REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - ulgi i zwolnienia, CIT - zwolnienia i ulgi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Emerytury olimpijskie i nagrody PKOl zwolnione z PIT

Polscy medaliści XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, podobnie jak medaliści igrzysk olimpijskich w poprzednich latach mogą liczyć zarówno na emeryturę olimpijską, jak i na jednorazowe nagrody pieniężne. Świadczenie przyznawane i wypłacane przez ministra sportu polskim medalistom olimpijskim, którzy ukończyli 40 rok życia (tzw. emerytura olimpijska) wynosi w 2016 roku 2.623,38 zł miesięcznie. Świadczenie to jest zwolnione z podatku dochodowego. Zwolnione z PIT są także nagrody dla olimpijczyków wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski. Inne nagrody przyznawane przez ministra sportu za wybitne osiągnięcia sportowe, czy nagrody fundowane olimpijczykom przez prywatnych sponsorów nie korzystają ze zwolnienia z PIT.

Czy odszkodowanie otrzymane od linii lotniczej jest opodatkowane PIT?

Odszkodowanie otrzymane przez pasażera od przewoźnika lotniczego na podstawie regulacji Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów (dalej jako Rozporządzenie PE i Rady) nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Umowa przedwstępna nie uprawnia do zwolnienia w PIT

Aby nie zapłacić podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od sprzedaży nieruchomości, trzeba w ciągu 2 lat wydać uzyskane środki na własne potrzeby mieszkaniowe. Czyli ktoś, kto sprzedał nieruchomość, musi w tym czasie np. kupić dom czy mieszkanie. A co, jeśli w tym czasie uzyska jedynie przyrzeczenie sprzedaży, czyli po prostu zawrze umowę przedwstępną?

Czy przelewy środków pieniężnych z zysku między oddziałem w Polsce a spółką w Czechach mają skutki w CIT

Przelew środków pieniężnych z rachunku oddziału w Polsce na rachunek jednostki macierzystej w Czechach i powrotny przelew do oddziału w Polsce jest neutralny podatkowo.

REKLAMA

Świadczenia z programu dobrowolnych odejść z pracy bez zwolnienia z PIT

Świadczenia pieniężne otrzymane przez osoby, które z własnej inicjatywy przystąpiły do programu dobrowolnych odejść nie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak uznał minister finansów w ogólnej interpretacji podatkowej z 23 czerwca 2016 r.

Co z ulgami w PIT, gdy podatnika rozliczał ZUS

Wiele osób, które utrzymuje się z emerytur czy rent, rozliczenia podatkowe powierza ZUS-owi. Takie rozwiązanie jest wygodne, bo podatnik nie musi zajmować się wypełnianiem PIT-u, ale uniemożliwia skorzystanie z ulg. Co powinien zrobić podatnik, który po kilku latach takich rozliczeń zorientował się, że nie skorzystał z przysługujących mu odliczeń?

Zwolnienie z CIT małych „starych” przedsiębiorców działających w SSE

Spółce posiadającej status tzw. starego przedsiębiorcy i równocześnie status małego przedsiębiorcy po 2011r. przysługuje zwolnienie, ale nie na zasadach preferencyjnych, tylko na zasadach ogólnych, wynikających z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 maja 2016 r. (sygn. II FSK 692/14).

Czy zasiłek z Wielkiej Brytanii dla wdowy w Polsce jest opodatkowany PIT?

Świadczenie rodzinne (zasiłek „wdowi” na dzieci) przyznane na podstawie brytyjskich przepisów o świadczeniach rodzinnych, otrzymywane przez wdowę mieszkającą w Polsce podlega co do zasady opodatkowaniu tylko wg polskich przepisów. A polska ustawa o PIT zwalnia z podatku tego typu świadczenia rodzinne. Dlatego bank wypłacając takie świadczenie nie może pobierać od niego i odprowadzać do urzędu skarbowego podatku dochodowego.

REKLAMA

Czy stypendia na wyjazdy zagraniczne studentów finansowane ze środków własnych uczelni są zwolnione z PIT?

Szkoła wyższa zamierza w 2016 roku wypłacić ze swoich środków własnych stypendium dla studentów pobierających naukę za granicą w ramach programu ERASMUS+. Czy do stypendium wypłacanego ze środków własnych uczelni będzie miało zastosowanie zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z 11.08.2015 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych?

Ulga technologiczna w CIT - nabycie nowych technologii od zagranicznych kontrahentów

Biorąc pod uwagę ratio legis wprowadzenia ulgi na nabycie nowych technologii nie można przyjąć, że ustawodawca chciał objąć preferencją podatkową jedynie podmioty nabywające usługi od krajowych usługodawców. Pozbawienie możliwości skorzystania z ulgi przez podatników nabywających nowe technologie od unijnych kontrahentów byłoby również sprzeczne z prawem wspólnotowym, w tym art. 56 i 63 TFUE.

Jak skorzystać z ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową

Od stycznia 2016 roku podatnicy podatku dochodowego mogą skorzystać z ulgi na działalność badawczo rozwojową. Czym jest nowa ulga, kto ma do niej prawo i co obejmuje?

Załącznik CIT-BR - wykazanie kosztów poniesionych na działalność badawczo–rozwojową

Od rozliczenia roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2015 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) rozliczający nową ulgę na działalność badawczo–rozwojową, będą musieli wypełniać i załączać do zeznania CIT-8 nowy formularz CIT-BR.

Rozliczenie ulgi na działalność badawczo-rozwojową - formularz PIT/BR

Do odliczania kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę na działalność badawczo-rozwojową służy specjalnie w tym celu przygotowany przez Ministerstwo Finansów formularz PIT/BR. Formularz ten stanowi załącznik do zeznań rocznych PIT-36 i PIT-36L. Z ulgi na działalnością badawczo-rozwojową przedsiębiorcy będą mogli skorzystać po raz pierwszy w rozliczeniu podatkowym za 2016 r.

Znajdź błąd w zeznaniu PIT zanim zrobi to urząd skarbowy

Warto, nawet po złożeniu rocznego zeznania PIT sprawdzić, czy nie popełniliśmy w nim błędu i ewentualnie złożyć korektę. Od 1 stycznia 2016 r. wystarczy złożyć ponownie prawidłowo wypełnionego PIT-a z zaznaczeniem, że jest to korekta – nie trzeba już załączać uzasadnienia przyczyn korekty. Przedstawiamy listę najczęstszych błędów w rocznych PIT-ach znajdowanych przez urzędy skarbowe. Zatem znajdź błąd, zanim zrobi to urzędnik.

Prawo do ulgi mieszkaniowej przy przejęciu kredytu

Podatnik nie musi fizycznie spłacić zaciągniętego na mieszkanie kredytu, aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Wystarczy, że dług przejmie nabywca – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Ulga na dziecko a wykonywanie władzy rodzicielskiej

Prawo do ulgi prorodzinnej, jak wynika z regulacji zawartych w ustawie o PIT, przysługuje rodzicowi, który w roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską. Dla nabycia praw do ulgi na dziecko nie wystarczy zatem tylko i wyłącznie posiadanie władzy rodzicielskiej, ale prawo takie daje dopiero wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Jakie darowizny można odliczyć od dochodu w PIT i jak to zrobić poprawnie?

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczeniom od dochodu podlegają: ulga rehabilitacyjna, darowizny oraz inne wydatki np. na korzystanie z Internetu, nowe technologie czy działalność badawczo-rozwojową. Jednak nie w każdym wypadku możemy pomniejszyć nasz dochód do opodatkowania o wymienione pozycje. Jeśli chodzi o darowizny, uwzględniane są te na krwiodawstwo, działalność pożytku publicznego, działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych, a także na kult religijny.

Rozliczenie działalności w SSE - sprzedaż odpadów poprodukcyjnych

W trakcie produkcji na masową skalę oprócz produktu końcowego przedsiębiorstwa wytwarzają również odpady. Wiele z nich nadaje się do ponownego wykorzystania w innych procesach produkcyjnych, dlatego przedsiębiorcy często decydują się na nawiązanie kontaktów handlowych z podmiotami zainteresowanymi zakupem takich odpadów. Wskutek takiego działania przedsiębiorcy udaje się częściowo odzyskać środki finansowe przeznaczone na produkcję, ale z punktu widzenia podatkowego przy sprzedaży odpadów poprodukcyjnych po stronie przedsiębiorcy powstaje przychód.

Brak dochodów opodatkowanych w Polsce wg skali podatkowej pozbawia ulgi na dziecko

Jeżeli w danym roku podatkowym podatnik nie osiągnął dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce wg skali podatkowej (zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT), nie ma obowiązku złożenia „zerowego” zeznania podatkowego za ten rok, a także nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej, także poprzez wykazanie zwrotu ulgi na formularzu PIT/UZ. Gdy ponadto żona podatnika nie osiągnęła żadnych dochodów, brak jest podstaw do preferencyjnego (wspólnego) rozliczenia się małżonków.

Ulga podatkowa na inwestycje badawczo-rozwojowe (B+R)

Od początku 2016 r. obowiązują zapisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności, które wprowadziły ulgę wspierającą innowacyjność oraz działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorstw. Nowa ulga zastąpiła funkcjonującą wcześniej ulgę na nowe technologie. Wprowadzone regulacje mają w zamyśle przyciągnąć inwestycje badawczo-rozwojowe do naszego kraju, co związane jest z koniecznością zwiększenia do 2020 r. przez Polskę wydatków na działalność badawczo-rozwojową (B+R) do wysokości 1,7% PKB (obecne wydatki na B+R to 0,9% PKB).

Zwolnienie z CIT cypryjskiego funduszu inwestycyjnego PICIS

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym uznał, że przepis art. 6 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT miał na celu zapewnienie możliwości skorzystania ze zwolnienia przez instytucje wspólnego inwestowania posiadające siedzibę w innym państwie członkowskim, które są odpowiednikiem polskich funduszy inwestycyjnych, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT. Zagraniczne fundusze mają być więc podobne co do istoty, natomiast nie ma wymogu, aby były identyczne co do struktury i organizacji do funduszy powstałych na gruncie polskich przepisów.

Darowizna dla parafii – odliczenie od dochodu w PIT

Ksiądz, który osiąga dochody z tytułu pracy, jako katecheta w liceum ogólnokształcącym może odliczyć od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym PIT darowiznę uczynioną na rzecz parafii rzymskokatolickiej (w tym na remont kościoła), w której pełni posługę duszpasterską oraz mieszka. Limit odliczenia darowizny, to 6% dochodów.

Jak wypełnić PIT/O za 2015 rok

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych korzystających z odliczeń od dochodu (przychodu) lub od podatku muszą dołączyć do swojego rocznego zeznania podatkowego (PIT-28, PIT-36, lub PIT-37) wypełniony załącznik (informację) PIT/O. Wyjątkiem są odliczenia wydatków mieszkaniowych, które trzeba wpisać do innego załącznika – PIT-D.

Ulga w PIT na dziecko pozamałżeńskie

W przypadku posiadania jednego dziecka, uprawniającego do uzyskania ulgi prorodzinnej (tj. małoletniego albo starszego ale uczącego się do ukończenia 25 lat albo dziecka otrzymującego zasiłek /dodatek/ pielęgnacyjny lub rentę socjalną), wychowywanego w związku nieformalnym rodzic dziecka może skorzystać z ulgi tylko jeżeli jego dochody nie przekroczyły w rozliczanym roku podatkowym kwoty 56 tys. zł. W przypadku małżeństw wychowujących jedno dziecko limit jest wyższy - 112 tys. zł ale dotyczy łącznych zarobków małżonków-rodziców.

Eksperci KIP pomogą rozliczyć PIT

Resort finansów zachęca do skorzystania z aplikacji pytaniowej Szybki PIT. Odpowiedzi w sprawie rozliczenia rocznego udzielają eksperci Krajowej Informacji Podatkowej (KIP). W 2015 r. z ich pomocy skorzystało ponad 4 tys. podatników.

Będą nowe ulgi podatkowe przy długotermiowym oszczędzaniu?

Zdaniem prezes Giełdy Papierów Wartościowych Małgorzaty Zaleskiej konieczne jest budowanie systemu zachęt do długoterminowego oszczędzania. Chodzi w szczególności o ulgi podatkowe lub zwolnienie z podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży papierów wartościowych. Wiceminister finansów Leszek Skiba nie wyklucza wprowadzenia do systemu podatkowego takich rozwiązań.

Darowizna na fundację prowadzącą szkołę – czy można ją odliczyć w rocznym zeznaniu PIT

Z odliczenia od dochodu w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych mogą korzystać tylko faktyczne darowizny na cele pożytku publicznego. Takimi darowiznami nie są zdaniem organów podatkowych pieniądze przekazywane na rzecz fundacji, prowadzącej szkołę, w której uczą się dzieci podatnika. Nie ma przy tym znaczenia, że takie wpłaty są w dokumentach (umowa, przelewy) nazywane darowiznami.

IFK poleca: Kiedy dofinansowanie do ferii jest zwolnione z PIT

Jeżeli dofinansowanie do ferii dzieci i młodzieży do lat 18 pochodzi ze środków ZFŚS, to zwolnienie z PIT obejmuje całość dofinansowania. Jeżeli natomiast na dofinansowanie zostały przeznaczone środki obrotowe, to zwolnienie przysługuje do kwoty 760 zł rocznie.

Podatnik nie zapłaci PIT od dotacji na niepubliczne przedszkole

Zgodnie ze stanowiskiem fiskusa, w 2016 roku podatnik nie zapłaci podatku PIT od otrzymanego od gminy dofinansowania (dotacji) działalności przedszkola niepublicznego prowadzonego przez osobę fizyczną.

IFK poleca: Nowa ulga na działalność badawczo-rozwojową

Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy podatku dochodowego mają możliwość odliczania od podstawy opodatkowania części kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową (tzw. koszty kwalifikowane). Nowa ulga na działalność badawczo-rozwojową zastąpiła dotychczas istniejącą ulgę na nabycie nowych technologii.

Świąteczne prezenty od pracodawcy mogą być zwolnione z PIT

Prezent świąteczny od pracodawcy jest, co do zasady, traktowany jako przychód ze stosunku pracy i pracownik musi od niego zapłacić podatek dochodowy. Wyjątkiem są jednak sytuacje, gdy wartość prezentu nie przekracza 380 zł (w skali roku), a jego zakup był sfinansowany ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Można to zwolnienie zastosować np. do gotówki czy karty przedpłaconej. Zwolnieniu z podatku nie będzie jednak podlegał kupon podarunkowy.

Zwolnienie z PIT odsetek i premii gwarancyjnych od wkładów gromadzonych na książeczkach mieszkaniowych

Posiadam książeczkę mieszkaniową, którą kiedyś założyli mi rodzice, uprawniającą mnie do otrzymania premii gwarancyjnej. W przyszłym roku zamierzam kupić swoje pierwsze mieszkanie. W banku, w którym staram się o kredyt na mieszkanie, doradca kredytowy poinformował mnie, że od 2015 r. w wyniku zmian w ustawie o podatku dochodowym zniknęło zwolnienie podatkowe dla premii gwarancyjnych. Czy to oznacza, że będę musiała zapłacić podatek od kwoty otrzymanej premii?

Zwolnienie z PIT świadczeń mieszkaniowych otrzymywanych przez żołnierzy zawodowych

Jestem żołnierzem zawodowym. W związku z wyznaczeniem na stanowisko służbowe w innej miejscowości przysługuje mi prawo do zakwaterowania na czas pełnienia służby wojskowej w tej miejscowości. Zawnioskowałem o wypłatę świadczenia mieszkaniowego w ramach realizacji tego prawa. Czy będę musiał zapłacić podatek od kwoty otrzymanego świadczenia skoro rozporządzenie Ministra Finansów, na podstawie którego zaniechano poboru podatku od tych świadczeń, już nie obowiązuje?

Zwolnienie z PIT dodatku energetycznego

Od stycznia 2014 r. otrzymuję dodatek mieszkaniowy. Został mi także przyznany dodatek energetyczny. Czy muszę zapłacić podatek od tego dodatku?

Zwolnienie z PIT wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu - od kiedy przysługuje

Jestem właścicielem nieruchomości, na której w drodze orzeczenia sądu została ustanowiona służebność przesyłu. Otrzymałem wynagrodzenie za ustanowienie tej służebności. Czy kwota tego wynagrodzenia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? Słyszałem, że fiskus domaga się podatku od takich wynagrodzeń. Czy tak faktycznie jest?

Jak określić wartość dopłat zwracanych wspólnikowi spółki z o.o. - zwolnienie z PIT

Jestem wspólnikiem spółki z o.o. Umowa spółki przewiduje wnoszenie przez wspólników dopłat, których wysokość i termin wniesienia każdorazowo określa stosowna uchwała. Dotychczas zwrot wspólnikowi uprzednio wniesionych do spółki dopłat był zwolniony z opodatkowania PIT. Księgowa poinformowała nas, że od 2015 r. się to zmieniło. Czy tak faktycznie jest i zwrot dopłat podlega opodatkowaniu?

Czy pieniądze otrzymane wskutek skargi na przewlekłość postępowania są zwolnione z PIT

Jestem stroną procesu sądowego. Moja sprawa toczy się w sądzie już od kilkunastu lat. W końcu złożyłam skargę na przewlekłość postępowania sądowego i z tego tytułu została mi przyznana przez sąd rozpatrujący skargę określona suma pieniężna od Skarbu Państwa. Czy otrzymane przeze mnie pieniądze podlegają opodatkowaniu PIT?

Komu przysługuje zwolnienie z PIT wartości świadczenia z tytułu bezpłatnej pomocy prawnej

W ośrodku pomocy społecznej uzyskałam informację, że jako osoba pobierająca świadczenia z pomocy społecznej mam prawo skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Czy to prawda, że od 2015 r. taka porada jest dla mnie zwolniona z podatku dochodowego?

Fundusze capital venture zwolnione z podwójnego opodatkowania od 2016 r.

W związku ze zmianami przepisów w zakresie wspierania innowacyjności, które mają obowiązywać od stycznia 2016 r., zniesione zostanie opodatkowanie funduszy venture capital podatkiem CIT od zbycia udziałów w spółkach, a z opodatkowania zwolniony będzie aport własności intelektualnej i przemysłowej. Czy wobec tego emigracja biznesowa polskich innowatorów dobiegnie końca?

Ekwiwalent dla pracowników za materiały biurowe zwolniony z PIT

Ekwiwalent wypłacony na rzecz pracowników za dostarczone przez nich materiały biurowe służące do pracy korzysta ze zwolnienia z PIT.

Należności wypłacone świadkom wezwanym w sprawach karnych nie są zwolnione z PIT

Minister Finansów dokonał niekorzystnej dla podatnika zmiany interpretacji indywidualnej, w której uznał, że należności wypłacone z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze na podstawie ustawy Kodeks postępowania karnego nie podlegają zwolnieniu z PIT.

Czy ulga na dzieci zostanie zlikwidowana?

Obecnie nie ma planów likwidacji ulg na dzieci, w związku z pomysłem wprowadzenia 500-złotowego dodatku na drugie i kolejne dziecko - poinformował współtwórca programu gospodarczego PiS, poseł Henryk Kowalczyk.

Wydatki na place zabaw we wspólnotach mieszkaniowych zwolnione z CIT

Ministerstwo Finansów, w związku z zapytaniami kierowanymi w sprawie wydatków ponoszonych przez wspólnoty mieszkaniowe na wyposażenie i utrzymanie placów zabaw, wyjaśniło, że tego rodzaju wydatki objęte są zwolnieniem z CIT.

Na jednolitym podatku najuboższe rodziny zyskałyby 4,5-5 tys. zł rocznie

Rodziny z dziećmi osiągające najniższe dochody na proponowanym przez PO tzw. jednolitym podatku zyskałyby 4,5-5 tys. zł rocznie - powiedział Minister Finansów Mateusz Szczurek. Resort policzył wstępnie jak zmiany podatkowe postulowane przez różne ugrupowania przełożą sie m.in. na sytuację gospodarstw domowych.

IFK poleca: Dofinansowanie żłobków i przedszkoli z ulgą od 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawcy, którzy zdecydują się na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych lub przedszkoli, będą mogli poniesione na ten cel wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zaliczą oni do kosztów również wydatki na prowadzenie takich placówek w wysokości nieprzekraczającej 400 zł na dziecko pracownika – w przypadku zakładowego żłobka lub klubu oraz 200 zł na dziecko pracownika – w przypadku zakładowego przedszkola.

Karnet na basen nie jest kosztem dla agenta ubezpieczeniowego

Agent ubezpieczeniowy nie może rozliczyć w kosztach swojej działalności karnetu na basen, na którym, jak twierdzi, będzie podpisywał umowy ubezpieczenia z nowymi klientami. Taka jest decyzja fiskusa, który uznał, że wizyty na basenie nie są konieczne, aby prowadzić sprzedaż polis.

Finansowanie budowy domu na gruncie małżonka bez prawa do ulgi

W celu uniknięcia podatku od przychodów ze sprzedaży nieruchomości, trzeba wydać je na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych – wynika z przepisów. Dla fiskusa własna oznacza to zakup, budowę lub remont nieruchomości, do której podatnik ma prawo własności. W innym wypadku o zwolnieniu nie ma mowy i to nawet, jeśli pieniądze zostaną wydane na budowę domu na działce należącej do małżonka.

Pracownik idzie do szkoły... czyli konsekwencje podatkowe szkoleń

Za nami 1 września – dzień, w którym większość dzieci rozpoczęła naukę w nowym roku szkolnym. Przywilej poszerzania swoich umiejętności nie dotyczy jednak tylko dzieci – również dorośli mogą podwyższać swoje kwalifikacje uczestnicząc w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Czy koszty poniesione na dokształcanie pracownika mogą być odliczone od podatku?

Nowe zwolnienia z PIT od 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawią się nowe zwolnienia podatkowe.

Kwoty zasądzone z tytułu nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu sądowym bez PIT

Kwoty wypłacone ze względu na nieuzasadnioną zwłokę w postępowaniu sądowym nie podlegają opodatkowaniu – wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez łódzką izbę skarbową. Wprawdzie do uzyskania takiej wykładni konieczna była wygrana przez sądem administracyjnym, jednak fiskus wreszcie przyznał rację podatniczce, która nie chciała płacić podatku od środków przyznanych przez sąd.

REKLAMA