REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - rozliczanie, Kursy walut

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto może rozliczać VAT raz na kwartał w 2025 roku

Kurs euro z 1 października 2024 r., według którego jest ustalany limit sprzedaży decydujący o statusie małego podatnika w 2025 r. oraz prawie do rozliczeń kwartalnych przez spółki rozliczające się według estońskiego CIT wynosił 4,2846 zł za euro. Kto zatem może rozliczać VAT raz na 3 miesiące w bieżącym roku?

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne odroczenie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

VAT w net billingu - jak rozliczyć. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla dostawy energii elektrycznej przez prosumenta?

Od 1 kwietnia 2021 r. zmiana przepisów Prawa energetycznego oraz o energii odnawialnych wprowadziła nowe, mniej korzystne zasady rozliczania się prosumentów z dostawcą energii z sieci energetycznej. System net bilingu zastąpił net metering (który w okresie przejściowym jest dostępny dla wcześniej podłączonych użytkowników). Dodatkowo, dla prosumentów będących podatnikami VAT oznacza to opodatkowanie tym podatkiem energii wprowadzanej do sieci. Do dziś nie do końca wiadomo na jakich zasadach, a Krajowa Informacja Skarbowa robi wszystko by tak pozostało, czego doskonałym przykładem jest interpretacja indywidualna z 22 listopada 2024 r., znak: 0113-KDIPT1-1.4012.686.2024.1.WL.

Klient żąda faktury ale nie zwrócił paragonu. Czy mimo to trzeba mu ją wystawić?

Czy do wystawianych faktur sprzedający za pomocą kasy fiskalnej musi dołączać kopie paragonów z kasy fiskalnej? Co w sytuacji, gdy do faktur nie są dołączane kopie paragonów z kasy fiskalnej? Prowadzę kiosk handlowy i wystawiam miesięcznie kilka zbiorczych faktur z danego miesiąca, do których nie dołączam kopii paragonów, gdyż klienci ich nie zwracają. Czy to prawidłowa praktyka?

REKLAMA

Jakie są skutki fałszywych faktur w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury: puste, wystawione przez osoby nieuprawnione lub bez wiedzy i zgody podatnika

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

Odstąpienie od umowy: kiedy trzeba skorygować VAT z faktury zaliczkowej

Otrzymanie zaliczki na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług wiąże się zasadniczo z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Rezygnacja z transakcji, skutkująca zwrotem zaliczki i wystawieniem faktury korygującej, umożliwia sprzedawcy obniżenie kwoty podatku należnego. Nabywca jest z kolei obowiązany do odpowiedniej korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy kontrahenci odstępują wprawdzie od zawartej umowy, lecz zaliczka zostaje zwrócona znacznie później lub jej zwrot w ogóle nie następuje. Transakcja nie dochodzi ostatecznie do skutku. Nie ma jednak również zwrotu zaliczki, a to jej wpłata generowała powstanie obowiązku podatkowego.

Nowe formularze deklaracji VAT od 1 kwietnia 2025 r. Co się zmieniło?

Minister Finansów od 1 kwietnia 2025 r. wprowadza dwa nowe wzory deklaracji VAT. Mają to być VAT-8 (wersja 12) i VAT-9M (wersja 11). Opublikowano już rozporządzenie określające nowe wzory tych formularzy. Co się zmieni?

Dyrektor KIS: Prowadzisz firmę w domu - nie odliczysz całego VAT od wydatków na samochód. Sądy orzekają inaczej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, odpowiadając na pytanie podatnika, który prowadził działalność w domu i zakupił samochód w celu wynajmu go na różne okazje, uznał, że nie przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z tym samochodem. Powodem takiej oceny było parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania podatnika, gdyż zdaniem organu będzie ono stwarzało możliwości użycia pojazdu do celów prywatnych przez niego lub członków jego rodziny. Dla organu nie miało znaczenia, że podatnik posiadał prywatny samochód.

REKLAMA

Jak rozliczyć VAT w transakcjach łańcuchowych. Przypadek, gdy towar jest wywożony z Polski

Osoba prowadząca spółkę A z siedzibą w Holandii, będąca czynnym podatnikiem VAT UE w Holandii, ale zarejestrowana też do VAT UE w Polsce, zleca polskiej firmie B (produkcyjnej) wykonanie mebli. Polski kontrahent B, aby ograniczyć koszty transportu, dokonuje dostawy za pośrednictwem firm transportowych bezpośrednio do C (trzeciego podmiotu) w Unii, ale też do C1 – poza Unię. Firma B wystawi fakturę dla firmy A z 23% VAT za dostawę mebli (i doliczy też koszt usługi transportu), z jej polskim numerem VAT. Firma A rozliczy transakcję netto w Holandii z uwzględnieniem odpowiedniej stawki VAT, a VAT naliczony odlicza w Polsce. Czy tak powinna wyglądać taka transakcja?

Super przywilej w VAT w 2025 r. Prof. Modzelewski: po co faworyzować podatkowo usługi świadczone za granicą?

Zmiany wprowadzone w podatku od towarów i usług z początkiem roku (prawdopodobnie przez przypadek) radykalnie zmniejszają opodatkowanie szkół wyższych (choć nie tylko ich). Usługi edukacyjne, które w przypadku tych podmiotów nie dawały prawa do odliczenia, stanowią istotę ich działalności – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Wystawienie faktury w walucie obcej przed otrzymaniem zaliczki. Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT?

W dniu 9 maja 2024 r. podatnik wystawił fakturę zaliczkową w euro na poczet eksportu towarów. Zaliczkę, na którą opiewa ta faktura, podatnik otrzymał 13 maja 2024 r. Według jakiego kursu należy w takim przypadku przeliczyć dla celów VAT kwotę zaliczki?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

Czy płatności wynikające z ugody podlegają VAT?

W razie sporu co do rozliczeń związanych z realizacją inwestycji, strony umowy o roboty budowlane często zawierają ugody sądowe i mediacyjne. Choć rozwiązanie to jest relatywnie szybkie i skuteczne, to w praktyce często bywa źródłem kolejnych nieporozumień pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Dotyczą one ewentualnych skutków VAT płatności uzgodnionej w wyniku zawartej ugody. Zasadnicza wątpliwość sprowadza się do pytania – czy tego typu płatności podlegają opodatkowaniu VAT?

Park narodowy działa jak każdy inny podatnik VAT. A co z prawem do odliczenia?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził w interpretacji z 22 maja 2024 r., że park narodowy ma – co do zasady - prawo do odliczenia VAT (tj. podatku naliczonego) od wydatków związanych z realizacją planowanego przedsięwzięcia finansowanego z funduszy UE. Oczywiście – tak jak w przypadku innych podatników VAT - warunkiem odliczenia jest brak zaistnienia okoliczności wykluczających odliczenie tego podatku.

Usługi budowlane 2024. Czy VAT można rozliczać kwartalnie?

Podatnik mający status małego podatnika świadczy usługi budowlane, a łączna wartość świadczonych przez niego usług przekracza 50 000 zł miesięcznie. Czy podatnik ten może wybrać składanie deklaracji VAT za okresy kwartalne?

Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Wynajem prywatny samochodu wycofanego z działalności gospodarczej. Co z VAT?

Prowadzący działalność gospodarczą przedsiębiorca, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, zamierza wycofać samochód stanowiący środek trwały i prywatnie wynająć go członkowi rodziny. Czy w sytuacji gdy przy nabyciu tego samochodu przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT, ma on obowiązek opodatkować wycofanie tego samochodu z działalności gospodarczej?

Tabela kursów średnich NBP z 6 marca 2024 roku [nr 047/A/NBP/2024]

Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut? Tabela kursów średnich NBP z 6 marca 2024 roku [nr 047/A/NBP/2024].

Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Tabela kursów średnich NBP z 16 lutego 2024 roku [nr 034/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 16 lutego 2024 roku [nr 034/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Tabela kursów średnich NBP z 13 lutego 2024 roku [nr 031/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP z 13 lutego 2024 roku [nr 031/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Tabela kursów średnich NBP z 7 lutego 2024 roku [nr 027/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 7 lutego 2024 roku [nr 027/A/NBP/2024]. Jakie dzisiaj zmiany w kursach walut? Jaki kurs euro?

Czy sporządzenie korekty JPK_V7M wydłuża termin zwrotu VAT?

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W pliku JPK_V7M za październik 2023 r. wykazałam nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni. Nie otrzymałam jeszcze zwrotu. Muszę złożyć korektę pliku JPK_V7M za październik 2023 r., która spowoduje zwiększenie kwoty zwrotu o kilka tysięcy złotych. Czy złożenie korekty oznacza wydłużenie terminu zwrotu?

Tabela kursów średnich NBP z 1 lutego 2024 roku - nr 023/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 1 lutego 2024 roku - nr 023/A/NBP/2024. Jakie dziś zmiany w kursach walut? Jaka wartość euro?

Tabela kursów średnich NBP z 31 stycznia 2024 roku - nr 022/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 31 stycznia 2024 roku - nr 022/A/NBP/2024. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Tabela kursów średnich NBP z 30 stycznia 2024 roku - nr 021/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 30 stycznia 2024 roku - nr 021/A/NBP/2024. Kurs euro na dzisiaj wynosi 4,3634 PLN.

Korekta roczna VAT 2024 (za 2023 rok) - proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2024 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2024 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków, mają obowiązek wykazać kwotę korekty rocznej za 2023 r. Ustalając proporcję ostateczną i kwotę korekty, pierwszy raz zastosują nowe regulacje w tym zakresie, które obowiązują od 1 lipca 2023 r., tzn. w niektórych przypadkach mogą zrezygnować z korekty rocznej i na nowych zasadach będą ustalać, że proporcja wynosi 100%.

Tabela kursów średnich NBP z 24 stycznia 2023 roku - nr 017/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP w dniu 24 stycznia 2023 roku - nr 017/A/NBP/2024. Jaki kurs euro?

Tabela kursów średnich NBP z 23 stycznia 2023 roku - nr 016/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 23 stycznia 2023 roku - nr 016/A/NBP/2024. Kurs euro na dzisiaj wynosi 4,3697 zł.

Tabela kursów średnich NBP z 22 stycznia 2024 roku - nr 015/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 22 stycznia 2024 roku - nr 015/A/NBP/2024. Jakie zmiany w kursach walut?

Tabela kursów średnich NBP z 12 stycznia 2024 r. Jakie zmiany w kursach walut?

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP z 12 stycznia 2024 roku - nr 009/A/NBP/2024. Jakie zmiany w kursach walut?

Tabela kursów średnich NBP z 10 stycznia 2024 roku - nr 007/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 10 stycznia 2024 roku - nr 007/A/NBP/2024. Jaki kurs euro, dolara, jena?

Tabela kursów średnich NBP z 9 stycznia 2024 roku - nr 006/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 9 stycznia 2024 roku - nr 006/A/NBP/2024. Jakie zmiany w kursach walut?

Tabela kursów średnich NBP z 8 stycznia 2024 roku - nr 005/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 8 stycznia 2024 roku - nr 005/A/NBP/2024. Jakie mamy dzisiaj kursy walut? 

Tabela kursów średnich NBP z 5 stycznia 2024 roku - nr 004/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP na 5 stycznia 2024 roku - nr 004/A/NBP/2024. Jakie zmiany w kursach walut?

W 2024 r. wpisywanie numerów KSeF w JPK_V7 nie będzie obowiązkowe

Od rozliczenia za lipiec 2024 r. w JPK_V7 będzie można wpisywać oprócz numeru faktury również numer KSeF. Dotyczy to zarówno ewidencji sprzedaży i zakupów. Dopiero od rozliczenia za styczeń 2025 r. wpisywanie tego numeru w ewidencji sprzedaży będzie obowiązkowe. 

Tabela kursów średnich NBP z 4 stycznia 2024 roku - nr 003/A/NBP/2024

Oto tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 4 stycznia 2024 roku - nr 003/A/NBP/2024. Jakie mamy kursy walut?

Tabela kursów średnich NBP z 3 stycznia 2024 roku - nr 002/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 stycznia 2024 roku - nr 002/A/NBP/2024.

Tabela kursów średnich NBP z 29 grudnia 2023 roku - nr 251/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 grudnia 2023 roku - nr 251/A/NBP/2023. Jaki kurs euro?

Tabela kursów średnich NBP z 28 grudnia 2023 roku - nr 250/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 grudnia 2023 roku - nr 250/A/NBP/2023. Jaki jest dziś kurs euro?

Tabela kursów średnich NBP z 27 grudnia 2023 roku - nr 249/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich Narodowego Banku Polskiego waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 27 grudnia 2023 roku - nr 249/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3311 zł.

Tabela kursów średnich NBP z 21 grudnia 2023 roku - nr 247/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich Narodowego Banku Polskiego waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 21 grudnia 2023 roku - nr 247/A/NBP/2023. Kurs euro na dzisiaj wynosi 4,3387 zł.

Tabela kursów średnich NBP z 20 grudnia 2023 roku - nr 246/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich Narodowego Banku Polskiego waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 20 grudnia 2023 roku - nr 246/A/NBP/2023. Kurs euro dzisiaj to 4,3341 zł.

Tabela kursów średnich NBP z 19 grudnia 2023 roku - nr 245/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 19 grudnia 2023 roku - nr 245/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3321 zł.

Tabela kursów średnich NBP z 18 grudnia 2023 roku - nr 244/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 18 grudnia 2023 roku - nr 244/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3269 zł.

Tabela kursów średnich NBP z 14 grudnia 2023 roku - nr 242/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich Narodowego Banku Polskiego waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 14 grudnia 2023 roku - nr 242/A/NBP/2023. Kurs euro na dzisiaj to 4,3053 zł.

Budowa budynku przeznaczonego częściowo na cele mieszkalne podatnika. Czy można odliczyć VAT?

Jeżeli zakup jest związany tylko częściowo z czynnościami opodatkowanymi, podatek naliczony określa się według udziału procentowego. Z taką sytuacją mamy do czynienia przy budowie obiektu przeznaczonego częściowo na cele prywatne podatnika, a częściowo do działalności. Odliczenie może być wówczas realizowane w proporcji, w jakiej nabywane towary lub usługi są wykorzystywane na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Tabela kursów średnich NBP z 13 grudnia 2023 roku - nr 241/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 13 grudnia 2023 roku. Kurs euro to 4,3309 zł.

REKLAMA