REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - przychody, Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs)

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wycieczka zagraniczna sfinansowana przez pracodawcę nie jest przychodem pracowników

Organy podatkowe po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. diametralnie zmieniły swoje podejście odnośnie opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń dla pracowników. Niedawno Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zgodził się z podatnikiem, że pracownicy nie muszą płacić PIT od zafundowanej przez pracodawcę (a częściowo z zfśs) wycieczki zagranicznej do Włoch, na którą pojechali z małżonkami.

Dofinansowanie do wypoczynku w księgach rachunkowych

Dzieci pracowników otrzymują dofinansowanie do wypoczynku zimowego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W jaki sposób takie dofinansowanie ująć w księgach rachunkowych?

Opodatkowanie PIT nagród pieniężnych w związku ze sprzedażą premiową

Głównym problemem w opodatkowaniu nagród otrzymywanych w związku ze sprzedażą premiową jest brak zdefiniowania w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) pojęcia „sprzedaż premiowa”. Wobec czego konieczne jest odwołanie się do praktyki jej funkcjonowania, uwzględniając cele, jakim ma ona służyć.

IFK poleca: Kiedy dofinansowanie do ferii jest zwolnione z PIT

Jeżeli dofinansowanie do ferii dzieci i młodzieży do lat 18 pochodzi ze środków ZFŚS, to zwolnienie z PIT obejmuje całość dofinansowania. Jeżeli natomiast na dofinansowanie zostały przeznaczone środki obrotowe, to zwolnienie przysługuje do kwoty 760 zł rocznie.

REKLAMA

Ustalanie i ewidencja księgowa świadczenia urlopowego

Pracownicy chcą skorzystać z dwutygodniowych urlopów. Firma zatrudnia mniej niż 20 osób i nie tworzy funduszu socjalnego. Czy powinna wypłacić świadczenie urlopowe? Jeśli tak, to jak je zaewidencjonować w księgach rachunkowych?

Świadczenie urlopowe – informacja dla pracowników o jego niewypłacaniu tylko do końca stycznia

Niepoinformowanie pracowników do końca stycznia danego roku o zrezygnowaniu z wypłacania świadczenia urlopowego naraża pracodawcę zatrudniającego mniej niż 20 pracowników na poniesienie odpowiedzialności za wykroczenie.

Menedżer nie płaci PIT od bezpłatnego korzystania z biura i sprzętu spółki

Jeżeli osoba wykonująca na rzecz spółki usługi zarządzania na podstawie kontraktu menedżerskiego, korzysta nieodpłatnie z powierzchni biurowej i sprzętu (np. komputer, telefon) należącego do spółki, po stronie osoby tej nie powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń. Nie będzie konieczności płacenia PIT również w przypadku pokrycia menedżerom przez spółkę noclegów, kosztów paliwa do samochodów służbowych, czy kosztów spotkań biznesowych.

Sprzedaż licencji na własny program - skutki podatkowe

Zazwyczaj przychody z praw autorskich są utożsamiane z wpływami ze sprzedaży książek czy z wpływami z pracy dziennikarzy. Jednak definicja wpływów z praw autorskich jest szersza i obejmuje m.in. sprzedaż licencji na własny program komputerowy czy przeznaczony na telefony.

REKLAMA

Korekta odpisu na ZFŚS w księgach rachunkowych

W księgach rachunkowych na dzień bilansowy, tj. 31 grudnia, należy ująć zwiększenie lub zmniejszenie kosztów operacyjnych z tytułu ustalenia wysokości odpisu na ZFŚS.

Świąteczne prezenty od pracodawcy mogą być zwolnione z PIT

Prezent świąteczny od pracodawcy jest, co do zasady, traktowany jako przychód ze stosunku pracy i pracownik musi od niego zapłacić podatek dochodowy. Wyjątkiem są jednak sytuacje, gdy wartość prezentu nie przekracza 380 zł (w skali roku), a jego zakup był sfinansowany ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Można to zwolnienie zastosować np. do gotówki czy karty przedpłaconej. Zwolnieniu z podatku nie będzie jednak podlegał kupon podarunkowy.

Odzyskanie nielegalnie wywłaszczonej nieruchomości nie jest jej nabyciem

Zwrot prawa własności do nieruchomości zabranych przez władze PRL po wojnie nie oznacza nabycia. Faktycznie chodzi o odzyskanie prawa do dysponowania majątkiem, który nie został odebrany we właściwy sposób.

Udział w firmowej wigilii nie jest przychodem dla pracownika

Firmowa impreza świąteczna nie jest świadczeniem pozapłacowym, w związku z tym pracownik nie musi płacić od tego podatku. Firma natomiast może uznać wydatki związane z taką imprezą za koszt uzyskania przychodów. Istotne jest jednak, aby w komunikacji podkreślić, że celem spotkania przy wspólnym stole jest integracja i wzrost motywacji personelu.

IFK poleca: Prezenty i spotkania świąteczne można sfinansować z zfśs

Pracodawca może zorganizować i sfinansować spotkanie okolicznościowe, np. z okazji świąt Bożego Narodzenia, ze środków zfśs, ale wyłącznie dla uprawnionych pracowników. Osoby z zewnątrz niebędące beneficjentami funduszu nie mogą korzystać z jego zasobów.

Prezenty świąteczne a kwestie podatkowe w ujęciu kompleksowym

Paczki świąteczne wydawane pracownikom oraz dla członków ich rodzin mogą mieć charakter świadczenia regulaminowego, które może być ustanowione przez pracodawcę w drodze regulacji wewnętrznych, tj. ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), ale też ustawy Kodeks pracy (k.p.), informującego o zapewnieniu przez pracodawcę świadczeń materialnych i bytowych pracownikom, stosownie do posiadanych możliwości pracodawcy; czy też na podstawie regulacji związkowych (z funduszy związkowych), o ile takie związki i fundusze są u pracodawcy tworzone.

PIT od otrzymanej kary umownej

Przy nieprawidłowym wykonaniu umowy, dostarczający usługę lub towar może ponieść tzw. karę umowną. Fiskus nie zawsze pozwala ukaranemu zaliczyć jej wartość do kosztów firmowych. Z kolei poszkodowany w każdym przypadku musi rozliczyć ją w opodatkowanych przychodach z działalności.

Sfinansowanie szczepień ochronnych przez pracodawcę a przychód ze stosunku pracy

Sfinansowanie przez pracodawcę szczepień ochronnych nie zawsze generuje obowiązek rozpoznania po stronie pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zauważyć należy, że pracodawcy kierowani różnymi motywami niejednokrotnie podejmują decyzję o przeprowadzeniu szczepień ochronnych u swoich pracowników oraz o pokryciu kosztów tych świadczeń. To właśnie okoliczności towarzyszące takiej decyzji, charakter wykonywanej pracy oraz warunki pracy decydują o uznaniu świadczenia zdrowotnego za przychód ze stosunku pracy.

Ekwiwalent dla pracowników za materiały biurowe zwolniony z PIT

Ekwiwalent wypłacony na rzecz pracowników za dostarczone przez nich materiały biurowe służące do pracy korzysta ze zwolnienia z PIT.

Prostytucja a podatek. Wirtualna prostytucja opodatkowana PIT i VAT - prawdziwy nierząd bez podatku

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach osoby czerpiące dochody z tzw. wirtualnej prostytucji świadczonej za pośrednictwem Internetu powinny płacić zarówno PIT, jak i VAT. Natomiast w przypadku zwykłej (nie wirtualnej) prostytucji interpretacje organów podatkowych są znacznie bardziej korzystne dla osób w ten sposób zarabiających - potwierdzają brak obowiązku podatkowego.

Zwrot opłaty za parking stanowi przychód pracownika

Pokrywanie przez pracodawcę kosztów miejsc parkingowych dla samochodów prywatnych pracowników usytuowanych w pobliżu siedziby pracodawcy jest świadczeniem, które realizowane jest w interesie pracownika, a nie pracodawcy. To pracownik osiąga z powyższego tytułu korzyści majątkowe w postaci zwrotu ponoszonego wydatku (w postaci opłaty za miejsce parkingowe prywatnego samochodu). A zatem u pracownika powstanie przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wycofanie samochodu z działalności bez PIT - późniejsza sprzedaż może być opodatkowana

Po całkowitym zamortyzowaniu samochodu przedsiębiorca decyduje się przekazać go na potrzeby osobiste, a to oznacza, że musi wycofać taki pojazd ze swojej działalności. Taka decyzja nie wywołuje żadnych skutków w PIT-cie. Inaczej może być natomiast w przypadku późniejszej sprzedaży wycofanego pojazdu.

Od 1 stycznia 2016 r. abolicja podatkowa dla niektórych nieujawnionych dochodów

1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o PIT, która zwolni z 75-proc. podatku przedawnione dochody, pod warunkiem, że ich pochodzenie zostanie właściwie udokumentowane. To swego rodzaju abolicja podatkowa - mówi PAP Ireneusz Krawczyk, partner w kancelarii Ożóg.

Kwota wolna od PIT niezgodna z Konstytucją RP - komentarze po wyroku TK

Przepis art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalający kwotę wolną od podatku, jest niezgodny z konstytucją i traci moc 30 listopada 2016 r. - orzekł w środę 28 października 2015 r. Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem Trybunału niekonstytucyjne jest to, że przepis ten nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji. Wyrok jest słuszny i potwierdza nasze racje - skomentował wyrok Henryk Kowalczyk, poseł PiS.

Pracodawca opłaca hotel pracownikowi na delegacji - to nie jest przychód w PIT

Nocleg pracownika w hotelu, opłacony przez pracodawcę, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu – uznał 17 września 2015 r. sąd administracyjny w Poznaniu. Sędziowie uznali, że pracownik śpi w hotelu ze względu na obowiązki służbowe a nie dlatego, że lubi.

Dowóz pracowników do i z miejsca pracy nie stanowi dla nich przychodu opodatkowanego PIT

Fiskus chciał, aby firma dowożąca pracowników do pracy doliczała koszt dowozu do ich przychodu tylko na podstawie deklaracji, że chcą z podwożenia skorzystać. Firma uznała to stanowisko za błędne, a NSA właśnie uznał, że miała rację.

Polisa od pracodawcy chroniąca pracownika podczas zagranicznej delegacji bez PIT

Firma, która opłaca polisę chroniącą pracownika w trakcie zagranicznego wyjazdu służbowego, nie musi rozpoznawać uzyskanego przez ubezpieczonego przychodu. Pod warunkiem wszakże, że polisa nie skutkuje przysporzeniem majątkowym dla pracownika.

IFK poleca: Bez podatku od wycofania składnika majątku z działalności

Podatnik, który wycofał składnik majątku z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i przekazał go na potrzeby osobiste, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 31 sierpnia 2015 r., sygn. IBPB-1-1/4511-294/15/WRz.

Czy środki otrzymane od agencji wykonawczych są przychodem

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Mam otrzymać środki finansowe od jed­nej z agencji wykonawczych w ramach programu pomocowego skierowanego do przedsiębiorców. Za­pewniono mnie, że ponieważ agencja ta otrzymuje na realizację programu środki z budżetu państwa, to nie będę ich musiał wykazywać w przychodach z działalności gospodarczej. Czy rzeczywiście otrzyma­ne przeze mnie środki od agencji nie będą podlegać opodatkowaniu PIT?

IFK poleca: Korekta przychodów i kosztów na nowych zasadach

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Ustawa wprowadza rozwiązanie polegające na tym, że fakty mające wpływ na korektę przychodów lub kosztów uzyskania przychodów, które nastąpiły w późniejszym okresie rozliczeniowym, nie będą rozpoznawane ze skutkiem „wstecz" (ex tunc), lecz rozliczane będą w bieżącym okresie rozliczeniowym.

Odliczenie VAT z faktury za organizację zabawy dla dzieci pracowników

Firmy zewnętrzne organizowały zabawę karnawałową dla dzieci naszych pracowników. Wydatki do­tyczyły: cateringu, organizacji imprezy, transportu, wynajmu sali, zakupu gadżetów, zabezpieczenia medycznego (faktura z pogotowia ratunkowego). Organizacja zabawy karnawałowej była pokryta ze środków z ZFŚS. Czy mamy prawo odliczyć VAT?

IFK poleca: Korekta zatrudnienia przy ustalaniu II raty odpisu na zfśs

Pracodawca może dokonać korekty przeciętnego stanu zatrudnienia do celów ustalenia wysokości II raty odpisu na zfśs na etapie jej obliczania. Obliczając przeciętną liczbę zatrudnionych w danym roku kalendarzowym należy dodać przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymany wynik podzielić przez 12.

Pracodawca zwraca wydatki na paliwo - pracownik ma przychód

Zryczałtowany przychód, wynikający z prywatnego użytku aut służbowych, obejmuje wydatki pracodawcy na naprawy, serwisowanie czy mycie samochodów. Ale jeśli pracodawca refunduje paliwo pracownikowi, który prywatnie używa samochodu służbowego, wówczas mamy do czynienia z dodatkowym przychodem, wynikającym ze stosunku pracy – uważa fiskus.

Ulgi w PIT i CIT na przyzakładowe żłobki i przedszkola od 1 stycznia 2016 r.

Ulgi podatkowe w podatku PIT i CIT na tworzenie i prowadzenie przyzakładowych żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli zakłada nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która na początku września została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe regulacje wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

IFK poleca: Druga rata odpisu na ZFŚS do 30 września

Pracodawcy, którzy w 2015 r. obowiązkowo utworzyli zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, powinni przekazać do końca września na wyodrębniony rachunek funduszu pozostałą część równowartości odpisu podstawowego i odpisy fakultatywne, jeżeli do 31 maja br. przekazali co najmniej 75% odpisu podstawowego. Tego obowiązku nie mają pracodawcy, którzy w terminie wpłaty I raty przekazali 100% odpisu na fundusz.

Odsetki od środków na koncie firmowym są przychodem z działalności gospodarczej

Odsetki od depozytów są obecnie przychodem osób prowadzących działalność gospodarczą. Ale nie każde, bo – jak wynika ze stanowiska skarbówki – decydujące znaczenie ma to, z jakiego rodzaju kontem jest powiązana dana lokata.

Nieodpłatne udostępnienie mieszkania służbowego pracownikom – skutki w PIT

Bezpłatne udostępnienie pracownikom mieszkania służbowego wynajętego przez spółkę wyłącznie do celów służbowych nie spowoduje po ich stronie obowiązku naliczenia PIT.

Ulgi podatkowe na żłobki i przedszkola od 1 stycznia 2016 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która rozszerza zwolnienia podatkowe związane m.in. z dofinansowaniem przez pracodawcę pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym, przedszkolu czy pod opieką opiekuna dziennego. Nowe regulacje wchodzą w życie 1 stycznia 2016 r.

Szczepienia finansowane przez pracodawcę nie są przychodem pracowników

Wartość świadczenia w postaci szczepienia przeciw grypie nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi „Koszty przeprowadzania szczepień, o których mowa w ust. 1, oraz zakupu szczepionek ponosi pracodawca”.

Udział w wyjazdowej imprezie integracyjnej bez przychodu dla pracownika

Impreza integracyjna dla pracowników, i to jeszcze wyjazdowa, z wyżywieniem i noclegami, która nie będzie wiązać się z koniecznością szacowania przychodu uzyskanego przez pracowników? Skarbówka mówi – proszę bardzo. I zmienia interpretację z 2009 r., wg której taka impreza była przychodem pracownika.

Świadczenie urlopowe – jakie są zasady wypłacania?

Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca może (ale nie musi) dofinansować urlop swoich pracowników. Ponieważ sezon urlopowy w pełni, warto poznać zasady przyznawania świadczeń urlopowych.

Wspieranie aktywności fizycznej pracowników bez podatku

Ubiegłoroczna decyzja Trybunału Konstytucyjnego oraz zmiany interpretacji podatkowych, dokonywane w ostatnim czasie przez Ministerstwo Finansów, powodują, że pracodawcy mogą śmielej inwestować zarówno w zdrowie zatrudnionych, jak i w ich integrację. Do niedawna wiele firm rezygnowało z takich działań, obawiając się z konieczności mozolnego szacowania uzyskanego przez pracowników przychodu z tego tytułu.

Dofinansowanie przez pracodawcę wyprawki szkolnej dla dzieci pracowników

Jednym z najbardziej cenionych sposobów pomocy, który mogą zapewnić pracodawcy, jest zatroszczenie się o dzieci osób zatrudnionych w firmie poprzez dofinansowanie wyprawki szkolnej. W tym celu pracodawca może wykorzystać Zakładowy Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) lub środki obrotowe firmy. Taka forma pomocy musi być jednak w odpowiedni sposób rozliczona.

Dofinansowanie zajęć sportowych pracowników i imprezy integracyjne bez PIT

Minister Finansów potwierdza w kolejnych interpretacjach, powtarzając argumentację Trybunału Konstytucyjnego, że za przychód pracownika opodatkowany PIT mogą być uznane tylko te świadczenia, które: zostały spełnione za zgodą pracownika, w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły pracownikowi wymierną i zindywidualizowaną korzyść majątkową.

Pracodawca finansuje okulistę i okulary – pracownik nie płaci PIT

W sytuacji, gdy pracownik zwróci się z prośbą do pracodawcy o skierowanie na badania przed upływem terminu badania okresowego wskazanego przez lekarza w związku z pogorszeniem się wzroku, a lekarz potwierdzi pogorszenie się wzroku i konieczność wymiany dotychczas stosowanych okularów na inne, wówczas refundacja kosztów zakupu nowych okularów będzie stanowiła przychód pracownika ze stosunku pracy, objęty zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT. Co więcej, nie będzie w tej sytuacji przychodem pracownika wartość usługi medycznej (badań okulistycznych) sfinansowanej przez pracodawcę.

Umorzenie opłaty za przetrzymanie zbiorów bibliotecznych bez PIT – MF zmienia interpretacje

W 2015 r. pojawiły się interpretacje Ministra Finansów, zmieniające z urzędu niekorzystne dla podatników interpretacje indywidualne Dyrektorów Izb Skarbowych w zakresie obowiązku wystawienia czytelnikowi przez bibliotekę formularza PIT-8C z powodu umorzenia opłaty za przetrzymanie zbiorów bibliotecznych. W opinii Ministra umorzenie opłaty nie wiąże się z powstaniem przychodu po stronie beneficjenta, w związku z czym nie ma konieczności dokumentowania tego faktu dla celów podatkowych.

Wczasy pod gruszą, dofinansowania z ZFŚS, świadczenia urlopowe – zysk czy mit

Na wakacyjnych dofinansowaniach dla pracowników poczynić można szereg oszczędności. Zamiast wypłacać im standardowe wynagrodzenia, pracodawca może zaoferować w firmie dodatkowe świadczenia pozapłacowe. Będą one korzystne zarówno dla niego, jak i dla pracowników.

Można kupić mieszkanie za granicą, by nie zapłacić PIT w Polsce

Jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przeznaczony zostanie w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie czyli do końca 2016 r., na nabycie udziału w nieruchomości – budynku mieszkalnym – położonej we Francji w celu zamieszkania w nim po zakupie, to uzyskany dochód korzystał będzie ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochody z Uber opodatkowane PIT

W związku z rosnąca popularnością aplikacji mobilnej Uber Ministerstwo Finansów informuje, że dochody osób fizycznych uzyskane z tytułu świadczenia usług transportowych z wykorzystaniem tej aplikacji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.).

Jak ująć w księgach rachunkowych wczasy pod gruszą

W tym roku po raz pierwszy mieliśmy obowiązek utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Obecnie pracownicy zaczęli składać wnioski o dofinansowanie wczasów pod gruszą. W czerwcu pracownik otrzymał dofinansowanie do wypoczynku (wczasy pod gruszą) w wysokości 880 zł. Otrzymuje on wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2500 zł. Jakie zapisy powinniśmy wprowadzić w księgach rachunkowych?

Dofinansowanie wycieczki z ZFŚS bez PIT po stronie pracownika

Nie stanowi przychodu pracownika, a zatem nie podlega opodatkowaniu PIT, firmowa wycieczka krajoznawcza, opłacona ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Świadczenia urlopowe wypłacane pracownikom a koszty

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć świadczenia urlopowe wypłacane pracownikom przez pracodawców, zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, którzy zrezygnowali z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

REKLAMA