REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - koszty, Nieodpłatne świadczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć zakup towarów handlowych w księdze przychodów i rozchodów

Jak rozliczyć i udokumentować delegacje pracowników w pkpir

Zwrot koszów diet i noclegów dokonany na rzecz pracowników, może stanowić koszt uzyskania przychodu. Dokumenty potwierdzające koszty wyjazdów służbowych pracowników muszą zawierać dane zawarte w § 14 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości środka trwałego

Otrzymałem w drodze darowizny przedsiębiorstwo od mojego ojca. Będę kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną przy użyciu tego przedsiębiorstwa, rozliczając się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nieruchomości wchodzące w skład przedsiębiorstwa zostaną wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości będę mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część wartości początkowej nieruchomości?

Jak rozliczyć wydatki na rozbudowę programu komputerowego

Spółka cywilna nabyła licencję użytkowania programu komputerowego do działu obsługi klienta. Licencja na program została zaliczona przez spółkę do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Funkcjonalność programu jest systematycznie rozbudowywana, m.in. poprzez rozszerzanie go o kolejne stanowiska biura obsługi klienta, wprowadzanie nowych funkcji oraz usprawnianie istniejących, dostosowywanie do zmieniających się uregulowań prawnych...

REKLAMA

Bilety na zajęcia sportowe oraz dofinansowanie posiłków przez pracodawcę, który utworzył zfśs

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zatrudnia dwunastu pracowników. Spółka kupuje bilety na zajęcia sportowe oraz dofinansowuje posiłki pracownikom. Przydział biletów oraz kwota dofinansowania zależnie od sytuacji materialnej pracowników. W spółce utworzono zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy spółka może zaliczyć wydatki na zakup biletów oraz koszt dofinansowania posiłków do kosztów uzyskania przychodów.

Wstępna opłata leasingową - interpretacje sądów i fiskusa

Wątpliwości i rozbieżności dotyczą przede wszystkim momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wstępnych opłat leasingowych przez podatników ewidencjonujących koszty metodą memoriałową. A więc rozliczających koszty podatkowe w podziale na koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku oraz koszty pośrednie.

Koszty ubezpieczenia składników majątku obrotowego

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W październiku 2009 r. podpisałem na okres jednego roku (do 30 września tego roku) umowę ubezpieczenia majątku obrotowego firmy. Kiedy powinienem zaliczyć wydatek na ubezpieczenie do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Wydatki na prywatny samochód właściciela firmy a koszty uzyskania przychodów

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w ramach której zamierzam korzystać z własnego samochodu. W jaki sposób rozliczę wydatki na samochód, jeżeli nie zaliczę go do środków trwałych firmy. Przychody i koszty ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

REKLAMA

Koszty sądowe mogą być kosztami uzyskania przychodów

Z kontrahentami jak z sąsiadami – czasami się pokłócimy. Niektóre kłótnie prowadzą nas również do sądów, co związane jest z ponoszeniem różnych kosztów. Koszty te mogą mieć nie tylko wymiar bezpośredni, ale czasami mogą wpływać na wysokość podstawy opodatkowania w podatku dochodowym, a więc mogą nas „boleć” dwukrotnie.

Przyporządkowanie kosztów podatkowych do źródła przychodu (PIT)

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych są wszelkiego rodzaju dochody, oprócz dochodów zwolnionych w ustawie z opodatkowania oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.

Podatkowe rozliczanie wstępnych opłat leasingowych

Wątpliwości i rozbieżności dotyczą przede wszystkim momentu zaliczania do kosztów podatkowych wstępnych opłat leasingowych przez podatników ewidencjonujących koszty metodą memoriałową, a więc rozliczających koszty podatkowe w podziale na koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku oraz koszty pośrednie.

Wydatki na utrzymanie lokalu mieszkalnego

Kosztami uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy błąd w numerze rejestracyjnym samochodu na fakturze pozwala zaliczyć wydatek do kosztów

W art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określone zostało, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Firmowa impreza integracyjna a koszty uzyskania przychodów

Do kosztów uzyskania przychodów zaliczane są zasadniczo te wydatki, których poniesienie jest związane z uzyskaniem przychodu. (art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Generalnie do kosztów uzyskania przychodów zaliczane są tzw. koszty pracownicze. Obejmują one przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie, diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.

Nakłady na remonty i nakłady inwestycyjne a koszty uzyskania przychodów

Artykuł 23 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o PIT nie pozwala na bezpośrednie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez podatnika na ulepszenie środków trwałych. Jeżeli wydatki te powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych, to zaliczenie do kosztów będzie możliwe poprzez te odpisy.

Wydatki na studia podyplomowe a koszty uzyskania przychodów

Zakup budynku a koszty uzyskania przychodów

W prowadzeniu działalności gospodarczej wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup budynków biurowych, produkcyjnych czy magazynowych. W wyniku takiej transakcji pojawia się problem amortyzacji i kosztów uzyskania przychodów.

Abonament telewizji kablowej a koszty uzyskania przychodów

W dzisiejszych czasach operatorzy sieci telewizyjnych oferują również przedsiębiorcom możliwość pakietowego podłączenia kilku nawet usług, np. telewizja, Internet, telefon. Wielu przedsiębiorców korzysta z tego, biorąc pod uwagę możliwość ulg w opłatach jakie oferują operatorzy.

Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Czy faktycznie lunch, czy obiad w restauracji zafundowane kontrahentowi, czy klientowi to reprezentacja, czy europejski standard prowadzenia firmy? Trudno oprzeć się wrażeniu, że w tytułowej kwestii fiskus bawi się z podatnikami w kotka i myszkę. Upoważnieni do wydawania interpretacji podatkowych dyrektorzy izb skarbowych udzielają bowiem różnych odpowiedzi na de facto to samo pytanie podatników.

Firmy transportowe mogą zaliczać do kosztów wartość diet z tytułu podróży służbowych - Minister Finansów podzielił stanowisko NSA

Długotrwały spór firm transportowych z Ministrem Finansów dobiegł właśnie końca. Minister przyznał bowiem w końcu, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług transportowych mają prawo zwiększać swoje koszty uzyskania przychodu o wartość diet z tytułu podróży służbowych.

Zasady rozliczania kosztów w czasie przez podatników PIT

Na prowadzących działalność gospodarczą podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych ciążą określone obowiązki ewidencyjne. Ich wykonywanie ma ułatwić prawidłowe określenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i należnego podatku dochodowego.

Zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych przez podatników prowadzących pkpir

Podatnicy ewidencjonują zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych w księdze w cenie ich zakupu. Zapisu dokonujemy niezwłocznie po otrzymaniu towaru lub materiału najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Nabycie gruntu jako towaru handlowego przez podatników PIT

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu nieruchomościami. W ramach prowadzonej działalności kupuję grunty z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Koszty i przychody ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i stosuję metodę uproszczoną rozliczania kosztów. Czy zakup gruntów mogę bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Dodatnie różnice kursowe (metoda podatkowa)

Wszelkie przychody oraz koszty wyrażone w walucie obcej podatnicy zapisują w księdze rachunkowej albo podatkowej księdze przychodów i rozchodów w polskiej walucie. Dlatego dowody księgowe np. faktury, rachunki wystawione w obcych walutach przed ich ujęciem w ewidencjach księgowych podatnicy muszą przeliczać na złote po właściwym kursie, który może się zmieniać w czasie. Skutkiem zmian kursów walut pomiędzy określonymi w przepisach momentami ustalania kursów są różnice kursowe.

Kiedy podatnik rozliczający się metodą uproszczoną powinien zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Koszty uzyskania przychodów ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów metodą kasową (uproszczoną) zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z prowadzoną działalnością zawarł umowę leasingu operacyjnego, przedmiotem której jest naczepa wywrotka.

Zgodnie z postanowieniami umowy korzystający (leasingobiorca) zobowiązany był zapłacić opłatę wstępną w terminie najpóźniej 3 dni roboczych przed terminem zawarcia umowy z finansującym. Korzystający otrzymał fakturę wystawioną w dniu 15 lutego 2010 r. i tego samego dnia całą wartość wstępnej opłaty leasingowej zaliczył do kosztów uzyskania przychodów.

Czy podatnik postąpi prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów całą kwotę opłaty wstępnej w dacie wystawienia faktury?

Kiedy podatnicy rozliczający się metodą memoriałową mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wstępną opłatę leasingową

Wynagrodzenie żony wspólnika spółki cywilnej, zatrudnionej w tej spółce na podstawie umowy o pracę

Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Chcę zatrudnić w spółce moją żonę. Od 5 lat pozostajemy w rozdzielności majątkowej. Wspólnik obawia się, czy będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wynagrodzenie wypłacone mojej żonie.

Wydatki na podjęcie nierozpoczętej działalności gospodarczej

Zdarzyć się może, że musimy wycofać się z decyzji o podjęciu działalności gospodarczej, jeszcze przed jej faktycznym rozpoczęciem i uzyskaniem jakichkolwiek przychodów, pomimo wypełnienia obowiązków ewidencyjnych. Czy wydatki poniesione na przygotowanie do podjęcia nierozpoczętej rozpoczęcia działalności, pomimo fiaska przedsięwzięcia możemy uznać za koszt uzyskania przychodu?

Rozliczanie kosztów w czasie metodą kasową (uproszczoną) i metodą memoriałową

Z przepisów ustaw o podatkach dochodowych wynikają dwie metody rozliczania kosztów uzyskania przychodów - metoda kasowa (uproszczona) i metoda memoriałowa.

Kiedy zaliczyć do kosztów wydatki na wynagrodzenia, zasiłki, składki ZUS

Ustawodawca przewidział szczególny sposób rozliczania przez podatników kosztów uzyskania przychodów z powstałych tytułu wypłaconych wynagrodzeń, składek na ubezpieczenie społeczne, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (finansowanych przez pracodawcę).

Jak rozliczać w czasie koszty bezpośrednie i pośrednie

O tym, w którym momencie poniesiony koszt zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów, decyduje przede wszystkim charakter kosztu podatkowego.

Podatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczymy wydatków z tytułu zapłaty następujących podatków:
- podatków dochodowych
- podatku od spadków i darowizn
- podatku akcyzowego, ale tylko od ubytków lub niedoborów wyrobów akcyzowych
- podatku od towarów i usług – z wyjątkami.

Kiedy strata nie jest kosztem uzyskania przychodów

Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych przewidują takie same rozwiązania w zakresie nieuznawania strat za koszty uzyskania przychodów. Przyjmijmy, że strata oznacza utratę, zmniejszenie wartości składników majątkowych podatnika, na skutek wystąpienia zdarzeń losowych.
Poniżej prezentujemy przypadki, w których ustawodawca nie uznaje straty za koszt uzyskania przychodów.

Diety zagraniczne 2011 / 2012

Prezentujemy wysokość zwrotu kosztów przejazdu i diety należne pracownikom z tytułu zagranicznych delegacji (podróży służbowych).

Jak rozliczać diety pracownika w krajowej podróży służbowej

Pracodawca wydając pracownikowi polecenie odbycia podróży służbowej ma obowiązek zwrotu wydatków, które pracownik poniósł w jej trakcie. Równocześnie koszty podróży służbowej pracodawca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, o ile podróż służbowa jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i została podjęta w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownika kosztami pracodawcy

Podróżą służbową jest każdy wyjazd pracownika na polecenie pracodawcy poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałe miejsce pracy w celu wykonania zadania służbowego.

Umorzenie akcji czasami lepsze od sprzedaży

Z uwagi na łatwość uzyskania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, często bardziej opłaca się otrzymane np. w darowiźnie udziały lub akcje umorzyć niż sprzedać.

Przy kupnie akcji na giełdzie koszty liczymy dopiero przy sprzedaży akcji

Przy obliczaniu zysku ze sprzedaży akcji kupowanych przez indywidualnych inwestorów na giełdzie obowiązuje zasada, że wydatki na nabycie akcji są kosztem uzyskania w momencie sprzedaży akcji. Jeżeli więc inwestor kupił w 2009 r. akcje, których nie sprzedał w 2009 r. poniesione wydatki nie są kosztem uzyskania przychodu 2009 r.

Czy koszty finansowania szkoleń są kosztami uzyskania przychodu

Czy koszty finansowania lub współfinansowania szkoleń pracowników i egzaminów potwierdzających zdobytą przez nich wiedzę, stanowią dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodu?

Które stypendia są zwolnione z PIT

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 22-23

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 4: Koszty uzyskania przychodu. Tekst jednolity - stan na 1 kwietnia 2022 roku.

Kiedy przedsiębiorca jest w podróży służbowej

Trzeba wykazać nieściągalność całej wierzytelności

Dla zaliczenia nieściągalnej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodu trzeba zgromadzić odpowiednie dokumenty świadczące np. o jej nieściągalności. Jest to długotrwałe i kosztowne. Podatnicy stosują trick – dokumenty dowodzące nieściągalności wierzytelności dotyczą tylko jej części. Do kosztów uzyskania przychodu zaliczają natomiast całą wierzytelność. Podatnicy uważają, że wykazując nieściągalność części wierzytelności, pośrednio dowodzą nieściągalności całej wierzytelności i do kosztów mogą zaliczyć całą niezapłaconą kwotę. To ryzykowna strategia.

Stawki ryczałtu

Stawki ryczałtu są różne, zależą od rodzaju działalności i są wymienione w art. 12 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Bezrobotny kredytobiorca z pomocą państwa i ulgą w PIT

Ustawa z 19 czerwca 2009 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę (Dz. U. Nr 115, poz. 964), która weszła w życie 5 sierpnia 2009 r. określa zasady przyznawania okresowej i zwrotnej pomocy państwa osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które utraciły pracę po 1 lipca 2008 r.

Rodzina na swoim zwolniona z PIT

Uzyskane dopłaty w ramach uczestnictwa w programie „Rodzina na swoim” są zwolnione z PIT.

Czy obligacje są opodatkowane PIT

Co do zasady dochody z obligacji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeżeli jednak nabywasz obligacje od Skarbu Państwa a nie na giełdzie dochody są zwolnione.

Jak zarobki dziecka wpływają na ulgę prorodzinną

Mój syn ma 20 lat i studiuje na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas wakacji w 2010 roku pracował i zarobił brutto 3.050 zł. Czy w rozliczeniu podatku dochodowego za 2010 rok przysługuje mi ulga prorodzinna na syna?

Czy wygrana w pokera podlega opodatkowaniu PIT

Wygrałem pieniądze w pokera w kasynie w Wielkiej Brytanii w 2009 r. Czy powinienem opodatkować tą wygraną w Polsce jeżeli mieszkam na stałe w Polsce?

Jak rozliczyć w kosztach działalności zakup samochodu na kredyt

Proszę o informację, czy wydatki na zakup samochodu za kredyt z banku mogą zostać zaliczone przez podatnika do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne?

REKLAMA