Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT.
Aktualizacja: 13.01.2020
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe regulacje w obszarze procedury magazynu typu call-of-stock, transakcji łańcuchowych oraz warunków niezbędnych do zastosowania stawki 0% VAT z tytułu WDT. Podatnicy mogą wybrać - polskie przepisy VAT albo przepisy unijne. »
Nie każda płatność na rachunek z białej listy podatników VAT
Aktualizacja: 10.01.2020
Nie każda płatność musi być dokonywana na rachunek z wykazu podatników VAT (tzw. białej listy podatników VAT); rachunek ten ma zastosowanie, gdy płatność przekracza kwotę 15 tys. zł, a fakturę wystawia podatnik VAT czynny - tłumaczy wicedyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów Zbigniew Makowski. »
Biała lista, split payment, paragon bez NIP - sankcje
Aktualizacja: 08.01.2020
Od początku 2020 r. obowiązują liczne podatkowe konsekwencje związane z zapłatą na rachunek spoza białej listy podatników VAT lub z pominięciem obowiązkowego split paymentu, a także za wymianę na faktury paragonów wystawionych bez NIP nabywcy i za posługiwanie się taką fakturą. »
Restrykcyjne zmiany w zakresie stosowania stawki VAT 0% w transakcjach WDT od 2020 r.
Aktualizacja: 08.01.2020
Zmienione unijne regulacje w zakresie niektórych zwolnień związanych z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi, obowiązujące od 2020 r., wprowadziły nowe, restrykcyjne przepisy w zakresie dokumentowania transakcji WDT. »
Jeden podatnik może mieć dwa mikrorachunki - na który z nich wpłacać PIT, CIT i VAT?
Aktualizacja: 10.01.2020
Jest zamieszanie z mikrorachunkami, okazuje się bowiem, że jeden podatnik może mieć dwa mikrorachunki. Krajowa Administracja Skarbowa to potwierdza i dodaje: to nie jest błąd systemu. A zatem, na który rachunek wpłacać PIT, CIT i VAT? »
Magazyn konsygnacyjny i magazyn „call of stock” – zmiany na gruncie VAT w 2020 r.
Aktualizacja: 07.01.2020
Na 2020 r. planowane są obszerne zmiany w rozliczaniu podatku VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Modyfikacje w tym zakresie zostały wprowadzone m.in. przez pakiet przepisów nowelizujących dyrektywę VAT 2006/112/WE, określany mianem „Quick fixes”. Jedna z zasadniczych zmian dotyczy ujednolicenia zasad rozliczania transakcji towarowych w Unii Europejskiej przy użyciu magazynu konsygnacyjnego, nazywanego na gruncie dyrektywy VAT magazynem „call of stock”. »
Aktualizacja: 07.01.2020
Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację ogólną w sprawie stawki VAT w odniesieniu do usług obsługi wartości pieniężnych, w tym obsługi bankomatów (cashprocessing, cashhandling). Prezentujemy treść tej interpretacji. »
Nowa solidarna odpowiedzialność w VAT od 1 stycznia 2020 r.
Aktualizacja: 09.01.2020
Wejście w życie Białej Listy Podatników VAT, wprowadziło do polskich przepisów podatkowych dodatkową sankcję, która uderzy w przedsiębiorców w sposób bezpośredni. Polecamy: Biała lista podatników »
Jak usprawnić obsługę split payment w firmie
Aktualizacja: 03.01.2020
Coraz więcej firm korzysta z mechanizmu podzielonej płatności (split payment), choć wymaga on większego nakładu pracy księgowych. Na szczęście rozwiązania do automatyzacji pozwalają zachować pełną kontrolę nawet w przypadku bardzo skomplikowanych procesów rozliczeniowych. »
Nowa matryca stawek VAT i WIS w 2020 roku - najważniejsze informacje
Aktualizacja: 30.12.2019
Ministerstwo Finansów przygotowało poradnik, w którym zawarte są najważniejsze informacje odnośnie nowej matrycy stawek VAT, w tym m.in. o: zmianach w klasyfikacji towarów i usług na potrzeby VAT, uproszczeniu systemu stawek VAT i wiążącej informacji stawkowej (WIS). Przepisy dotyczące nowej matrycy stawek VAT i WIS weszły w życie 1 listopada 2019 r. Jednak nowa matryca stawek VAT będzie stosowana od 1 kwietnia 2020 r. – z wyjątkiem stawek VAT dot. wydawnictw książkowych i prasowych, które obowiązują od 1 listopada 2019 r. »
Wykaz podatników VAT - objaśnienia podatkowe MF
Aktualizacja: 30.12.2019
20 grudnia 2019 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym 1 września 2019 r. „Wykazie podatników VAT”, zwanym dalej także ,,Wykazem”. »
MF: maksymalne stawki taksy notarialnej nie mogą być powiększane o VAT
Aktualizacja: 20.12.2019
W odpowiedzi na pytanie portalu infor.pl Ministerstwo Finansów potwierdziło, że podatek od towarów i usług nie powinien być doliczany do wynagrodzenia ustalonego przez notariusza ze stronami czynności, lecz stanowić jego część składową. Bowiem w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej nie została wskazana możliwość podwyższania przez notariuszy maksymalnych stawek taksy notarialnej o podatek od towarów i usług. »
Jak rozliczyć VAT po zakończeniu działalności
Aktualizacja: 19.12.2019
Podatnicy, którzy zdecydują się na likwidację działalności gospodarczej, muszą złożyć deklarację VAT za ostatni okres jej prowadzenia oraz zgłoszenie VAT-Z. Niektórzy z nich muszą również sporządzić spis z natury. Przedstawiamy krok po kroku, jak należy wykonać te czynności. »
Udzielenie pożyczki pieniężnej za wynagrodzeniem to odpłatne świadczenie usług zwolnione z VAT
Aktualizacja: 18.12.2019
Czynności polegające na udzielaniu pożyczek pieniężnych, podlegających oprocentowaniu, stanowią odpłatne świadczenie usług i powinny podlegać opodatkowaniu VAT. Jednakże, z uwagi na fakt, że – zgodnie z ustawą o VAT – zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę, to tym samym udzielenie pożyczki na rzecz pożyczkobiorcy jako odpłatne świadczenie usług korzysta ze zwolnienia z VAT. »
Biała lista podatników VAT - opłata kartą transakcji powyżej 15 000 zł
Aktualizacja: 18.12.2019
Czy transakcje o wartości przekraczającej 15 000 zł mogą być opłacane za pomocą karty płatniczej? Czy może, ze względu na nowe sankcje (w zakresie białej listy podatników VAT), konieczne jest opłacanie takich transakcji przelewem? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?