REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - obowiązek podatkowy, Samochód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek VAT od aut sprowadzanych z krajów UE - rozliczenia

Podatnik VAT, który sprowadza samochód z innego kraju UE, jest obowiązany spełnić dodatkowe warunki, inaczej niż w przypadku zakupu pozostałych towarów. Warunki te zostały od 1 stycznia 2015 r. ograniczone, ale nie zniesiono ich całkowicie.

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wydania opakowań zwrotnych

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 2 stycznia 2015 r., (ITPP1/443-1214/14/MN) rozstrzygnął kwestię dotyczącą podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu niezwróconych opakowań zwrotnych.

Sprzedaż samochodu, który nie był w ewidencji środków trwałych - rozliczenie VAT

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (podatnik VAT) używała w niej samochodu ciężarowego kupionego jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Nie wprowadzała go do ewidencji środków trwałych. Teraz chce go sprzedać. Jaki dokument powinna wystawić?

Pracownik płaci PIT od używania samochodu służbowego po godzinach

Pracownik korzystający z auta firmowego do celów prywatnych uzyskuje z tego tytułu przychód z nieodpłatnych świadczeń. Według przepisów, przychód będzie miał równowartość 250 zł w przypadku fiata seicento oraz 400 zł, jeśli jeździ toyotą avensis.

REKLAMA

Odpowiedzialność kierowcy w wykroczeniu ujawnionym przez fotoradar

Uchwałą z dnia 30 września 2014 r. (sygn. akt I KZP) Sąd Najwyższy uznał, iż straż gminna, będąc zarządcą urządzeń kontrolno - pomiarowych (tzw. fotoradarów) posiada uprawnienia oskarżyciela publicznego w stosunku do właściciela pojazdu, który nie wskazał osoby kierującej w momencie popełnienia wykroczenia.

AEO: rozliczanie VAT importowego w deklaracji podatkowej

Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej przewiduje między innymi ciekawe ułatwienie dla Upoważnionych Przedsiębiorców AEO. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2015 r.

Nowe zasady rozliczania użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych

Od 1 stycznia 2015 r. wchodzą w życie prostsze zasady rozliczania użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych. Korzystania z auta służbowego do celów prywatnych będzie opodatkowane ryczałtem. Miesięczna kwota podatku będzie uzależniona od pojemności silnika. Problematyczna pozostanie jednak kwestia rozliczania paliwa.

Przekazanie środków z rachunku powierniczego - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

Dopiero w momencie, kiedy spółka otrzyma wpłaty dokonywane przez nabywców lokali na otwarty rachunek powierniczy, a więc z chwilą przeniesienia środków pieniężnych zgromadzonych przez bank z otwartego rachunku powierniczego na rachunek bankowy spółki, powstanie obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT usług, tj. z chwilą otrzymania przez spółkę tych środków, pod warunkiem, że wcześniej nie dojdzie do wydania lokalu.

REKLAMA

Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej – skutki podatkowe

Samochód to jeden z podstawowych składników firmowego majątku. Zwykle po uznaniu go za środek trwały jest wpisywany do ewidencji środków trwałych i służy potrzebom wynikającym z prowadzonej działalności gospodarczej.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy dostawie towarów za zaliczeniem pocztowym

Produkujemy elektryczne piecyki – opiekacze. Zasadniczo nie prowadzimy sprzedaży detalicznej, ale zadzwonił do nas klient – osoba fizyczna nieprowadząca działalności – z ofertą kupna takiego piecyka. Wysłaliśmy mu towar za zaliczeniem pocztowym 20 czerwca 2014 r. Klient otrzymał go 23 czerwca 2014 r. Natomiast płatność z poczty otrzymaliśmy w lipcu 2014 r. Kiedy mamy rozliczyć tę dostawę?

Darowizna na cele charytatywne - rozliczenie VAT

Firmy coraz częściej działają z uwzględnieniem zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Idea ta polega na świadomym i zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy, ale także uwzględniającym interesy społeczne i ekologiczne w otoczeniu firmy. Jednym z jej przejawów jest przekazywanie przez podatników darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Modernizacja i rozbudowa fabryki - rozliczenie VAT

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretacje indywidualną odnośnie określenia miejsca świadczenia na gruncie VAT nabywanych usług modernizacji obiektu polegających na rozbudowie istniejącej infrastruktury. Organ rozważył również prawo do odliczenia podatku z tytułu nabycia tych usług.

Kara umowna a VAT

Kara umowna otrzymana od klienta nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usługi czy dostawę towaru, nie podlega opodatkowaniu. Dlatego nałożenie kary pieniężnej nie może być dokumentowane ani paragonem fiskalnym, ani fakturą. Obciążenie kontrahenta kwotą tej kary może nastąpić np. na podstawie noty obciążeniowej.

Odliczenie 100% VAT od paliwa do samochodu – dojazdy do pracy

Czy można odliczyć 100% podatku naliczonego od nabycia paliwa w związku z dojazdem do pracy z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą?

Odliczenie VAT od zakupu paliwa opłaconego kartą paliwową

Jako firma transportowa posiadamy flotę samochodów użytkowanych w działalności gospodarczej na podstawie umów leasingowych. Aby uprościć rozliczanie transakcji zakupu paliwa do tych samochodów, korzystamy z kart paliwowych wydanych przez leasingodawcę, które uprawniają naszych kierowców do bezgotówkowego zakupu towarów (najczęściej paliwa) na stacjach paliwowych danego koncernu paliwowego. Czy ze zbiorczych faktur za paliwo wystawionych przez leasingodawcę mamy prawo odliczyć podatek naliczony?

VAT od przeniesienia własności nieruchomości w zamian za odszkodowanie

Odpłatność za nieruchomość stanowi odszkodowanie, które pełni funkcję wynagrodzenia za przeniesienie własności towarów, co czyni tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną.

Momentu powstania obowiązku podatkowego przy wysyłce towarów

W którym dniu powstaje u sprzedawcy obowiązek podatkowy: czy w dniu wydania towaru z magazynu spedytorowi czy w dniu dostarczenia przez spedytora towaru do nabywcy?

Ryczałtowe stawki podatku od prywatnego użytku samochodów służbowych w 2015 r.

Sejm zajmuje się ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która zakłada m.in. wprowadzenie ryczałtowych stawek podatku od prywatnego użytku samochodów służbowych. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku.

Czy można odliczyć pełny VAT od zakupu GPS i CB-radia

Prowadzę działalność gospodarczą, do której wykorzystuję samochód osobowy. Nie prowadzę ewidencji przebiegu pojazdu dla tego samochodu, ani nie zgłosiłem go w urzędzie skarbowym informacją VAT-26. Zakupiłem nawigację GPS oraz CB-radio do tego samochodu. Czy mogę odliczyć w całości podatek naliczony przy ich nabyciu?

Obowiązek podatkowy w VAT dla stałych usług księgowych

Dla stałych usług księgowych obowiązek podatkowy powstanie z końcem każdego okresu rozliczeniowego. Jeśli jednak przed upływem tego okresu podatnik otrzyma od kontrahenta zapłatę (w całości bądź w części) z tytułu usługi księgowej – obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania (w odniesieniu do tej otrzymanej kwoty).

Czy od kosztów przesyłki części samochodowych należy odliczyć 50% VAT naliczonego

W sklepie internetowym zakupiłem części do samochodu osobowego używanego w działalności gospodarczej. Od 1 kwietnia 2014 r. od wydatków związkach z tym samochodem odliczam 50% VAT naliczonego. Czy ograniczenie odliczenia VAT dotyczy tylko zakupionych części do samochodu? Czy od kosztów przesyłki naliczonych przez sprzedawcę też należy odliczyć 50% VAT naliczonego?

Amortyzacja samochodu używanego do celów mieszanych

Czy przedsiębiorca, który zadeklaruje do celów odliczeń podatku VAT (w wysokości 50%) używanie samochodu osobowego do celów mieszanych, może dokonywać, i w jakiej wysokości, odpisów amortyzacyjnych związanych z wprowadzeniem tego pojazdu do ewidencji środków trwałych?

Podatek akcyzowy w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych w 2015 r.

Planowane na 2015 r. zmiany w ustawie o podatku akcyzowym mają uprościć i znieść uciążliwe przepisy dla prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usługi licencji

Dla usługi licencji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Za wykonaniu usługi uznaję się w tym przypadku przekazanie dokumentu umożliwiającego korzystanie z licencji. Natomiast gdy świadczący usługi otrzyma wcześniej wynagrodzenie, wtedy obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zapłaty.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług turystycznych

Od 1 stycznia 2014 r. nie ma już szczególnych regulacji dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług turystycznych. Tak jak w przypadku wielu innych usług obowiązek podatkowy powstaje tu z chwilą wykonania usługi.

Akcyza na samochód z zagranicy

Dla wyliczenia akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy wystarczy wiedzieć, czy według ustawy akcyzowej jest to samochód osobowy, znać pojemność jego silnika (do 2000 cm3 czy więcej) oraz wartość z faktury i dokonać prostego pomnożenia. W rzeczywistości jednak sprawa jest bardziej skomplikowana.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy dostawie samochodu

Jeżeli wystawienie faktury będzie dawało nabywcy możliwość zarejestrowania samochodu, to tym samym będzie mu dawało prawo do dysponowania tym towarem jak właściciel. W konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży nie będzie powstawał z dniem odbioru samochodu przez nabywcę, ale z chwilą postawienia go do jego dyspozycji

Samochód służbowy na wakacjach

Zmieniająca się kultura biznesu wpływa na zmianę spojrzenia na korzystanie z samochodów służbowych w celach prywatnych. Pojmowanie takich pojazdów jedynie jako narzędzi pracy ewoluuje i obecnie co raz częściej traktuje się je jako dodatkową formę wynagrodzenia pracownika.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy realizacji robót budowlanych

Właściwe określenie momentu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych usług.

Zmiany techniczne w samochodach a odliczenie VAT

Nowe przepisy dotyczące VAT od samochodów ciągle budzą duże zainteresowanie podatników, którzy szukają korzystnych rozwiązań odnoszących się do odliczania VAT. W poprzednich latach popularne było instalowanie kratek w samochodach, dzięki czemu podatnicy mogli zwiększyć zakres odliczenia VAT. Niestety od 1 kwietnia 2014 r. wmontowanie do samochodu kratki lub zabudowy nie zawsze przyniesie korzystne skutki podatkowe.

Czy wydanie karty podarunkowej podlega opodatkowaniu VAT

Czy wydanie karty podarunkowej powoduje powstanie obowiązku podatkowego, w szczególności czy sprzedaż kart podarunkowych jest dostawą towaru lub świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o VAT? Czy wpłatę środków pieniężnych w związku z nabyciem karty podarunkowej należy traktować jak zaliczkę lub przedpłatę?

Sprzedaży samochodu wykupionego po zakończeniu jego leasingu - skutki podatkowe

Podatniczka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarła umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego. W okresie trwania umowy leasingu, do kosztów podatkowych były zaliczane opłaty leasingowe. Po zakończeniu umowy leasingu samochód stał się jej własnością. Czy ewentualna sprzedaż w przyszłości nabytego od firmy leasingowej samochodu osobowego będzie rodziła obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Sprzedaż licencji - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

Obowiązek podatkowy dla usługi licencji powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeśli świadczący usługę przekazuje dokumenty umożliwiające korzystanie z licencji, bez posiadania których nie jest to możliwe, to w momencie ich przekazania usługa zostaje już wykonana. Dotyczy to usług nierozliczanych okresowo. Ale gdy świadczący te usługi otrzyma wcześniej wynagrodzenie, wtedy obowiązek rozliczenia VAT powstanie w dacie otrzymania tej zapłaty.

Refakturowanie kosztów w najmie a VAT

Podatnik, który refakturuje koszty wynajmu lokalu użytkowego na podnajemcę, musi naliczyć na fakturach VAT w wysokości 23%. Nie ma przy tym znaczenia, że sam otrzymuje od właściciela lokalu (osoby fizycznej) rachunki za czynsz i media bez naliczonego VAT. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2014 r. (sygn. ITPP1/443-149/14/MN), której fragment prezentujemy poniżej.

VAT 2014 - moment dokonania dostawy

W przypadku dostawy towarów termin powstania obowiązku podatkowego wyznacza moment dokonania dostawy. Zasada ta obowiązuje od 1 stycznia 2014 r. Jednak jak się okazuje, obecnie wiele obaw związanych jest z dostawą towarów, która realizowana jest z udziałem przewoźnika. Nasuwa się pytanie: kiedy wówczas następuje dostawa? Zdaniem organów podatkowych jest to zasadniczo data wydania towaru przewoźnikowi.

Opodatkowanie handlu - zakupy a interes publiczny

Czy zakupy w podmiotach uchylających się od opodatkowania są działaniem na szkodę interesu publicznego? Czy „szara strefa” w handlu różni się zauważalnie od „białej”, działającej legalnie? Wyjaśnia profesor Witold Modzelewski.

Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów na warunkach Incoterms FCA

Moment powstania obowiązku podatkowego reguluje art. 19a ustawy o podatku od towarów i usług. Za podstawowy termin powstania obowiązku podatkowego uznaje się chwilę dokonania dostawy towarów.

Rozliczanie użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych w 2015 r.

W 2015 r. obecny systemu rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych zostanie zastąpiony ryczałtem – to jedno z rozwiązań zawartych w projekcie ustawy o ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej, który trafił do Sejmu.

Przekazanie dywidendy w formie udziałów w spółce a VAT

Zagadnienie skutków podatkowych przekazania w formie dywidendy udziałów w spółce wiąże się z pojęciem działalności gospodarczej na gruncie podatku od towarów i usług.

Zaliczki na poczet przyszłych usług nieokreślonych a VAT

Otrzymanie części lub całości zapłaty za przyszłe wykonanie usługi lub dostarczenie towarów co do zasady generuje obowiązek podatkowy. Otrzymane należności w formie zaliczki, przedpłaty, raty czy też zadatku powinny być objęte podatkiem VAT i udokumentowane fakturą. W jaki sposób klasyfikować i według jakiej stawki opodatkować wpłacone należności na poczet przyszłych usług jeszcze nieokreślonych? Czy są to zaliczki?

Fakturowanie kosztów transportu

Odpłatna dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT . Na podatniku spoczywa nie tylko obowiązek odprowadzenia należnego podatku we właściwym czasie, ale i wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż i dostawę. Od stycznia 2014 roku obowiązują w tej kwestii istotne zmiany - tak w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego, jak i wysokości podstawy opodatkowania.

Odsprzedaż pracownikom pakietów medycznych - konsekwencje w VAT

Spółka odsprzedająca pakiety medyczne pracownikom, nabyte w ramach umowy z firmą pośredniczącą w świadczeniu usług medycznych, będzie miała prawo do wystawiania faktur dokumentujących z zastosowaniem zwolnienia od podatku VAT.

Od 2015 r. użytkowanie służbowych samochodów opodatkowane ryczałtem

Zastąpienie od 1 stycznia 2015 r. ryczałtem obecnego systemu rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych – przewiduje projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, którego pierwsze czytanie odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Opodatkowanie VAT odpłatnych przejazdów służbowym samochodem

Czy dojazd pracownika z/do miejsca zamieszkania do/z pracy w celu zapewnienia parkowania samochodu należy traktować jako usługę w rozumieniu ustawy o VAT, a tym samym uwzględniać odcinek dojazdu w podstawie opodatkowania podatkiem VAT z tytułu odpłatnego udostępniania pracownikowi samochodu?

Faktura VAT - kwestie przeliczania waluty

W przypadku gdy kwoty stosowane na fakturze do określenia podstawy opodatkowania są w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Czy kierowcy za nocleg w kabinie samochodu należy się ryczałt

12 czerwca 2014 roku Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych wydał uchwałę dotyczącą wątpliwości związanych z noclegami kierowców w kabinach pojazdów. Zdaniem sądu za nocleg kierowcy w kabinie samochodu należy się wypłata ryczałtu.

Jak rozliczać wydatki z tytułu czynszu za najem samochodów

Jak należy rozliczać wydatki z tytułu czynszu za najem lub dzierżawę samochodów osobowych? Czy można je w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy też należy to robić zgodnie z art. 16 ust.1 pkt 51 ustawy podatku dochodowym od osób prawnych do wysokości limitu wynikającego z tzw. kilometrówki?

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie telefonami

Ministerstwo Finansów rozszerza zakres stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia. Od 2015 r. będzie on stosowany również wobec telefonów (w tym też smartfonów), blach określonego rodzaju oraz złota w postaci surowca, półproduktu, jak również dostaw złota inwestycyjnego.

Czy udostępnienie służbowego sprzętu podlega VAT

Udostępnienie sprzętu takiego jak laptopy czy telefony osobom prowadzącym działalność gospodarczą nie stanowi odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług podlegających opodatkowaniu VAT. Warto jednak w takim przypadku zawrzeć umowę zwaną toolingową, w której wyłączona zostanie możliwość wykorzystania udostępnionego sprzętu w celach prywatnych.

Odliczenie VAT w przypadku najmu leasingowanego samochodu

Czy podatnikowi będzie przysługiwać prawo do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe po zakończeniu co najmniej 6 miesięcznego okresu przeznaczenia samochodu wyłącznie na najem, w sytuacji gdy po tym okresie pojazd nadal będzie przeznaczony do wynajmu podmiotom trzecim, ale będzie wykorzystywany również do innej działalności opodatkowanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. dojazd do kontrahentów)?

REKLAMA