REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - rozliczenia, PIT - przychody

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak opodatkować lokatę na koncie firmowym

Organy podatkowe uznają, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie ma prawa do uznania za przychody z tej działalności odsetek od firmowych lokat, które są zakładane na kontach lokacyjnych powiązanych z firmowym ROR. Innego zdania jest Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

Jak ustalić koszty uzyskania przychodów dla prezesa zarządu


Czasem koszty uzyskania umowy zlecenia z prezesem spółki można ustalić w wysokości 20%. Będzie to możliwe jeżeli prezes jako zleceniobiorca nie wykonuje czynności zarządczych i nie ma prawa samodzielnego składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w imieniu spółki. W takiej sytuacji nie będzie to umowa o zarządzanie ani kontrakt menedżerski i będzie można zastosować ryczałtowe koszty uzyskania przychodu. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 sierpnia 2010 r. (IBPBII/1/415-366/09/ASz).

Jak rozliczyć w pkpir towar handlowy przekazany na potrzeby wewnętrzne firmy

Podstawowym przeznaczeniem towarów handlowych w ramach prowadzonej działalność gospodarczej jest ich dalsza odsprzedaż. Często zdarza się jednak, że firmy część zakupionego towaru przeznaczają na potrzeby wewnętrzne.

Czy wydatki pracodawcy na egzaminy kwalifikacyjne są przychodem dla pracowników

Koszty egzaminów kwalifikacyjnych pokryte przez pracodawcę stanowią generalnie przychody ze stosunku pracy pracowników, którym opłacono egzaminy. Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT - w brzmieniu obowiązującym do 16 lipca 2010 r., jak i (na skutek uwzględnienia przepisów przejściowych do nowelizacji K.p.) po 16 lipca tego roku jest zwolniony z PIT jeżeli są spełnione wszystkie przesłanki w nim określone.

REKLAMA

Czy nieściągalne należności (wierzytelności) można zaliczyć do kosztów w PIT

W określonych przepisami ustawy o PIT sytuacjach można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nieściągalne, nieprzedawnione należności w kwocie netto (bez VAT). Wierzytelności takie muszą być wcześniej zaliczone do przychodów należnych, a ich nieściągalność musi być odpowiednio udokumentowana. Inną możliwością jest zaliczenie do kosztów odpisów aktualizujących.

Jak rozliczają PIT sędziowie sportowi

Czy przedsiębiorca może odliczyć składkę zdrowotną płaconą za żonę

Gdy żona przedsiębiorcy pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu działalności gospodarczej, to opłacone przez niego składki na jej ubezpieczenie zdrowotne podlegają odliczeniu od podatku dochodowego firmy. Odliczenie to dotyczy zarówno zaliczki miesięcznej na PIT jak również odliczenia dokonywanego w zeznaniu rocznym - do wysokości 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Czy szwajcarska renta podlega w Polsce opodatkowaniu

Jestem studentką studiów dziennych. Uczę się i mieszkam w Polsce. Mój ojciec pracując w przeszłości w Szwajcarii według wewnętrznych regulacji tego kraju nabył prawo do renty inwalidzkiej i tym samym do zasiłku na dzieci (tzw. renty dziecięcej). Szwajcarska renta wpływa na moje konto w polskim banku. Bank od każdej przelanej mi kwoty potrąca podatek. Czy postępuje prawidłowo? Czy taka renta rzeczywiście podlega w Polsce opodatkowaniu?

REKLAMA

Jak odliczyć w PIT zapłacone do ZUS składki od dochodów osiągniętych w Niemczech

Przez kilka miesięcy pracowałem w Polsce, a obecnie pracuję w Niemczech. Zatrudnia mnie jednak polska firma. Z informacji uzyskanych od mojego pracodawcy wynika, że składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia za pracę w Niemczech odprowadzane są do polskiego ZUS-u. Czy w związku z tym w zeznaniu rocznym będę mógł sobie w całości odliczyć te składki odpowiednio: od dochodu i od podatku?

Jak rozliczyć dochód ze stażu (stypendium) na terenie USA

Jak należy rozliczyć podatek dochodowy od stypendiów naukowych w sytuacji gdy fundatorem stypendium jest uczelnia lub instytucja mająca siedzibę w Stanach Zjednoczonych?

Czy przedsiębiorca może podpisywać dokumenty w czasie zawieszenia działalności

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zdarza się, że organy podatkowe interpretują tą zasadę w ten sposób, że w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może podpisać żadnego dokumentu związanego z wygenerowaniem kosztu przez jego firmę albo osiągnięciem przychodu. Jest to interpretacja przepisów niezgodna z ich rzeczywistym brzmieniem.

Czy nieoprocentowana pożyczka powoduje powstanie przychodu

Otrzymałem nieoprocentowaną pożyczkę. Czy brak odsetek może upoważnić fiskusa do stwierdzenia, że mam z tego tytułu przychód i powinienem zapłacić PIT?

Czy ryczałtowo opłacane pakiety medyczne powodują powstanie przychodu w PIT

Jeżeli wartości świadczeń medycznych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika, a opłata jest wnoszona ryczałtowo bez względu na to, czy pracownik z usług korzystał, czy też nie, brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów usług medycznych. Nie sposób bowiem stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście otrzymał owo świadczenie i jaka jest jego wartość.

Jak opodatkować przychód z umów o dzieło pomiędzy osobami fizycznymi

Niektórzy z nas mają rożne zdolności lub hobby, które mogliby czasami wykorzystać do zarobienia kilku złotych, jednak nie chcą lub nie mogą założyć działalności gospodarczej, bo np. przychody z tego tytułu byłyby zbyt sporadyczne.

Jak rozliczyć przychody uzyskiwane z tytułu udzielania pomocy prawnej z urzędu

Przychody z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu przez radcę prawnego, który wykonuje zawód w spółce osobowej, nie stanowią przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o PIT. Sąd nie ma zatem obowiązku pobierania z wynagrodzenia z tytułu świadczenia takiej pomocy zaliczek na podatek dochodowy.

Firmy mogą przekazać bez PIT prezenty do 200 zł w ramach własnej promocji lub reklamy

Od 20 maja 2010 r. obowiązuje zmieniony przepis art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń przekazywanych w związku z promocją bądź reklamą świadczeniodawcy.

Co grozi za ukrywanie dochodów przed urzędem skarbowym

Podatnicy, którzy nie zgłaszają do opodatkowania swoich dochodów mogą zostać niemile zaskoczeni podatkiem w wysokości 75% ukrytych dochodów. Ale najpierw te ukryte dochody fiskus musi wyśledzić.

Czy imprezy integracyjne są przychodem pracownika … nawet nieobecnego?

Organy podatkowe konsekwentnie od lat uważają, że udział pracownika w imprezie integracyjnej jest równoznaczny dla niego z otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia, a takie świadczenie powinno być opodatkowane, jak inne należności ze stosunku pracy. Ostatnio pojawiła się też interpretacja fiskusa, że taki opodatkowany przychód z tytułu imprezy firmowej pracownik uzyskał bez względu na to czy na niej był.

Czy stypendia za staże bezrobotnych wypłacane z EFS są zwolnione z opodatkowania

Jestem osobą bezrobotną. Zostałem zakwalifikowany do programu aktywizacji osób bezrobotnych finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i otrzymuję z tego tytułu stypendium za odbywany staż. Od kwoty stypendium była potrącana zaliczka na podatek. Słyszałem jednak, że takie stypendia nie są opodatkowane. Czy to prawda? Jeśli tak, to jak mogę odzyskać potrącony podatek?

Jak rozliczyć wspólników w delegacji

W naszej spółce jawnej wspólnicy odbywają podróże służbowe krajowe oraz zagraniczne w celach związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Wspólnicy mają wypłacane diety oraz zwracane są im koszty noclegów które są zaliczane przez spółkę do kosztów uzyskania przychodu w wysokości przysługującej pracownikom określonej w odrębnych ustawach.
Czy koszty diet oraz noclegów wspólników będą stanowiły u nich opodatkowany przychód jeżeli zwrócone wydatki zostały zaliczone w spółce do kosztów uzyskania przychodu?

Minister Finansów o opodatkowaniu pakietów medycznych

Minister Finansów przedstawił swoje aktualne stanowisko odnośnie opodatkowania abonamentów (pakietów) medycznych po uchwale siedmiu sędziów NSA z 24 maja 2010 r..

Jak opodatkować otrzymane zaległe alimenty od byłego męża

Nie zawsze alimenty są płacone dobrowolnie. W przypadku ściąganych przez komornika zaległych alimentów pojawia się pytanie jak rozliczyć otrzymaną większą kwotę zaległych alimentów skoro zwolnione z PIT są tylko alimenty dla osób dorosłych do 700 zł miesięcznie.

Gdzie są najwyższe stawki PIT w Europie

Najwyższe górne stawki podatkowe od dochodów osobistych (PIT) mają w 2010 Szwedzi (56.4%), Belgowie (53.7%) i Holendrzy (52%) – oczywiście tylko ci, którzy płacą podatki w swojej ojczyźnie. Najmniej podatku od dochodów osobistych zabiera swoim podatnikom Bułgaria (10%), Czechy i Litwa (oba kraje po 15%).

Jak nierzetelność ksiąg podatkowych wpływa na postępowanie podatkowe

Zgodnie z treścią art. 193 § 1 ordynacji podatkowej księgi podatkowe prowadzone rzetelnie i w sposób niewadliwy stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów. Oznacza to, że ksiąg podatkowych jako dowodu w postępowaniu podatkowym nie można zastępować innymi środkami dowodowymi w celu ustalenia okoliczności faktycznych mających odzwierciedlenie w zawartych w księgach zapisach - dopóki nie zostanie stwierdzona nierzetelność lub wadliwość tych ksiąg.

Czy wydruki komputerowe mogą być dowodem zakupu towarów zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu

Czasem przedsiębiorca dokonując sprzedaży nie będzie posiadał faktur, tylko umowy kupna-sprzedaży. Czy takie dokumenty można uznać za dowody uprawniające do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów w przypadku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów?

Co grozi podatnikowi za nieujawnianie dochodów

Obecnie prowadzę zarejestrowaną działalność gospodarczą. Jednak w przeszłości bywało z tym różnie. Wiem, że urząd skarbowy może sprawdzić czy płaciłem podatki i czy w prawidłowej wysokości. Jakie konsekwencje grożą mi w przypadku ustalenia niezapłaconych podatków?

Jak rozliczyć podatkowo dochody z reklam na swojej stronie www

Mam stronę internetową na której firma reklamowa chciałaby umieszczać reklamy. Firma reklamowa nie chce podpisywać z umowy o dzieło ani umowy zlecenia, tylko umowę najmu powierzchni reklamowej. Jak mam rozliczać te dochody? Czy tak samo jak dochody z najmu?

Kiedy twórcy należą się 50% koszty uzyskania przychodu

W przypadku osoby, która uzyskuje przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło, przysługują zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Inaczej jest traktowana sprawa kosztów uzyskania przychodów twórców i autorów w przypadku uzyskiwania przychodów z tytułu wykonywania usług na podstawie umów o dzieło.

Gdzie powinna być opodatkowana renta otrzymywana z Niemiec

Mieszkam w Polsce i otrzymuję rentę z Niemiec (uległem tam wypadkowi przy pracy) - z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Nie uzyskuję innych dochodów. Renta jest wypłacana przez Bank, który pobiera od wypłacanej renty podatek dochodowy od osób fizycznych i wystawia PIT-11. Jednak podobno renta nie powinna być opodatkowana? Czy to prawda?

Jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu a pkpir

Podatkową księgę przychodów i rozchodów często powadzą osoby, które po raz pierwszy rozpoczęły działalność gospodarczą. Osoby te często mają możliwość otrzymania wsparcia finansowego w początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególnie korzystną interpretację przepisów podatkowych organy podatkowe przyjmują w odniesieniu do kwalifikacji podatkowej wsparcia dla osób bezrobotnych w postaci jednorazowych środków przyznanych bezrobotnemu – wydatki finansowe przez przedsiębiorcę mogą być uznane za koszt podatkowy.

Jak rozliczyć niepodzielone zyski sprzed 1 stycznia 2009 r. przy przekształceniu spółki z o. o. w osobową

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał 10 czerwca 2010 r. wyrok dotyczący skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową. Wątpliwości budziło, czy opodatkowanie niepodzielonych zysków przekształcanej spółki z o.o. dotyczyć może także tych zysków, które zostały wypracowane przed 1 stycznia 2009 r.

Co warto wiedzieć jadąc na wakacje 2012

Minister Finansów wraz z kilkudziesięcioma innymi instytucjami przypomina o zasadach, prawach i obowiązkach, których znajomość przyda się osobom udającym się na letni wypoczynek lub podejmującym pracę sezonową. Warto zapoznać się z tymi informacjami, by uniknąć nieprzyjemnych często niespodzianek.

Czy nagroda w konkursie może być przychodem ze stosunku pracy

Wiele podmiotów, w ramach działań wizerunkowych lub promocyjnych, organizuje różnorodne konkursy, których zwycięzcy otrzymują nagrody. Co do zasady, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, gdy wartość takiej nagrody przekracza 760 zł, podlega ona opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10% (nagrody o jednorazowej wartości do 760 zł korzystają ze zwolnienia z podatku).

Kiedy środki z bezzwrotnej pomocy zagranicznej są wolne od PIT

Fiskus twierdzi, że wstępne w przypadku prefinansowania (wstępnego finansowania wydatków z funduszy własnych polskiej instytucji) podatnik nie ma prawa do zwolnienia wynikającego z art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy o PIT – dotyczącego środków z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, którymi ostatecznie zostaną sfinansowane wydatki. Jednak sądy administracyjne biorą w tym względzie stronę podatników.

Opodatkowanie napiwków

Otrzymywane przez kelnerów napiwki zawsze stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jedynie od sposobu w jaki zostały otrzymane zależy sposób wskazania przez pracodawcę źródła ich przychodu, a z tym z kolei wiążą się dalsze konsekwencje. Tak więc, zależnie od okoliczności wręczenia napiwków, mogą one stanowić przychód ze stosunku pracy, bądź przychód z tzw. innych źródeł.

Kiedy rozliczyć w PIT wynagrodzenie za usługi zapłacone z góry

W sytuacji, gdy wystawienie faktury lub zapłata poprzedzają wykonanie usługi podatnik uzyskuje przychód w dniu wystawienia faktury - jeżeli faktura zostanie wystawiona przed uregulowaniem należności. Natomiast jeżeli cała należność zostanie uregulowana przed dniem wystawienia faktury, to przychód powstaje w dniu uregulowania należności.

Jak opodatkować należności otrzymane przez wspólnika występującego ze spółki osobowej

Organy podatkowe uważają, że różnica pomiędzy wypłaconą wartością udziału kapitałowego, a wartością wkładu wniesionego przez występującego wspólnika spółki osobowej - jako dochód z praw majątkowych - podlega opodatkowaniu PIT. Jednak szczęśliwie dla podatników sądy administracyjne uważają inaczej.

Umowa zlecenia do 200 zł w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Już drugi rok obowiązują przepisy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych upraszczające obliczanie podatku z umów cywilnoprawnych, gdy wartość umowy nie przekracza 200 zł (brutto). Płatnik nie potrąca kosztów uzyskania przychodów i płaci zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% (a nie zaliczkę na podatek).

Moment powstania przychodu w przypadku usług budowlanych

Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych a w szczególności dotyczy to usług remontowo-budowlano-instalacyjnych. Wykonujemy bardzo szeroki zakres takich usług i współpracujemy z wieloma klientami, z którymi z kolei rozliczamy się w bardzo zróżnicowany sposób. Zwykle zakres wykonywanych robót jak również sposób rozliczenia określa pisemna umowa. W związku z tym mamy wątpliwości jak poprawnie się rozliczać a dokładnie kiedy dla mnie powstanie przychód z tytułu wykonywanych robót, czy w trakcie inwestycji, a po zakończeniu pewnych konkretnych robót czy może po zakończeniu całej inwestycji?

Opodatkowanie menedżerów w spółkach menedżerskich

26 kwietnia 2010 roku Naczelny Sąd Administracyjny zasmucił wszystkich menedżerów, którzy świadczą usługi zarządcze prowadząc działalność gospodarczą w spółkach osobowych (np. cywilnych lub jawnych). Otóż NSA w składzie 7 sędziów podjął w tym dniu uchwałę (w sprawie o sygn. II FPS 10/09), że wspólnicy takich spółek nie mogą się rozliczać podatkiem liniowym.
Co więcej, z uzasadnienia tej uchwały wynika, że bez względu więc na to, czy umowy menedżerskie zostaną zawarte w ramach działalności gospodarczej, czy też poza nią, przychody z tytułu ich wykonywania będą zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Korekta zeznania rocznego

Skorygowanie deklaracji PIT następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Korektę zeznania sporządza się na tym samym druku PIT, który był właściwy dla złożenia zeznania rocznego.

Problemy z PIT-ami po 30 kwietnia

Czy złożyłeś w terminie zeznanie podatkowe? Co powinieneś zrobić, gdy nie złożyłeś nadal PIT-a ? Jak się zachować, gdy urząd skarbowy poprosi Cię o wyjaśnienia? Chcesz złożyć korektę PIT-a?

Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Korzystając z ulgi na dziecko, które uczy się albo studiuje można mieć kilka wątpliwości, których nie precyzują wystarczająco przepisy ustawy o PIT. Dostrzegło to też Ministerstwo Finansów, które udzieliło oficjalnych wyjaśnień w tych kwestiach.

Organizacje pożytku publicznego otrzymały już część pieniędzy z tegorocznego 1%

Już od początku kwietnia 2010 r. organizacje pożytku publicznego otrzymują pierwsze pieniądze w ramach akcji 1%. Do końca maja wszystkie urzędy skarbowe przekażą w sumie 6.866.832 zł zadeklarowanych przez podatników w zeznaniach PIT-28. Natomiast 1% z pozostałych zeznań będzie sukcesywnie dystrybuowany w lipcu i sierpniu.

Jak i do kiedy można składać PIT-y

Coraz mniej czasu zostało na złożenie PIT-a. W 2012 roku można to zrobić najpóźniej 30 kwietnia. Dla zachowania terminu złożenia zeznania wystarczy zanieść wypełniony i podpisany przez podatnika, podatników lub pełnomocnika odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Zeznanie można też wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej albo drogą elektroniczną.

Remanent nie jest trudny - czyli jak przygotować spis z natury

Podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów muszą na koniec każdego roku i w kilku innych sytuacjach sporządzić spis z natury zwany potocznie remanentem. Remanent jest ważny m.in. dlatego, że bierze się go pod uwagę obliczając dochód z działalności gospodarczej. Nieprawidłowy remanent oznacza nieprawidłowo ustalony dochód a więc również błędny PIT. Warto wiedzieć zatem jak i kiedy sporządzić taki spis oraz co powinien zawierać.

Bezrobotny wypełnia PIT

Choćby to wydawało się absurdalne, to jednak bezrobotny powinien uwzględnić otrzymany w trakcie roku zasiłek dla bezrobotnych w PIT na podstawie PIT-11 otrzymanego z urzędu pracy. Natomiast inne świadczenia dla bezrobotnych, np. środki na założenie działalności gospodarczej są zwolnione z podatku dochodowego.

NSA rozstrzygnie spór o opodatkowanie abonamentów medycznych pracowników

W ciągu ostatnich dwóch lat zapadło wiele sprzecznych orzeczeń WSA w sprawie abonamentów medycznych. Niektóre WSA uznały, że wykupienie przez pracodawców pakietu usług medycznych w zakresie przekraczającym obowiązki pracodawcy nałożone przez kodeks pracy powoduje powstanie przychodu po stronie pracowników.

Inne WSA zajmowały w tej sprawie stanowisko odwrotne. 25 marca 2010 r. zapadło postanowienie, iż sprawą abonamentów medycznych zajmie się NSA.

Termin złożenia zeznania rocznego - czyli do kiedy i jak złożyć PIT - PIT 2009

Dla zachowania terminu złożenia zeznania wystarczy zanieść wypełniony i podpisany przez podatnika, podatników lub pełnomocnika odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Zeznanie można też wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej a niektóre PITy także elektronicznie przez internet.

Termin złożenia zeznania rocznego - czyli do kiedy i jak złożyć PIT

Dla zachowania terminu złożenia zeznania wystarczy zanieść wypełniony i podpisany przez podatnika, podatników lub pełnomocnika odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Zeznanie można też wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej albo elektronicznie przez internet i to nawet bez konieczności składania podpisu elektronicznego poprzez system e-Deklaracje lub Portal Podatkowy. Trzeba tylko zdążyć to zrobić najpóźniej 2 maja 2016 r. (30 kwietnia wypada w 2016 r. w sobotę), a w przypadku PIT–28, PIT-16A i PIT-19A do 1 lutego 2016 r.(bowiem 31 stycznia wypadł w 2016 r. w niedzielę).

REKLAMA