REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Faktura VAT, VAT - zakres opodatkowania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można odliczyć podatek naliczony na podstawie duplikatu faktury VAT

Obowiązujące przepisy przewidują sytuację, w której podatnik może nie mieć oryginału wystawionej faktury potwierdzającej dokonana transakcję (np. w wyniku zagubienia, kradzieży czy innych okoliczności).

Kiedy rozliczyć fakturę korygującą podwyższającą VAT należny

W obrocie gospodarczym bardzo często, z różnych przyczyn, często niezależnych od kontrahentów, dochodzi do sytuacji gdy niezbędne staje się wystawienie faktury korygującej. Po jej wystawieniu rodzi się pytanie kiedy taka faktura zwiększająca podatek należny podlega rozliczeniu – w miesiącu jej wystawienia czy w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej.

Opłaty dyscyplinujące pracowników nie podlegają VAT

Celowe lub przypadkowe zniszczenie przez pracownika mienia należącego do przedsiębiorstwa nie tylko wywołuje utrudnienia w jego funkcjonowaniu, ale też przynosi konkretne koszty (straty) bieżące i przyszłe.

Czy świadczenia związane z pożyczką podlegają VAT

Firma udzielająca pożyczek żąda otrzymania szeregu świadczeń w związku z udzieloną pożyczką. Które z nich ma opodatkować podatkiem VAT? Odpowiedź na to pytanie jest istotna zarówno dla firmy prowadzącej taką działalność jak i dla jej klientów.

Czy jedna faktura korygująca może korygować kilka faktur

Nie ma przeszkód, by wystawiać zbiorcze faktury korygujące do co najmniej kilku faktur. Dane na zbiorczej fakturze korygującej powinny pozwolić jednoznacznie stwierdzić, których faktur pierwotnych przedmiotowa faktura korygująca dotyczy - w szczególności obejmować korektą sprzedaż co do gatunku i tożsamą podmiotowo oraz wymieniać elementy kwotowe objęte tą samą stawką podatku.

Jak wygląda kwestia bezpodstawnego wzbogacenia, na gruncie ustawy o VAT

Przepisy przewidują, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, zobowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości (art. 405 kodeksu cywilnego).

Czy korporacja taksówkowa powinna płacić VAT

Czy Stowarzyszenie Kierowców, które prowadzi działalność statutową polegającą na organizowaniu pracy kierowcom taksówek należących do Stowarzyszenia, powinno być podatnikiem podatku od towarów i usług?

Jak rozliczyć VAT przy przekazaniu samochodu firmowego na cele osobiste

Czy w przypadku przekazania przez podatnika na cele osobiste samochodu osobowego, stanowiącego towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług o wartości początkowej nie przekraczającej 15000 zł w tym samym roku, w którym dokonano zakupu samochodu i zwolnienia tego przekazania od podatku VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 97 poz. 970 ze zm.) istnieje obowiązek korekty 100% podatku VAT wcześniej odliczonego przy zakupie (art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług)?

Czy w spisie z natury podatnik winien wykazać towary, które nie były przedmiotem dostawy

Brzmienie art. 14 ust. 1 i ust. 5 ustawy o VAT wprost wskazuje, że podatnik jest obowiązany ująć w spisie z natury takie towary, które nie były przedmiotem dostawy, ale co do zasady mogą być jej przedmiotem. W tym stanie prawnym nie są objęte obowiązkiem ujęcia w spisie z natury te towary, których dostawa nie jest dopuszczalna.

Jak rozliczyć przejęcie majątku zlikwidowanej spółki gminnej

Nie podlega opodatkowaniu VAT nieodpłatne przekazanie majątku zlikwidowanej spółki kapitałowej miastu, które było jej jedynym udziałowcem.

Jaka stawka VAT dla sprzedaży samego miejsca parkingowego w budynku mieszkalnym

Czy deweloper ma prawo sprzedać samo miejsce parkingowe bez lokalu mieszkalnego? Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować sprzedaż miejsca parkingowego przez dewelopera, mieszczące się w podziemiach budynku mieszkalnego?

Jaką stawkę VAT zastosować dla sprzedaży czasopism z gadżetem

Wydawca, który dołącza do czasopisma bezpłatne upominki, nie musi płacić od nich VAT, chyba, że wzrośnie poprzez sam gadżet cena gazety. Jeżeli cena gazety z upominkiem jest wyższa od ceny gazety bez upominku, to nie dochodzi do nieodpłatnego przekazania, ale do przekazania towarów za wynagrodzeniem opodatkowanego na takich samych zasadach jak sprzedaż.

Jaką stawką VAT należy opodatkować usługi sprzątania obiektów sportowych

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług utrzymania w czystości murawy boiska z tworzywa sztucznego, wykonywanych specjalistycznym sprzętem. Czy usługi te należy opodatkować 22% stawką VAT?

Czy można wystawiać zbiorcze faktury korygujące

Czy możemy wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą dla około 20 faktur wystawionych w 2010 r. na rzecz jednego kontrahenta? W każdej z tych faktur zastosowaliśmy zamiast 22% stawkę 7%.

Czy można wystawić fakturę korygującą na innego nabywcę

Zdarzają się sytuację, gdy przedsiębiorca prosi kontrahenta o wystawienie faktury korygującej. Czy jednak dopuszczalne jest wystawienie jej na inny podmiot – np. na małżonka przedsiębiorcy?

Kiedy można wystawić fakturę w języku obcym

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca niejednokrotnie współpracuje z kontrahentami zagranicznymi, może wtedy stanąć przed dylematem czy ma prawo i możliwość wystawić fakturę w języku obcym.

Czy można wystawić dwie faktury do jednego paragonu

W obrocie gospodarczym, w dokonywanej sprzedaży na rzecz osób fizycznych, może zaistnieć sytuacja że klient/ci zażyczy sobie wystawienia dwóch faktur (np. oddzielnie do każdej pozycji) do jednego paragonu. A nie poinformuje sprzedawcy wcześniej o takim życzeniu i ten wystawi jeden paragon do dokonywanej transakcji. Pojawia się więc pytanie czy jest taka możliwość wystawienia dwóch faktur do jednego paragonu?

Jak wystawiać faktury dokumentujące zaliczki

Gdy faktury zaliczkowe nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi powinien wystawić fakturę na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość pobranych zaliczek, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach zaliczkowych. Taka faktura powinna również zawierać numery faktur zaliczkowych.

Czy podmiot niebędący sprzedawcą może wystawiać faktury VAT na podstawie pełnomocnictwa

Nie ma prawnych przeszkód, by zlecić odrębnemu podmiotowi fakturowanie własnej sprzedaży.

Nie każdy błąd formalny na fakturze pozbawia prawa do odliczenia VAT

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE przepisy krajowe dot. VAT nie powinny odbierać podatnikom prawa do odliczenia VAT z powodów takich jak błędna data wykonania usługi na fakturze, czy brak ciągłości numeracji na fakturze, czy nocie korygującej.

Czy nieodpłatne wydanie towaru trzeba rejestrować kasą fiskalną

Czy pobieranie opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania podlega opodatkowaniu VAT

W stały krajobraz większych miast Polski wkomponowały się strefy płatnego parkowania. Tworzone przez gminy służą nie tylko organizacji infrastruktury drogowej, ale stanowią przede wszystkim źródło dochodu. Pozyskane z opłat za parkowanie środki mogą być kierowane na realizację inwestycji drogowych, czy tworzenie nowych miejsc parkingowych.

W jakiej formie przechowywać faktury VAT - papierowej czy elektronicznej

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego nie ma prawnych przeciwwskazań do przechowywania kopii faktury VAT w formie elektronicznej, z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu.

Charytatywne sms-y zwolnione z VAT

Po latach postulatów organizacji pożytku publicznego wreszcie Minister Finansów zwolnił z VAT sms-y i połączenia telefoniczne wykonywane w celu charytatywnym.

Minister Finansów o e-fakturach przesyłanych mailem

W odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie e-faktur Ministerstwo Finansów poinformowało, że przygotowywane jest nowe rozporządzenie, które ma w tym zakresie dostosować polskie przepisy do dyrektywy unijnej.
Dyrektywa nakłada na podatników m.in. obowiązek zapewnienia wszystkim fakturom (od momentu wystawienia faktury aż do końca okresu jej przechowywania) autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury m.in. za pomocą dowolnych kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Co zrobić po kradzieży faktur by zachować prawo do odliczenia VAT

W codziennym życiu zdarzają się różne sytuacje, na których zaistnienie w zasadzie nie mamy wpływu. Taką sytuacja może być np. kradzież dokumentów (w tym faktur VAT uprawniających do odliczenia podatku). Co podatnik powinien zrobić w takiej sytuacji?

Czy usługi polegające na udzielaniu pożyczek są opodatkowane VAT

W dzisiejszych czasach udzielanie pożyczek jest dość popularna formą prowadzenia działalności gospodarczej. Podejmując taka działalność przedsiębiorca musi zadać sobie podstawowe pytanie czy opodatkować taką działalność w zakresie podatku VAT? Na szczęście odpowiedź brzmi „nie”.

Kiedy trzeba wystawić fakturę VAT na oboje małżonków

Prowadząc jednoosobowo działalność gospodarczą mogą zaistnieć sytuacje, gdy podatnik będzie musiał dokonać transakcji wspólnie ze współmałżonkiem, np. zakup lokalu użytkowego (sytuacja taka wystąpi oczywiście gdy małżonkowie mają wspólność majątkową).

Jaką stawkę VAT trzeba stosować przy sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych


W zakresie stosowania obniżonych stawek duży problemem dla podatników sprawia kwestia opodatkowania sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych. W zależności bowiem od sytuacji faktycznej można zastosować różne normy prawne.
Kluczem zaś do prawidłowego opodatkowania sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych jest uzyskanie klasyfikacji statystycznej świadczonych w tym zakresie usług.

Jak uzyskać zaświadczenie VAT-25

Naczelnicy urzędów skarbowych są obowiązani do wydawania zaświadczenia VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT od pojazdów sprowadzanych w państw członkowskich Unii Europejskiej lub zaświadczenie mówiące o braku takiego obowiązku. Bez tego zaświadczenia (i bez jeszcze jednego potwierdzającego ew. uiszczenie akcyzy) nie można zarejestrować samochodu w wydziale komunikacji.

Kto wystawia notę korygującą

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy tylko nabywca wystawia notę korygującą, czy sprzedawca może tym samym poprawić błędnie wystawioną fakturę VAT?

Jak przechowywać fakturę wystawianą elektronicznie i wysyłaną do kontrahenta mailem

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 maja 2010 r. (sygn. akt I FSK 1444/2009), stwierdził, że podmioty obrotu gospodarczego mogą wystawiać faktury za pomocą programów komputerowych, wysyłać je pocztą elektroniczną w postaci plików PDF, jednakże ich przechowywanie musi każdorazowo odbywać się u odbiorcy w formie wydruku papierowego.

Nowa klasyfikacja towarów i usług dla potrzeb VAT od 2011 roku

Od początku 2011 roku dla potrzeb VAT będzie stosowana nowa klasyfikacja statystyczna PKWiU 2008. Ale np. do usług zwolnionych z VAT nie będzie stosowana żadna klasyfikacja statystyczna.

Jak skorygować błędne faktury VAT

Przedsiębiorcy będący podatnikami VAT mają obowiązek dokumentowania dokonywanych transakcji za pomocą faktur VAT. Przy takich czynnościach zdarza się, że na fakturze pojawić się może błąd. W związku z tym wychodząc naprzeciw potrzebom podatników przepisy o VAT przewidują dwie możliwości korygowania tych błędów, tj. za pomocą faktury korygującej lub noty korygującej.

Czy zły adres na fakturze pozwala na odliczenie VAT naliczonego

Przedsiębiorcy będący podatnikami VAT mają obowiązek wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (art. 106 ust. 1 ustawy o VAT).

Czy przekazywanie prezentów firmowych podlega opodatkowaniu VAT

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT generalną zasadą jest, że przez dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami przez właściciela.

Czy błędne paragony zobowiązują do zapłaty podatku VAT

Zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Wystawienie faktury przez niezarejestrowanego podatnika

Zgodnie z art. 106 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, tzn. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży.

Jaka stawka VAT dla dostawy sprzętu przeciwpożarowego

Dostawa sprzętu przeciwpożarowego, przeznaczonego dla jednostek ochrony przeciwpożarowej (np. ochotniczej straży pożarnej) objęta jest preferencyjna stawką VAT 7% (art. 41 ust. 10 ustawy o VAT).
Do zastosowania tej stawki nie jest konieczne, by jednostka ochrony przeciwpożarowej była bezpośrednim kontrahentem dostawcy. Wystarczy, że bezpośredni kontrahent (np. jednostka samorządu) przekazuje sprzęt jednostce ochrony przeciwpożarowej.

Jakie skutki podatkowe w VAT i PCC wywoła emisja obligacji przez spółkę

Spółka zamierza wyemitować obligacje, które zostaną objęte przez kontrahenta. Planowane oprocentowanie obligacji wynosi 5%, a wykup nastąpiłby z końcem 2010 r. Czy planowana emisja rodzi opodatkowanie na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług bądź podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jak rozliczyć w VAT sprzedaż pracownikom używanych komputerów

Nowy zarząd Spółki postanowił wymienić dotychczas używany w firmie sprzęt komputerowy na nowy. Używane komputery zarząd spółki postanowił sprzedać swoim pracownikom. Komputery te stanowią środki trwałe firmy i są w firmie od 4 lat. Przy zakupie tych komputerów Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.
Jaką stawką należy ww. czynność opodatkować? Czy może przysługuje Spółce prawo do zastosowania zwolnienia od podatku?

Faktura zaliczkowa a ewidencja w kpir

Jaką formę powinien przybrać dokument, który stanowiłby udokumentowanie i potwierdzenie uzyskania przychodu dla potrzeb prawidłowego prowadzenia ewidencji przychodów w kpir w przypadku, gdy uzyskane należności w zamian za wykonanie usługi stanowią przychód w momencie faktycznego wykonania usługi, w sytuacji, gdy wcześniej wystawiono fakturę zaliczkową na wykonanie przedmiotowych usług?

Faktura od zagranicznego dostawcy w kpir

Co należy wprowadzić do podatkowej księgi przychodów i rozchodów jako zakup - INVOICE, który jest dokumentem wprowadzeniowym na skład (dopóki nie będzie dopuszczenia do obrotu), czy częściowe wyprowadzenie ze składu celnego na podstawie dokumentu celnego SAD?

Jak ująć w kpir faktury, które potwierdzają obrót zarejestrowany na kasie fiskalnej

Pytanie: Czy pomniejszenie wartości raportu miesięcznego z kasy fiskalnej o wartość transakcji wprowadzonych na podstawie faktur VAT jest prawidłowe pod względem dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Czy depozyt może być uznany za zaliczkę w VAT

Depozyt to umowa, na mocy której przechowawca (depozytariusz) zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie przez deponenta. Wątpliwości budzi sposób rozliczenia depozytu na gruncie ustawy o VAT.

Jakie skutki w VAT powoduje darowizna żywności

Darowizna żywności, a dokładnie skutki podatkowe jakie czynność ta wywołuje na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, budzi ogromne zainteresowanie zarówno przedsiębiorców jak i prasy. Jak się bowiem okazuje ten z gruntu dobroczynny i wspaniałomyślny gest nie jest obojętny fiskalnie. Czy należy jednakże całkowicie go zaniechać? Czy lepiej wyrzucić żywność, której zbliża się upływ terminu ważności do spożycia, czy też jednak darować ją do pobliskiego domu dziecka bądź też domu spokojnej starości?

Jaka stawka VAT przy dotacji przedmiotowej

Firma otrzymująca wszelkiego rodzaju dotacje, subwencje czy inne podobne dopłaty musi pamiętać, że w niektórych przypadkach będzie musiała zapłacić podatek VAT z tego tytułu. Wskazać bowiem należy, iż pomimo tego, że w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (czyli artykule mówiącym co w ogóle podlega opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem) ustawodawca nie wspomniał o dotacjach, to jednak nie oznacza, że dotacje w sposób zupełny nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Kaucja gwarancyjna przeważnie bez VAT, ale czy zawsze

Kaucja gwarancyjna to suma złożona w celu udzielenia gwarancji dotrzymania zobowiązania. Kaucja, co do zasady, nie jest zaliczana na poczet ceny i podlega zwrotowi w przypadku prawidłowego wykonania umowy. Ale są i inne sytuacje.

Zagraniczna faktura w kpir

Jak powinno wyglądać prawidłowe udokumentowanie i księgowanie w księdze przychodów i rozchodów w sytuacji gdy dostawca zagraniczny wystawia fakturę za towar?

Fakturę można przesyłać e - mailem bez opatrzenia jej podpisem elektronicznym

20 maja 2010 r. zapadł przełomowy wyrok NSA (I FSK 1444/09) w sprawie możliwości wysyłania faktur nie pocztą a emailem (np. w formacie PDF). Sąd dopuścił taką możliwość pod warunkiem, że faktura będzie wydrukowana przez jej odbiorcę.

REKLAMA