REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Korekta VAT, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowej dyrektywy, która przewiduje automatyczną wymianę informacji o orzeczeniach podatkowych między wszystkimi państwami Unii Europejskiej. Dzięki tym przepisom firmom ma być trudniej unikać opodatkowania.

Podatek akcyzowy w 2014 roku – obraz katastrofalny

Jak dotąd nie opublikowano pełnych informacji liczbowych na temat dochodów budżetowych z podatku akcyzowego za 2014 rok. Uzyskaliśmy jednak z resortu finansów (dziękujemy) dane za 11 miesięcy zeszłego roku, które – obiektywnie rzecz biorąc – są wystarczająco reprezentatywne, aby ocenić ten rok jako stan katastrofy, bo ów ukrywany wciąż miesiąc (grudzień 2014 r.) niewiele już zmieni.

Krótkie filmy o iluzjach podatkowych - ruszył ogólnopolski konkurs

Czy da się mówić o podatkach prosto i atrakcyjnie? Taka jest idea konkursu pt. „Krótkie filmy o iluzjach podatkowych – TAXMINUTES", który rozpoczął się 1 marca 2015 r.. Zadanie jest takie, by zobrazować pojęcia związane z podatkami w prosty i przyjazny sposób w krótkich klipach – do 1,5 minuty.

Minister finansów chce mniej inwazyjnie pobierać podatki

Cel to zbieranie podatków w sposób jak najmniej inwazyjny i jak najmniej zaburzający działalność gospodarczą - deklaruje szef MF Mateusz Szczurek. Przedstawiciele biznesu zaproszeni do MF chwalą plany zmian dot. administracji podatkowej, zastrzegając, że kluczowa będzie praktyka.

REKLAMA

Nowa umowa podatkowa z Bośnią i Hercegowiną

Sejm 5 marca 2015 r. uchwalił ustawę o ratyfikacji Konwencji między Polską a Bośnią i Hercegowiną o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Konwencja została oparta o aktualną wersję Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Dłużnicy podatkowi trafią do rejestru Ministerstwa Finansów

Utworzenie Rejestru Dłużników Należności Publicznoprawnych, w którym mają się znaleźć dłużnicy niepłacący zobowiązań wobec państwa, podlegających egzekucji administracyjnej - to cel propozycji Ministerstwa Finansów, której założeniami ma zająć się rząd. Do rejestru trafią dłużnicy posiadający zaległości m.in. z tytułu zobowiązań podatkowych.

Skup akcji własnych - korzyści podatkowe

Spółki giełdowe mogą zrealizować pewne korzyści podatkowe w wyniku przeprowadzenia skupu akcji własnych. W ostatnich miesiącach na amerykańskiej giełdzie zanotowano wzrost liczby i wartości wykupu akcji własnych, co może oznaczać, że nadchodzi kolejny krach na amerykańskiej giełdzie.

Automatyczna wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad przepisami, które mają zapobiegać unikaniu opodatkowania przez firmy. W marcu br. ma przedstawić pakiet rozwiązań na rzecz przejrzystości podatkowej, w tym projekt dotyczący automatycznej wymiany informacji o orzeczeniach podatkowych.

REKLAMA

Sprawiedliwe i przejrzyste podatki w UE?

Komisja Europejska rozpoczęła dziś (18 lutego 2015 r.) prace nad ambitnym programem na rzecz zwalczania uchylania się od płacenia podatków i agresywnego planowania podatkowego. Kolegium komisarzy przeprowadziło pierwszą debatę orientacyjną na temat ewentualnych najważniejszych działań, które zapewnią bardziej sprawiedliwe i przejrzyste zasady opodatkowania w UE.

Ordynacja podatkowa będzie dostosowana do umowy FATCA

Projekt noweli Ordynacji podatkowej zakłada dostosowanie jej zapisów do amerykańskiej ustawy o ujawnianiu rachunków zagranicznych (FATCA), a także do związanej z nią umowy między Polską i USA podpisanej w październiku 2014 r.

Kwota wolna od podatku nie będzie zależna od minimum egzystencji

Sejm odrzucił projekt dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku. Projekt Twojego Ruchu w tej sprawie zakładał podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu zależnego od dochodów potrzebnych do zapewnienia minimum egzystencji.

Jedno okienko dla rozliczeń celno-podatkowych i PUESC

Ministerstwo Finansów pracuje nad integracją systemów e-Cło i e-Podatki. W tym roku pojawią się pierwsze ułatwienia dla przedsiębiorców, m.in. jedno okienko do rozliczeń celnych i podatkowych oraz Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC).

Polisolokaty objęte 19-proc. podatkiem od dochodów kapitałowych

Polisolokaty od 1 stycznia 2015 r. stały się już mniej atrakcyjne. Od zysków z polisolokat trzeba obecnie zapłacić 19-proc. podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki). Podatku nie zapłacą jednak osoby, które wykupiły polisolokatę przed końcem 2014 r. – ale tylko do czasu zmiany lub przedłużenia umowy.

Rząd zajmie się projektem "dużej" nowelizacji Ordynacji podatkowej

Na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się projektem tzw. "dużej" nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nowela zawiera liczne ułatwienia dla podatników oraz klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania, która ma zniechęcić koncerny np. do transferowania zysków za granicę, czy ukrywania ich poza Polską.

Stawka podatku od ukrywanych dochodów

Sejm znowelizował przepisy dotyczące podatku od ukrywanych dochodów pozostawiając 75 proc. stawkę PIT w przypadku próby oszustwa fiskusa. Zdaniem resortu finansów przepisy mają charakter prewencyjny - mają zachęcić do uczciwego rozliczania się z państwem.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania - nowelizacja Ordynacji podatkowej

Rząd zajmie się projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nowe regulacje wprowadzają tzw. klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania, różnicują wysokość odsetek karnych od zobowiązań podatkowych oraz wprowadzają zmiany w zasadach wydawania interpretacji podatkowych.

Informacje o zaległych podatkach trafią do biur informacji gospodarczej

W 2016 roku urzędy skarbowe, samorządy oraz ZUS będą powiadamiały biura informacji gospodarczej o zobowiązaniach prawno-podatkowych osób fizycznych i firm. Takie rozwiązanie Ministerstwo Gospodarki zapisało w projekcie założeń do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej.

Świąteczne życzenia: impresja na serio

Jak co rok składamy sobie życzenia świąteczne („gwiazdkowe” – w języku europejskiej poprawności) powtarzając na jednym oddechu banalne, często nic nie znaczące słowa. Szkoda, że tak się dzieje, bo właśnie wtedy warto powiedzieć wszystko, co należy rzec z tej okazji tym, których nie spotkamy przy świątecznym opłatku.

Należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w bilansie

Jak prawidłowo wyceniać należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w prawie bilansowym i podatkowym?

Polakom brakuje wiedzy ekonomicznej

Czy jako Polacy mamy świadomość tego, w jaki sposób funkcjonuje system podatkowy i bankowy? Czy potrafimy pomnażać zarabiane pieniądze i mamy wystarczającą wiedzę na temat tego, jak oszczędzać? Okazuje się, że niekoniecznie.

Zmiana konwencji podatkowej między Polską a Belgią

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu do konwencji między Polską a Belgią, której skutkiem ma być modyfikacja konwencji ws. unikania podwójnego opodatkowania między oboma krajami - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Słowo o sposobie tworzenia przepisów prawa podatkowego

Nie jest żadną tajemnicą, że przepisy tworzone przez Unię Europejską pisane są często w interesie konkretnych koncernów, co publicznie – choć „z troską” – przyznali nasi eurodeputowani na przykładzie prawa farmaceutycznego. Wszyscy wiedzą, że podobnie dzieje się w przypadku tworzenia polskich przepisów, lecz jest to temat tabu, którym nie interesują się oficjalne oraz „liberalne” media.

Czy przepisy podatkowe dla rolników wymagają zmian?

Zdaniem ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza nie ma obecnie potrzeby zmian przepisów podatkowych dotyczących rolników. Minister uważa natomiast, że należy wspierać system zachęt, by rolnicy odchodzili od podatku rolnego.

Opłata reprograficzna na tablety i smartfony

ZAiKS i inne organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ) domagają się rozszerzenia opłaty reprograficznej na tablety i smartfony. Kwota podatku miałaby wynieść od 1,5 do 2% wartości każdego urządzenia. Zdaniem ekspertów ten nowy parapodatek od smartfonów i tabletów uderzy w producentów i konsumentów.

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika

Wprowadzenie zasady rozstrzygania w razie wątpliwości na korzyść podatnika – to jedna z propozycji Kancelarii Prezydenta RP zmian w ustawie Ordynacja podatkowa. Prezydent proponuje ponadto skrócenie terminu przedawnienia, odstąpienie od zasady wymierzania kary za drobne przewinienia i zniesienie obligatoryjnej zasady korekty kosztów. Co powinno zwiększyć poczucie bezpieczeństwa podatnika i zaufanie do państwa, a także ułatwić funkcjonowanie administracji podatkowej.

Unikanie opodatkowania a (nie) pożyteczni idioci

Sądzę, że zjawisko pożytecznych idiotów w jego leninowskim rozumieniu ma dłuższą historię, znacznie dalej wykraczającą w przeszłość, a najlepszym tego przykładem są historie religii i ich ekspansji instytucjonalnej oraz terytorialnej. Przede wszystkim jednak poszerzanie wpływów lub najazdy obcych państw poprzedziły akcje propagandowe, w których - chcąc nie chcąc – uczestniczyli działający w dobrej wierze faktyczni zwolennicy interesów tych „obcych”.

Rada Podatkowa przy Ministerstwie Finansów

Została powołana Rada Podatkowa przy Ministerstwie Finansów, w której skład weszło 25 ekspertów. Będą oni opiniowali propozycje resortu finansów w sprawie zmian w przepisach podatkowych. Dzięki temu prawo podatkowe ma stawać się coraz prostsze i przyjaźniejsze dla podatników. Rada ma wspierać MF również we wprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Nowe zasady stosowania akcyzy od 1 stycznia 2015 r.

W dniu 24 listopada 2014 r. Prezydent RP podpisał ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa jest częścią pakietu deregulacyjnego. Jedną ze zmian, które wprowadza regulacja są nowe zasady stosowania akcyzy.

Jedno okienko dla rozliczeń celnych i akcyzowych w 2015 r.

Wprowadzenie "jednego okienka" dla rozliczeń podatków z tytułu akcyzy i cła to jedna z propozycji noweli przepisów dotyczących celników i administracji celnej, którą w tym tygodniu zajmie się Sejm. Projekt przewiduje też m.in. zmniejszenie zasiłków chorobowych celników. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 kwietnia 2015 r.

Polski system podatkowy jest stabilniejszy - Paying Taxes 2015

Jak wynika z raportu Banku Światowego i firmy doradczej PwC „Paying Taxes 2015” - badającego stopień skomplikowania systemu podatkowego - Polska zajmuje 87 miejsce, w porównaniu do zeszłorocznej 113 pozycji.

Ułatwienia podatkowe dla rolników

Ułatwienia podatkowe i sanitarno-weterynaryjne dla rolników, którzy na niewielką skalę wytwarzają i sprzedają produkty z własnych upraw i hodowli, zakłada projekt posłów PSL. Nowe regulacje mają spowodować wyjście takich rolników z "szarej strefy".

Węgry: 40 nowych podatków, kolejne w drodze

40 nowych podatków w 4 lata - tak władze węgierskie próbują zwalczać rosnący deficyt oraz duży udział długu w PKB. Restrykcje podatkowe mogą niekorzystnie wpłynąć na zagranicznych inwestorów, w tym przykładowo dużych sieci handlowych.

Obowiązek podatkowy i powstanie zobowiązania podatkowego

Dla większości przedsiębiorców, obowiązek podatkowy i zobowiązanie podatkowe - są terminami zamiennymi. W ogólnym rozrachunku, podmiot prowadzący działalność gospodarczą ocenia skutek jakim jest obowiązek płatności określonej kwoty, w wyznaczonym terminie na rzecz konkretnego organu państwa.

Ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin zgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją zapisy ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, którą do Trybunału zaskarżyły dwie grupy posłów. Wnioskodawcy chcieli uchylenia całej ustawy.

Zmiany w podatku akcyzowym od 30 czerwca 2015 r.

Ułatwienia dla podatników akcyzy, np. zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków dokumentacyjnych, czy zwolnienie z tego podatku niektórych zakładów energochłonnych - przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Nowe regulacje mają wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

Ustawa o podatku od kopalin zaskarżona do TK

Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargi posłów dotyczące ustawy o podatku od niektórych kopalin. Posłowie SLD i PiS zarzucają m.in., że podatek od miedzi i srebra wprowadzono bez odpowiedniego vacatio legis.

Interpretacja podatkowa chroni następcę prawego firmy

Indywidualną interpretację podatkową firma może odziedziczyć, tzn. interpretacja podatkowa chroni następcę prawego firmy. Jest tak nawet w przypadku, gdy poprzednik z interpretacji nie skorzystał – tak wynika z decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości

Szykują się większe ułatwienia podatkowe dla właścicieli nieruchomości. Nawet na okres siedmiu lat mogą zostać zwolnieni z podatku od nieruchomości właściciele budynków wpisanych oraz nie wpisanych do gminnej ewidencji zabytków Łodzi, jeśli przeprowadzą prace remontowe czy konserwatorskie ich elewacji.

Ile czasu polskie firmy poświęcają na opłacanie podatków?

Opłacanie podatków i składek ZUS-owskich zajmuje polskim firmom blisko 2 miesiące rocznie – tak wynika z raportu „Doing Business 2015”, opracowanego przez Bank Światowy.

Rozliczenia przedsiębiorców przy pomocy karty podatkowej

Zmiany wśród zawodów uprawianych przez Polaków powodują, że z roku na rok ubywa przedsiębiorców rozliczających się przy pomocy karty podatkowej. Dodatkowo, jedną z przyczyn, która odstrasza podatników od karty podatkowej, jest konieczność zapłaty podatku niezależnie od tego, jaką rzeczywistą wartość przychodów osiąga przedsiębiorca.

Rada Podatkowa przy ministrze finansów od listopada 2014 r.

W listopadzie zacznie działać przy ministrze finansów Rada Podatkowa, która ma m.in. oceniać pomysły resortu i doradzać ministerstwu - poinformował PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń. W jej skład wejdzie 25 ekspertów podatkowych. "Stosowne zarządzenie już jest w mocy. Teraz kompletujemy skład osobowy Rady. Rada zacznie prace w listopadzie" - powiedział PAP Cichoń.

Opodatkowanie oleju opałowego i napędowego - wyjaśnienia MF

Zdaniem Ministerstwa Finansów właściwości oleju opałowego umożliwiają użycie go wprost do napędu pojazdów zamiast oleju napędowego. Podstawową przyczyną występowania nieprawidłowości polegających na wykorzystywaniu oleju opałowego niezgodnie z jego przeznaczeniem, jak zauważa MF, jest wysokie zróżnicowanie opodatkowania obu rodzajów paliw (olej napędowy - 1.458,52 zł/ 1000 l (akcyza i opłata paliwowa), olej opałowy - 232,00 zł/1000 l).

Sprzedaż w okresie Wszystkich Świętych - opłata targowa

Dzień Wszystkich Świętych jest na pewno dobrą okazją do zarobku, szczególnie dla osób, które szukają dodatkowych możliwości legalnego dorobienia lub obecnie nie posiadają pracy. Wbrew obiegowym opiniom taka sprzedaż nie zawsze musi wiązać się z zakładaniem własnej działalności gospodarczej, a co za tym idzie obowiązkiem rozliczania podatku od sprzedaży. Osoby handlujące przy cmentarzach muszą jednak uiścić opłatę targową.

Szerszy krąg podmiotów zobligowanych do rejestrowania kas fiskalnych w 2015 r.

W chwili obecnej zwolnieni z rejestrowania transakcji na kasie fiskalnej są m.in. lekarze czy prawnicy. Od nowego roku ma się to zmienić. Dodatkowo limit 20 000 zł, poniżej którego nie trzeba rejestrować sprzedaży na kasie, nie będzie obejmował już sprzedaży nieruchomości czy środka trwałego. Obecnie jedna transakcja tego typu jest wystarczającym powodem, aby pozbawić przedsiębiorcę prawa do zwolnienia.

Zamrożenie parametrów systemu podatkowego w 2015 r.

Mrożenie parametrów systemu podatkowego oznacza, że pracujący muszą realnie coraz więcej oddawać fiskusowi. Jak obliczają eksperci, zamrożenie parametrów podatkowych w 2015 r. da budżetowi 1,5 mld zł. Uwzględniając to, na zmianach w uldze na dzieci i waloryzacji emerytur skorzysta 6,9 mln gospodarstw, ale 5,5 mln straci.

Akcyza 2015: Prostsze procedury związane z działalnością w zakresie wyrobów akcyzowych

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie w 2015 r., zakłada m.in. wprowadzenie uproszczeń w zakresie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych.

Czy „agresywne planowanie podatkowe” jest działalnością legalną?

Do wielu polskich firm natarczywie wpraszają się ludzie z „międzynarodowego biznesu consultingowego”. Chcą robić „prezentacje” oferujące ich usługi, które nazywają „agresywnym planowaniem podatkowym” lub „optymalizacją podatkową”.

Praktyki kandydatów na doradców podatkowych

Ulegają zmianie zasady dotyczące praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych. Kandydaci na doradców podatkowych będą musieli przez 6 miesięcy odbywać w wymiarze 8. godzin tygodniowo praktyki zawodowe u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego.

Kwartalne rozliczenie podatku – terminy wpłaty zaliczki

Kwartalny sposób rozliczania podatku oznacza obowiązek uiszczenia czterech, a nie dwunastu zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku. Termin wpłaty zaliczki upływa 20. dnia każdego miesiąca następującego po danym kwartale.

Nowa Ordynacja podatkowa - rekomendacje Ministerstwa Gospodarki

Ministerstwo Gospodarki przekazało Ministerstwu Finansów projekt rekomendacji dotyczący nowej Ordynacji podatkowej. Nowe propozycje przewidują wprowadzenie m.in. zasady zaufania do podatnika, instytucji rzetelnego podatnika, czy rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych na korzyść płacących podatki.

REKLAMA