REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks karny skarbowy, Faktura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Elektroniczne faktury w zamówieniach publicznych

Kraje Unii Europejskiej opowiedziały się za stosowaniem e-faktur w zamówieniach publicznych. Propozycję dyrektywy w sprawie faktur elektronicznych w zamówieniach publicznych przedstawiła Komisja Europejska.

Jak naliczać odsetki w razie opóźnień w płatnościach faktury

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych określa zasady pobierania i wysokość odsetek od zaległości w płatnościach. Dowiedz się, w jaki sposób należy prawidłowo naliczać odsetki w razie opóźnień w płatnościach za wystawione faktury.

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej

Czasem popełnienie przestępstwa skarbowego jest bezsporne. W takiej sytuacji sprawcy opłaca się złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. W tym trybie można zapłacić karę grzywny w wysokości ustalonej na etapie postępowania przygotowawczego, bez konieczności chodzenia do sądu. Informacja o poniesieniu odpowiedzialności w tej formie nie jest wpisywana do Krajowego Rejestru Karnego.

Faktura pro forma nie jest podstawą do odliczenia VAT

Przepisy dotyczące podatku VAT nie przewidują, w celu dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wystawiania faktur pro forma. Dokument o nazwie pro forma lub faktura pro forma nie zobowiązuje więc do zapłaty VAT należnego wykazanego w tym dokumencie, natomiast nabywcy nie daje prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Faktura uproszczona - jakie dane powinna zawierać

Czy sprzedawca może wystawić fakturę uproszczoną bez podania swojego numeru NIP oraz czy może wpisać na fakturze swój adres domowy, mimo że adresy siedziby firmy i miejsca wykonywania działalności są inne?

Kiedy należy rozliczyć duplikat faktury

Jak potraktować duplikat faktury wystawiony w listopadzie, jeśli faktura pierwotna została wystawiona w czerwcu 2013 r. Nasz pracownik odebrał w czerwcu oryginał faktury, ale go zgubił. Faktura nie dotarła więc do działu księgowości, jednak wpłynęła do spółki, co zostało zaewidencjonowane. Czy duplikat należy zaewidencjonować w listopadzie, czy trzeba skorygować czerwiec?

Wystawienie faktury na żądanie nabywcy 2013/2014

Prowadzę sklep. Zdarza się, że klient, któremu sprzedałem towar na paragon, po jakimś czasie przychodzi do mnie z paragonem i żąda wystawienia faktury. Czy mam taki obowiązek? Jeżeli tak, czy obowiązek ten jest ograniczony czasowo?

Deklaracja VAT - jeden wzór w całej UE

Komisja Europejska wystąpiła z wnioskiem legislacyjnym przewidującym jeden wzór deklaracji VAT w całej UE i jednolity zestaw wymogów dla przedsiębiorstw w zakresie wypełniania deklaracji VAT w każdym państwie członkowskim. Ma być jedynie 5 obowiązkowych rubryk ale państwa członkowskie mogą starać się o wprowadzenie dodatkowych - maksymalnie 26 rubryk.

Przeliczanie faktur wystawianych w euro i złotych

Z którego dnia należy zastosować kurs euro przy wystawianiu faktury za wykonanie usługi rozładunku – z dnia poprzedzającego wystawienie faktury czy wykonanie usługi?

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2014 r.

Nadchodzą duże zmiany w VAT, na które warto się wcześniej przygotować. Od 1 stycznia 2014 r. zmieni się szereg istotnych zasad rozliczania VAT, które dotyczą m.in. momentu powstania obowiązku podatkowego, definicji podstawy opodatkowania. Od początku 2014 roku podatnicy uzyskają także możliwość wystawiania faktur zbiorczych, obejmujących transakcje z całego miesiąca kalendarzowego.

Jak przygotować firmę na zmiany w VAT w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. zaczynają obowiązywać zmiany w ustawie o VAT. Inaczej niż w poprzednich latach znamy je wcześniej. Nie poprawia to jednak sytuacji podatników. Niestety, pod szyldem harmonizacji prawa krajowego ze wspólnotowym faktycznie pogarszają sytuację podatników lub wprowadzają nowe obszary ryzyka.

Odliczanie VAT z faktur w formacie pdf

Faktura w wersji elektronicznej może być podstawą do prawidłowego odliczenia VAT naliczonego nawet gdy nie jest opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym. Do odliczenia wystarczy, że strony transakcji porozumieją się co do tej formy wystawiania faktur a podatnik odliczający VAT zapewni autentyczność jej pochodzenia, integralność treści i czytelność.

Jak uniknąć kary za niedopełnienie obowiązków podatkowych

Odpowiedzialności karnej skarbowej za niedopełnienie obowiązków podatkowych można uniknąć. Jak? Kodeks karny skarbowy przewiduje możliwość skorzytania przez podatnika z tzw. instytucji czynnego żalu.

Faktura musi zawierać podstawę zwolnienia z podatku VAT

Przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT zobowiązany jest podać na fakturze podstawę prawną tego zwolnienia. A zatem, wystawiając fakturę musi pamiętać, aby uzupełnić ją o przypis potwierdzający podstawę zwolnienia z podatku VAT.

Jak ująć w pkpir fakturę korygującą

W czerwcu 2013 r. wystawiłam fakturę sprzedaży z błędnym numerem. Błąd ten skorygowałam fakturą korygującą z sierpnia 2013 r. Jak taką fakturę korygującą ująć w pkpir?

Obowiązek podatkowy - usługi transportowe i spedycyjne

Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowych i spedycyjnych, zgodnie z którą podatnicy świadczący takie usługi do końca 2013 r. mogą sami wybrać, według jakich zasad będą ustalać obowiązek podatkowy. Interpretacja ma związek z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-169/12 TNT.

Odpowiedzialność karna za podatki - nie każdy mandat trzeba przyjąć

Podatnicy mają prawo nie przyjąć mandatu od organu podatkowego, jeśli dotyczy on drobnego przewinienia o znikomej społecznie szkodliwości lub jeśli zawinili nieumyślnie. Mogą się także bronić przed odpowiedzialnością karną skarbową, jeśli przepisy podatkowe są niejasne i stanowią problem dla samych organów podatkowych.

Kary za wykroczenia skarbowe

Podatnik, który nie wypełnia obowiązków nałożonych prawem podatkowym naraża się na odpowiedzialność karną skarbową. Większość spraw dotyczących wykroczeń skarbowych kończy się nałożeniem mandatu, część trafia do sądu.

E-fakturowanie online - bezpiecznie, czyli w chmurze

Przedsiębiorcy w Polsce często nie korzystają z fakturowania online, z obawy o bezpieczeństwo i utratę ich danych. Czy używając wygodnego e-fakturowania można mieć pewność, że dane o klientach i fakturach nie trafią w niepowołane ręce? Rozwiązaniem może być fakturowanie online zapisywane w chmurze.

Firmy mają problemy z uzyskaniem należności z faktur

Prawie 60 proc. polskich przedsiębiorstw miało w ostatnim czasie problemy z uzyskaniem w terminie należności za wystawione faktury. W efekcie zwiększyło się zapotrzebowanie firm na pozyskiwanie pieniędzy z kredytu, leasingu czy faktoringu.

Zbiorcza faktura korygująca - zwrot towarów

Czy można wystawić zbiorczą fakturę korygującą na zwrot towarów z różnych faktur pierwotnych? Jakie są zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących?

Faktury pro forma - czy trzeba rozliczać VAT?

Wystawiłem kontrahentowi fakturę pro forma na poczet zaliczki, którą ma zapłacić w związku z dostawą towarów na jego rzecz. Faktura ta potwierdza przyjęcie zamówienia do realizacji. Czy powinienem już teraz rozliczyć tę fakturę, czy czekać, aż wpłynie zaliczka na konto? A jeśli dla mnie wystawiono fakturę pro forma, na której mam wyszczególniony podatek, to czy mogę odliczyć z niej VAT?

Faktury elektroniczne 2014/2015

Od 1 stycznia 2014 obowiązuje definicja faktury elektronicznej. Zgodnie z przepisem art. 2 pkt. 32 ustawy o podatku od towarów i usług mówiący: przez fakturę elektroniczną rozumie się fakturę w formie elektronicznej, wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym.

E-faktury w zamówieniach publicznych - od kiedy?

Fakturowanie elektroniczne w zamówieniach publicznych ma być ważnym etapem budowania kompleksowego systemu elektronicznych zamówień publicznych oraz administracji elektronicznej w Europie. Trwają konsultacje społeczne projektu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych.

Faktura korygująca po zakończeniu roku

Jak należy rozliczyć fakturę korygującą wartość sprzedaży usługi z roku poprzedniego, jeżeli nabywca zakwestionował ją dopiero w czerwcu br.? Zeznanie roczne z podatku dochodowego jest już sporządzone. Sprawozdanie zostało zatwierdzone. Jak ująć w księgach fakturę korygującą po zakończeniu roku u kupującego, a jak u sprzedającego?

Czym różni się faktura VAT 0% od faktury ze "stawką zw"?

Zerowa stawka VAT i zwolnienie z podatku widoczne na fakturze z pozoru wydają się mieć ten sam efekt - brak kwoty VAT. Jednak warto wiedzieć, że stawka 0% oznacza co innego, niż zwolnienie z VAT. Czym różnią się te dwie sytuacje?

Faktury przychodowe i kosztowe w księgach rachunkowych

Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych faktury przychodowe i kosztowe, na których oprócz towaru jest wyszczególniona również usługa?

Większość Polaków nie chce otrzymywać e-faktur

Z badań wynika, że aż 59 procent Polaków nie chce otrzymywać e-faktur (faktur w formie elektronicznej), bo woli mieć wszystkie dokumenty na papierze. Natomiast, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, do 2020 roku e-faktury mają stać się podstawowym systemem fakturowania w Europie.

Niezłożenie deklaracji śmieciowej - odpowiedzialność karno-skarbowa

Już od 1 lipca 2013 r. zacznie obowiązywać ustawa śmieciowa, z którą wiąże się obowiązek złożenia tzw. deklaracji śmieciowej. Za jej niezłożenie grozi odpowiedzialność karno-skarbowa, podobnie jak w przypadku niezłożenia zeznania podatkowego.

Faktura korygująca 2013

W rok 2013 weszliśmy ze zmienionymi zasadami fakturowania. Zmiany dotyczą także zasad wystawiania faktur korygujących i not korygujących. Fakturę korygującą, tak jak do tej pory wystawia wyłącznie podatnik VAT dokonujący dostawy towarów lub usług. Faktury korygującej nie może wystawić nabywca. Nabywca może skorygować fakturę (ale nie każdą pomyłkę) tylko za pomocą noty korygującej.

Jak zaewidencjonować w pkpir przychód z działalności turystycznej

Rozpocząłem działalność gospodarczą w zakresie usług turystycznych opodatkowaną według procedury VAT marża. Czy w pkpir jako przychód będę wykazywał wyłącznie uzyskaną marżę?

Podróż służbowa przedsiębiorcy - jak rozliczyć?

Okres urlopowy może motywować do pytań, czy wydatki związane z wyjazdami można ujmować w kosztach firmowych. Oczywiście, istnieje taka możliwość, ale nie dotyczy ona wyjazdów w celach osobistych, np. turystycznych. Jaki mechanizm zastosować rozliczając podróż służbową?

Ordynacja podatkowa 2014. Trudniej o interpretację podatkową

Z założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, wynika, że pojawią się ograniczenia dotyczące prawa do uzyskania interpretacji podatkowej. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2014 r.

Ordynacja podatkowa 2014. Fiskus zablokuje rachunki bankowe

Z założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, wynika, że organom kontroli skarbowej zostaną przyznane uprawnienia do blokowania rachunków bankowych. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2014 r.

Nota korygująca - faktura z błędną nazwą nabywcy

Pracownik kupił artykuły dla firmy na fakturę, ale w części „Nabywca” wpisano nazwę firmy oraz imię i nazwisko pracownika. Czy możemy odliczyć z niej VAT? Radzimy: potrzebna będzie nota korygująca - wzór noty korygującej prezentujemy w dalszej części tekstu.

Faktura korygująca otrzymana przed fakturą pierwotną

Otrzymałem fakturę korygującą „in minus” z datą wpływu 20 marca 2013 r. Fakturę pierwotną otrzymałem 5 kwietnia 2013 r. W którym miesiącu rozliczyć VAT? Zgodnie z ustawą o VAT przy fakturach korygujących „in minus” podatek można zmniejszyć tylko w miesiącu otrzymania faktury. A co w mojej sytuacji?

Faktura VAT RR - kiedy można odliczyć VAT?

Podatnik zachowuje prawo do odliczenia VAT, także w przypadku wpisania w tytule przelewu jedynie numeru faktury VAT RR bez podania daty faktury VAT RR.

Faktura pro forma musi być wyraźnie oznaczona

Wyraźne oznaczenie dokumentu wyrazami "faktura pro forma" powoduje, że nie można przypisać mu waloru faktury VAT, gdyż podmiot wystawiający taki dokument jednoznacznie wskazuje, że nie jest to faktura. Wystawienie tego dokumentu nie powoduje zatem skutków w zakresie podatku VAT.

Faktura korygująca zmniejszająca podatek, gdy usługa nie podlega VAT

Faktura korygująca - kiedy i jak rozliczyć? W lutym 2013 r. podatnik wykonał dla niemieckiego kontrahenta usługę transportową na trasie Polska–Niemcy. Usługę tę błędnie udokumentował fakturą z VAT naliczonym według stawki 23% i rozliczył w deklaracji VAT-7 za luty. W kwietniu wystawił fakturę korygującą (ze stawką „NP”) do tej faktury.

Czy wierzytelność nieściągalna może być kosztem

Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. W czerwcu 2011 r. wystawił fakturę dla kontrahenta na kwotę 24 000 zł netto. Wartość faktury zaliczył do przychodów należnych. Faktura nie została zapłacona do dzisiaj. Kontrahent zmarł w styczniu 2013 r. Podatnik otrzymał od żony zmarłego pisemną informację, że spadkobiercy odrzucili spadek. Czy wierzytelność nieściągalna z powodu śmierci kontrahenta i odrzucenia spadku przez spadkobierców może być kosztem uzyskania przychodów?

Odliczenie VAT z paragonu za parkowanie?

Czy mając paragon za parkowanie, można odliczyć VAT? Czy może trzeba dysponować fakturą?

Czy darowizna dla żony korzysta ze zwolnienia

Między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. W 2013 r. mąż ze swojego konta przelał pieniądze na rachunek autosalonu. Były one przeznaczone na zakup samochodu dla żony. Tytułem przelewu była faktura wystawiona przez autosalon na żonę. Czy w takim przypadku darowizna dla żony tej kwoty pieniężnej korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Odliczenie VAT z faktur przesłanych e-mailem lub faksem

Czy faktura VAT przesłana e-mailem lub faksem, a następnie wydrukowana i przechowywana w formie papierowej uprawnia do dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na tej fakturze?

Nadaj swojej fakturze priorytet!

Z uwagi na obecną sytuację na rynku finansowym i występujące często zatory płatnicze wśród małych i średnich przedsiębiorstw, BIG InfoMonitor uruchamia Akcję Mobilizację, mającą na celu uświadomienie firmom korzyści płynących z korzystania z narzędzi umożliwiających w prosty i szybki sposób odzyskiwanie należności, dając im możliwość do nieograniczonego wpisywania dłużników do Rejestru BIG.

Kiedy warto wystawić fakturę zbiorczą?

Jedna faktura, dokumentująca wszystkie transakcje z danym kontrahentem, to wygodne rozwiązanie, szczególnie dla małych przedsiębiorstw. O czym należy pamiętać wystawiając w swojej firmie fakturę zbiorczą?

Ministerstwo Finansów o fakturach pro-forma

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie przewidują, w celu dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wystawiania dokumentów określanych mianem faktur pro-forma. Faktury pro-forma nie są dowodami księgowymi.

Odpowiedzialność karna skarbowa księgowego

Odpowiedzialność karna skarbowa jest niewątpliwie jednym z poważnych minusów pracy głównego księgowego. Nie zawsze jednak będziemy mogli lub nie powinniśmy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Wbrew pozorom nie jest łatwo udowodnić winę i wymierzyć karę z Kodeksu karnego skarbowego.

Prawo do faktur wewnętrznych przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych

Od 1 stycznia 2013 r. podatnik może zrezygnować z dokumentowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów fakturami wewnętrznymi. Wystarczającą do rozliczenia takiego nabycia może być faktura wystawiana przez sprzedawcę.

Regulamin wystawiania faktur - czy jest konieczny

Nowe, obowiązujące od 2013 roku przepisy dot. VAT pozwalają na interpretację, że podatnicy powinni określić zasady i wdrożyć regulamin, na podstawie których wystawia faktury. Okazuje się, że nie jest to obowiązkowe.

Konsekwencje podatkowe opóźnień w płatnościach

Nieopłacona w terminie faktura oznacza problem z fiskusem. Maksymalne opóźnienie w płatnościach może wynieść 30 dni na gruncie podatku dochodowego i 150 dni na gruncie VAT.

REKLAMA