| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Temat: nieodpłatne świadczenia

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu nieodpłatne świadczenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące nieodpłatne świadczenia.

Nieodpłatne udostępnianie mieszkania jako przychód pracownika

Aktualizacja: 09.07.2018

Pracownik, któremu pracodawca nieodpłatnie udostępnia lokal mieszkalny, osiąga przychód z nieodpłatnych świadczeń w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu. »

Wycieczka dla pracowników sfinansowana z ZFŚS

Aktualizacja: 13.04.2018

Czy koszt jednostkowy wycieczki, sfinansowanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), będzie dla poszczególnych pracowników przychodem podlegającym opodatkowaniu jako tzw. świadczenie nieodpłatne, a co za tym idzie, czy podatnik jako płatnik będzie obowiązany obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? »

Czy zwrot kosztów dojazdu do pracy jest przychodem pracownika?

Aktualizacja: 04.04.2018

Wydatki poniesione przez pracodawcę na zwrot kosztów dojazdu nie stanowią przychodu dla pracownika, co powoduje, że pracodawca nie ma w tym zakresie obowiązku obliczania i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. »

Wycieczka dla pracowników sfinansowana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – skutki w PIT

Aktualizacja: 07.11.2017

Nie można mówić o przychodzie podlegającym opodatkowaniu PIT po stronie pracowników z tytułu nieodpłatnego świadczenia, jeżeli świadczenie to ma postać dofinansowania do wycieczki turystyczno-krajoznawczej dostępnej dla wszystkich uprawnionych do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i nie powoduje wystąpienia po stronie pracowników wymiernej korzyści majątkowej. Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20 września 2017 r. »

Świadczenia pracownicze do kwoty 2 280 zł bez PIT

Aktualizacja: 10.10.2017

Pracodawcy proponują zmiany w ustawie o PIT mające na celu zwiększenie dostępności pozapłacowych świadczeń pracowniczych, które służą poprawie i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia pracowników. Projekt przepisów dyskutowany będzie na Zespole Prawa Pracy Rady Dialogu Społecznego. Ich zdaniem wartość świadczeń przekazywanych pracownikom powinna być zwolniona z PIT do kwoty 2 280 zł rocznie. »

Czy zapewnienie noclegu przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Aktualizacja: 09.11.2016

Pracodawcy, którzy zapewniają noclegi pracownikom świadczącym pracę poza miejscem zamieszkania mają twardy orzech do zgryzienia. Pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nieodpłatnych świadczeń pracowniczych, nadal pojawiają się wątpliwości, czy jeżeli pracodawca zapewnia pracownikowi nocleg, to powinien rozpoznać u pracownika przychód? »

Wydatki na oddelegowanie pracownika za granicę nie są jego przychodem w PIT

Aktualizacja: 27.09.2016

Koszty zakwaterowania, stworzenia odpowiedniego do warunków pracy zaplecza socjalnego oraz dojazdu do miejsca wykonywania pracy są przede wszystkim kosztami pracodawcy i to ponoszonymi w jego interesie wynikającym z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej - nie zaś w interesie pracownika. Zatem, niezależnie od regulacji zawartej w art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT, tego rodzaju świadczenia nie stanowią przychodu określanego jako wartość innych nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ww. ustawy. »

Wyjazd na urlop służbowym samochodem – skutki w PIT

Aktualizacja: 16.06.2016

W przypadku gdy pracownik wyjeżdża na urlop wypoczynkowy samochodem służbowym, dochodzi do nieodpłatnego świadczenia pracodawcy na rzecz podwładnego. Takie świadczenie ustawa o PIT włącza pod definicję opodatkowanych przychodów ze stosunku służbowego. »

Nieodpłatny dowóz pracowników do firmy a VAT

Aktualizacja: 05.05.2016

Bezpłatny dowóz pracowników nie podlega VAT, gdy ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania firmy. Jeśli takie działanie ma zaspokoić cele osobiste pracowników, podlega opodatkowaniu. W praktyce pracodawcy mają często problem z ustaleniem, kiedy zachodzi dany przypadek. »

Upominki z okazji świąt Wielkiejnocy - jak rozliczyć

Aktualizacja: 24.03.2016

O sposobie rozliczenia świątecznych prezentów decyduje źródło ich finansowania. Od wartości świadczeń przekazanych pracownikom z okazji świąt Wielkiejnocy, z uwzględnieniem kryterium socjalnego, nie należy naliczać składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych świadczenia sfinansowane z funduszu są zwolnione z tego podatku do kwoty 380 zł w roku. »

Wycieczka zagraniczna sfinansowana przez pracodawcę nie jest przychodem pracowników

Aktualizacja: 17.02.2016

Organy podatkowe po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. diametralnie zmieniły swoje podejście odnośnie opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń dla pracowników. Niedawno Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zgodził się z podatnikiem, że pracownicy nie muszą płacić PIT od zafundowanej przez pracodawcę (a częściowo z zfśs) wycieczki zagranicznej do Włoch, na którą pojechali z małżonkami. »

Udział w firmowej wigilii nie jest przychodem dla pracownika

Aktualizacja: 10.12.2015

Firmowa impreza świąteczna nie jest świadczeniem pozapłacowym, w związku z tym pracownik nie musi płacić od tego podatku. Firma natomiast może uznać wydatki związane z taką imprezą za koszt uzyskania przychodów. Istotne jest jednak, aby w komunikacji podkreślić, że celem spotkania przy wspólnym stole jest integracja i wzrost motywacji personelu. »

Jak ująć w księgach rachunkowych zakup pakietów medycznych

Aktualizacja: 09.12.2015

Kupujemy pakiety medyczne dla pracowników, którzy partycypują w kosztach na podstawie zapisów w układzie zbiorowym pracy. Czy część pokrywana przez pracowników stanowi dla spółki przychód, czy może zmniejsza koszt świadczenia wykazany w księgach rachunkowych? »

Wynajęcie toru do kręgli nie powoduje powstania przychodu u pracownika

Aktualizacja: 23.11.2015

Udostępnienie pracownikom wykupionego przez pracodawcę toru do kręgli nie prowadzi do powstania u podwładnych opodatkowanego przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Minister Finansów zmienia interpretację indywidualną, przyznaje rację pracodawcy i wyjaśnia, które odpłatne świadczenia podlegają opodatkowaniu. »

Sfinansowanie szczepień ochronnych przez pracodawcę a przychód ze stosunku pracy

Aktualizacja: 16.11.2015

Sfinansowanie przez pracodawcę szczepień ochronnych nie zawsze generuje obowiązek rozpoznania po stronie pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zauważyć należy, że pracodawcy kierowani różnymi motywami niejednokrotnie podejmują decyzję o przeprowadzeniu szczepień ochronnych u swoich pracowników oraz o pokryciu kosztów tych świadczeń. To właśnie okoliczności towarzyszące takiej decyzji, charakter wykonywanej pracy oraz warunki pracy decydują o uznaniu świadczenia zdrowotnego za przychód ze stosunku pracy. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »