają wymiaru czasu pracy.

Ilość przepracowanych lat a wysokość wynagrodzenia

Z przeprowadzonych badań wynika, że istnieje pewna prawidłowość pomiędzy ilością przepracowanych lat a wysokością wynagrodzenia. Nasze wynagrodzenia rosną wraz ze wzrostem stażu pracy, jednak osoby, które pracują dłużej niż 16 lat zarabiają zazwyczaj mniej aniżeli pracownicy z przedziału stażowego 11-15 lat.

IFK poleca: Ułatwienia dla pracujących rodziców

Do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy rodzinnej. Ma on zwiększyć uprawnienia rodziców do korzystania z elastycznych form organizacji czasu pracy i wprowadzić bardziej dogodne wykorzystanie urlopów rodzicielskich.

Prezydencki projekt ustawy rodzinnej - zmiany dobre dla pracodawców i pracowników

Zdaniem pracodawców, prezydencki projekt ustawy rodzinnej, który został skierowany do Sejmu 27 marca, wprowadza zmiany dość wyważone, które dają uprawnienia zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, pozwalając godzić pracę zarobkową z obowiązkami domowymi.

Czym jest okres rozliczeniowy w prawie pracy?

Okres rozliczeniowy jest to okres czasu, na który powinna być planowana praca pracownika, w taki sposób aby zachowane zostały ochronne przepisy kodeksu pracy dotyczące czasu pracy. Długość okresu rozliczeniowego jest zależna od systemu pracy obowiązującego pracownika i wynosi od 4 tygodni do 12 miesięcy.

Pracujemy o prawie 3 lata mniej niż nasi koledzy z krajów UE

Ile lat tak naprawdę pracujemy w ciągu całego swojego życia? Według danych Eurostatu, wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej wynosi w Polsce 32,2 lat. Oznacza to, że pracujemy mniej o prawie trzy lata niż nasi koledzy z Unii Europejskiej.

Czas pracy kierowców - nowelizacja ustawy

Szykują się zmiany w regulacjach dotyczących czasu pracy kierowców. Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz poinformował, że resort ma już przygotowaną nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców, która jeszcze przed końcem roku trafić ma do konsultacji społecznych.

Czas pracy kierowców - będą nowe przepisy

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz poinformował w czwartek 18 grudnia 2014 r. sejmową komisję infrastruktury, że resort przygotował nowelizacje ustawy o czasie pracy kierowców, która jeszcze przed końcem 2014 roku trafić ma do konsultacji społecznych. Nowelizacja ta zakłada, że minister infrastruktury i rozwoju będzie w rozporządzeniu ustalał wysokość diet i ryczałtów za noclegi dla kierowców. Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie w 2015 roku.

Karty ICE ratują życia w przedsiębiorstwach

ICE to skrót od angielskiego wyrażenia "in case of emergency". Karty tego typu są powszechnie stosowane do informowania o osobach, z którymi należy skontaktować się w razie nagłego wypadku. Termin ICE jest jednak bardzo szeroki i znajduje zastosowanie także w przedsiębiorstwach, gdzie poprawia sprawność reakcji w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia.

Dodatkowy dzień wolny za 1 listopada

Święto 1 listopada przypada w 2014 roku w sobotę. Oznacza to, że pracodawca powinien wyznaczyć dodatkowy dzień wolny pracownikom, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Przy planowaniu pracy w listopadzie pracodawca powinien uwzględnić również święto 11 listopada.

Czas pracy rejestrowany wirtualnie

Do niedawna rynek czytników RCP obfitował wyłącznie w bardzo kosztowe rozwiązania. Ten stan rzeczy powoli ulega zmianie. Daje się zaobserwować również zwiększone zainteresowanie przedsiębiorców. Nic w tym dziwnego. Korzyści płynących z zastosowań tego typu urządzeń jest wiele, a firma, nawet pomimo wydatków na infrastrukturę, paradoksalnie może zaoszczędzić.

Obowiązki pracodawców po zmianie przepisów o czasie pracy pracowników niepełnosprawnych

Od 10 lipca 2014 r. pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym muszą pracować krócej, tj. zamiast dotychczasowych 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień tylko 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. W związku z tą zmianą przepisów pracodawcy muszą im przekazać informację o zmianie warunków zatrudnienia w zakresie norm czasu pracy, a także zmienić umowy o pracę, jeżeli były w niej ustalone dotychczasowe normy czasu pracy.

Czas pracy osób niepełnosprawnych od 10 lipca 2014 r.

Od 10 lipca 2014 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące czasu pracy osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne będzą mogły pracować 7 godzin na dobę i 35 tygodniowo w ramach pełnego czasu pracy. Nowe regulacje wynikają z wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 czerwca 2013 r. (Dz. U. poz. 791).

Zmiany w zakresie czasu pracy osób niepełnosprawnych

20 czerwca prezydent podpisał nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która zakłada, że osoba niepełnosprawna nie może pracować dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Przekazanie obowiązków pracowniczych w czasie wakacyjnych urlopów

W okresie urlopów wakacyjnych pracodawcy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie swoich zakładów. Mogą to zrobić poprzez przekazanie obowiązków pracowniczych innemu pracownikowi.

8 czerwca dniem wolnym dla zatrudnionych w handlu

W niedzielę 8 czerwca przypada w tym roku pierwszy dzień Zielonych Świątek. W związku z tym dla pracowników zatrudnionych w placówkach handlowych dzień ten powinien być wolny od pracy. Tego dnia placówka handlowa może być czynna pod warunkiem, że pracę będzie w niej wykonywał sam właściciel, bądź osoba zatrudniona na umowę cywilnoprawną.

Elastyczny czas pracy najczęściej stosowany w branży przetwórstwa przemysłowego

Nowe rozwiązania zawarte w Kodeksie pracy dotyczące elastycznego czasu pracy funkcjonują od sierpnia 2013 roku. Od tego czasu już ponad 900 firm wprowadziło elastyczny czas pracy, najwięcej w branży przetwórstwa przemysłowego.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy a wynagrodzenie

Wyjścia prywatne w godzinach pracy jest czasem, za który nie przysługuje wynagrodzenie. Jednak często odpowiednia kwota nie jest potrącana, gdyż pracodawca przyjmuje, że zostanie to wyrównane przy odpracowaniu przez pracownika wyjścia prywatnego. Jeżeli planowane odpracowanie nie odbędzie się, może dojść do nadpłaty wynagrodzenia, którą w pewnych sytuacjach trudno będzie odzyskać.

Okulary dla pracownika - obowiązki pracodawcy

Na pracodawcy spoczywa obowiązek refundacji zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika, u którego w wyniku badań okulistycznych wykryto wadę wzroku. Dotyczy to jednak tylko pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Dodatkowy dzień wolny za świąteczną sobotę 3 maja

Pracodawca musi oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto 3 maja przypadające w tym roku w sobotę. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku, realizowany dopiero teraz, gdyż w 2013 roku nie mieliśmy takiego przypadku.

Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika

Nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy mają określone obowiązku wynikające ze stosunku pracy. Zakres tych obowiązków regulują odpowiedzenie przepisy Kodeksu pracy. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z zatrudnieniem pracownika?

Pracodawcy chcą zmian w umowach terminowych

Pracodawcy przedstawili swoje stanowisko w sprawie umów terminowych. Ich zdaniem maksymalny czas trwania zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony powinien wynosić 48 miesięcy. Chcą także określenia wyjątków od tej zasady dotyczących np. umów wykonywanych w związku z realizacją danego projektu.

Kiedy następuje wygaśnięcie umowy o pracę

Przepisy prawa pracy określają procedurę wypowiedzenia umowy o pracę, jak również określają przypadki, w których umowa o pracę podlega wygaśnięciu. W jakich sytuacjach mamy do czynienia z wygaśnięcie umowy o pracę?

Firmy wprowadzają elastyczny czas pracy

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że już ponad 700 firm wprowadziło elastyczny czas pracy. Najczęściej po nowe rozwiązania w zakresie czasu pracy sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna.

Porozumienie o wydłużeniu okresu rozliczeniowego

Po zmianach obowiązujących od 23 sierpnia 2013 r. w każdym systemie czasu pracy można stosować okresy rozliczeniowe wydłużone nawet do 12 miesięcy. Jednym z warunków wprowadzenia wydłużonego okresu rozliczeniowego jest zawarcie porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.

Praca w niedziele i święta na rzecz zagranicznych pracodawców

Nowelizacja ustawy Kodeks pracy, która weszła w życie 4 marca 2014 r. rozszerzyła katalog przypadków, w których praca w niedzielę i święta jest dozwolona. W te dni dozwolona będzie również praca polegająca na świadczeniu usług odbieranych poza Polską, jeśli dla odbiorcy tych usług niedziela i polskie dni świąteczne są dniami pracy. Chodzi o pracę wykonywaną przy użyciu środków komunikacji elektronicznej lub urządzeń telekomunikacyjnych.

Wykonywanie pracy w niedziele i święta

Prezydent Bronisław Komorowski 10 lutego 2014 r. podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która rozszerza katalog prac dopuszczalny w niedziele i święta. Zdaniem pracodawców zmiany będą miały pozytywny wpływ na rynek pracy.

REKLAMA