REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów, Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

MDR - najnowsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

W dniu 11 kwietnia 2022 r. Ministerstwo Finansów ponownie zaktualizowało treść pytań i odpowiedzi w zakresie interpretacji przepisów o raportowaniu schematów podatkowych (MDR). Niektóre poglądy Ministerstwa mogą budzić wątpliwości na gruncie interpretacji przepisów Ordynacji podatkowej. Więcej wiemy też o statystykach MDR.

Logowanie do e-Urzędu Skarbowego - zmiany od 5 kwietnia 2022 r.

W dniu 5 kwietnia 2022 r. Ministerstwo Finansów udostępnia nową, unowocześnioną wizualnie stronę zintegrowanego logowania w e-Urzędzie Skarbowym. Logowanie to zapewnia użytkownikom bezpieczne korzystanie z e-usług cyfrowych i realizację obowiązków podatkowych. Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl to odpowiedź na rosnące oczekiwania obywateli w zakresie mobilności, dostępności i nowoczesności usług świadczonych przez administrację skarbową.

Ponowny wybór formy opodatkowania w 2022 roku przez przedsiębiorców. Soboń: jeżeli w ogóle, to tylko przy rozliczeniu rocznym

Jeśli mamy rozmawiać o ponownym wyborze formy opodatkowania przez przedsiębiorców, to tylko przy rozliczeniu rocznym – powiedział 31 marca 2022 r. w Polskim Radio 24 wiceminister finansów Artur Soboń. Przepis pozwalający na ponowny wybór formy opodatkowania ma zaproponować Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Ministerstwo Finansów jest otwarte na dyskusję w tym temacie.

e-US zastąpi Portal Podatkowy. Automatyzacja załatwiania spraw podatników przez Krajową Administrację Skarbową

W dniu 29 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Projekt przygotowany przez resort finansów umożliwi dwustronną komunikację organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US). Podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line. Nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń jeśli wnioski złożą przez e-US.

REKLAMA

Dlaczego warto wybrać ryczałt w 2022 roku?

Przed Polskim Ładem to podatek liniowy był jedną z najpopularniejszych form opodatkowania wybieranych przez polskich przedsiębiorców, także tych osiągających wysokie dochody. Dziś wielu z nich zastanawia się nad zmianą. Wcześniej decydując się na podatek na zasadach ogólnych można było zastosować kwotę zmniejszającą, rozliczenie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub skorzystać z ulg podatkowych. Na ten moment najkorzystniej wypada ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej - 7 wariantów, przykłady, opłacalność

Wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej nigdy nie był sprawą łatwą. Trzeba bowiem przewidywać dane dotyczące wysokości przychodów czy kosztów, które to przewidywania nie zawsze pokrywają się z danymi faktycznymi. Wysokość przychodów i kosztów ma zaś kluczowe znaczenie dla wysokości naszych obciążeń podatkowych. To od nich zależy wysokość płaconego podatku dochodowego, a począwszy od 1 stycznia 2022 r. również składki zdrowotnej. Przyjmijmy więc kilka wariantów, dla których wyliczymy obciążenia fiskalne w postaci podatku i składki zdrowotnej oraz wskażemy wariant najkorzystniejszy w danym przypadku.

Ryczałt 2022 - jak obliczać wysokość składki zdrowotnej?

Wysokość składki zdrowotnej dla ryczałtowców. Marzec 2022 to pierwszy miesiąc, w którym podatnicy będą musieli zmierzyć się z ustaleniem wysokości składki zdrowotnej. W jaki sposób mogą ją obliczyć ryczałtowcy?

Czy doradca podatkowy może świadczyć usługi na rzecz organów podatkowych?

Minister Finansów zawiesił uchwałę samorządu doradców podatkowych zakazującą im świadczenia usług na rzecz organów podatkowych - poinformowano 10 marca 2022 r. na stronie internetowej resortu finansów. Przesądziły o tym względy formalne, o których Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP) została poinformowana. MF współpracuje z samorządem doradców podatkowych.

REKLAMA

Ryczałt dla IT w 2022 roku – jaka stawka dla usług niezwiązanych z oprogramowaniem

Ryczałt ewidencjonowany w 2022 roku stał się preferowaną formą opodatkowania dla wielu indywidualnych przedsiębiorców (samozatrudnionych). Wabikiem do zmiany formy opodatkowania albo założenia działalności gospodarczej (zamiast etatu) dla wielu podatników w 2022 r. są stosunkowo niskie stawki podatkowe ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Korzystna jest też kwotowa stawka zdrowotna dla ryczałtowców, która nawet w najwyższym możliwym wariancie wydaje się niższa niż ta, którą trzeba zapłacić od dużych zarobków proporcjonalnie do dochodu na skali podatkowej czy podatku liniowym. Szczególne zainteresowanie ryczałtem, patrząc po ilości wydawanych interpretacji podatkowych, widać w obszarze szeroko pojętej branży IT.

Pomoc dla Ukraińców i Ukrainy - zwolnienia, ulgi i inne preferencje podatkowe

Polacy, którzy pomagają Ukraińcom i Ukrainie mogą jednocześnie zmniejszać swoje podatki. Do obowiązujących już dziś preferencji (ulg podatkowych) dla darowizn przekazywanych za pośrednictwem organizacji pozarządowych, czy honorowych dawców krwi wkrótce dojdą nowe. Wśród nich są m.in. podatkowe koszty dla firm, które świadczą pomoc za pośrednictwem szerokiego spectrum organizacji. Przepisy będą też korzystniejsze dla obdarowanych – otrzymywana przez nich pomoc będzie zarówno bez PIT, jak i bez podatku od spadków i darowizn. Ministerstwo Finansów pracuje też nad kolejnymi rozwiązaniami.

Ostatni dzień na złożenie PIT-28

Ministerstwo Finansów przypomina, że termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż w przypadku innych zeznań podatkowych i upływa 28 lutego 2022 r. Zeznanie można złożyć elektronicznie i otrzymać szybszy zwrot nadpłaty podatku (w ciągu 45 dni). Rozliczając się na formularzu PIT-28, można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego.

PIT-28 za 2021 rok do 28 lutego 2022 r. - ulgi, nadpłata, 1%, jak złożyć

Ministerstwo Finansów przypomina, że termin na złożenie zeznania PIT-28 (w rozliczeniu przychodów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i upływa 28 lutego 2022 r. Zeznanie PIT-28 można złożyć elektronicznie i otrzymać szybszy zwrot nadpłaty podatku. Rozliczając się na formularzu PIT-28, można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. Jak rozliczyć się na PIT-28?

Ryczałt - kiedy się opłaca?

Stawka opodatkowania przychodów osiąganych w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych może wynosić od 2% do 17%. Obok uproszczonych zasad tej metody opodatkowania jest to główny powód, dla którego przedsiębiorcy decydują się na jej wybór. Jakie są inne atuty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jakie są jego wady i komu się opłaci?

Ostatni dzień na złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania w 2022 roku

Dziś, 21 lutego 2022 r. upływa termin na złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania działalności gospodarczej w 2022 roku. Można wybrać skalę podatkową PIT, tzw. podatek liniowy 19% albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Termin ten dotyczy tych przedsiębiorców, którzy osiągnęli przychód z działalności gospodarczej w styczniu 2022 r. Decyzja ta jest istotna, gdyż wpływa m.in. na rodzaj prowadzonych ewidencji księgowych, sposób obliczania zaliczek na podatek PIT oraz na ich wysokość. Co do zasady termin ten upływa 20 lutego ale z uwagi na to, że w 2022 r. dzień 20 lutego przypada na niedzielę, to zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej termin ulega przesunięciu na kolejny dzień roboczy, tj. poniedziałek 21 lutego.

Ulga termomodernizacyjna 2022 – jak rozliczyć

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć podatnikom PIT i ryczałtowcom, którzy są właścicielami domów jednorodzinnych wydatki poniesione przez nich na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w ich domu. Odliczyć można od dochodu (w PIT) lub przychodu (w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych) do 53 000 zł. Co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej? Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną za 2021 rok? Co nowego w uldze termomodernizacyjnej w 2022 roku?

Ryczałt ewidencjonowany w biznesie - komu się opłaca

W 2022 roku przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na opodatkowanie ryczałtem. Dlaczego? Kusi prosta ewidencja, niskie stawki, a także określona kwotowo składka zdrowotna. W jakich sytuacjach ryczałt się opłaca? – wyjaśnia ekspert i członek zarządu kancelarii podatkowej Skłodowscy, Eryk Skłodowski.

Wybór formy opodatkowania w 2022 roku tylko do 21 lutego!

Termin zgłoszenia zmiany formy opodatkowania w 2022 roku dla większości osób prowadzących jednoosobową działalność oraz wspólników niektórych transparentnych spółek upływa 21 lutego. Zatem już tylko kilka dni pozostało przedsiębiorcom na podjęcie decyzji o zmianie formy opodatkowania dla poszczególnych form działalności. Polski Ład spowodował wzrost obciążeń publicznoprawnych dla znacznej części przedsiębiorców. W zależności od tego, jaką wybiorą formę prowadzenia działalności i opodatkowania, skutki ostatnich zmian mogą być dla nich mniej lub bardziej dotkliwe.

PIT-28 za 2021 rok. Jak dokonać rozliczenia?

Deklarację podatkową PIT-28 za rok 2021 należy złożyć do 28 lutego 2022. Deklarację tę wypełniają osoby osiągające przychody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Aby ustalić podstawę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, należy ustalić osiągnięty przychód po uwzględnieniu przysługujących odliczeń.

Stawka 8,5% ryczałtu ewidencjonowanego - usługi informatyczne w branży IT

Jakie usługi świadczone przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branży IT (tj. z zakresu technik informatycznych) mogą być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Oświadczenie o wyborze ryczałtu w 2022 roku - wzór, terminy

Chcąc wybrać na 2022 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (jako formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej), podatnik-przedsiębiorca powinien złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o jego wyborze do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. Przykładowo podatnik, który przychód z działalności gospodarczej uzyskał w styczniu 2022 r., oświadczenie o wyborze ryczałtu musi złożyć do 21 lutego 2022 r. (20 lutego 2022 r. przypada w niedzielę).

Ryczałt od najmu prywatnego w 2022 roku

Osoby wynajmujące składniki majątku (np. nieruchomości) poza działalnością gospodarczą – czyli świadczące usługi tzw. najmu prywatnego - mogą w 2022 roku płacić podatek od przychodów z tego najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo (od dochodów) według zasad ogólnych, tj. wg skali podatkowej PIT. Od 2023 roku najem prywatny będzie opodatkowany wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jak płacić ryczałt od najmu prywatnego?

Ryczałt ewidencjonowany przedsiębiorców w 2022 roku – stawki, limity, składka zdrowotna

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Jak w praktyce funkcjonuje ryczałt ewidencjonowany? Komu się opłaca? Kto może z niego skorzystać? Jakie zmiany w 2022 roku zostały wprowadzone w tej formie opodatkowania?

Ryczałt ewidencjonowany w 2022 roku - dla kogo stawka 12%? Informatycy, programiści i inne zawody IT

Od 2022 roku przedsiębiorcy (osoby fizyczne) prowadzący działalność gospodarczą w branży IT w zakresie wielu usług informatycznych i programistycznych mogą korzystać z niższej niż do tej pory stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12%. Kto może płacić 1% stawkę ryczałtu w 2022 roku?

Ulga na zabytki w PIT i ryczałcie od 2022 roku. Kto i jak może dokonać odliczenia?

Podatnicy (osoby fizyczne), które poniosą w 2022 roku wydatki na wpłaty na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane dotyczące zabytku (wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków) albo na nabycie takiego zabytku, będą mogły skorzystać z nowej ulgi podatkowej - tzw. ulgi na zabytki. Na czym polega ta ulga? Kto może z niej skorzystać? Jak dokonać odliczenia?

Ryczałt ewidencjonowany 2022 - jaka stawka dla weterynarzy?

Polski Ład miał obniżyć stawkę ryczałtu dla weterynarzy z 17% do 14%. Przez błąd legislacyjny może się okazać, że rozliczą się oni według stawki 8,5%. Jaka stawka ryczałtu dla lekarzy weterynarii?

Polski Ład: Dlaczego Ministerstwo Finansów nie napisało spójnych przepisów podatkowych?

Katastrofa wizerunkowa „Polskiego Ładu” już w pierwszym tygodniu jego obowiązywania wynika również z braku umiejętności napisania przepisów podatkowych, które zapewniałyby wszystkim uprawnionym zapowiedzianego przez polityków przywileju w postaci nieopodatkowania kwoty dochodów do 30 tys. zł rocznie – pisze prof. Witold Modzelewski.

Ryczałt 2022 - wysokość składki zdrowotnej

21 stycznia 2022 r. Główny Urząd Statystyczny opublikował kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2021 r., która pozwala obliczyć stawki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którzy w 2022 r. rozliczają swoje przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Minister Finansów chce uregulowania zawodu księgowego. Czy wrócą certyfikaty księgowe?

W odpowiedzi z 17 stycznia 2022 roku na interpelację poselską nr 29738, Podsekretarz Stanu Piotr Patkowski w imieniu Ministra Finansów poinformował m.in.: "Mając na uwadze ocenę skutków deregulacji, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku formułowanym m.in. w postulatach i petycjach kierowanych zarówno do Ministerstwa Finansów, jak i do Prezydenta RP, Premiera RP czy Sejmu RP postanowiliśmy podjąć dyskusję na temat przyszłości zawodu księgowego. W tym celu opracowaliśmy dokument, który zostanie przekazany do szerokich konsultacji społecznych. Chcemy w ten sposób poznać opinie społeczeństwa na temat potrzeby uregulowania w Polsce zawodu księgowego."

Zaliczki na PIT w 2022 roku - objaśnienia podatkowe Ministra Finansów

W dniu 20 stycznia 2022 r. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe ministra finansów dla płatników podatku PIT, dotyczące przedłużenia terminów poboru zaliczek na podatek dochodowy. W objaśnieniach tych MF odpowiada na najczęściej zadawane przez podatników i płatników PIT pytania. Minister finansów wskazuje m.in., że płatnik powinien obliczyć zaliczki na PIT wg dwóch metod: tej obowiązującej w 2021 roku i na podstawie przepisów obowiązujących w 2022 roku. Po obliczeniu zaliczki na dwa sposoby, należy je porównać. Jeżeli zaliczka obliczona na podstawie nowych przepisów przewyższa zaliczkę obliczoną na zasadach obowiązujących w 2021 roku, powstaje nadwyżka, która podlega odroczeniu w czasie. Płatnik pobiera od podatnika zaliczkę niższą, czyli obliczoną na starych zasadach. Publikujemy w całości te objaśnienia.

Rozporządzenie w sprawie zaliczek na PIT - MF odpowiada na pytania

20 stycznia 2022 r. Ministerstwo Finansów opublikowało swoje stanowisko w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2022 r. W tym dokumencie resort finansów odpowiada m.in. na zarzuty niektórych ekspertów, że rozporządzenie z 7 stycznia br. w sprawie zaliczek na PIT wykracza swoim zakresem poza upoważnienie ustawowe zawarte w art. 50 Ordynacji podatkowej. Ministerstwo uważa, że rozporządzenie z 7 stycznia br. wykonuje delegację ustawową i nie stoi w sprzeczności z prawem. Zdaniem Ministerstwa Finansów niestosowanie rozporządzenia prowadzi do pokrzywdzenia interesu pracowników, zleceniodawców, emerytów i rencistów.

Lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki, położne - forma opodatkowania w 2022 roku

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 18 stycznia 2022 r. udzieliło wyjaśnień odnośnie wyboru formy opodatkowania przez lekarzy, pielęgniarki, położne, lekarzy stomatologów, techników dentystycznych, felczerów, którzy w 2021 r. opodatkowani byli w formie karty podatkowej, a w 2022 r. utracili prawo do tej formy opodatkowania z mocy prawa.

e-Paragony - bezpłatna aplikacja Ministerstwa Finansów. Jakie funkcje?

Ministerstwo Finansów udostępniło aplikację e-Paragony. Jest to bezpłatna aplikacja, dzięki której można zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR, a także zgłaszać nieprawidłowości. Aplikacja jest całkowicie bezpieczna i anonimowa. Wszystkie informacje o aktywności są zapisywane tylko w twoim urządzeniu.

Zmiana formy opodatkowania przedsiębiorców w 2022 roku - terminy, jak to zrobić

Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą (przedsiębiorcy) mogą opodatkować przychody (dochody) z tej działalności w różnych formach. Są to przede wszystkim tzw. zasady ogólne PIT (opodatkowanie wg skali podatkowej), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy PIT (stawka 19%) i karta podatkowa. Od 2022 roku nie można już niestety wybrać karty podatkowej jako nowej formy opodatkowania. W 2022 roku mogą płacić kartę podatkową tylko ci podatnicy, którzy płacili ją w 2021 roku. Jak przejść z podatku liniowego (karty podatkowej, skali podatkowej) na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Jak przejść z podatku liniowego na zasady ogólne? Jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej w 2022 roku?

Podatek od najmu prywatnego 2022/2023

Polski Ład wprowadza zmiany w wielu sferach życia społeczno-gospodarczego i nie ominął także rynku nieruchomości. Nowe przepisy zmieniają model opodatkowania najmu prywatnego, czyli najmu realizowanego poza działalnością gospodarczą. W 2022 roku PIT na zasadach ogólnych od dochodu z tego najmu mogą płacić tylko osoby, które tak samo rozliczały się w 2021 roku. Od 2023 r. podatnik osiągający przychody z najmu prywatnego będzie mógł rozliczać się tylko w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ryczałt ewidencjonowany 2022 - ewidencja przychodów i wykaz środków trwałych

Minister Finansów określił w rozporządzeniu sposób prowadzenia przez podatników oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nowe rozporządzenie w tym zakresie, zawierające też nowy wzór ewidencji przychodów - obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku.

Podatki 2022 - zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych pomimo prostej i niezbyt skomplikowanej formuły nie cieszył się dotąd zbyt dużą popularnością wśród podatników prowadzących działalność gospodarczą. Zmieni się to zapewne istotnie od 1 stycznia 2022 r., kiedy to przedsiębiorcy chętniej i częściej będą wybierać ryczałt, bo będzie on po prostu bardziej opłacalny. W niniejszym artykule zaprezentujemy istotne zmiany w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora w Ministerstwie Finansów

W Ministerstwie Finansów powstało Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (COPI), które zajmuje się obsługą kluczowych inwestorów, czyli takich, którzy planują rozpocząć w Polsce inwestycje o wartości minimum 100 mln zł (50 mln zł od 2025 r.). COPI będzie udzielać im wsparcia na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia. Inwestorzy będą mogli od 1 stycznia 2022 r. występować do COPI po porozumienie inwestycyjne dotyczące podatkowych skutków realizowanej inwestycji.

Zwolnienie z CIT dochodów z udziału w zyskach spółek komandytowych i jawnych (będących podatnikami CIT)

Spółki będące podatnikami CIT, posiadające prawo do udziału w zyskach spółki komandytowej lub spółki jawnej, która uzyskała status podatnika CIT na mocy znowelizowanych od 1 stycznia 2021 r. przepisów, mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskiwanych z udziału w zyskach takiej spółki. Minister Finansów wydał 15 grudnia 2021 r. interpretację ogólną wyjaśniającą wątpliwości w tej kwestii. Interpretacja wskazuje katalog podmiotów mogących skorzystać z takiego zwolnienia oraz wyjaśnia warunki stosowania tego zwolnienia.

Fundusz na cele inwestycyjne 2022 – objaśnienia podatkowe MF

Ministerstwo Finansów przygotowało praktyczny przewodnik (w formie objaśnień podatkowych) ułatwiający skorzystanie z preferencyjnego rozwiązania, jakim jest fundusz na cele inwestycyjne. Chodzi o nowy model podatkowego rozliczania wydatków na cele inwestycyjne, poprzez zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodu jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Skorzystanie z funduszu na cele inwestycyjne jest możliwe od 1 stycznia 2021 r. Jednak od 2022 roku, dzięki rozwiązaniom zawartym w podatkowym pakiecie Polskiego Ładu, preferencja ta stanie się jeszcze szerzej dostępna. Zniesiony zostanie obowiązujący w 2021 r. limit przychodowy (100 mln zł rocznie). Z rozwiązania będą mogły skorzystać, obok spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, również spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne, proste spółki akcyjne i spółdzielnie.

4 rekomendacje Forum Akcyzowego w 2021 roku

Rekomendacje Forum Akcyzowego w 2021 roku. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2021 roku zostały sformułowane 4 rekomendacje Forum Akcyzowego, które dotyczą opodatkowania papierosów tradycyjnych, płynów do e-papierosów, wyrobów nowatorskich i produktów innowacyjnych oraz suszu tytoniowego.

Usługi dla pełnomocników w e-Urzędzie Skarbowym

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 14 grudnia 2021 r., że w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) udostępnione zostały nowe funkcjonalności przeznaczone dla pełnomocników i ich mocodawców. Jak wskazuje resort finansów popularność e-US stale rośnie. Zalogowano się do niego już ponad 50,5 mln razy.

Ryczałt ewidencjonowany w 2022 r. - obniżone stawki, limit

Ryczałt ewidencjonowany w 2022 r. - obniżone stawki, limit. Nowy rok – „nowy ład”, a wraz z nim rewolucyjne zmiany w przepisach podatkowych, w tym w zakresie podatku CIT i PIT. Ustawodawca zdecydował się także na obniżkę niektórych stawek w ryczałcie ewidencjonowanym. Kto może skorzystać z obniżonych stawek ryczałtu? Jaki jest limit ryczałtu w 2022 roku?

Reforma cen transferowych - rekomendacje zagranicznych ekspertów

Reforma cen transferowych. 19 listopada 2021 r. w Ministerstwie Finansów odbyła się uroczysta inauguracja projektu, w ramach którego eksperci OECD, Komisji Europejskiej oraz naukowcy i praktycy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwecji i USA, pod kierownictwem pracowników MF, będą wspólnie pracować nad reformą polskich regulacji w zakresie cen transferowych. Efektem prac będzie przygotowanie wspólnych rekomendacji dotyczących ewentualnych zmian w polskich przepisach podatkowych. Ich celem jest zwiększenie konkurencyjności obowiązujących w Polsce regulacji oraz dalszy wzrost efektywności elektronicznego raportowania (TPR).

Ryczałt ewidencjonowany 2022 - składka zdrowotna

Ryczałt ewidencjonowany 2022 - składka zdrowotna. Od 2022 roku składka na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych będzie zależna od przychodów oraz średniej pensji według GUS. Jak obliczyć wysokość składki zdrowotnej?

Ryczałt ewidencjonowany 2022 - nowy wzór ewidencji przychodów

Ryczałt ewidencjonowany 2022 - nowy wzór ewidencji przychodów. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które prowadzą podatnicy rozliczający się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nowe rozporządzenie i nowy wzór ewidencji przychodów stały się konieczne z uwagi na zmiany (np. nowe stawki ryczałtu), które od 2022 roku wprowadzi do ryczałtu ewidencjonowanego podatkowa ustawa tzw. Polskiego Ładu.

Jednoosobowa działalność gospodarcza w 2022 roku - ryczałt czy przekształcenie w sp. z o.o.?

Działalność gospodarcza w 2022 roku - ryczałt czy sp. z o.o.? Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą wiedzą, że w obecnych niestabilnych czasach to nie przywilej, ale duże wyzwanie i jeszcze większe ryzyko. Próżno oczekiwać ułatwień, za to od 1 stycznia 2022 roku czekają nas rewolucyjne zmiany w systemie obciążeń publicznoprawnych, z czego najdotkliwszą w skutkach ma być składka zdrowotna.

Czy PIT- 2 mogą złożyć pracownicy płacący ryczałt od najmu prywatnego?

PIT- 2 a pracownicy płacący ryczałt od najmu prywatnego. Przychodzą do nas pracownicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, czy też wynajmują mieszkanie rozliczając się ryczałtem. Czy takie osoby mogą złożyć PIT-2 i korzystać z ulgi podatkowej, natomiast osoby, które z najmu, dzierżawy oraz z działalności rozliczają się według skali podatkowej nie powinny składać PIT- 2?

Wpływ Polskiego Ładu na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej – alternatywne formy prowadzenia działalności

1 października 2021 r. Sejm uchwalił tzw. Polski Ład, przewidujący liczne zmiany w prawie podatkowym oraz w obciążeniach składką zdrowotną. Obecnie projektem ustawy zajmuje się Senat. Projektowane zmiany uderzają przede wszystkim w przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub będących wspólnikami spółek cywilnych lub jawnych. W związku z tym przedsiębiorcy zastanawiają się, jakie działania mogą podjąć, aby zneutralizować wpływ nowych regulacji, które zwiększą nałożone na nich obciążenia publicznoprawne od 1 stycznia 2022 r.

Wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii a ryczałt w Polsce

Wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii a ryczałt w Polsce. Polski rezydent podatkowy, który uzyskuje w 2021 przychody z najmu nieruchomości położonej w Wielkiej Brytanii ma możliwość ich rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w Polsce. Podatek od najmu zapłacony w Wielkiej Brytanii podlega uwzględnieniu (odliczeniu od ryczałtu) przy obliczaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące oraz wykazaniu w zeznaniu rocznym PIT-28. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 12 października 2021 r.

System EUREKA - interpretacje i objaśnienia podatkowe, informacje stawkowe i akcyzowe w jednym miejscu

System EUREKA. Ministerstwo Finansów poinformowało 14 października 2021 r. o uruchomieniu Systemu Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, który ma ułatwić dostęp do informacji podatkowej i celnej. Dzięki wyszukiwarce systemu EUREKA na podatki.gov.pl znaleźć można m.in. interpretacje i objaśnienia podatkowe, broszury informacyjne MF, informacje stawkowe i akcyzowe i inne potrzebne informacje podatkowe i celne. Z Systemu EUREKA można korzystać bez konieczności logowania.

REKLAMA