REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa pożyczki, Kapitał zakładowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego kompensatą

Jakie skutki wystąpią w podatku dochodowym od osób prawnych oraz w podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. za pomocą kompensaty?

Podwyższenie kapitału zakładowego z kapitału zapasowego – skutki w CIT, PIT i PCC

Spółka akcyjna zamierza podjąć uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków pochodzących z kapitału zapasowego. Jakie konsekwencje podatkowe w CIT, PIT i PCC, zarówno dla akcjonariuszy oraz dla spółki będą związane z wyżej wymienioną operacją?

Nieoprocentowane pożyczki dla pracowników są zwolnione z VAT

Udzielanie nieoprocentowanych pożyczek pracownikom spółki podlega, co do zasady opodatkowaniu VAT, bo czynności taki są usługami w rozumieniu ustawy o VAT. Ale ponieważ te usługi mieszczą się w zakresie czynności wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT (jako usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych) - będą zwolnione przedmiotowo z VAT.

Pożyczki udzielane przez spółkę – rozliczenie VAT

Planowego rozszerzenia podstawowej działalności gospodarczej o udzielanie pożyczek nie można kwalifikować jako czynności sporadycznych na gruncie ustawy o VAT.

REKLAMA

Opodatkowanie pożyczek między podatnikami VAT

Umowa pożyczki udzielana przez przedsiębiorcę z czynnym statusem w VAT, który nie zajmuje się pożyczaniem pieniędzy na co dzień, będzie zwolniona z podatku od towarów i usług, a tym samym i z podatku od czynności cywilnoprawnych. Częstotliwość udzielania pożyczek, status stron umowy pożyczki czy status działalności pożyczkodawcy nie mają wpływu na opodatkowanie takiej pożyczki.

Pożyczka bez podatku gdy pieniądze są poza Polską

Jakie konsekwencje w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) rodzi zapożyczenie się u zagranicznego kontrahenta? Zakres opodatkowania pożyczki będzie determinować miejsce ulokowania pożyczanych pieniędzy w momencie zaciągania pożyczki.

Import usług z tytułu zaciągniętej pożyczki - rozliczenie VAT

Jedną z najbardziej powszechnych form służącą szybkiemu pozyskaniu kapitału jest pożyczka. Wiele podmiotów (podatników VAT) decyduje się zaciągnąć pożyczkę od banku, instytucji finansowej lub innego podmiotu „pozabankowego” w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (np. innej spółki w ramach jednej grupy kapitałowej). Pożyczki najczęściej wiążą się z odsetkami wpłacanymi przez podmioty zaciągające pożyczki (dalej jako pożyczkobiorcy) na rzecz podmiotów udzielających pożyczek (dalej jako pożyczkodawcy). W niniejszym artykule zostanie rozważona sytuacja, w której pożyczki zaciągane są od pożyczkodawców nieposiadających siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (podmioty zagraniczne).

Czy wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej jest opodatkowana

Zamierzamy przekształcić spółkę z o.o. w spółkę jawną. Część zysków z lat ubiegłych była przekazywana na kapitał zapasowy i kapitały rezerwowe utworzone w spółce z o.o. Księgowa poinformowała nas, że po zmianie przepisów wartość zysków przekazanych na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej będzie przychodem podatkowym podlegającym opodatkowaniu. Czy tak faktycznie będzie, bo dotychczas zdania w tej kwestii były mocno podzielone?

REKLAMA

Minimalny kapitał zakładowy w spółkach z o.o. w 2016 r.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt noweli Kodeksu spółek handlowych, który zakłada m.in. możliwość powołania spółki z. o.o. z kapitałem 1 zł i wprowadzający nowe instrumenty ochrony wierzycieli spółek z o.o. Zakres zmian został jednak okrojony. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Większe wymagania dla firm pożyczkowych - Sejm przyjął ustawę "antylichwiarską"

Klienci firm pożyczkowych będą chronieni przed ogromnymi, "lichwiarskimi" kosztami pożyczek, a z rynku finansowego będzie łatwiej eliminować oszustów - takie mają być skutki nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym uchwalonej w piątek 10 lipca 2015 r. przez Sejm.

Skutki umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Dostosowanie wartości nominalnej udziałów pozostałych w spółce z o.o. po umorzeniu do niezmienionego kapitału zakładowego a podwyższenie kapitału zakładowego – to samo czy nie?

Ułatwienia w zakładaniu spółki w UE

Kraje Unii Europejskiej uzgodniły projekt przepisów, które ułatwią zakładanie spółki w innym państwie unijnym i prowadzenie działalności za granicą. Rejestracja jednoosobowej spółki z o.o. ma być możliwa przez internet, a jej minimalny kapitał ma wynosić 1 euro.

Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych – Test Wypłacalności

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych dotycząca modernizacji spółki z o.o., czerpiąc z doświadczeń ustawodawstw państw Unii Europejskiej, wprowadza szereg nowości nieznanych do tej pory ustawodawstwu polskiemu.

IFK poleca: Sp. z o.o. bez minimalnego kapitału

Kapitał zakładowy spółki z o.o. stanie się nieobowiązkowy. Zarządy tych spółek przed wypłatą świadczeń dla wspólników będą przeprowadzać tzw. test wypłacalności. Takie m.in. zmiany przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych i niektórych innych ustaw.

Pożyczka dla podmiotu powiązanego jako „czynność incydentalna” w VAT

Udzielenie pożyczki przez spółkę której przedmiotem działalności nie jest działalność finansowa, a przychód z udzielonej pożyczki nie jest jej podstawowym źródłem przychodu, stanowi czynność sporadyczną w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT. Tak długo jak udzielane przez spółkę pożyczki będą wyjątkowo, w niewielkim zakresie finansowym, nieangażujące wysokich aktywów spółki, to należy tę działalność oceniać jako działalność sporadyczną, w szczególności gdy ta działalność nie jest na stałe wpisana w strategię działalności gospodarczej firmy.

Pożyczka od rodziny i znajomych - rozliczenie PCC i PIT

Wiele osób co jakiś czas zapożycza się u członków rodziny lub znajomych, czyli podmiotów najczęściej nie zajmujących się zawodowo udzielaniem pożyczek. Trzeba pamiętać, że zawarcie umowy pożyczki (nawet jeżeli nie podpisujemy pisemnej umowy) wiąże się z konsekwencjami podatkowymi w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), jak również w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Dopłaty formą zasilenia majątku spółki

Jednym ze sposobów pozyskiwania środków finansowania przez spółkę są dopłaty, traktowane jako wewnętrzne źródło dofinansowania. Jakie zasady obwiązują przy wnoszeniu dopłat?

Możliwość tworzenia udziałów beznominałowych w spółce z o.o.

Projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, nad którym trwają konsultacje, zakłada możliwość tworzenia w spółce z o.o. udziałów beznominałowych, jako alternatywy dla modelu opartego na kapitale zakładowym. Ta tradycyjna instytucja uzyska charakter fakultatywny, przy jednoczesnej redukcji minimum kapitału do wysokości 1 zł.

Kapitał przedsiębiorstwa i źródła jego pozyskiwania

Strategia finansowa przedsiębiorstwa powinna być ukierunkowana na pomnażanie jego wartości. Owa wartość zależy głównie od efektywnego wykorzystania posiadanych aktywów oraz od prowadzonej polityki pozyskiwania kapitałów. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa jest maksymalna, gdy zachowana jest optymalna struktura kapitału. Celem niniejszego artykułu jest dokonanie charakterystyki kapitału. Szczególna uwaga została poświęcona jego źródłom, cechom i funkcjom oraz determinantom struktury kapitałowej.

Pożyczka opodatkowana PCC, ale nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe już nie

Nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, mimo że „wywołuje skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne” do pożyczki. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 17 lipca 2014 r.

Rozliczenie VAT z tytułu udzielenia pożyczki

Udzielenie pożyczki w zamian za wynagrodzenie w postaci odsetek stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a więc czynność opodatkowaną tym podatkiem. Poniżej przedstawiamy zasady rozliczenia świadczenia polegającego na udzieleniu pożyczki na gruncie podatku VAT.

Zaciągnięcie pożyczki za granicą jest wolne od pcc

Zawarcie umowy pożyczki poza terytorium Polski w sytuacji gdy jej przedmiotem są środki pieniężne, które w chwili powstania obowiązku podatkowego znajdują się poza Polską, nie rodzi konieczności uiszczenia podatku od czynności prawnych.

Podwyższenie kapitału zakładowego z kapitału zapasowego - skutki w CIT

Podwyższenie przez spółkę kapitału zakładowego ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Pewne wątpliwości budzi jednak sytuacja, gdy zostaje przesunięta na kapitał zakładowy część kapitału zapasowego pochodząca z agio.

Odsetki z umów cash poolingu w całości w kosztach

Brak jest przesłanek do zakwalifikowania umowy cash poolingu jako umowy pożyczki. W konsekwencji wszelkie odsetki od transferów i zwrotów nie będą podlegały przepisom dotyczącym niedostatecznej kapitalizacji. Tak uznał WSA we Wrocławiu. Orzeczenie to cieszy podatników szczególnie w sytuacji pojawiania się coraz większej liczby niekorzystnych interpretacji indywidualnych dotyczących tej problematyki.

Cienka kapitalizacja – podwyższenie kapitału zakładowego

Jednym z czynników decydujących o konieczności zastosowania restrykcji niedostatecznej kapitalizacji jest wartość kapitału zakładowego podatnika spłacającego pożyczkę, która powinna być brana pod uwagę w kalkulacji wartości odsetek podlegających wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu.

Ustalenie wartości kapitału zakładowego dla potrzeb przepisów o niedostatecznej kapitalizacji

W sytuacji gdy udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostaną objęte w zamian za wkład pieniężny, a wpłaty nastąpią przez potrącenie, to wartość kapitału zakładowego opłaconego w drodze potrąceń wzajemnych wierzytelności będzie w pełni uwzględniana przy wyliczaniu wartości zadłużenia spółki dla celów oszacowania zakresu restrykcji wynikających z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji (art. 16 ust. i pkt 60 i 61 ustawy o CIT).

Minimalny kapitał zakładowy w spółkach z o.o. w 2014 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje duże zmiany w zakresie funkcjonowania spółek z o.o. Najważniejsza zakłada zmniejszenie obowiązkowego minimalnego kapitału zakładowego do symbolicznej złotówki (obecnie minimalny kapitał zakładowy w spółkach z o.o. wynosi 5 tys. zł). Zmiany miałyby wejść w życie w 2014 r.

Jak podwyższyć kapitał w spółce akcyjnej

Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej - jak je przeprowadzić?

Niedostateczna kapitalizacja - zadłużenie po zmianie udziałowca

Podatnicy podatku CIT mają wątpliwości, czy wspólnik, który zbył wszystkie udziały w spółce, której udzielił pożyczki, nadal powinien być uważany za podmiot powiązany.

Kiedy możliwe jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki bez zmiany umowy spółki

Co do zasady w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jeśli chcemy podwyższyć kapitał zakładowy musimy zmienić umowę spółki. Wyjątek od tej zasady wprowadza art. art. 257 kodeksu spółek handlowych, który przewiduje możliwość podwyższenia kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki.

Wydatki na doradztwo związane z podniesieniem kapitału zakładowego

Wydatki spółki kapitałowej poniesione na usługi doradztwa finansowego, związanego z pozyskaniem inwestorów i podniesieniem kapitału zakładowego mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

PCC od podwyższenia kapitału zakładowego – wyrok TSUE w sprawie Pak-Holdco

W dniu 16 lutego 2012 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie Pak-Holdco Sp. z o.o. (C-372/10). Dotyczyła ona opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podwyższenia kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu.

Pożyczki w rodzinie – kiedy trzeba zapłacić PCC

W przypadku zawarcia umowy pożyczki pieniężnej na kwotę przekraczającą wartość 9637 zł, członkowie najbliższej rodziny objęci są zwolnieniem z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) po spełnieniu określonych warunków. Pożyczki w rodzinie opiewające na niższe kwoty nie wymagają wcale zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Koszty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki - ujęcie podatkowe i bilansowe

W działalności spółek często spotykamy się z podwyższeniem kapitału. W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością podwyższenie kapitału następuje w drodze podwyższenia wartości nominalnej istniejących już udziałów lub przez ustanowienie nowych, w spółkach akcyjnych podwyższenie kapitału następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji.

PCC od pożyczki – kiedy nie trzeba płacić podatku

Podatek (PCC) od pożyczki. Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podatek w wysokości 0,5% pożyczonej kwoty obciąża pożyczkobiorcę. Jednak niektóre pożyczki w rodzinie (i nie tylko w rodzinie) są zwolnione z tego podatku. Które pożyczki są zwolnione z podatku PCC? Czy pożyczki udzielane przez podatników VAT są opodatkowane PCC?

Jak rozliczyć PCC od podwyższenia kapitału zakładowego?

Czy w przypadku objęcia przez wspólników udziałów (akcji) w podwyższonym kapitale zakładowym spółki kapitałowej po cenie przewyższającej wartość nominalną tych udziałów (akcji), podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość, o którą został podwyższony kapitał zakładowy, natomiast nadwyżka ponad wartość nominalną (agio) przekazana na kapitał zapasowy, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem?

Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?

Jestem prezesem spółki z o.o. Stanąłem, wraz innymi członkami zarządu, przed koniecznością podwyższenia kapitału zakładowego spółki. W związku z tym pojawił się problem jak najkorzystniej podatkowo można dokonać takiego procesu. Istnieje wiele sposobów dokapitalizowania spółki. Który z nich byłby najkorzystniejszy dla naszej spółki?

Czy koszty podwyższenia kapitału zakładowego mogą pomniejszyć przychód

W najbliższym czasie spodziewamy się uchwały 7 sędziów NSA w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego. O jej konsekwencje dla podatników zapytaliśmy Piotra Woźniakiewicza, menedżera w dziale prawno - podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Zasada nienaruszalności kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Kapitał zakładowy spółki z o.o. został utworzony z udziałów wspólników wniesionych w postaci środków pieniężnych. Czy można wydatkować te środki na cele związane z działalnością spółki, czy też konieczne jest przechowywanie ich w kasie lub w banku w pełnej wartości?

Jak ujmować w księgach dopłaty do kapitału

Dopłaty do kapitału są sposobem na dofinansowanie spółki przez wspólników. Mogą one służyć dokapitalizowaniu spółki lub być przeznaczone na pokrycie straty. Uchwalenie i wniesienie dopłat pociąga za sobą obowiązek ewidencyjny w księgach spółki wnoszącej, jak i otrzymującej dopłaty.

Pożyczki udzielane pracownikom - opodatkowanie

Czy udzielając pożyczek pracownikom, można nieopodatkowywać tych czynności? Czy należy je wykazać w deklaracji VAT? Czy czynności te są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

REKLAMA