REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłata ryczałtowa dla klubu sportowego za udostępnienie zawodnika

W przypadku gdy klub sportowy odstępujący jest płatnikiem VAT do opłaty ryczałtowej należy doliczyć wartość należnego podatku VAT, według stawki podstawowej. Oznacza to, że o doliczeniu VAT i o powiększeniu opłaty o aktualnie obowiązującą stawkę VAT decyduje status podatkowy klubu odstępującego.

Które firmy obejmie obowiązkowy split payment?

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności (MPP) funkcjonuje od początku lipca ubiegłego roku. Jest to obecnie system dobrowolny. Ma się to jednak zmienić jeszcze w tym roku. Firmy z wytypowanych przez fiskusa branż będą zobligowane do stosowania split payment. O które branże chodzi i jaki jest termin wprowadzenia zmian?

JPK_VDEK zamiast deklaracji VAT-7 i VAT-7K

Dlaczego fiskus planuje wprowadzić nowy plik JPK_VDEK, skoro funkcjonuje już plik JPK_VAT? Plik JPK_VAT zawiera zdecydowanie bardziej szczegółowe informacje niż te składane na pozostałych deklaracjach VAT (m.in. VAT-7, VAT-7K). A nowy plik JPK_VDEK będzie miał na celu niedopuszczenie do sytuacji dublowania tych samych informacji przekazywanych na różnych formularzach.

Nowa matryca VAT – czy firma jest przygotowana na zmiany?

Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT zakładający wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT oraz instytucji wiążącej informacji stawkowej (WIS). W dniu 13 marca 2019 roku, na 78 posiedzeniu odbyło się pierwsze czytanie projektu.

Szerszy zakres odwróconego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności w VAT

Zakres odwróconego obciążenia w VAT ulegnie rozszerzeniu o takie towary jak: sztaby, pręty, kształtowniki, blachy, folie z takich metali jak: nikiel, aluminium, ołów, cynk, cyna, blachy i folie z miedzi. W przypadku natomiast odpowiedzialności solidarnej zakres zostanie rozszerzony o m.in. rury, przewody rurowe, łączniki z takich metali jak: miedź, nikiel, aluminium, ołów, cynk, cyna.

Stawka VAT na napoje owocowe - wyjaśnienia KUPS

Stowarzyszenie Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS) odniosło się do projektu nowej matryca VAT, nad którym rozpoczęły się prace w Sejmie. Zgodnie z projektem proponuje się podwyższenie stawki VAT na napoje owocowe zawierające minimum 20 proc. lub więcej soku w składzie.

Nowa matryca stawek VAT już w Sejmie

Wiceminister finansów Filip Świtała przedstawił w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT podczas pierwszego czytania. Zaznaczył, że w ostatnich latach priorytetem resortu było uszczelnienie systemu podatkowego, zwłaszcza VAT, i poprawa ściągalności tego podatku. Część proponowanych zmian ma zacząć obowiązywać już od 1 czerwca 2019 r.

Obowiązkowy split payment pod koniec 2019 r.

Wiceminister finansów Filip Świtała powiedział, że realny termin wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT (MPP), czyli split payment w niektórych branżach, to „nie wcześniej niż na koniec tego roku”.

Biała lista podatników VAT od 1 września 2019 r. – co oznacza dla przedsiębiorców?

Jedną z podstawowych przesłanek zachowania należytej staranności w VAT jest weryfikacja przyszłego kontrahenta pod kątem jego rzetelności. Dokonanie takiej ocena jest dla przedsiębiorcy często kłopotliwe. W celu ułatwienia weryfikacji od 1 września 2019 r. zostanie wdrożona biała lista podatników, zawierająca niezbędne informacje o podatnikach VAT. Biała lista oprócz korzyści niesie ze sobą jednak nowe obowiązki, a nawet sankcje wobec czynnych podatników VAT.

Deklaracja importowa VAT-IM - nowy wzór od 6 marca 2019 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy wzór deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (VAT-IM) oraz załącznika do niej, czyli informacji o dokonanym imporcie towarów (VAT-IM/A). Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie z dniem 6 marca 2019 r.

Czy w kolejnych latach czeka nas podwyżka podatków?

Zdaniem ekspertów zaczyna się zmiana modelu gospodarczego. Konsekwencją może być podwyżka podatków w kolejnej kadencji.

Jak zabezpieczyć firmę przed nierzetelnymi kontrahentami

W dobie zaostrzonej walki z przestępstwami skarbowymi, uczestnikiem karuzeli podatkowej może zostać nawet podatnik uczestniczący w łańcuchu dostaw, np. właściciel magazynu, który wynajął pomieszczenie. Z tego względu bardzo istotne jest dokładne zweryfikowanie kontrahenta, w celu zabezpieczenia przedsiębiorstwa przed ryzykiem wynikającym z tego tytułu, w tym odpowiedzialnością karno skarbową.

System monitorowania przewozu towarów a nadużycia w VAT

Celem systemu monitorowania przewozu towarów jest walka z nadużyciami podatkowymi w zakresie podatku VAT i akcyzy. Podmiotami zobowiązanymi do dokonywania zgłoszeń w systemie są co do zasady wszystkie podmioty uczestniczące w transakcji, tj. dostawca, nabywca oraz przewoźnik. Ustawodawca wprowadził również dotkliwe kary dla podmiotów, które nie wypełniają nałożonych na nie obowiązków.

Stawki VAT od 2020 r. – na które towary zostaną obniżone, a na które podwyższone?

Od 1 stycznia 2020 r. mają wejść w życie przepisy wprowadzające nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT. Zmiana systemu pociąga za sobą zmianę samych stawek VAT dla niektórych towarów. W efekcie część stawek VAT zostanie obniżona, część natomiast ulegnie podwyższeniu.

Wpływy z VAT i CIT na sfinansowanie programów społecznych

Premier i członkowie rządu przedstawili źródła finansowania oraz plan wejścia w życie propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że sfinansowanie "piątki PiS" będzie możliwe m.in. dzięki dodatkowym dochodom budżetu z VAT i CIT.

Nowa matryca stawek VAT - co się zmieni?

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadzający nową matrycę stawek VAT. Towary będą przypisane nomenklaturze scalonej (CN). Natomiast kody dla usługi będą oparte o nową klasyfikację wyrobów i usług (PKWiU).

Kursy walut w rachunkowości, podatkach i cłach

Polscy przedsiębiorcy utrzymujący kontakty gospodarcze z zagranicą otrzymują od swoich kontrahentów faktury wystawione w walutach obcych. Sami również wystawiają nierzadko faktury z kwotami wyrażonymi w obcych walutach. Ale dla celów księgowych (bilansowych), podatkowych, czy celnych należności i zobowiązania wyrażone w obcych walutach trzeba przeliczać na złotówki. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Finansów udzieliły wyjaśnień jakie kursy walut trzeba stosować przy tych przeliczeniach.

Stawka VAT na leki weterynaryjne

Ministerstwo Finansów przychyliło się do argumentów wysuwanych przez producentów leków, weterynarzy, rolników i wycofało się z pomysłu podwyższenia stawki VAT na leki weterynaryjne. W efekcie stawka VAT na te produkty lecznicze pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 8%.

Zwolnienie podmiotowe w zakresie stosowania kas fiskalnych

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Co do zasady są to drobni przedsiębiorcy, którzy swoje usługi świadczą na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Taki krąg konsumentów wymaga od przedsiębiorców spełnienia dodatkowych warunków m.in. stosowania kas rejestrujących. Powstaje natomiast pytanie, czy jest to obowiązek bezwzględny?

Import usługi pośrednictwa w nabyciu usługi hotelowej a podatek VAT

Korzystanie z usług serwisów pośredniczących w nabywaniu usług hotelowych staje się coraz bardziej popularne. Podatnicy podatku od towarów i usług (VAT) zastanawiają się, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć w VAT importu tego typu usług od unijnych podatników VAT. Poniżej rozważymy jakie ryzyka w VAT mogą się pojawić w związku z importem usługi pośrednictwa w nabyciu usługi hotelowej.

Soki i nektary z 5 proc. stawką VAT, napoje - 23 proc.

W nowej matrycy stawek VAT, jak poinformowało Ministerstwo Finansów, soki i nektary będą podlegać 5 proc. stawce VAT. Natomiast napoje zawierające tylko 20 proc. wkładu owocowego lub mniej zostaną obłożone 23 proc. stawką VAT.

W nowej matrycy VAT pączki z jedną stawką - 5 proc.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że według założeń nowej matrycy stawek VAT pączki będą objęte jedną, najniższą 5 proc. stawką VAT. Zgodnie z obecnymi przepisami na pączki obowiązują aż trzy stawki VAT - 5, 8 i 23 proc.

Jeden pączek, trzy możliwe stawki VAT

Tłusty czwartek to szczególna okazja, aby na przykładzie pączków przypomnieć sobie, jak skomplikowany jest polski system naliczania podatku VAT. Fiskus od dłuższego czasu nie jest w stanie podać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak poprawnie opodatkować ten wyrób. Co istotne, to na sprzedawcy ciąży obowiązek dobrania odpowiedniej stawki.

Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu zaliczki w WDT

Zgodnie z przepisami o podatku VAT obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) powstanie 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dostarczony zostanie towar. Natomiast otrzymanie zaliczki z tytułu WDT, jak i udokumentowanie tej zaliczki fakturą nie wpływa na powstanie obowiązku podatkowego.

Jak rozliczać koszty firmowych samochodów osobowych?

Firmy mają problem z rozliczaniem leasingu operacyjnego i kosztów eksploatacji samochodów według nowych zasad, obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. Ministerstwo Finansów ma dopiero wydać objaśnienia, jak stosować nowe regulacje. Nie ułatwia to ani prowadzenia działalności przedsiębiorcom, ani pracy księgowym.

Nowy wzór deklaracji VAT-13 od 1 czerwca 2019 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy wzór deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług przedstawiciela podatkowego - VAT-13. Rozporządzenie wprowadzające nową wersję deklaracji ma wejść w życie z dniem 1 czerwca 2019 r.

Bony towarowe i usługowe - opodatkowanie VAT w 2019 roku

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują zmienione zasady opodatkowania VAT bonów na towary lub usługi. Nowe przepisy mają na celu wdrożenie do polskiego systemu podatkowego postanowień dyrektywy Rady (UE) 2016/1065.

Nieświadome uczestnictwo w karuzeli VAT - możliwość odliczenia przy zachowaniu należytej staranności

Tylko ten podmiot uczestniczący w łańcuchu dostaw karuzeli VAT, który dołożył należytej staranności kupieckiej i nie miał, oraz nie mógł mieć świadomości uczestnictwa w tej karuzeli, może mieć prawo do odliczania VAT z faktur dotyczących tych transakcji. Dołożenie takiej należytej staranności dotyczy w szczególności podmiotu pośredniczącego w obrocie towarem, a więc nie dysponującego towarem handlowym w sposób materialny.

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) - odpowiedź na problemy ze stawkami VAT

Od 1 czerwca 2019 r. planowane jest wprowadzenie Wiążącej Informacji Stawkowej. Dzięki WIS podatnicy będą mogli uzyskać prawomocną informację dotyczącą stawki VAT dla towaru lub usługi, która będzie wiążąca dla organu podatkowego. Czy oznacza to koniec problemów z dopasowaniem stawek VAT?

Wyższy VAT na napoje owocowe niekorzystny dla producentów i konsumentów

Zgodnie z projektem wprowadzającym nową matrycę stawek VAT podniesieniu ma ulec stawka VAT na napoje owocowe do 23 proc. (z obecnych 5%). Producenci soków wskazują, że wzrost stawki będzie stanowił obciążenie dla całego sektora rolno-spożywczego. Oznacza to także wzrost obciążeń dla nabywców.

Specjalistyczna prasa regionalna i lokalna z 5% stawką VAT

Ministerstwo Finansów uwzględniło część argumenty wydawców prasy dotyczących planowanych zmian w stawkach VAT na prasę specjalistyczną. W efekcie specjalistyczne czasopisma lokalne oraz regionalne będą nadal korzystać z 5% stawki VAT. Zostaną one szczegółowo zdefiniowane w ustawie o VAT.

Obowiązek podatkowy w VAT przy umowach warunkowych

Podatek VAT staje się wymagalny w momencie wykonania usług. W przypadku transakcji związanych z płatnością rat świadczenie usług uważa się za dokonane z upływem okresów, których płatności te dotyczą. Znajduje to także zastosowanie w przypadku warunkowych płatności rozłożonych na raty.

Stawki VAT na książki i czasopisma - bez powiązań z symbolami ISBN i ISSN

Projekt dotyczący zmian stawek VAT przewiduje likwidację wymogu oznaczenia książek i czasopism symbolami ISBN/ISSN, jako warunku stosowania preferencyjnej stawki VAT. Ministerstwo Finansów poinformowało, że projekt nie zawiera rozwiązań w zakresie opodatkowania podstawową stawką VAT wydawnictw, które nie są oznaczone symbolami ISBN/ISSN, czy też powołania specjalnej komisji badającej spełnianie przez wydawnictwa kryteriów wynikających z wprowadzonych do przepisów ustawy o VAT ich definicji.

Jakie sankcje grożą za handel fakturami kosztowymi

Handel fakturami kosztowymi nie jest nowym zjawiskiem, ale miał zostać wyeliminowany przez JPK. Nic takiego jednak się nie stało. Po wykryciu wystawcy takich faktur fiskus może skontrolować wszystkich jego kontrahentów, a to przełoży się na domiar podatku i sankcje karnoskarbowe.

Wykorzystywanie przez pracownika paliwa pracodawcy do jazd prywatnych a ewidencja kasą fiskalną

Podatnik obciąża pracownika kosztami paliwa za jazdy prywatne. Czy powinien posiadać kasę fiskalną oraz ewidencjonować taką sprzedaż? Podatnik odlicza od wydatków samochodowych 50% VAT.

Opodatkowanie VAT zaliczek na usługi turystyczne

Podstawa opodatkowania VAT podlegającego zapłacie w związku z wpłatą zaliczki na usługi turystyczne jest obliczana poprzez pomnożenie kwoty tej zaliczki przez procent, jaki stanowi określona w ten sposób przewidywalna marża zysku w całkowitej cenie podróży. Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE, można rozsądnie oczekiwać od dochowującego zwykłej staranności biura podróży, że dokona ono dość szczegółowego oszacowania łącznych kosztów konkretnej podróży celem określenia całkowitej ceny podróży.

Nowe wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K od 1 lutego 2019 r.

Z dniem 1 lutego 2019 roku zostało opublikowane nowe rozporządzenie zmieniające niektóre wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług, tj. VAT-7 i VAT-7K. Nowe deklaracje mają zastosowanie począwszy od rozliczenia za pierwszy okres rozliczeniowy 2019 r.

Odliczenie VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją

Ustawodawca nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją do celów VAT. Warunkiem jest by zakupione towary i usługi były wykorzystywane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej. W celu realizacji tego prawa konieczne jest również dopełnienie obowiązku rejestracji jako podatnika VAT.

Kontrola rozliczeń podatkowych w branży gastronomicznej, budowlanej i motoryzacyjnej

Kolejne branże na celowniku Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Budowlanka, gastronomia i motoryzacja zostają objęte przez fiskusa specjalnym nadzorem fiskalnym.

Autorski ranking najlepszych i najgorszych przepisów podatkowych

Stowarzyszenie Podatników w Polsce zaprezentowało wyniki XV edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE I HITY podatkowe roku 2018".

Przerwanie ciągłości dostawy wewnątrzwspólnotowej

Czy dostawę przerwaną na pewien czas można uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT)?

Odliczenie VAT w przypadku gdy transakcja nie doszła do skutku

Prawo do odliczenia VAT stanowi podstawową zasadę systemu VAT Unii Europejskiej. Może ono być ograniczone jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Podstawą takiego ograniczenia nie może być nawet sytuacja gdy planowana transakcja, w związku z którą podatnik nabył usługi opodatkowane, w ogóle nie doszła do skutku. Istotny jest bowiem zamiar rozpoczęcia działalności będącej źródłem transakcji podlegających opodatkowaniu.

Transakcja łańcuchowa w branży e-commerce a VAT

Szybki rozwój branży handlu internetowego stwarza dla przedsiębiorców szanse ekspansji na nowe rynki oraz możliwość dotarcia do szerokiego grona klientów. Jednak dla wielu spośród podatników problematyczna może okazać się kwalifikacja podatkowa zdarzeń gospodarczych wynikających z przyjętego przez nich łańcucha dostaw realizowanych na rzecz klientów.

Procedura uproszczona VAT w transakcji trójstronnej

Zastosowanie procedury uproszczonej w transakcjach trójstronnych oznacza, że konieczność samoobliczenia VAT z tytułu nabycia towarów spoczywa wyłącznie na rzeczywistym (ostatecznym) nabywcy. Co więcej, uproszczenie zwalnia również drugiego w kolejności uczestnika transakcji trójstronnej z rejestracji oraz obowiązków administracyjnych i sprawozdawczych w VAT w innym państwie UE.

Fiskus przygotowany do kas fiskalnych on-line

Docelowo każda kasa fiskalna on-line będzie przesyłać w uzgodnionych interwałach czasowych dane z wystawionych paragonów. Ministerstwo Finansów zapewnia, że rozwiązania informatyczne po stronie resortu są już gotowe aby zbierać e-paragony i czekają na komunikację z pierwszymi kasami fiskalnymi on-line.

Podatek VAT od wyrobów akcyzowych do zmiany

Komisja Europejska wezwała do zmiany przepisów dotyczących podatku VAT. Chodzi o regulacje, które zobowiązują wykonawców usług odprawy celnej towarów akcyzowych (np. paliwa) do płacenia VAT nie tylko od świadczonych przez siebie usług, ale także od kwoty akcyzy i opłaty paliwowej nałożonej na paliwo.

Split payment – trudności z uwolnieniem środków z rachunku VAT

Mechanizm podzielonej płatności (split payment) budzi wątpliwości. Okazuje się, że organy podatkowe nie wydając postanowień o uwolnieniu środków z rachunku VAT w ustawowym terminie, częściowo zabezpieczają interes budżetu państwa. Wątpliwa staje się także realizacja podstawowych założeń podatku VAT – opodatkowanie tylko konsumpcji i jego neutralność.

Reklama na samochodzie a prawo do odliczenia VAT

Od kilku już lat obowiązują przepisy ustawy VAT, które przewidują 50% oraz 100% odliczenie podatku VAT od samochodów osobowych. Większość podatników wybiera możliwość częściowego pomniejszenia podatku należnego, gdyż zwalnia ich to z wykonywania szeregu uciążliwych obowiązków ustawowych. Niektóre podmioty gotowe są jednak realizować dodatkowe wymogi dokumentacyjne wymagane ustawą, aby korzystać z pełnego odliczenia VAT dla kosztów związanych z nabyciem i eksploatacją pojazdu.

Warunki skutecznego przedłużenia terminu zwrotu VAT

Termin zwrotu podatku VAT może skutecznie przedłużyć jedynie postanowienie o przedłużeniu, które zostało doręczone podatnikowi przed upływem terminu zwrotu. Tym samym, jeżeli podatnikowi nie doręczono postanowienia o przedłużeniu przed upływem terminu zwrotu, ma on uprawnione przekonanie, że zwrot nastąpi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Pojedyncza usługa zakwaterowania opodatkowana VAT w systemie VAT-marża – precedensowy wyrok TSUE

W dniu 19 grudnia 2018 r. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie prejudycjalnej C‑552/17 Alpenchalets Resorts GmbH przeciwko Finanzamt München Abteilung Körperschaften. Stanowisko TSUE może być powodem poważnych problemów podatkowych pośredników turystycznych.

REKLAMA