REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

KE zaleca ograniczenie stosowania obniżonych stawek VAT

Komisja Europejska wypowiedziała się o finansach publicznych Polski, zauważając poprawę w finansach w latach 2014 – 2016, ale wskazując również na zagrożenia po 2016 roku. Komisja rekomenduje Polsce m.in. podwyższenie wpływów do budżetu z podatków poprzez zmniejszenie opodatkowania niskimi stawkami VAT.

D. Hübner: Możliwe podwyższenie kwoty wolnej od podatku

Zdjęcie procedury nadmiernego deficytu z Polski umożliwi m.in. zmiany w polityce fiskalnej na korzyść obywateli. Jedną z nich – w ocenie Danuty Hübner – może być podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Obecnie polski limit należy do najniższych w Europie i wynosi 3091 zł rocznego dochodu.

PIT przy sprzedaży nieruchomości - można nabyć dwa mieszkania by nie zapłacić podatku

Podatnicy, którzy sprzedają np. mieszkanie przed upływem pięciu lat od momentu jego nabycia, powinni co do zasady zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej: PIT) od tej transakcji. Jednak dochód ze zbycia nieruchomości w określonych przypadkach może korzystać ze zwolnienia. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT dzieje się tak, jeżeli dochód ten zostanie w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie, wydatkowany na własne cele mieszkaniowe podatnika. Cały problem polega na tym, co mieści się pod pojęciem „własne cele mieszkaniowe”. Ustawa o PIT nie precyzuje tego pojęcia. Dodatkowo sprawę komplikują rozbieżne orzecznictwo i podatkowe interpretacje. Potrzebna jest jednolita wykładnia.

System e-CODEX ułatwi przedsiębiorcom odzyskanie należności od kontrahentów z UE

Polska dołączyła do pilotażu systemu e-CODEX, dzięki któremu Polscy przedsiębiorcy i konsumenci będą mogli dochodzić swoich roszczeń wobec unijnych kontrahentów przez internet. Elektroniczne postępowania będą dotyczyły m.in. europejskiego nakazu zapłaty i drobnych roszczeń.

REKLAMA

Państwa UE próbują samodzielnie walczyć z wyłudzeniami podatku VAT

Państwa członkowskie Unii Europejskiej niezależnie od Komisji Europejskiej próbują samodzielnie walczyć z wyłudzeniami podatku VAT; w Polsce problemem jest m.in. bezkarność: za przestępstwo narkotykowe prędzej czy później idzie się do więzienia, a za wyłudzenie VAT, nie - mówi ekspert podatkowy Roman Namysłowski.

Nowelizacji ustawy o izbach rolniczych

Projekt nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, nad którym trwają prace w Sejmie, przewiduje, że składki związków i stowarzyszeń rolniczych reprezentujących interesy polskich rolników na forum unijnych organizacji branżowych nadal będą pokrywane z budżetu.

Zmiany w międzynarodowym arbitrażu handlowym

Negocjacje pomiędzy Unią Europejską a USA w zakresie umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym prawdopodobne będą dotyczyć również zmian w międzynarodowym arbitrażu handlowym – mówił senatorom prof. Jerzy Menkes z Katedry Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych SGH.

Podatek dochodowy nie tylko przy sprzedaży nieruchomości

Właściciel nieruchomości (domu, mieszkania lub działki) może zapłacić PIT, nawet gdy przekaże je za darmo jako zachowek, albo gdy zlicytuje je komornik. Trzeba być czujnym także przy dziale spadku oraz zamianie lokali, bo w takiej sytuacji łatwo przeoczyć, że nie doszło jeszcze do upływu pięciu lat od nabycia. Wskazują na to zarówno interpretacje izb skarbowych, jak i wyroki sądów.

REKLAMA

Podatek od dochodu ze sprzedaży domku w ogródku działkowym

Sprzedaż domku w ogródku działkowym nie może być rozliczana jak sprzedaż nieruchomości – wynika z interpretacji podatkowej – bo sprzedający nie jest właścicielem gruntu, a więc także i domku. Faktycznie więc, zdaniem fiskusa, sprzedaży podlega prawo do użytkowania domku i działki, a więc powinna przychód należy doliczyć do wpływów z innych źródeł i rozliczyć na zasadach ogólnych.

Sprzedaż mieszkania - spłata pożyczki mieszkaniowej a zwolnienie z PIT

Zwykle fiskus uznaje, że przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania czy domu na spłatę kredytu czy pożyczki zaciągniętej na zakup nieruchomości, wypełnia tzw. cele mieszkaniowe. A więc od kwot uzyskanych ze sprzedaży lokalu a przeznaczonych na spłatę nie trzeba płacić podatku. Jednak nie zawsze – okazuje się bowiem, że ważne jest, kto tej pożyczki udzielał.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

W związku z nową perspektywą finansową na lata 2014-2020, pomoc w formie ulgi inwestycyjnej będzie udzielana (zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014) jako pomoc na inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne w gospodarstwach rolnych powiązane z produkcją podstawową produktów rolnych. Pomoc skierowana jest do podatników podatku rolnego, będących mikroprzedsiębiorcami, małymi i średnimi przedsiębiorcami.

Skutki podatkowe wypłaty dywidendy funduszowi inwestycyjnemu spoza UE

W przypadku funduszy inwestycyjnych z siedzibą na terytorium kraju spoza Unii Europejskiej występujących o zwrot nadpłaty w podatku dochodowym z tytułu dywidend wypłaconych za udziały w polskiej spółce organy podatkowe muszą ustalić, czy podatnik wykonuje działalność na warunkach równoważnych z tymi, które stosuje się do funduszy inwestycyjnych z siedzibą na terytorium Unii. Jeśli tak jest, wówczas powinny uwzględnić wniosek takiego funduszu o zwrot nadpłaty zapłaconego podatku od osób prawnych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Automatyczna wymiana informacji podatkowej z krajami spoza UE

Przeciwdziałanie transgranicznym oszustwom podatkowym i unikaniu opodatkowania - to główne cele przygotowywanego przez Ministerstwo Finansów projektu noweli Ordynacji podatkowej, wpisanego do wykazu prac legislacyjnych rządu. Wdroży ona przepisy UE dotyczące automatycznej wymiany informacji podatkowej z krajami spoza Unii.

Obowiązek raportowania informacji niefinansowych - dyrektywa UE

Jednostki zainteresowania publicznego oraz duże spółki będą zobowiązane do ujawniania informacji niefinansowych w ramach sprawozdania z działalności - takie rozwiązanie zakłada nowa dyrektywa UE. Kraje członkowskie mają czas na wdrożenie nowych przepisów do 6 grudnia 2016 r., tak, by miały zastosowanie po raz pierwszy od 1 stycznia 2017 r.

Kraje UE apelują o niższy VAT na książki i e-booki

Francja, Niemcy, Polska i Włochy zwróciły się ze wspólnym apelem do Komisji Europejskiej o bezzwłoczne działania w celu przyjęcia obniżonych stawek VAT na książki, w tym na e-booki.

Wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowej dyrektywy, która przewiduje automatyczną wymianę informacji o orzeczeniach podatkowych między wszystkimi państwami Unii Europejskiej. Dzięki tym przepisom firmom ma być trudniej unikać opodatkowania.

Wyższy VAT od wyrobów medycznych odczują najbardziej podatnicy

Polska oczekuje na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii stosowanej obniżonej stawki podatku od towarów i usług na sprzęt medyczny. Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej wyroby medyczne powinny być opodatkowane podstawową stawką VAT , wynoszącą aktualnie w Polsce 23%, podczas gdy w Polsce stosowana jest stawka obniżona w wysokości 8%. Dlatego też dnia 26 września 2013 roku Komisja Europejska wniosła skargę do Trybunału w zakresie stosowanej przez Polskę stawki. Zastosowanie obniżonej stawki ma zdaniem Komisji zbyt szeroki zakres, co może skutkować naruszeniem konkurencji na terytorium Unii Europejskiej.

Prawo farmaceutyczne dostosowane do regulacji UE

Od 8 lutego 2015 r. obowiązują nowe regulacje w prawie farmaceutycznym. Nowelizacja dostosowała polskie przepisy do obowiązujących regulacji Unii Europejskiej. Zmiany dotyczą przede wszystkim kwestii fałszowania produktów leczniczych, a także wytwarzania, przywozu, wprowadzania do obrotu i dystrybucji hurtowej produktów leczniczych w Unii Europejskiej, oraz substancji czynnych. Poniżej omówione zostaną najważniejsze zmiany przyjęte nowelizacją.

Automatyczna wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad przepisami, które mają zapobiegać unikaniu opodatkowania przez firmy. W marcu br. ma przedstawić pakiet rozwiązań na rzecz przejrzystości podatkowej, w tym projekt dotyczący automatycznej wymiany informacji o orzeczeniach podatkowych.

Sprzedaż nieruchomości niezabudowanej a VAT

Nasza Spółka planuje sprzedaż nieruchomości gruntowej (niezabudowanej). Czy dostawa nieruchomości niezabudowanych znajdujących się na terenach, w odniesieniu do których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego utracił ważność z dniem 1 stycznia 2012 r. będzie podlegała zwolnieniu z podatku VAT. Dla niezabudowanych nieruchomości, których dotyczy zapytanie, nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Inwestycje w lotniska nie przyniosły oczekiwanych rezultatów

Raport specjalny Reuters pod tytułem „Fundusze unijne pomogły Polsce zbudować lotniska ‘widma’” wywołał dyskusję dotyczącą problemu racjonalnego wykorzystywania środków z UE. Głos w tej sprawie zabrał Europejski Trybunał Obrachunkowy, który w przedstawionym sprawozdaniu zaznaczył, że inwestycje w lotniska nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i dały znikome korzyści w stosunku do kosztów.

Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2015 r.

System INTRASTAT to system statystyki obejmujący handel pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Od przystąpienia Polski do UE niektóre przedsiębiorstwa zobowiązane są do składania deklaracji INTRASTAT. Sprawdź, jakie progi statystyczne dla podmiotów realizujących obroty z krajami Unii Europejskiej obowiązują w 2015 roku.

Dopłaty bezpośrednie dla rolników na lata 2015-2020

Ustawa o dopłatach bezpośrednich dla rolników na lata 2015-2020 zakłada, że wysokość dopłat zależeć będzie m.in. od rodzaju produkcji i stopnia ochrony środowiska. Większość przepisów dotyczących procedury składania wniosków o dopłaty pozostanie podobnych do obowiązujących w poprzedniej perspektywie finansowej.

Zmiana spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania na odrębną własność – skutki podatkowe

Przepisy podatkowe określają, że okres 5 lat, po którym można sprzedać mieszkanie bez podatku, liczy się od chwili jego nabycia. W związku z tym, z podatkowego punktu widzenia, nie ma znaczenia, że w tym czasie doszło do zmiany formy własności tego mieszkania - ze spółdzielczego własnościowego na odrębną własność.

Gminy nie zapłacą podatku od nieruchomości stanowiących ich własność

Senacka komisja petycji przygotuje projekt zmian w lokalnym prawie podatkowym, który zniesie obowiązek płacenia przez gminy podatków od własnego mienia; są to sytuacje, w których gmina płaci podatek samej sobie.

Klauzula UE w sprawie zwalczania nadużyć podatkowych

Ministrowie finansów krajów UE zatwierdzili nowe regulacje w zakresie opodatkowania spółek dominujących i zależnych. Przyjęta przez nich klauzula w sprawie zwalczania nadużyć ma zapobiec uchylaniu się od opodatkowania oraz tzw. agresywnemu planowaniu podatkowemu. Kraje członkowskie mają czas do końca 2015 roku na wdrożenie tych przepisów do prawa krajowego.

Więcej praw dla współwłaścicieli garaży wielostanowiskowych

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju popiera sejmową komisję, która proponuje danie współwłaścicielom hal garażowych (tzw. garaże wielostanowiskowe) prawo głosu we wspólnocie mieszkaniowej na równi z właścicielami lokali. To odpowiedź na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, który domaga się takiej regulacji.

Produkt krajowy brutto w Polsce, USA i krajach UE

Duży skok gospodarczy, jaki miał miejsce po wejściu na wspólny rynek europejski, raczej wyczerpał już swój potencjał. I choć polski wzrost gospodarczy w ujęciu rok do roku jest często wyższy niż w USA, jednak dystans między gospodarką polską i amerykańską zmniejsza się bardzo wolno. Na tle krajów Unii Europejskiej, nawet tych słabiej rozwiniętych, również nie wypadamy dobrze.

Ogólnopolski program pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które ma na celu stworzenie ogólnopolskiego programu pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych (z podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych).

Nowe zasady udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorców

Nowa perspektywa finansowa na lata 2014 – 2020 niesie za sobą nie tylko ogromną pulę środków do rozdysponowania pomiędzy beneficjentów, ale również szereg zmian w porównaniu do zasad obowiązujących w latach 2007 – 2013. Podstawą do ich wprowadzenia jest reforma prawa pomocy publicznej realizowana przez Komisję Europejską pod nazwą „SAM - State Aid Modernization”, której celem jest uproszczenie dotychczasowych zasad oraz dostosowanie ich do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Jednym z obszarów, który został poddany reformie w ramach SAM są reguły udzielania pomocy de minimis, które obowiązują od 1 stycznia 2014 r. i będą ważne aż do 31 grudnia 2020 r.

Pracujemy o prawie 3 lata mniej niż nasi koledzy z krajów UE

Ile lat tak naprawdę pracujemy w ciągu całego swojego życia? Według danych Eurostatu, wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej wynosi w Polsce 32,2 lat. Oznacza to, że pracujemy mniej o prawie trzy lata niż nasi koledzy z Unii Europejskiej.

Wynagrodzenia w krajach UE w 2015 r. będą rosnąć

Prognozy wynagrodzenia na rok 2015 dla krajów Unii Europejskiej są optymistyczne. W ocenie analityków z Europejskiej Komisji Gospodarczej przeciętne wynagrodzenie w Europie będzie ciągle wzrastać, chociaż ze zróżnicowaną dynamiką.

Większość Polaków nie chce wprowadzenia euro

Badania opinii publicznej wskazują na niewielki wzrost poparcia dla wprowadzenia euro w Polsce od maja 2013 r. Zwolennicy euro stanowią obecnie 32% badanych, podczas gdy jego przeciwnicy – 55%.

Nałożenie korekty finansowej bez decyzji administracyjnej

Ustalenie i nałożenie korekty finansowej na beneficjenta regionalnego programu operacyjnego Unii Europejskiej nie wymaga decyzji administracyjnej. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 27 października 2014 roku w sprawie II GPS 2/14.

Sprzedaż lokalu bez VAT

Czy spółka może sprzedać lokal przez nią użytkowany i skorzystać ze zwolnienia podatkowego? Tak, jeżeli od jego zasiedlenia minęły 2 lata. Taką odpowiedź uzyskał podmiot, który skierował zapytanie o interpretację przepisów do Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Zasady udzielania wsparcia z Funduszy UE w latach 2014-2020 - co się zmieni w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej

Koniec 2014 r. to okres intensywnych prac w Komisji Europejskiej oraz w polskiej administracji publicznej nad ustaleniem ostatecznego kształtu dokumentów, na podstawie których w kolejnych latach będzie udzielane wsparcie ze środków UE. 5 grudnia 2014 r. został zaakceptowany Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który pozwoli na uruchomienie środków dla firm telekomunikacyjnych, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, jednostek naukowych oraz jednostek samorządu terytorialnego (JST) na realizację zadań pozwalających na wzmocnienie cyfrowych fundamentów społecznego i gospodarczego rozwoju kraju.

Zmiany w oznakowaniu produktów spożywczych

Zmieniają się przepisy dotyczące znakowania produktów spożywczych. Od 13 grudnia 2014 r. na opakowaniu musi znaleźć się spis wszystkich wykorzystanych składników, a wyszczególnione mają być te, które mogą powodować alergie. Określony jest także minimalny rozmiar czcionki podanych informacji w zależności od powierzchni opakowania.

Nowa dyrektywa UE przeciw unikaniu opodatkowania

9 grudnia 2014 r. Rada do spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) przyjęła dyrektywę dotyczącą automatycznej wymiany informacji w zakresie podatków. Zasadniczym celem nowej dyrektywy jest uniemożliwienie ukrywania kapitału za granicą lub aktywów, od których należny jest podatek oraz poprawa skuteczności poboru podatków.

Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych

Irlandia i Wielka Brytania chcą wprowadzić jednolite opakowania wyrobów tytoniowych (tzw. plain packaging). Zdaniem ekspertów otwiera to temat przyszłości tego typu regulacji w całej Unii Europejskiej. Można przypuszczać, że ich wprowadzenie już teraz w kilku krajach spowoduje, że przy kolejnej rewizji dyrektywy tytoniowej, „plain packaging” zostanie nałożony na wszystkie kraje UE.

Współwłasność gospodarstwa rolnego a zwolnienie z PIT odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności

Jeżeli mamy do czynienia ze współwłaścicielami gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, to wszyscy współwłaściciele przy spełnieniu pozostałych przesłanek regulowanych w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT, mogą zastosować zwolnienie dla otrzymanego odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności gruntowej.

Przekazanie środków z rachunku powierniczego - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

Dopiero w momencie, kiedy spółka otrzyma wpłaty dokonywane przez nabywców lokali na otwarty rachunek powierniczy, a więc z chwilą przeniesienia środków pieniężnych zgromadzonych przez bank z otwartego rachunku powierniczego na rachunek bankowy spółki, powstanie obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT usług, tj. z chwilą otrzymania przez spółkę tych środków, pod warunkiem, że wcześniej nie dojdzie do wydania lokalu.

Zakup dwóch mieszkań także daje prawo do zwolnienia w PIT

Zakup dwóch mieszkań za pieniądze uzyskane ze sprzedaży jednej nieruchomości daje podatnikowi zwolnienie z podatku dochodowego. Ustawodawca bowiem nie zapisał w ustawie ograniczeń, dotyczących liczby nabywanych mieszkań, jak również nie nakazał natychmiastowego zasiedlenia nowego lokalu. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprzedaż gruntów rolnych - zwolnienie z PIT

Dochody ze sprzedaży gruntów rolnych nie będą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli w dniu sprzedaży sprzedający będzie wiedział, że nabywca chce przeznaczyć grunt na cele inne niż rolnicze.

PIT od sprzedaży nieruchomości - urzędy skarbowe "hodują" odsetki

Raport Najwyższej Izby Kontroli z września 2014 r. wskazuje na nieprawidłowości w działaniach urzędów skarbowych w związku z opodatkowaniem PIT dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Dochodziło m.in. do nierównego traktowania podatników znajdujących się w takiej samej sytuacji faktyczno-prawnej, urzędy pobierały podatki od zobowiązań przedawnionych oraz niezasadnie kwestionowały prawo podatników do zwolnienia z podatku. Część urzędów skarbowych podejmowała weryfikację deklaracji podatkowych i aktów notarialnych w ostatniej chwili, czyli w roku przedawnienia zobowiązania. W konsekwencji podatnicy musieli nieraz płacić dwukrotnie wyższe odsetki, niż gdyby skarbówka podjęła działania we wcześniejszym terminie.

Ceny ziemi rolnej 2014 - II kwartał

W II kwartale 2014 r. za przeciętny hektar ziemi rolnej płacono w Polsce 29,8 tys. zł. Tak wynika z indeksu wartości ziemi rolnej stworzonego przez Lion’s Bank. W ciągu kwartału stawka ta wzrosła o ponad 2 tys. zł. Najmocniej zyskuje na wartości ziemia o najniższej jakości. Za hektar dobrej ziemi trzeba już płacić 40 tys. zł

Zasady zwrotu wywłaszczonej nieruchomości zgodne z konstytucją

Przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami, który nie dopuszcza na żądanie zwrotu właścicielowi nieruchomości, przejętej przez jednostkę samorządu terytorialnego na cele publiczne, jeśli ten cel nie został zrealizowany, jest zgodny z konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny, który rozpatrywał we wtorek skargę osoby prywatnej dotyczącą ograniczenia korzystania z prawa własności w zakresie zasady zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

Sprzedaż składników majątku podatnika opodatkowanego kartą podatkową

Stawki karty podatkowej uwzględniają również podatek należny od przychodów uzyskanych ze sprzedaży składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej opodatkowanej w tej formie. Jednak nie dotyczy to przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, które nie są objęte stawką karty podatkowej.

Amortyzacja różnych typów nieruchomości

Amortyzacja to celowe wyrażone wartościowo zużycie środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych. Środkami trwałymi są przede wszystkim nieruchomości: grunty, budynki i budowle, lokale stanowiące osobną nieruchomość oraz ich części lub udziały, spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych i lokali użytkowych. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się drogą planowego rozłożenia wartości początkowych środków trwałych na ustalony okres amortyzacji.

Opodatkowanie służebności przesyłu podatkiem dochodowym - zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów

Wynagrodzenie (odszkodowanie) wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu ustanowienia służebności gruntowej w wyniku prowadzenia na tych gruntach (przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów) inwestycji dotyczących budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej oraz budowy urządzeń infrastruktury technicznej, jest zwolnione z PIT.

Nowa dyrektywa UE w sprawie opodatkowania spółek dominujących i zależnych

Rada ECOFIN przyjęła 8 lipca 2014 r. w Brukseli dyrektywę wprowadzającą zmiany w zakresie opodatkowania spółek dominujących i zależnych różnych państw członkowskich. Zmiany mają zapobiegać podwójnemu nieopodatkowaniu dywidend wypłacanych w ramach grup tych spółek, wynikających z hybrydowych instrumentów finansowych. Przyjęcie nowych rozwiązań to ważny krok w walce z agresywnym planowaniem podatkowym i znaczący wkład Unii Europejskiej w międzynarodowe działania w zakresie zwalczania unikania opodatkowania.

REKLAMA