REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pit 2011

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PIT 2011 – rozliczenie roczne łatwe dla połowy Polaków

Z badania KPMG wynika, że ponad połowa podatników PIT w Polsce nie ma trudności z wypełnieniem formularza PIT. Ale w 2012 roku jedynie 37% Polaków wypełni roczne zeznanie podatkowe w pełni samodzielnie. Około 70% Polaków zdecyduje się na przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, a 50% skorzysta z ulg podatkowych. 71% podatników złoży zeznanie podatkowe bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

Ulgi w PIT dla przedsiębiorców

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, opodatkowani wg skali podatkowej PIT mogą skorzystać z odliczeń od dochodu (np. z tytułu przekazanych darowizn, wydatków na Internet), odliczeń od podatku (np. ulga na dziecko), a także z możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Przedsiębiorcy opodatkowani liniowo mogą jedynie zmniejszyć swój dochód o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, a podatek o składki z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Płacącym podatek w formie karty podatkowej zostaje tylko odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

1% PIT, to ponad 400 milionów zł wsparcia dla organizacji charytatywnych

Jeżeli nie chcesz by całym Twoim podatkiem dysponowali politycy (zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym – bo część PIT jest przekazywana do Twojej gminy) - zadysponuj w rocznym zeznaniu PIT 1% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. To dla tych organizacji i ich podopiecznych realne wsparcie. Jednak duża część podatników PIT nadal tego nie robi.

Emeryci i renciści mogą przekazać 1% swojego podatku PIT organizacjom pożytku publicznego

Jeżeli emeryt lub rencista chce zadysponować 1% swojego PIT na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego musi wypełnić i złożyć PIT.

REKLAMA

Ulga internetowa 2012 – również dla korzystających bezprzewodowo

Ulga internetowa obejmuje zarówno wydatki poniesione w związku z użytkowaniem Internetu poprzez stałe łącze, jak i bezprzewodowo za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze, tablecie lub w telefonie komórkowym (smartfonie). Ministerstwo Finansów podpowiada jak udokumentować tą ulgę.

Wspólne rozliczenie małżonków 2011/2012 – vademecum

Polskie prawo podatkowe w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych stwarza możliwość wspólnego opodatkowania swoich dochodów przez małżonków, co stanowi korzystną preferencję podatkową. Jednak takie rozwiązanie wymaga spełnienia pewnych – określonych w ustawie o PIT – warunków.

NIP czy PESEL w PIT-11 – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów - PIT 2011

Ministerstwo Finansów wyjaśnia wątpliwości dotyczące nowych zasad ewidencji podatników. Co wpisać w PIT-11, jaki identyfikator dla cudzoziemca i inne kwestie. Nie będzie na razie kar w przypadku błędów.

PIT-11 można wysłać pracownikowi intranetem w pliku PDF z podpisem elektronicznym

Zdaniem organów podatkowych doręczenie podatnikowi informacji PIT-11 oraz PIT-40 przez płatnika może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata, czy też przez operatora pocztowego. Można również przekazać PIT-11 oraz PIT-40 za pomocą środków komunikacji elektronicznej, pod warunkiem jednak, że zachowany zostanie wzór informacji PIT-11 oraz PIT-40 i będzie ona zawierała wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa (w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny).

REKLAMA

PIT-40A - ZUS i KRUS rozliczą PIT emerytom i rencistom

Do końca lutego (w 2012 r. do środy 29 lutego) ZUS i KRUS mają obowiązek przekazać wszystkim emerytom i rencistom (i ich urzędom skarbowym) wypełniony formularz PIT-40A/11A, czyli roczne obliczenie podatku przez organ rentowy (PIT-40A) lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego (PIT-11A).

Ulga na dziecko - vademecum

Komu przysługuje ulga na dziecko? W jaki sposób ją obliczyć, a jak rozliczyć? Jak wygląda sytuacja ulg dla dzieci pełnoletnich?

Czy od odszkodowania wypłaconego z tytułu zaniżonego świadczenia emerytalnego pracownik zapłaci podatek dochodowy

Pracownik na skutek błędnego zakwalifikowania wykonywanej pracy przez pracodawcę, pobierał zaniżone świadczenie emerytalne. Po wygraniu procesu sądowego pracodawca wypłacił mu odszkodowanie w wysokości różnicy pomiędzy emeryturą wypłaconą, a emeryturą, która była należna. Zasądzone na rzecz pracownika odszkodowanie stanowiło kwotę netto, ponieważ zostało pomniejszone o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy od odszkodowania należy odprowadzić podatek dochodowy.

Druki PIT do rozliczeń za 2011 rok i 2012 rok

Minister Finansów ustalił wzory formularzy PIT służące do rozliczeń dochodów osiągniętych w 2011 roku i inne obowiązujące w 2012 roku. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-2, PIT-11 i inne druki PIT, które składać będziemy do urzędów skarbowych już od 1 stycznia 2012 r. znajdziemy w kilku rozporządzeniach opublikowanych w dniach 22-23 listopada 2011 r.

Druki PIT 2011 / 2012

Minister Finansów ustalił wzory formularzy PIT służące do rozliczeń dochodów osiągniętych w 2011 roku i inne obowiązujące w 2012 roku. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-2, PIT-11 i inne druki PIT, które składać będziemy do urzędów skarbowych już od 1 stycznia 2012 r. znajdziemy w kilku rozporządzeniach opublikowanych w dniach 22-23 listopada 2011 r.

Oświadczenie pracownika o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem

Można w pewnych sytuacjach płacić niższe miesięczne zaliczki na PIT (a więc otrzymywać wyższe wypłaty), gdy planujemy rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem.

Rozliczenie PIT 2011 - przygotuj się jeszcze w tym roku

Podpowiadamy co można zrobić jeszcze w tym roku, aby prawidłowo rozliczyć w 2012 r. dochody uzyskane w 2011 r.

Jak rozliczyć wynagrodzenie za udział w Narodowym Spisie Powszechnym?

Wpłacane dodatki spisowe i nagrody przyznane pracownikom samorządowym oddelegowanym do pracy w biurze spisowym, nie stanowią przychodów ze stosunku pracy. Świadczenia te zostaną bowiem otrzymane w związku z wykonywaniem przez te osoby prac zleconych przez komisarzy spisowych, czyli inny podmiot niż pracodawca.

Jaka ulga na dziecko dla rodziców po rozwodzie lub w separacji?

Fiskus wymaga od rodziców rozwiedzionych albo będących w separacji zgodnego ustalenia w jakiej proporcji skorzystają z ulgi na dziecko, wobec którego wykonują władzę rodzicielską. Jeżeli rodzice takich proporcji nie ustalili, to przyjmuje się, że ulga przysługuje każdemu z nich w częściach równych.

Nie ma PIT, gdy nie można ustalić dochodu

Jeżeli nie można ustalić wartości nieodpłatnych świadczeń uzyskanych przez konkretnego pracownika (np. gdzie opłata jest wnoszona ryczałtowo, bez względu na to, czy pracownik z usług korzystał, czy nie korzystał), to udział w imprezie integracyjnej (okolicznościowej) nie generuje dla pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?

Zdaniem Ministra Finansów pracownik uzyskuje opodatkowany PIT przychód ze stosunku pracy, gdy uczestniczył w imprezie firmowej – nawet jeżeli nic nie skonsumował. Gdy pracodawca płaci za imprezę ryczałtowo, przychód pracowników powinien ustalić dzieląc łączne koszty przez liczbę pracowników uczestniczących w imprezie. Sądy administracyjne długo były innego zdania ale od uchwały NSA w sprawie pakietów medycznych z 24 października 2011 r. już podzielają stanowisko Ministra Finansów, co do możliwości arytmetycznego ustalenia przychodu poszczególnych pracowników.

Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu na własność nie ma wpływu na PIT

Jednym ze źródeł przychodów osób fizycznych, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym (PIT), jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części, które nie dotyczy działalności gospodarczej.

Jak odzyskać podatek dochodowy z Niemiec?

Jeśli pracowaliśmy lub planujemy pracować legalnie w Niemczech, powinniśmy zapoznać się z procedurą związaną ze zwrotem nadpłaconego tam podatku. Możemy próbować odzyskać pieniądze samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, zajmującej się zwrotem podatku nadpłaconego w niemieckim urzędzie skarbowym. Z obserwacji Euro-Tax.pl wynika, że na jednego polskiego emigranta pracującego w Niemczech w ciągu trzech miesięcy przypada przeciętnie 900 euro nadpłaconego podatku, który można odzyskać.

Najczęstsze błędy podczas składania PIT-ów drogą elektroniczną

Ministerstwo Finansów poinformowało o najczęściej występujących błędach pojawiających się przy składaniu dokumentów drogą elektroniczną.

E-deklaracje w pytaniach i odpowiedziach

Przedstawiamy odpowiedzi ekspertów z Ministerstwa Finansów na najczęściej pojawiające się pytania i problemy związane z e-deklaracjami PIT.

Czy pracownik zapłaci PIT od imprezy integracyjnej?

Gdy wartości świadczeń nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika – nie wiadomo czy i ewentualnie w jakim zakresie skorzystał on z poczęstunku - to brak jest podstaw do ustalenia przychodu z tytułu świadczeń nieodpłatnych w związku z organizacją przez pracodawcę imprez integracyjnych.

Okulary dla pracownika bez PIT

Okulary (lub soczewki kontaktowe), które pracodawca funduje swoim pracownikom pracującym przy monitorach są zwolnione z PIT. Dotyczy to również sytuacji, gdy sam pracownik dokonał zakupu, a pracodawca zwrócił mu pieniądze.

Darmowe szkolenia z opieki paliatywnej i hospicyjnej bez PIT

Minister Finansów wyda rozporządzenie, w którym zarządzi zaniechanie poboru PIT od uczestników darmowych szkoleń z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej -organizowanych przez organizacje pożytku publicznego lub przez organy samorządu zawodowego lekarzy i pielęgniarek.

Czy wręczane klientom drobne upominki reklamowe są kosztem podatkowym?

Nabycie upominków o niewielkiej wartości i wręczanie ich klientom oraz potencjalnym klientom nie przyczynia się do budowy wizerunku firmy. Są one dziś tak powszechne, że to ich brak może uchodzić za odstępstwo od zwyczajowego postępowania. W związku z tym, koszty nabycia takich gadżetów stanowią koszty uzyskania przychodu, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Ulga na pełnoletnie dzieci w rodzinach zastępczych

Dziecko pełnoletnie, uczące się, pozostające pod opieką rodziny zastępczej. Czy przysługuje ulga osobom, które pełniły funkcje rodziny zastępczej za miesiące, w których dziecko pełnoletnie przebywa u tych osób - zgodnie z art. 78 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej?

Czy można odliczyć ulgę prorodzinną na swojego brata?

Czy ma prawo do ulgi prorodzinnej osoba, która jest opiekunem prawnym, będącego na jej utrzymaniu, brata? Brat jest osobą pełnoletnią, ubezwłasnowolnioną, otrzymuje rentę.

Czy można odliczyć zaległe składki na ZUS?

Czy zaległe za 2009 rok składki na własne ubezpieczenie społeczne zapłacone w 2010 roku można odliczyć od dochodu za 2010 r.?

W jakiej dacie trzeba ująć w kosztach wynagrodzenia?

Podatnik prowadzący działalność na księgach rachunkowych, chce (zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy o PIT) wypłacone wynagrodzenia pracowników bezpośrednio produkcyjnych traktować jako koszt bezpośredni i zaliczać do kosztów w dacie uzyskania przychodu.

Czy kulancja ubezpieczeniowa podlega opodatkowaniu PIT?

Kulancja jest pojęciem z zakresu prawa ubezpieczeniowego aczkolwiek nieposiadającym definicji wynikającej z przepisów (tj. definicji legalnej). Jest to świadczenie ubezpieczyciela polegające na wypłacie określonej sumy pieniężnej, mimo iż nie ciąży na nim taki obowiązek lub istnienie takiego obowiązku jest sporne.

Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Pracodawcy wypełniając obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy zapewniają swoim pracownikom zatrudnionym przy monitorach ekranowych odpowiednie okulary. Najczęściej odbywa się to tak, że pracownik kupuje okulary we własnym imieniu i na własną rzecz (faktura za okulary jest wystawiana na pracownika). Następnie pracodawca opiniuje wysokość dofinansowania ww. zakupu (np. nie więcej niż do 300 zł) i pracownik po okazaniu faktury otrzymuje zwrot części zapłaconej należności za okulary.

Kiedy rodzic przedsiębiorczego dziecka nie odliczy ulgi prorodzinnej?


Czy ma prawo do ulgi prorodzinnej podatnik, gdy jego dziecko spełnia warunki wymienione w art. 6 ust. 4 ustawy, a więc uczy się i nie ukończyło 25 lat, ale uzyskuje dochody:
- z najmu opodatkowane ryczałtem,
- z działalności gospodarczej opodatkowane zgodnie z art. 30c ustawy o PIT lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Czy podatnik musi być zameldowany tam gdzie mieszka?

Czy możliwe jest odliczenie od dochodu wydatków poniesionych z tytułu użytkowania sieci Internet w 2010 r. w przypadku, gdy podatnik zameldowany jest pod innym adresem niż adres zamieszkania?

Czy spłata kredytu mieszkaniowego uprawnia do zwolnienia

Podatnik nabył w 2009 r. w drodze spadku nieruchomość, która była obciążona kredytem hipotecznym. W 2010 r. sprzedał nieruchomość i spłacił kredyt. Czy przeznaczenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego przez spadkodawcę stanowi wydatek na cele mieszkaniowe korzystający ze zwolnienia?

Jak wypełnić PIT-11?

PIT-11, czyli informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy powinna zostać sporządzona przez płatników i przesłana podatnikom oraz urzędom skarbowym właściwym dla tych podatników do końca lutego następnego roku podatkowego.

Wspólne rozliczenie małżonków – odpowiedzi na najczęstsze pytania


Możliwość wspólnego opodatkowania swoich dochodów przez małżonków jest korzystną preferencją podatkową. Budzi ona jednak szereg wątpliwości. Na te najczęściej zadawane pytania odpowiedzieli eksperci Krajowej Informacji Podatkowej.

Czy diety wypłacane członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej są opodatkowane PIT?


Tak. Kwoty wypłacone członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie podlegają bowiem zwolnieniu od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy o PIT.

Jakie kwoty trzeba wpisywać w deklaracjach PIT-4R oraz PIT-8AR?


Jakie wartości powinien ująć w sporządzanych płatnik? Czy są to kwoty należne, czyli prawidłowo obliczone, czy też kwoty faktycznie pobrane (czyli również nieprawidłowo pobrane w wysokości wyższej bądź niższej od należnej)?

Czy prezenty dla pracowników odchodzących na emeryturę są zwolnione z PIT?


Przechodzący na emeryturę pracownicy są zwyczajowo obdarowywani przez pracodawców drobne lub bardziej okazałe upominki. Powstaje w związku z tym wątpliwość, czy takie prezenty trzeba opodatkować PIT.

Jak wypełnić PIT-4R za 2012 rok

Do końca stycznia (w 2013 roku do czwartku 31 stycznia) płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych powinien złożyć deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w poprzednim roku na formularzu PIT-4R. Druk PIT-4R obowiązuje taki sam - wersja (3) - jak w poprzednich 2 latach.

Czy karty przepłacone (pre-paid) dla pracowników są zwolnione z PIT


Pracownicy w ramach działalności socjalnej pracodawcy otrzymują sfinansowane z funduszu socjalnego karty podarunkowe (karty przepłacone, karty bonus) o wartości 500 zł. Kartą tą pracownik może dokonywać operacji bezgotówkowych, tj. płacić za towary oraz usługi i dokonywać operacji gotówkowych polegających na wypłacie pieniędzy w bankomacie. Czy otrzymane świadczenie w postaci karty korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof jako świadczenie pieniężne lub rzeczowe?

PIT. Opodatkowanie zwrotu kwot odliczonych od dochodu lub podatku

Po nowelizacji art. 45 ust. 3a ustawy o PIT obejmuje wszystkie przypadki, w których podatnik na podstawie obowiązujących przepisów pomniejszył dochód do opodatkowania lub obliczony podatek, ale odliczone kwoty zostały mu następnie zwrócone.

W 2011 r. opodatkowany PIT jest każdy zwrot kwot odliczonych od dochodu lub podatku

Po nowelizacji art. 45 ust. 3a ustawy o PIT obejmuje wszystkie przypadki, w których podatnik na podstawie obowiązujących przepisów pomniejszył dochód do opodatkowania lub obliczony podatek, ale odliczone kwoty zostały mu następnie zwrócone.

Złóż PIT-12 przed 10 stycznia a rozliczy cię pracodawca

Przepisy podatkowe pozwalają w niektórych sytuacjach na to by rocznego PIT-a wypełnił i złożył za podatnika płatnik miesięcznych zaliczek. Chcesz by rocznego PIT-a wypełnił za Ciebie pracodawca? Złóż pracodawcy PIT-12 przed 10 stycznia. Jednak w takim przypadku pracodawca nie uwzględni w PIT-40 Twoich ulg i odliczeń.

Od 2011 r. obowiązują nowe wzory deklaracji PIT do rozliczenia dochodów roku 2010

Minister Finansów wydał rozporządzenie wprowadzające nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36 , PIT-38, PIT-36L, PIT-39, PIT-D, PIT-O. Te nowe wzory druków PIT mają zastosowanie do dochodów uzyskanych (lub poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2010 r.

Do 31 stycznia 2014 r. złóż w urzędzie skarbowym PIT-28, PIT-16A albo PIT-19A

Ryczałtowcy, podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej i osoby duchowne powinni rozliczyć się z fiskusem za 2013 rok, składając odpowiedni PIT najpóźniej w piątek 31 stycznia 2014 r. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tych rozliczeń.

Od 2011 roku PKWiU 2008 właściwą klasyfikacją statystyczną dla PIT, CIT i ryczałtu ewidencjonowanego

Opublikowano już ustawę z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 219, poz. 1442) przynoszącą tytułowe zmiany.

Od 2011 roku zmiany w zwolnieniach stypendiów od podatku dochodowego

Od 1 stycznia 2011 r. istotnie zmienią się zasady korzystania ze zwolnienia przewidzianego przez art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT. Przepis ten określa zasady korzystania ze zwolnienia z podatku PIT przez uczniów i studentów otrzymujących stypendia. Zwolnienie to nie jest według nowych przepisów rozliczane miesięcznie a rocznie.

REKLAMA