REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - stawki, Kasy rejestrujące

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprzedaż foliówek opodatkowana VAT i rejestrowana kasą fiskalną

Ministerstwo Finansów poinformowało, że opłata recyklingowa, która jest elementem należności za dostawę (sprzedaż) lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego (tzw. foliówki), jest wliczana do podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy opodatkowanej VAT ze stawką 23% - jeżeli dostawy dokonywać będzie podatnik VAT czynny. Sprzedaż foliówek osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowych powinna być rejestrowana kasą fiskalną.

E-paragony 2018 - kolejny etap cyfryzacji sektora publicznego

W 2018 roku pojawią się pierwsze e-paragony wystawiane klientom za pośrednictwem SMS-a lub e-maila. To kolejny etap cyfryzacji w administracji i obrocie gospodarczym po wprowadzeniu elektronicznych faktur, do których powoli przyzwyczajają się polskie firmy. E-paragony mają przede wszystkim ułatwić życie konsumentom: potwierdzenie zakupu w takiej formie nie zgubi się i nie wyblaknie z czasem, a historię zakupów będzie można w dowolnym momencie przejrzeć na komputerze albo smartfonie, co ułatwi kontrolę nad domowym budżetem.

Montaż bramy garażowej w nowych i starych budynkach a VAT - remont, czy modernizacja

W sytuacji, gdy spółka przed montażem bramy garażowej w starym budynku dokonuje szeregu czynności budowlanych związanych z demontażem starej bramy, dostosowaniem otworu do nowej bramy, podłączeniem elektryki, wierceniem i wstawianiem prowadnic itd., nie można uznać, że jest to tylko sam montaż. Usługę taką należy zakwalifikować jako remont. W przypadku nowych budynków usługę taką kwalifikować należy jako budowę albo modernizację. Do wykonywania usług spółka powinna więc stosować obniżoną stawkę 8%.

Kasy fiskalne z obowiązkowym terminalem płatniczym od 2018 r.

Od połowy 2018 roku mają zacząć obowiązywać przepisy, które pomogą upowszechnić płatności bezgotówkowe - zapowiada Ministerstwo Rozwoju. W związku ze zmianami sklepy, które mają kasy fiskalne, będą musiały udostępnić klientom możliwość płacenia przelewem, kartą, blikiem czy telefonem. W efekcie będą musiały być wyposażone w terminal płatniczy.

REKLAMA

Stawka VAT przy usługach związanych z ochroną brzegów morskich

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o 0% stawkę VAT przy usługach związanych z ochroną brzegów morskich. Korzystną w tym zakresie uchwałę dla przedsiębiorców z branży hydrotechnicznej przyjął skład siedmiu sędziów.

Wyższa stawka VAT na niektóre wyroby medyczne i antykoncepcyjne od 2018 r

Wprowadzenie podstawowej 23-procentowej stawki VAT w miejsce 8-procentowej stawki obniżonej na niektóre wyroby medyczne i antykoncepcyjne - takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o VAT. Podwyższona stawka VAT zacznie obowiązywać już w 2018 roku.

Ujednolicenie stawki VAT na artykuły żywnościowe i owoce od 1 stycznia 2018 r.

Ujednolicenie stawki VAT do 5% na wszystkie artykuły żywnościowe objęte obecnie stawką 7% (do 31 grudnia 2018 r. stawka 8%) oraz wyroby spożywcze objęte stawką podatku 22% a do 31 grudnia 2018 r. stawką 23% (np. kawa, herbata, wyroby cukiernicze, czekolada) - takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany, które miałyby obowiązywać już od 1 stycznia 2018 r., kosztowałyby budżet państwa około 1,2-1,6 mld zł w skali roku.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących w 2018 r.

Minister rozwoju i finansów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z zapisami zawartymi w projekcie z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2018 r. będą zwolnione te same rodzaje działalności gospodarczej co w roku obecnym, z wyjątkiem m.in. kantorów wymiany walut, jak również cyrków i wesołych miasteczek.

REKLAMA

Ewidencjonowanie części obrotu na rzecz osób fizycznych przy użyciu kasy fiskalnej

Podatnik X prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jednak do tej pory korzystał ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej (ze względu na dokonywanie wyłącznie czynności zwolnionych przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania). 1.10.2017 r. X dokonał sprzedaży przyczepy samochodowej na rzecz osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT. Transakcja miała charakter jednorazowy i uboczny dla jego działalności. Podatnik nie przewiduje, że podobna transakcja powtórzy się w przyszłości. W związku z czym powstała wątpliwość, czy musi zainstalować on kasę rejestrującą?

Stawki VAT na niektóre wyroby medyczne - zmiany od 2018 r.

Część wyrobów medycznych, m.in. cysteina, cystyna i ich pochodne oraz soczewki kontaktowe, soczewki okularowe ze szkła i innych materiałów zostaną objęte podstawową stawką podatku VAT (23 proc.). Natomiast obniżona, 8-proc. stawka VAT, ma zostać utrzymana na smoczki dla niemowląt i dzieci. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, którego rozwiązania mogą zacząć obowiązywać od 2018 r.

Jak obliczyć limit obrotów uprawniający do zwolnienia z kasy fiskalnej?

Przepisy ustawy o VAT wskazują, iż wszyscy podatnicy (zarówno czynni podatnicy VAT, jak i podmioty zwolnione z VAT) dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych transakcje te powinni rejestrować na kasie fiskalnej. Co istotne, ustawodawca w zakresie tym przewidział szereg zwolnień, w tym zwolnienie podmiotowe ze względu na limit obrotów, z którego mogą korzystać przedsiębiorcy. Ile wynosi limit zwolnienia? Jak liczyć limit na kasę fiskalną? Jakie transakcje są uwzględniane w limicie?

Niewydanie paragonu będzie wykroczeniem - mandat wystawi policjant lub strażnik miejski

Niezarejestrowanie drobnej sprzedaży na kasie fiskalnej, czy niewydanie paragonu ma być wykroczeniem pospolitym zagrożonym grzywną, a użycie oleju opałowego w transporcie może skutkować utratą licencji przewozowej. Takie m.in. zmiany zawarte są w projekcie nowelizacji Kodeksu wykroczeń, ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym.

Kiedy można zastosować stawkę 8% do usług budowlanych

W odniesieniu do robót budowlanych może mieć zastosowanie preferencyjna 8% stawka podatku VAT, o ile wykonywane są w budynkach objętych społecznym programem mieszkaniowym i spełniają ustawowe warunki.

Czy można odstąpić od wydrukowania paragonu, gdy klient nie zażąda jego wydania?

Podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy. Obowiązek wręczenia paragonu fiskalnego klientowi obowiązuje także nawet, gdy klient go nie żąda. Nie wystarczy, że transakcja została zarejestrowana w pamięci kasy.

Kto i kiedy będzie musiał wymienić kasę fiskalną na kasę online

Rok 2018 r. będzie ostatnim dla kas fiskalnych (kas rejestrujących) z rolką papierową. Potem resort finansów zakaże ich sprzedaży, a docelowo za kilka lat przedsiębiorcy będą mogli nabyć wyłącznie e-kasy (kasy rejestrujące online), dzięki którym MF będzie kontrolował obroty ponad miliona firm zdalnie.

PKWiU 2008 będzie stosowana dla celów podatkowych także w 2018 roku

Trwają uzgodnienia projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Rozporządzenie to ma przedłużyć stosowanie PKWiU 2008 w celach podatkowych do końca 2018 roku i dokonać pewnych zmian w klasyfikacji PKWiU 2015.

Kasy fiskalne – zmiany 2018/2019

Projekt z 18 września 2017 r. nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach zakłada wprowadzenie najprawdopodobniej już od 2018 r. (część zmian ma wejść w życie w kolejnych latach) zupełnie nowych rozwiązań dotyczących kas rejestrujących zwanych potocznie fiskalnymi. Stopniowo mają być wprowadzane kasy fiskalne on-line z możliwością automatycznego przesyłania informacji do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Kasy starych typów mają zniknąć ostatecznie do końca 2022 roku.

Elektroniczne paragony fiskalne od 2018 r.

Rząd wprowadza kolejne zmiany, które mają uszczelnić system podatkowy (przede wszystkim zmniejszyć lukę w VAT). Na 2018 rok zaplanowane jest wprowadzenie elektronicznych paragonów fiskalnych. Obecnie trwają prace nad systemem, który pozwoli połączyć klienta z danymi. Wyzwaniem jest sposób dostarczania e-paragonu.

Jaka stawka VAT na butelkowaną wodę mineralną i źródlaną?

Naczelny Sąd Administracyjny wydał 23 czerwca 2017 r. dwa wyroki (sygn. I FSK 1781/15, I FSK 1948/15), w których potwierdził konieczność stosowania podstawowej stawki podatku VAT dla wody źródlanej i butelkowanej. Jest to kolejne rozstrzygnięcie spójne z tworzącym się łańcuchem orzeczniczym w tym zakresie. Zdaniem NSA butelkowane wody źródlana i mineralna nie stanowią towarów podobnych do wody w postaci naturalnej zdatnej do picia, do której zalicza się wodę dostarczaną za pośrednictwem wodociągów.

W 2018 roku może zostać zlikwidowana luka w VAT

W 2018 roku prawdopodobnie może zostać zlikwidowana luka w VAT, natomiast w tym roku dochody z VAT mogą być wyższe nawet o 27 mld zł - zapowiedział podczas pierwszego czytania projektu budżetu na przyszły rok wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki.

Stawka VAT dla dań gotowych - problem dla lokali samoobsługowych

Jedzenie na mieście jest już powszechne wśród polskiego społeczeństwa. Lunch w pracy, wieczorne wyjście do restauracji ze znajomymi, lub zamówienie pizzy jest standardową praktyką większości z nas. Warto jednak wiedzieć o tym, że zamówienie posiłku wiąże się z różnymi skutkami podatkowymi (np. w VAT) w zależności od tego jaki posiłek zamawiamy, oraz gdzie i w jaki sposób jesteśmy obsługiwani.

E-paragony w skrzynce mailowej - technologiczna rewolucja w kasach fiskalnych od 2018 roku

Już w I kwartale 2018 roku pierwsze kasy fiskalne mają emitować elektroniczne paragony fiskalne. Dla klientów to duże ułatwienie, bo e-paragony będą mogły do nich trafić np. na skrzynkę mailową. Rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim przy droższych produktach, objętych dłuższym terminem gwarancji. Wprowadzenie elektronicznych paragonów oznacza konieczność wdrożenia nowego systemu, który powinien móc zidentyfikować każdego konsumenta, a w przypadku wysyłki paragonów drogą mailową – móc sprawdzić, czy dana osoba taki dokument otrzymała i przeczytała.

Wymiana kas fiskalnych od 2018 roku - zasady, terminy, koszty

Poza rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów dotyczącym kryteriów i warunków technicznych kas fiskalnych, na rządowej stronie centrum legislacji pojawił się projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawodawca określa w nim procedurę wymiany kas fiskalnych i wymienia podmioty, których dotyczy ten obowiązek. Objaśniamy najważniejsze regulacje, którymi od 2018 roku zostaną objęci podatnicy VAT.

Szczególne przypadki określania wysokości podatku należnego

Ustawa o podatku od towarów i usług w sposób precyzyjny reguluje przypadki, w których wysokość podatku należnego określana jest w sposób szczególny. O jakich przypadkach jest tu mowa? W jaki sposób dokonać określenia wysokości podatku należnego?

Kasy fiskalne on-line - nowelizacja ustawy o VAT

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje wdrożenie kas fiskalnych on-line, przesyłających informacje o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Do CRK przesyłane będą (w sposób ciągły i automatyczny) informacje o każdej transakcji zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej, ze szczegółami pozwalającymi na ustalenie wysokości obrotu i kwot podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru/usługi, a także czasu i miejsca instalacji kasy. Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Do końca 2018 roku będzie można stosować kasy z kopią papierową a do końca 2022 roku kasy z elektronicznym zapisem kopii.

Konsekwencje ustanowienia przedstawiciela podatkowego w VAT

Na gruncie polskich przepisów podatkowych istnieje możliwość ustanowienia przedstawiciela podatkowego dla podatników podatku VAT. Zagadnienie to stało się przedmiotem zainteresowania Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W jaki sposób przepisy unijne regulują możliwość ustanowienia przedstawiciela podatkowego?

Centralne Repozytorium Danych o Sprzedaży Detalicznej powstanie w 2018 roku

W 2018 roku w Ministerstwie Finansów powstanie baza danych o sprzedaży detalicznej (Centralne Repozytorium Danych o Sprzedaży Detalicznej), do której będą online spływać dane z kas fiskalnych, zostanie utworzony też rejestr dłużników publicznoprawnych - powiedział PAP wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski.

Stawka 0% VAT na materiały budowlane darowane poszkodowanym w nawałnicach

Resort finansów wydał rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek VAT oraz warunków stosowania obniżonych stawek, które przewiduje stawkę 0% podatku VAT na materiały budowlane darowane poszkodowanym w sierpniowych nawałnicach. Chodzi o materiały przekazywane od 12 sierpnia do 30 listopada 2017 r.

Strażnicy miejscy i policjanci ukarzą za niewydany paragon

Za nie wydawanie paragonów, czyli brak rejestracji transakcji na kasie fiskalnej, kary na sprzedawców nałożą nie tylko urzędnicy skarbowi, lecz także strażnicy miejscy, policjanci oraz pracownicy inspekcji handlowej.

JPK Paragon od 2018 roku

Organy Krajowej Administracji Skarbowej nie będą już przypadkowo wybierać firm do kontroli. Korzystając z JPK Paragon, fiskus porówna obroty z tymi wykazywanymi przez konkurencję, by uderzyć w nieuczciwych podatników.

Materiały budowlane dla poszkodowanych w nawałnicach z 0 proc. VAT

Materiały budowlane darowane poszkodowanym w sierpniowych nawałnicach będą korzystać z 0 proc. stawki VAT - takie rozwiązanie przewiduje projekt zmiany rozporządzenia w sprawie obniżenia stawek VAT oraz warunków stosowania obniżonych stawek. Nowe przepisy mają wejść w życie w dniu ogłoszenia.

Stopniowe wprowadzanie kas fiskalnych online od 2018 roku

Zgodnie z informacjami z sierpnia 2017 r. polski rząd wycofa się z większości najbardziej radykalnych pomysłów reformy na rynku urządzeń fiskalnych, takich jak obowiązkowe wprowadzenie kas fiskalnych online już w 2018 roku. Kas fiskalnych na starych zasadach będzie można używać co najmniej do 2032 r., ale mimo to na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych urządzeń z funkcjami online’owymi.

Jaką stawkę VAT zastosować przy organizowaniu imprezy okolicznościowej

Coraz więcej przedsiębiorstw na polskim rynku w ramach swojej działalności świadczy usługi polegające na organizowaniu i wydawaniu imprez okolicznościowych. W jaki sposób opodatkowane zostały tego typu usługi?

Podatek VAT od usług związanych z wyżywieniem

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje stawkę podatku podstawową w wysokości 23% oraz stawki preferencyjne. W jaki sposób zatem opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają usługi związane z wyżywieniem?

Możliwe zmiany w stosowaniu obniżonych stawek VAT na żywność

Ministerstwo Finansów dostrzega potrzebę wprowadzenia zmian w stosowaniu obniżonych stawek VAT na żywność, weźmie pod uwagę propozycję zastosowania tylko dwóch stawek, tj. stawek 5 proc. i 23 proc. - napisał resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Kasy fiskalne on line bez paragonów papierowych od 2018 roku

Wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację poselską poinformował, że od początku 2018 r. będą stopniowo wycofywane kasy fiskalne z paragonami papierowymi. W ich miejsce będą wprowadzane kasy on-line, które obligatoryjnie będą stosowane przez branże szczególnie narażone na ryzyko nadużyć podatkowych.

Stawka 0% VAT w eksporcie towarów – warunki, dokumentacja

Warunki dla zastosowania stawki VAT 0% w eksporcie towarów, a w szczególności obowiązki dokumentacyjne podatników w tym zakresie wyjaśnia ekspert z Accace Polska.

Kiedy można zastosować stawkę 0% VAT w WDT

Jak wynika z przepisów ustawy o VAT sprzedawca, dokonując wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), może zastosować stawkę 0%, o ile spełnione zostaną w danym przypadku szczególne warunki.

Ewidencjonowanie usług gastronomicznych na kasie fiskalnej

Świadczenie usług wyżywienia jest skierowane przede wszystkim do grona odbiorów, konsumentów będących osobami prywatnymi. Taka sprzedaż wymaga ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Podmioty działające w tej branży mają wiele wątpliwości przy spełnianiu tego obowiązku. Nie dość, że muszą umieć zastosować właściwą stawkę VAT, to jeszcze powinny zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby wydała paragon z nazwami towarów lub usług pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację.

VAT pomyłkowo wykazany na paragonie fiskalnym

Korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Ewidencję obrotu prowadzę przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W wyniku pomyłki serwisanta cała sprzedaż zwolniona z VAT została opodatkowana 23% stawką. Czy muszę rozliczyć pomyłkowo naliczony podatek? Jakie konsekwencje grożą mi ze strony urzędu skarbowego?

Korekta oczywistych pomyłek zewidencjonowanych na kasie rejestrującej

W jaki sposób należy dokonywać korekty ewidencji sprzedaży dokonanej na kasie rejestrującej w sytuacji wystąpienia oczywistych pomyłek? Co dokładnie należy rozumieć przez takie oczywiste pomyłki? Jak prowadzić ewidencję takich pomyłek?

Rachunek zamiast paragonu fiskalnego - ostrzeżenie MF

Ministerstwo Finansów wystosowało ostrzeżenie przed konsekwencjami praktyki polegającej na wydawaniu tzw. rachunku lub paragonu kelnerskiego zamiast paragonu fiskalnego. Jednocześnie Ministerstwo sformułowało (w 10 punktach) instrukcję dla kelnera odnośnie rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej.

Okresowe prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej

Podatnik, który prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej obowiązany jest do sporządzania raportu fiskalnego dobowego, oraz sporządzania raportu fiskalnego okresowego. Za jakie okresy może być sporządzany raport fiskalny okresowy?

Warunki stosowania stawki 0% do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów

Przepisy ustawy o VAT pozwalają na stosowanie stawki 0% do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Przy czym zastosowanie takiej stawki wymaga od podatników spełnienia określonych warunków. W przypadku gdy te warunki nie są spełnione wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów są opodatkowane według stawki krajowej.

Zwrot ulgi na zakup kasy rejestrującej

Ulga na zakup kasy rejestrującej przysługuje podatnikom rozpoczynającym sprzedaż podlegającą obowiązkowi ewidencji i wynosi maksymalnie 700 zł. W niektórych jednak przypadkach podatnicy będą obowiązani do zwrotu otrzymanej ulgi. Dojdzie do tego m.in., jeżeli w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania podatnik zaprzestanie używania kasy rejestrującej.

Sprzedaż internetowa a zwolnienie z kasy rejestrującej

Przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy, który przyjmuje płatność za dostawę bezpośrednio przelewem na swój rachunek bankowy, ale także kartą kredytową, za pobraniem oraz nawet za pośrednictwem systemów płatności takich jak np. PayU, jest zwolniony z rejestrowania dostawy w kasie rejestrującej.

Błąd na wystawionym paragonie - co trzeba zrobić

Każdy podatnik rejestrujący swoją sprzedaż na kasie fiskalnej wie, że po wydrukowaniu paragonu już nie można w prosty sposób poprawić znajdujących się na wydruku błędów (np. zniszczyć tego paragonu). Co zatem trzeba zrobić, gdy zdarzą nam się błędy na wystawionym paragonie fiskalnym?

Nazwy towarów i usług na paragonach - jak je formułować

Jednym z elementów, jakie musi zawierać paragon wystawiany przez podatnika rejestrującego obrót w kasie fiskalnej, jest nazwa towaru lub usługi. Żaden z przepisów ustawy o VAT ani rozporządzeń wykonawczych nie wyjaśnia jednak, co w praktyce taka nazwa powinna zawierać. Jest to przedmiot licznych sporów między podatnikami a organami podatkowymi. Nie można posługiwać się nazwami grup towarów czy zbyt ogólnymi nazwami wykonywanych usług.

Czy stawkę 0% VAT przy eksporcie towarów można zastosować dysponując kopią karnetu TIR?

Klient spoza UE odebrał od nas towar. Następnie z Niemiec wysłał go na karnecie TIR do swojego kraju poza UE. Jakie dokumenty musimy posiadać, żeby potwierdzić wywóz i zastosować stawkę 0% do eksportu. Czy wystarczy kopia karnetu TIR otrzymana e-mailem od klienta?

Jakie stawki VAT na dania w barach i restauracjach

Ministerstwo Finansów w związku z licznymi sygnałami, które dotyczą nieprawidłowego stosowania stawki podatku VAT w przypadku sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne, przypomina, że zasady stosowania właściwej stawki podatku VAT – w szczególności 5 proc. lub 8 proc. – przy sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne określa interpretacja ogólna Ministra Finansów z 24 czerwca 2016 r.

REKLAMA