REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odliczanie VAT, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany od 1 kwietnia

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o VAT uchwaloną przez Sejm na początku lutego. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się zasady odliczeń i rozliczania podatku VAT od samochodów osobowych do 3,5 tony. Odliczenie będzie zależała od sposobu użytkowania pojazdu przez przedsiębiorcę.

Raport OECD: Potrzebne uproszczenia w systemie podatkowym

Z najnowszego raportu OECD dotyczącego konkurencyjności polskiej gospodarki wynika, że nasza gospodarka potrzebuje uproszczenia podatków i przyspieszenia prywatyzacji.

Liczne transakcje w Internecie to nie zawsze działalność gospodarcza

Fakt dokonywania dużej liczby transakcji kupna i sprzedaży na portalu internetowym nie przesądza o prowadzeniu działalności gospodarczej i jej opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Trzeba np. ustalić (bądź wykluczyć) czy była to może działalność związana z wykonywaną pracą zawodową, działalność naukowa, czy też wyłącznie hobbystyczna.

Zasady odliczania VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe zasady rozliczania VAT od samochodów osobowych. Zmiany dotyczą zasad odliczania VAT od zakupu (leasingu, najmu itp.) samochodów, jak również rozliczania kosztów związanych z eksploatacją samochodów oraz zakupu paliwa.

REKLAMA

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w ocenie przedsiębiorców

Od 1 kwietnia 2014 r. zacznął obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o VAT, które przewidują zupełnie nowe zasady rozliczania VAT od samochodów do 3,5 tony. Business Centre Club przeprowadził sondaż wśród przedsiębiorców na temat tego jak traktują wydatki związane z użytkowaniem samochodów firmowych oraz jak oceniają te najnowsze zmiany.

Prowadzenie działalności gospodarczej na próbę

Możliwość uruchomienia własnej działalności gospodarczej na próbę, w celu przetestowania jego opłacalności – takie rozwiązanie zawiera w poselski projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Procedura uruchomienia firmy byłaby prosta i dawała możliwość szybkiego otwarcia działalności.

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - zmiana ustawy o VAT

Ministerstwo Finansów skierowało 29 stycznia 2014 r. do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o VAT w zakresie odliczania podatku VAT z tytułu nabycia pojazdów samochodowych i paliwa do ich napędu oraz innych wydatków z nimi związanych. 7 lutego Sejm uchwalił tę nowelizację (20 lutego uchwalił ją również bez poprawek Senat), która wejdzie w życie 1 kwietnia 2014 r. Nie będzie można nadal odliczać VAT od paliwa do samochodów firmowych wykorzystywanych także do celów prywatnych.

Wydanie nagród w programie lojalnościowym bez VAT

Nieodpłatne wydanie nagród w ramach programu lojalnościowego stanowi czynność realizowaną w ramach usługi kompleksowej i nie podlega opodatkowaniu VAT. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 lutego 2014 r.

REKLAMA

Skomplikowane przepisy podatkowe utrudniają biznes

Gospodarka w Polsce rozwija się stabilnie, ale skomplikowane przepisy podatkowe utrudniają pracę przedsiębiorcom - tak ocenia Tony Housh, członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Odliczenie VAT w następnych okresach rozliczeniowych

Odliczanie podatku naliczonego wynikającego z transakcji związanej ze sprzedażą opodatkowaną lub inną, ale z prawem do rozliczenia, jest jednym z najważniejszych uprawnień czynnego podatnika VAT. Ważne przy tym jest nie tylko to, aby podatnik w prawidłowy sposób zdefiniował kwotę VAT naliczonego podlegającego rozliczeniu, ale również to, by odliczenie dotyczyło odpowiedniego okresu rozliczeniowego.

Zakładanie firmy - księgowość i podatki

Założenie działalności gospodarczej (własnej firmy) nie wydaje się niczym trudnym. Wystarczy dobry pomysł, biznesplan, rozpoznanie rynku. Jednak zanim rozpocznie się działalność, trzeba podjąć kilka decyzji o charakterze księgowym i podatkowym.

Odliczanie podatku VAT od aut z kratką

Od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów z tzw. kratką. Podatek VAT będzie można odliczyć w pełni tylko wtedy, gdy samochód będzie używany wyłącznie do celów służbowych.

VAT przy nabyciu samochodów osobowych - zmiany od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia 2014 r. zaczną obowiązywać nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów osobowych. Przedsiębiorcy wykorzystujący samochody firmowe także na cele prywatne będą mogli odliczyć 50% podatku VAT przy zakupie samochodu.

Nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów

Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która zakłada ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów używanych do celów służbowych i prywatnych.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych od 1 kwietnia 2014 r.

Sejm przyjął 7 lutego 2014 r. nowe zasady odliczania VAT przy nabyciu samochodów osobowych. Od 1 kwietnia 2014 r. przedsiębiorcy wykorzystujący auta firmowe również na cele prywatne będą mogli odliczyć 50% przy zakupie samochodu. Na możliwość odliczania VAT od paliwa poczekają jeszcze 16 miesięcy.

Nowe rozporządzenia dotyczące VAT

Od stycznia 2014 r. obowiązują nowe rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące podatku od towarów i usług.

Odliczenie podatku VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją jako podatnik VAT

Do pewnego czasu, zdaniem wielu urzędów skarbowych, brak rejestracji do podatku VAT oznaczał brak możliwości odliczenia podatku od zakupów, które zostały poniesione przed rejestracją. Jednak prawo unijne mówi wprost, że jeśli podmiot zachowuje się jako podatnik, to oznacza to, że jest podatnikiem i nabywa przy tym zarówno prawa jak i obowiązki z tym związane.

Odliczanie VAT od samochodów - już po dwóch czytaniach w Sejmie

Jest szansa na zwiększenie zakresu odliczenia VAT dla podatników wykorzystujących samochód firmowy również do celów prywatnych, zmianę terminu wejścia w życie nowych przepisów na 1 kwietnia 2014 r. oraz na brak obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów dla osób chcących odliczać pełny VAT. To najważniejsze poprawki do projektu nowelizacji ustawy o VAT w zakresie odliczania VAT od samochodów i paliw zgłoszone w drugim czytaniu w Sejmie.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany od 1 marca

Sejm zajął się projektem ustawy dotyczącej odliczenia podatku VAT od samochodów. Projekt przewiduje m.in., że od aut osobowych (ich zakupu i części do nich) wykorzystywanych jednocześnie do celów służbowych i prywatnych będzie przysługiwać odliczenie 50 proc. Zmiany mają obowiązywać już w marcu.

Nieodpłatne przekazanie żywności bez VAT

Nie tylko producenci, ale również właściciele sklepów mogą przyłączyć się do akcji zbiórek żywności bez konieczności odprowadzania podatku VAT. Takie darowizny dodatkowo można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu.

Rozliczanie VAT od nabycia i użytkowania samochodów

Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowych przepisów regulujących rozliczanie podatku VAT od nabycia i użytkowania samochodów. Nowa ustawa ma wejść w życie już w marcu. Zmiany mają uporządkować rynek pojazdów firmowych o masie do 3,5 tony.

Moment odliczenia VAT naliczonego - zmiany 2014

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmienione zostały regulacje dotyczące momentu, w którym podatnik może pomniejszyć zobowiązanie podatkowe w VAT poprzez wykazanie podatku naliczonego. Nowe zasady w zakresie odliczenia podatku dokonane zostały w ramach obowiązującego już wcześniej art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługi medyczne zwolnione z VAT

Usługi z zakresu opieki medycznej, które podlegają zwolnieniom z podatku VAT, muszą służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Jakie usługi medyczne mogą korzystać ze zwolnienia z VAT?

Dlaczego nie ma marketingu bez tłumaczeń?

Wchodząc na zagraniczne rynki firma zwykle staje przed zadaniem przetłumaczenia dużej ilości materiałów firmowych, umów, tekstów reklamowych, etykiet, opisów towarów i innych niezbędnych do funkcjonowania firmy dokumentów. Ale inny rynek to także bardzo często zupełnie inny obszar językowy i kulturowy. Nie zawsze to, co dobrze brzmi w języku źródłowym, sprawdza się na nowym rynku.

System podatkowy mało przyjazny dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy w dalszym ciągu negatywnie oceniają polski system podatkowy, uznając go za mało przyjazny w prowadzeniu biznesu; natomiast ostatnie reformy podatkowe, ich zdaniem, nie spowodowały jego poprawy - taki wniosek wynika z badania KPMG przeprowadzonego wśród pracowników odpowiedzialnych w firmach za finanse i podatki.

Krajowy Standard Rachunkowości Nr 8 "Działalność deweloperska" - uchwała

Komitet Standardów Rachunkowości przyjął Krajowy Standard Rachunkowości dotyczący działalności deweloperskiej. Nowy standard będzie miał zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2014 r.

Nowe reguły powstawania obowiązku podatkowego w VAT

Z początkiem 2014 roku weszły w życie istotne zmiany w podatku VAT. Najważniejszą ze zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o VAT jest ustalenie nowych reguł określania momentu powstania obowiązku podatkowego.

Usługi kompleksowe - rozliczanie VAT

Usługi kompleksowe nie są zdefiniowane w żadnych przepisach o VAT. Chodzi o prace wykonywane przez przedsiębiorcę dla jego kontrahenta lub klienta, w ramach których jest realizowanych kilka różnych usług – tak ściśle ze sobą powiązanych, że dla zamawiającego tworzą w praktyce jedną całość. Spory o to, które ze świadczeń są kompleksowe, a które odrębne, często musi rozwiązywać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprzedaży samochodów używanych w 2014 r. - odliczenie VAT

Temat sprzedaży samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej w 2014 roku, od których podatnicy nie mieli prawa do odliczenia VAT wywołał ogromne poruszenie. Przedstawiamy analizę przepisów ustawy o VAT dotyczących sprzedaży w 2014 r. samochodów używanych, od których podatnicy nie mieli prawa do odliczenia VAT.

Składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i Fundusz Pracy w 2014 r

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

VAT od samochodów i paliw w 2014 r. – zmiana ustawy o VAT

Czy nowe zasady odliczania VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi (w tym także od wydatków na paliwo) będą korzystne dla podatników? Projekt nowelizacji ustawy o VAT omawia i komentuje ekspert z Instytutu Studiów Podatkowych.

Nowy wzór deklaracji VAT-11 od 1 lutego 2014 r.

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia, zgodnie z którym od 1 lutego 2014 r. obowiązywał będzie nowy wzór deklaracji VAT-11. Zmiana ma charakter techniczny i wynika z konieczności dostosowania wzoru deklaracji do zmian w ustawie o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2014 r.

Rewolucyjne zmiany w odliczeniu VAT od samochodów

Z początkiem 2014 r. weszły w życie przepisy dające prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT od zakupu pojazdów osobowych z tzw. z kratką, które posiadają homologację samochodu ciężarowego. Regulacje te nie będą jednak obowiązywać długo. Rozpoczęły się bowiem intensywne prace legislacyjne nad nowym projektem ustawy wprowadzającej istotne zmiany w zakresie odliczenia VAT od pojazdów samochodowych.

Odliczenie VAT od bankowozu - nie trzeba ciągle wozić pieniędzy

W przepisach o VAT brak jest wyraźnego warunku, że do odliczenia w całości podatku naliczonego od zakupu samochodu specjalnego (bankowozu) niezbędne jest, by pojazd ten był wykorzystywany do działalności opodatkowanej zgodnie z jego funkcją. Kupno bankowozu nie jest omijaniem przepisów, gdyż nie jest tutaj tworzona całkowicie sztuczna konstrukcja w celu odliczenia podatku.

Czwarta ustawa deregulacyjna - ułatwienia dla portów

Czwarta ustawa deregulacyjna już niebawem trafi pod obrady Rady Ministrów - zapowiada wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Ustawa przewiduje m.in. duże ułatwienia w działalność polskich portów i terminali przeładunkowych.

Czy będzie możliwość odliczenia VAT od zakupu samochodu osobowego

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt, zgodnie z którym możliwe będzie odliczenie pełnego VAT-u od samochodu osobowego wykorzystywanego w firmie. Ma to jednak dotyczyć jedynie pojazdów używanych wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. Wykorzystanie auta także prywatnie pozwoli na odliczenie połowy VAT-u. Projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Odliczanie VAT od samochodów w 2014 roku – komentarz do projektu zmian w ustawie o VAT

Nowe zasady odliczania VAT od wydatków związanych z samochodami, jakie proponuje Ministerstwo Finansów są zdecydowanie mniej korzystne dla podatników niż to wynika z treści decyzji derogacyjnej wydanej przez Radę UE. Do czerwca 2015 r. nie będzie np. można odliczać VAT od wydatków na paliwo do samochodów firmowych używanych również do celów prywatnych. Projekt nowelizacji ustawy o VAT w tym zakresie omawia i komentuje Krzysztof Ugolik, doradca podatkowy z PwC. Nowe zasady mają wejść w życie już od 1 marca 2014 r.

Nowe zasady odliczenia VAT od samochodów w opinii przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada wprowadzenie pełnego odliczenia VAT od ceny samochodu i rachunków za paliwo, jeśli pojazd będzie wykorzystywany tylko do celów działalności gospodarczej. Według przedsiębiorców z Konfederacji Lewiatan nowe zasady odliczenia VAT od samochodów będą lepiej dostosowane do realiów gospodarczych.

Ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów

Po wprowadzeniu przez Ministerstwo Finansów projektowanych zmian w przepisach w zakresie prawa do odliczania VAT od samochodów, przedsiębiorcy, którzy używają samochodu firmowego również do celów prywatnych będą mieli ograniczone prawo do odliczenia VAT.

Zmiana formy opodatkowania - możliwa do 20 stycznia 2014

Polscy przedsiębiorcy mają możliwość wyboru formy opodatkowania, czyli sposobu w jaki wylicza się podatek dochodowy, co decyduje o jego wysokości. Wyboru sposobu dokonuje się w momencie zakładania działalności gospodarczej. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy wybrana forma opodatkowania okazuje się dla przedsiębiorcy niekorzystna? Oczywiście – można ją zmienić. Tej operacji dokonuje się jednak tylko raz w roku składając właściwy wniosek do 20 stycznia.

Oprogramowanie do obsługi sprzedaży a wsparcie dla drukarek i kas fiskalnych

Pierwsze kroki w działalności handlowej to przede wszystkim wybór oprogramowania do obsługi magazynu i wsparcia sprzedaży. Już na samym początku warto zwrócić uwagę na to, by program lub programy, w które zamierzamy zainwestować, oferowały możliwość obsługi drukarek i kas fiskalnych.

Zmiany w procedurze zakładania działalności gospodarczej

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało kolejne ułatwienia w procedurze rozpoczynania działalności gospodarczej, chodzi m.in. o zautomatyzowanie i uproszczenie nadawania numerów NIP i REGON.

Odliczenie VAT z faktur za energię elektryczną w 2014 r.

Faktura za energię elektryczną zostanie wystawiona 2 lutego 2014 r. z terminem płatności upływającym 20 marca 2014 r. Obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstanie w tej sytuacji w lutym 2014 r. Kiedy powstanie prawo do odliczenia z takiej faktury? Czy gdyby kontrahent otrzymał fakturę w lutym, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstałoby u niego już w lutym?

Odliczenie VAT od aut z kratką od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wróciło odliczenie VAT od samochodów z kratką. Tym razem jednak samo wmontowanie kratki nie wystarczy, auta muszą spełaniać nowe zasady dotyczące wydawania homologacji.

VAT 2014 - najważniejsze zmiany

Spośród około 50 zmian w podatku VAT, jakie wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r. na skutek uchwalenia ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka z nich, które są z pewnością najważniejsze dla podatników.

W 2014 r. nowe zasady rozliczania VAT

Zmiany w podatku VAT, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 r., mogą utrudnić działalność przedsiębiorcom.

VAT 2014. Sprzedaż towarów użytkowanych

Przedsiębiorcy prowadzący działalność opodatkowaną VAT od 1 stycznia 2014 r. muszą zapłacić podatek VAT przy sprzedaży każdego towaru wykonywanego w działalności - przestaje bowiem obowiązywać przepis umożliwiający uzyskanie zwolnienia z VAT przy sprzedaży towarów użytkowanych minimum sześć miesięcy.

Solidarna odpowiedzialność w VAT do Trybunału

Przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe VAT sprzedawcy trafiły do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek do TK złożyła partia polityczna Twój Ruch.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w 2014 r.

Z początkiem 2014 r. wraz ze zmianami w zakresie momentu powstawania obowiązku podatkowego wchodzą w życie modyfikacje momentu, w którym podatnik może pomniejszyć zobowiązanie podatkowe poprzez wykazanie podatku naliczonego. Nowe zasady w zakresie odliczenia podatku określone będą, podobnie jak dotychczas, głównie w art. 86 znowelizowanej ustawy o VAT i dotyczą transakcji krajowych, jak i międzynarodowych.

Czy można prowadzić firmę będąc na rencie lub emeryturze?

Pieniądze otrzymywane co miesiąc przez emerytów i rencistów mogą nie być wystarczające na utrzymanie, dlatego niektórzy z nich zarabiają dodatkowo. Jednym z rozwiązań jest podjęcie własnej działalności gospodarczej. Jednak z powodu obawy o koszty prowadzenia działalności oraz możliwość zawieszenia emerytury czy renty, wiele osób boi się podjąć to ryzyko. Czy słusznie?

REKLAMA