REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - obowiązek podatkowy, Podatki 2011

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy opłata za licencję na program komputerowy jest należnością licencyjną i trzeba od niej płacić CIT?

Spółka, w związku z planowanym zawarciem umów licencyjnych na użytkowanie programów komputerowych od kontrahentów posiadających siedzibę na terytorium 13 różnych państw, zwróciła się do organu z prośbą o wskazanie (w interpretacji podatkowej), czy tego rodzaju opłaty mieszczą się w zakresie dyspozycji przepisu art. 12 odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Kiedy trzeba sporządzić dokumentację transakcji z podmiotami powiązanymi?

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych dokonujący transakcji
z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej (takich) transakcji. Powstanie tego obowiązku uzależnione jest od rodzaju transakcji, jej wartości oraz wysokości kapitału zakładowego podmiotu zawierającego transakcję.

Kiedy usługi kształcenia zawodowego nie będą zwolnione z VAT?

Nie wszystkie usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione od podatku od towarów i usług. Warto więc przyjrzeć się kiedy podatnik ze zwolnienia takiego będzie korzystał na przykładzie szkoleń organizowanych dla rzeczoznawców majątkowych.Nie wszystkie usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione od podatku od towarów i usług. Warto więc przyjrzeć się kiedy podatnik ze zwolnienia takiego będzie korzystał na przykładzie szkoleń organizowanych dla rzeczoznawców majątkowych.

Jaka stawka PCC od hipoteki?

W jaki sposób ustalić należy stawkę podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu ustanowienia hipoteki w związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece?

REKLAMA

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży internetowej na przełomie miesiąca?

Sprzedaję wysyłkowo towary za zaliczeniem pocztowym osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Sprzedaż ewidencjonuję na kasie fiskalnej. Niekiedy bank przekazuje informację o wpłacie należności z opóźnieniem. Problem powstaje, gdy towar jest sprzedany 30 albo 31-ego danego miesiąca, a bank informuje o niej 1-ego następnego miesiąca.

Czy usługi inhalacji w grocie solnej są opodatkowane VAT?

Usługi zabiegów inhalacyjnych w grocie solnej świadczonych przez zoz na podstawie zalecenia lekarskiego korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Zachowany jest tutaj proces leczenia służący profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Natomiast sprzedaż ww. usług komercyjnie, tj. bez orzeczenia lekarskiego opodatkowana jest podstawową 23%stawką VAT.

Czy interpretacja podatkowa może być podstawą do zmiany wcześniejszej decyzji podatkowej?

Składając pisemny wniosek o wydanie interpretacji podatkowej należy pamiętać, że może dotyczyć on jedynie obecnego stanu faktycznego, aktualnie zaistniałych okoliczności lub zdarzeń przyszłych.

Czy praca na etacie chroni przed opodatkowaniem handlu internetowego VAT-em?

Jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, a oprócz tego – chcąc „dorobić” - sprzedajemy towary na aukcjach internetowych. Czy jeżeli nasz handel internetowy odbywa się w sposób częstotliwy i ciągły, np. przez okres 2 lat, to jesteśmy podatnikami VAT?

REKLAMA

Czy trzeba płacić VAT przy sprzedaży gruntów rolnych podzielonych na działki budowlane?

„Ustalenie, czy określona osoba jest podatnikiem podatku VAT wymaga dokonania przez sąd krajowy oceny, czy wykorzystywanie omawianego dobra polegające na jego stopniowej sprzedaży następuje w celu uzyskania stałych dochodów, z uwzględnieniem całości okoliczności sprawy, w szczególności czynników wskazujących na zamiar dokonywania tych transakcji w sposób powtarzalny. Nie ma przy tym znaczenia, że właściciel tego dobra nie nabył go w celu późniejszej sprzedaży ani że zostało ono przeniesione do majątku osobistego właściciela i tym samym wyłączone z działalności gospodarczej odrębnej od tej, z tytułu której osobę tę uznaje się za podatnika podatku od wartości dodanej.”

Czy opłatę uzdrowiskową trzeba naliczać tylko za pełne dni pobytu w uzdrowisku?

Opłata uzdrowiskowa, o której mowa w art. 17 ust. 1a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.), jako opłata o charakterze ekwiwalentnym winna być pobierana za każdy pełny dzień pobytu osoby fizycznej w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach, którym nadano status uzdrowiska. Przy czym pod pojęciem dnia pobytu należy rozumieć dzień kalendarzowy.

Jak rozliczyć w VAT eksport z wolnego obszaru celnego?

Prowadzona na wolnym obszarze celnym sprzedaż przez podatnika towarów na rzecz kontrahenta spoza Unii Europejskiej stanowi eksport towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przy spełnieniu przy tym określonych warunków do czynności tej będzie miała zastosowanie stawka preferencyjna podatku VAT – 0%.

Otrzymane zaliczki wliczamy do limitu sprzedaży wysyłkowej

Jedną z form sprzedaży towarów do innych krajów UE jest tzw. sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju. Podatnicy muszą pilnować 26 limitów (każdy kraj UE ma swój), po przekroczeniu których trzeba płacić VAT w państwie przeznaczenia.

Jak opodatkować sprzedaż odziedziczonych udziałów w spółce?

Pan Karol nabył w 2010 roku w drodze spadku udziały w spółce z o.o. W 2011 r. dokonał ich sprzedaży. Jak powinien rozliczyć uzyskane z tego tytułu środki? Jak ustalić dochód z tej sprzedaży?

Jak rozliczyć umorzenie udziałów w spółce z o.o.?

Uchwała zgromadzenia wspólników spółki z o.o. o umorzeniu udziałów została podjęta w grudniu 2010 r. Wypłata wynagrodzenia następuje w ratach (część wypłacono jeszcze w grudniu 2010 r. a resztę już w 2011 roku). W jakim roku powstał przychód z tytułu umorzenia udziałów?

Czy wydanie dla studenta zaświadczenia o średniej podlega opłacie skarbowej?

Opłacie skarbowej podlega dokonanie wydanie zaświadczenia w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej. Czy wystawienie przez uczelnię publiczną zaświadczenia o średniej ocen za poszczególny okres studiów wiążę się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej?

Kto może podpisać roczne zeznanie CIT-8?

Jednym z elementów prawidłowo sporządzonego zeznania rocznego CIT-8 jest jego podpisanie. W ten sposób oświadcza się prawdziwość zawartych w nich danych pod rygorem odpowiedzialności karnej. Nie każdy jednak może to poświadczyć swoim podpisem.

Kiedy odliczyć VAT z faktury zaliczkowej?

Nie każdy z podatników zdaje sobie sprawę kiedy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego jaki zostaje wykazany na fakturze dokumentującej uiszczenie zaliczki.

Jakie są skutki rozszerzenia zakresu działalności o czynności opodatkowane VAT?

Rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności u podatnika zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług w zasadzie nie wywołuje żadnych konsekwencji na gruncie regulacji podatkowych. Inaczej rzecz się będzie przedstawiać, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą, która wykonywała czynności korzystające ze zwolnienia, podejmie decyzję o uruchomieniu drugiego profilu działalności – już opodatkowanego VAT.

Kiedy można wznowić postępowanie - przestępstwa i wydanie decyzji przez osobę lub organ podlegających wyłączeniu

W sytuacji, gdy ostateczna decyzja organu podatkowego została wydana w wyniku popełnienia przestępstwa lub została wydana przez osobę lub organ, które powinny być wyłączone dzisiejszym mamy szansę na wznowienie tego postępowania. Poniżej przedstawione zostaną warunki, jakie musi spełnić podatnik, aby opierając się na tych przesłankach mógł skutecznie złożyć wniosek o wznowienia postępowania.

Kiedy zdaniem Rzecznika Generalnego TSUE trzeba zapłacić VAT od sprzedaży działek budowlanych?

Sprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości UE – zainicjowana pytaniem prejudycjalnym Naczelnego Sądu Administracyjnego - dotyczy wykładni przepisów Dyrektywy 2006/112/WE. Wniosek został przedłożony w ramach rozpoznawania skarg kasacyjnych na wyroki sądów administracyjnych w sprawach dotyczących objęcia podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości nabytych jako grunty rolne i przekształconych następnie w grunty przeznaczone pod zabudowę.

Jaki podatek od sprzedaży akcji?

W kwietniu tego roku sprzedałem akcje, które nabyłem w 2008 r. Czy kwota uzyskana ze sprzedaży podlega opodatkowaniu i kiedy mam zapłacić podatek?

Czy usługi świadczone przez stacje sanitarno-epidemiologiczne są zwolnione z VAT?

Zakres usług stacji sanitarno-epidemiologicznych jest zróżnicowany. Te usługi, które są zaliczane do usług medycznych, służą profilaktyce czy dotyczą diagnostyki pacjentów są zwolnione z VAT. Pozostałe trzeba opodatkować stawką podstawową (aktualnie 23%).

Naklejka na fakturze też może potwierdzać prawo do odliczenia VAT

Jedną z podstawowych cech podatku VAT jest jego neutralność dla podatnika. Cechę tą nabywa ten podatek (przynajmniej teoretycznie) poprzez umożliwienie podatnikowi obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zapłacony przy nabyciu towarów i usług, związanych z jego działalnością gospodarczą i co do zasady (w myśl Dyrektywy 2006/112/WE) i co do zasady nie może podlegać ograniczeniom.

Kasy fiskalne dla prawników od maja 2011 r.

Od 1 maja 2011 r. wielu podatników utraci zwolnienie z obowiązku stosowania kas rejestrujących (fiskalnych). Obowiązek wprowadzenia urządzeń rejestrujących dotyczy m.in. prawników u których obrót z usług świadczonych dla osób fizycznych był w 2010 r. większy niż 40 tys zł.

Czy można odliczyć podatek naliczony przed dokonaniem rejestracji dla celów VAT?

Czy usługi transportowe na rzecz własnych pracowników są opodatkowane VAT?

Jak rozliczyć objęcie udziałów w zamian za aport?

Czy przychód z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny może zostać określony przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej na podstawie art. 19 w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy z dnia
26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r.
Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) w sytuacji gdy wartość nominalna objętych udziałów (akcji) różni się od ich wartości rynkowej z dnia objęcia?

Jak opodatkować dochody ze zbycia akcji i udziałów w celu ich umorzenia?

W jaki sposób, od 1 stycznia 2011 roku, opodatkowany jest dochód uzyskany
z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji)?

Jak rozliczyć w VAT przekazanie majątku spółki cywilnej?

Przekazanie przez przedsiębiorcę wyposażenia oraz towarów handlowych spółki cywilnej do firmy jednoosobowej stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czy nieodpłatne przekazanie towarów na cele promocji i reklamy podlega opodatkowaniu VAT?

Przekazanie nieodpłatne nagród i prezentów w ramach programu lojalnościowego dla swoich partnerów, oraz nagród i prezentów w ramach promocji i reklamy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak ustanowić przedstawiciela podatkowego?

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązują nowe zasady ustanawiania przedstawiciela podatkowego.

Czy alkohol i obiad w restauracji można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Wydatki na zakup żywności i napojów, w tym napojów alkoholowych podczas spotkań biznesowych w restauracji nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów bez względu na to czy mają charakter wystawny, czy nie. Bez znaczenia jest fakt ich potencjalnego związku z przychodami, ponieważ są objęte wyłączeniem z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT).

Ważne terminy dla podatników VAT – rejestracja, wybór zwolnienia, zakończenie działalności

Rozpoczęcie działalności gospodarczej stawia podatnika przed wyborem, czy dokonać rejestracji jako podatnik VAT czynny, czy skorzystać ze zwolnienia podmiotowego? Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku pojawiają się obowiązki, z których realizacją związany jest przyjęty status w podatku VAT.

Podwójne opodatkowanie VAT przy dostawie mediów


Minister Finansów nie wyklucza wydania interpretacji ogólnej w zakresie opodatkowania VAT dostawy (refakturowania) mediów dla najemców lokali komunalnych.

Czy pożyczki w rodzinie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Czy umowa pożyczki kwoty 100.000 zł udzielona przez ojca synowi korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Pakiety medyczne bez VAT, buty dla dzieci ze stawką 23%

Rząd i Sejm nie ustają w poprawianiu ustawy o VAT. 1 kwietnia ma wejść w życie większość przepisów ustawy z 25 lutego 2011 r.o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Jej przedmiotem jest m.in. dostosowanie przepisów o VAT do zmian w prawie celnym, ułatwienie rozliczeń VAT w imporcie, uproszczenie przejścia rolnika ryczałtowego do rozliczanie VAT według zasad ogólnych i szereg innych planowanych wcześniej zmian, które nie zmieściły się w nowelizacjach ustawy o VAT z grudnia 2010 r.

Kiedy dochody zagraniczne dzieci nie pozwalają na skorzystanie z ulgi prorodzinnej?

Pełnoletnie uczące się dziecko uzyskało w roku 2010 dochody ze stosunku pracy w Niemczech, w Polsce nie uzyskało dochodów. Czy rodzice mają prawo do ulgi?

Ministerstwo Finansów o zaświadczeniach okręgowych stacji kontroli pojazdów


Zaświadczenia wydane do dnia 31 grudnia 2010 r. przez okręgową stację kontroli
pojazdów są nadal aktualne o ile nie dokonano istotnych zmian w danym pojeździe.

Czy szczepionka od pracodawcy jest przychodem pracownika?

Czy wartość szczepienia przeciw grypie, za które płaci pracodawca jest dla pracownika nieodpłatnym świadczeniem, które stanowi przychód ze stosunku pracy?

Czy spłata kredytu mieszkaniowego uprawnia do zwolnienia

Podatnik nabył w 2009 r. w drodze spadku nieruchomość, która była obciążona kredytem hipotecznym. W 2010 r. sprzedał nieruchomość i spłacił kredyt. Czy przeznaczenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego przez spadkodawcę stanowi wydatek na cele mieszkaniowe korzystający ze zwolnienia?

Czy dochody małoletnich dzieci trzeba wykazywać w PIT?


Tak. Rodzice dumni ze swojego zaradnego, uzyskującego dochody dziecka powinni wiedzieć o tym, że fiskus nie zapomina także o dochodach małoletnich podatników. Co do zasady dochody niepełnoletnich dzieci rodzice doliczają do swojego zeznania. Ale czasem trzeba wypełnić odrębny PIT.

Czy można odliczyć w PIT darowiznę na rzecz Rady Rodziców?

Niestety aktualnie darowizn przekazanych na rzecz rady rodziców (tzw. komitety rodzicielskie), działających w szkołach i przedszkolach podatnik nie może odliczyć od dochodu.

Jak dokumentować przekazane darowizny, by skorzystać z odliczenia?


Warto wiedzieć, jakimi dokumentami potwierdzać udzielone darowizny, by nie mieć później problemu z odliczeniem ich w PIT. Radzą specjaliści z Krajowej Informacji Podatkowej.

Kiedy można ująć w kosztach zakup kalendarzy?


Proszę o wyjaśnienie do kosztów którego roku można zaliczyć wydatek poniesiony w 2010 r. dotyczący zakupu kalendarzy na 2011 r. Chodzi mi zarówno o podatnika prowadzącego pełną księgowość jak i podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zwolnienia przedmiotowe z VAT - rozporządzenie

Oprócz zwolnień przedmiotowych zawartych w ustawie o VAT 43 - obrót krajowy  i w art. 44-82 - obrót zagraniczny) zwolnienia konkretnych towarów i usług znajdziemy również w § 13 -17 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392). Znajdują się tam zwolnienia dotyczące zarówno obrotu krajowego jak i transakcji zagranicznych. Prezentujemy poniżej te zwolnienia.

Jaki podatek od nieruchomości nie wykorzystywanej w całości?

Jestem właścicielem spółki z o.o. Zamierzam kupić od innej spółki częściowo zabudowaną nieruchomość. Na tej nieruchomości o pow. 4 ha znajdują się: stróżówka, droga dojazdowa, suwnica z utwardzonym placem, hala produkcyjna i budynek biurowy. Nabytą nieruchomość będę wykorzystywał dopiero po kilku miesiącach po zakupie, z uwagi na przeniesienie całej firmy i działalności z dotychczasowej siedziby. Czy w związku z tym będę miał obowiązek zapłaty podatku od nowo nabytej nieruchomości już od momentu jej zakupu czy też może od chwili przeniesienia i rozpoczęcia tam działalności? Ponadto po przeniesieniu działalności do nowej siedziby spółka i tak nie będzie wykorzystywała całej nieruchomości bowiem zakup ten realizuję z myślą o przyszłości i powiększeniu produkcji w trakcie najbliższych lat.

Jak właściwie udokumentować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?

Podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów mają wątpliwości jakie dokumenty są niezbędne dla zastosowania 0-proc. stawki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy ustawy o VAT w kwestii tego, które dokumenty należy traktować jako obowiązkowe, a które podatnik jest zmuszony okazać organom podatkowym fakultatywnie.

Zwolnienia przedmiotowe z VAT 2011/2012

Prezentujemy listę zwolnień przedmiotowych z VAT obowiązujących od 2011 roku. Wynikają one z art. 43 - 82 ustawy o VAT i § 13 -17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392).

Wzory deklaracji i informacji podatkowych w podatku od nieruchomości, podatku rolnym i podatku leśnym


Ministerstwo Finansów przygotowało dla organów podatkowych projekty wzorów formularzy podatkowych w związku z wydaniem rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie ewidencji podatkowej nieruchomości (Dz. U. Nr 107, poz. 1138). Wzory te nie są obligatoryjne ale z pewnością zostaną wykorzystane przez większość gmin.

Czym różni się eksport pośredni od bezpośredniego w ustawie o VAT

Na gruncie przepisów z zakresu podatku VAT wyróżnia się dwa typy eksportu towarów, mianowicie: eksport bezpośredni oraz eksport pośredni. Rozróżnienie to jest niezmiernie istotne z uwagi na zasady stosowania stawki VAT 0% względem eksportu towarów, w tym wymaganą dokumentację.

REKLAMA