REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - zakres opodatkowania, PIT - rozliczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wspólne rozliczenie roczne małżonków - rozwód i separacja

Rozwód i separacja w trakcie roku podatkowego powodują ustanie wspólności majątkowej między małżonkami, co uniemożliwia wspólne opodatkowanie dochodów tego roku. Sam rozwód w rozliczanym roku pozbawia prawa do wspólnego opodatkowania. Bowiem, podobnie jak w sytuacji zawarcia związku małżeńskiego w danym roku, nie został spełniony warunek trwania małżeństwa cały rok.

Czy małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć, jeśli zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej

Ogólna zasada opodatkowania dochodów jest taka, że każdy podatnik rozlicza się indywidualnie i płaci podatek dochodowy od własnych przychodów. Również małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez dochodów. Od tego jest jednak wyjątek.

Szczepienia ochronne a prawo do odliczenia VAT przez przychodnię

Choć sezon grypowy już w pełni, to jeszcze można szczepić się przeciwko grypie. Zwolenników jak i przeciwników tych szczepień jest mniej więcej tyle samo. Przy czym, niniejsza publikacja nie rozstrzyga związanego z nimi sporu. Ma wskazać na nieco inne zagrożenia, a mianowicie wynikające z rozliczenia podatkowego przychodni (podmiotu, u którego tego typu szczepienia są oferowane). Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.

Do kiedy – w kontekście VAT - należy rozliczyć czynsz za najem przy aporcie najmowanej nieruchomości

Jedną z najbardziej popularnych form uzyskania udziałów/akcji w spółkach kapitałowych jest ich objęcie w zamian za wniesione aktywa w postaci aportów. Przy czym, o ile transakcja ta nie budzi wątpliwości gospodarczych, o tyle problematyczne może być jej rozliczenie podatkowe. Zwłaszcza w sytuacji gdy podmiot wnoszący aport, np. w postaci nieruchomości dotychczas ją wynajmował w spółce, której prawa majątkowe otrzyma. Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.

REKLAMA

Pracownik niszczy mienie kontrahenta – rozliczenie VAT przy naprawieniu szkody

Zdarza się, że pracownik za pośrednictwem którego, świadczymy usługę kontrahentowi zniszczy jego mienie. Pojawia się wówczas wątpliwość w jaki sposób dokonać rozliczenia za naprawienie sprzętu.

Jak rozliczać w PIT wynagrodzenie prokurenta

Czy spółka będąc płatnikiem PIT, jest zobowiązana do pobierania zaliczek na PIT z tytułu wynagrodzenia prokurenta powołanego uchwałą zarządu.

PIT od sprzedaży nieruchomości po likwidacji działalności gospodarczej

Podatnik prowadził działalność gospodarczą, ramach której wykorzystywał wybudowany na własnym gruncie budynek. Nieruchomości zostały wpisane do ewidencji środków trwałych i dokonywano od nich odpisów amortyzacyjnych. W związku z likwidacją działalności zamierza sprzedać nieruchomość. Jakie konsekwencje w podatku dochodowym rodzi sprzedaż nieruchomości po likwidacji działalności gospodarczej?

Wyjazdy integracyjne - ryczałtowe koszty imprezy dzielimy na każdego pracownika

Nie ma wątpliwości, że wyjazdy i imprezy integracyjne dla pracowników finansowane ze środków obrotowych pracodawcy są przychodem pracowników opodatkowanym PIT. I nawet sądy administracyjne zgadzają się już z Ministrem Finansów, że przychód przypadający na danego pracownika można wyliczyć arytmetycznie. Po prostu dzieląc łączną kwotę wydatków poniesionych przez pracodawcę na zorganizowanie imprezy przez liczbę pracowników zaproszonych. Tak ustaloną cenę jednostkową (jednostkowy przychód) trzeba przypisać tylko pracownikom uczestniczącym w danej imprezie.

REKLAMA

PIT-11 można wysłać pracownikowi intranetem w pliku PDF z podpisem elektronicznym

Zdaniem organów podatkowych doręczenie podatnikowi informacji PIT-11 oraz PIT-40 przez płatnika może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata, czy też przez operatora pocztowego. Można również przekazać PIT-11 oraz PIT-40 za pomocą środków komunikacji elektronicznej, pod warunkiem jednak, że zachowany zostanie wzór informacji PIT-11 oraz PIT-40 i będzie ona zawierała wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa (w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny).

PIT-8AR - złóż w urzędzie skarbowym do końca stycznia

Deklarację PIT-8AR składają płatnicy, którzy pobrali zryczałtowany podatek dochodowy z tytułów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

Dochody z pracy w Estonii – rozliczenie PIT

Polak pracujący w Estonii może rozliczyć uzyskane tam w zeszłym roku dochody albo w Estonii albo w Polsce – w zależności od tego którego kraju jest rezydentem podatkowym. Pierwszym krokiem będzie więc ustalenie rezydencji podatkowej danej osoby.

Wycofanie środka trwałego z ewidencji i przekazanie go na cele prywatne – skutki w PIT

Prowadząc działalność gospodarczą w postaci spółki jawnej, jej wspólnicy mają możliwość wycofania z niej określonych środków trwałych. To, czy czynność ta będzie opodatkowana, zależy od kilku warunków.

Usługi dodatkowe świadczone przy usługach kształcenia zawodowego kierowców -opodatkowane, czy zwolnione z VAT?

Co do zasady usługi kształcenia zawodowego kierowców korzystają ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług. Istotne przy tym jest to by usługi te realizowane były w formie i na zasadach przewidzianych w przepisach. Regulacje dotyczące tej materii pozwalają nie tylko na objęcie zwolnieniem podstawowej usługi. Zwolnione są bowiem też ściśle z usługami kształcenia związane dostawa towarów i świadczenie usług. Kwalifikację usług dodatkowych pod kątem zwolnienia z opodatkowania podlega jednakże ograniczeniom. Muszą być niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Ze zwolnienia nie korzystają też usługi dodatkowe jeśli ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu.

Ulotki i broszury informacyjno-reklamowe to nie towar – ich bezpłatne przekazanie nie podlega VAT

Bezpłatne przekazanie ulotek czy broszur w celach informacyjno-reklamowych, które ma na celu zachęcenie potencjalnych nabywców do korzystania z towarów bądź usług świadczonych przez podmiot gospodarczy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Materiały informacyjne takie jak ulotki nie stanowią bowiem towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Ubezpieczenie za granicą – działalność w Polsce

Wielu polskich przedsiębiorców, prowadząc działalność w Polsce, fikcyjnie zatrudnia się na część etatu np. w Wielkiej Brytanii, na Słowacji, czy w krajach nadbałtyckich. Chodzi o to, by uniknąć płacenia wysokich składek ZUS w Polsce.

Usługi świadczone na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich – co z VAT

Przepisy w zakresie podatku od towarów i usług zawierają regulacje, na podstawie których podatnikom w stosunku do pewnych (ściśle określonych czynności) przysługuje prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT. Preferencyjny sposób opodatkowania ustawodawca przewidział m.in. w odniesieniu do usług świadczonych na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich.

Jaka stawka VAT na usługę obsługi wejścia na imprezę sportową

Preferencyjną 8% stawki VAT można zastosować do samej tylko sprzedaży biletów, karnetów, zaproszeń dla widzów (kibiców) w związku z możliwością wejścia na obiekt sportowy. Jednak w przypadku kompleksowych usług polegających także na nadzorowaniu wstępu oraz identyfikacji osób (system Kart Kibica), którym umożliwia się wstęp na mecze właściwa będzie podstawowa stawka VAT, czyli obecnie 23%.

PIT-40A - ZUS i KRUS rozliczą PIT emerytom i rencistom

Do końca lutego (w 2012 r. do środy 29 lutego) ZUS i KRUS mają obowiązek przekazać wszystkim emerytom i rencistom (i ich urzędom skarbowym) wypełniony formularz PIT-40A/11A, czyli roczne obliczenie podatku przez organ rentowy (PIT-40A) lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego (PIT-11A).

Ustanowienie służebności gruntowej - skutki podatkowe

W przypadku ustanowienia służebności gruntowych możemy mieć do czynienia z opodatkowaniem tej czynności podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) albo podatkiem od towarów i usług (VAT).

VAT od wydania towarów za granicę w celach marketingowych i reklamowych

Spółka, chcąc prowadzić efektywne działania reklamowo - marketingowe, wysyła do swoich kontrahentów – na teren UE a także poza jej granice - różnego rodzaju towary, wyroby, ekspozytory. Przy ich nabyciu korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. Spółka ma wątpliwości, czy takie wydanie towarów, jest opodatkowane VAT-em?

Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej likwidacji, musi zapłacić podatek?

Lokaty jednodniowe funkcjonują (do 31 marca 2012 r.) w sposób pozwalający bankowi – jako płatnikowi - uniknąć obowiązku odprowadzania podatku. Skoro bank nie jest obciążony, to czy właściciel lokaty, przy wypłacie wszystkich środków na niej zgromadzonych, także będzie zwolniony od podatku, a jeśli nie to w jakim momencie powinien go uiścić?

Przychody w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

Podatnik, który zawiesił działalność gospodarczą jest zwolniony z obowiązku obliczania i wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy. Jednak po odwieszeniu działalności powinien wpłacić zaliczkę na PIT od dochodów uzyskanych w okresie zawieszenia.

Przedawnienie w PIT od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości

Termin przedawnienia zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (14 dni od dokonania odpłatnego zbycia) i jest niezależny od złożenia oświadczenia o przeznaczeniu uzyskanego przychodu na cele warunkujące zwolnienie podatkowe.

Ulga internetowa - vademecum

Komu przysługuje? Jakie dokumenty są niezbędne do odliczenia? Ile może wynieść? Jakie są zasady odliczania?

Opodatkowanie VAT zaliczki przy sprzedaży wysyłkowej

Podatnik, który w związku z przyszłą sprzedażą wysyłkową z terytorium kraju, otrzyma na jej poczet zaliczkę zobligowany jest ją opodatkować. Spowodowała ona powstanie obowiązku podatkowego, a otrzymana suma stanowić będzie obrót, po pomniejszeniu jej o należny podatek. Zaliczka otrzymana w związku z przyszłą dostawą z terytorium kraju winna być uwzględniona przy obliczaniu limitu sprzedaży.

Ulga na dziecko - vademecum

Komu przysługuje ulga na dziecko? W jaki sposób ją obliczyć, a jak rozliczyć? Jak wygląda sytuacja ulg dla dzieci pełnoletnich?

Ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika odchodzącego do innego klubu - skutki w VAT

Otrzymana przez klub sportowy należność za wyszkolenie zawodnika (ekwiwalent) jest zwolniona z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, jeżeli świadczone przez klub usługi są usługami ściśle związanymi ze sportem i o ile otrzymane środki będą przeznaczone na działalność statutową klubu.

Ratownik bez VAT

Czynności z zakresu obsługi ratowniczej basenu wykonywane w ramach działalności gospodarczej przedsiębiorcy zatrudniającego osoby posiadające uprawnienia ratownika WOPR i wykonujące zawód medyczny w rozumieniu przepisów ustawy o działalności leczniczej - korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na zasadach określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT.

Umowy podatkowe z Jersey i Guernsey

Polska podpisała pierwsze w historii umowy podatkowe z Jersey i Guernsey (autonomiczne podatkowo terytoria zależne Wielkiej Brytanii). Wcześniej podpisano umowy z inną z Wysp Normandzkich – Wyspą Man. Jeszcze nie wiadomo, kiedy umowy z Jersey i Guernsey wejdą w życie i od kiedy będą obowiązywać.

Wybielanie zębów z 23% VAT

Usługi medyczne są w większości przypadków zwolnione z VAT. Nie dotyczy to jednak większości przypadków usług medycyny estetycznej. Bowiem ich głównym celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawa zdrowia ludzkiego.

Jak rozliczyć PIT od dochodów uzyskanych we Włoszech

Jak w każdym przypadku rozliczania dochodów uzyskanych za granicą przez obywatela polskiego, zasadniczym, wstępnym problemem będzie ustalenie jego statusu podatkowego. Czy nadal jest rezydentem podatkowym Polski, czy też jego centrum interesów życiowych przeniosło się do Włoch?

Roboty budowlane - miejsce opodatkowania VAT

Miejscem świadczenia usługi budowlanej, polegającej na zabezpieczeniu wykopów ściankami szczelnymi pod fundament pod linię technologiczną w hali produkcyjnej, jako związanej z nieruchomością - jest miejsce położenia nieruchomości, czyli Polska. Dlatego trzeba opodatkować tę usługę w Polsce według stawki VAT dla niej właściwej.

Czy napiwki są opodatkowane VAT?

W polskim kręgu kulturowym za normę można uznać wręczenie pracownikom restauracji (kelnerom, barmanom) napiwków. Stanowią one dowód uznania klienta dla wykonanej pracy. Kwota napiwku adresowana do tych osób nie stanowi odpłatności za uzyskaną usługę świadczoną przez restaurację czy bar. Nie jest więc z reguły określona w cenniku (menu). W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług można więc postawić pytanie czy napiwki podlegają opodatkowaniu VAT w sytuacji, gdy płacone są dobrowolnie, z własnej inicjatywy klientów?

Mieszkanie służbowe podczas krajowej delegacji pracownika – rozliczenie PIT

Przepisy ustaw regulujących podatki bezpośrednie nie definiują pojęcia „podróż służbowa”. Z przepisów kodeksu pracy wynika, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Mieszkanie dla pracownika podczas zagranicznej podróży służbowej – rozliczenie PIT

Wielu przedsiębiorców prowadzi działalność gospodarczą, dla której wykonywania pojawia się konieczność wysyłania pracowników w delegacje służbowe, również poza granice kraju. Odbywanie przez pracowników zagranicznych podróży służbowych wiążą się z koniecznością ponoszenia wydatków na dojazdy, wyżywienie, hotele. Częste są przypadki, że pracodawca, zamiast ponosić koszty wynajmu pokoi hotelowych, wynajmuje na stałe mieszkanie za granicą, w celu jego wykorzystywania przez pracowników w ramach podróży służbowych.

Sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej – od jakiej kwoty liczymy PIT?

Wyrokiem z dnia 13 października 2011r., sygn. akt I SA/Ol 496/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę podatnika na interpretację organu podatkowego, w której stwierdzono, że sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji komorniczej rodzi konieczność uiszczenia podatku dochodowego od wylicytowanej przez komornika kwoty.

Druki PIT 2011 / 2012

Minister Finansów ustalił wzory formularzy PIT służące do rozliczeń dochodów osiągniętych w 2011 roku i inne obowiązujące w 2012 roku. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-2, PIT-11 i inne druki PIT, które składać będziemy do urzędów skarbowych już od 1 stycznia 2012 r. znajdziemy w kilku rozporządzeniach opublikowanych w dniach 22-23 listopada 2011 r.

Druki PIT do rozliczeń za 2011 rok i 2012 rok

Minister Finansów ustalił wzory formularzy PIT służące do rozliczeń dochodów osiągniętych w 2011 roku i inne obowiązujące w 2012 roku. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-2, PIT-11 i inne druki PIT, które składać będziemy do urzędów skarbowych już od 1 stycznia 2012 r. znajdziemy w kilku rozporządzeniach opublikowanych w dniach 22-23 listopada 2011 r.

Dochody z pracy na Węgrzech – jak opodatkować?

Jak zwykle w przypadku Polaka podejmującego pracę za granicą (w tym przypadku na terytorium Węgier), najważniejszą wstępną kwestią będzie ustalenie jego statusu podatkowego.

PIT-11 można przekazać także w formie elektronicznej

Doręczenie podatnikowi informacji PIT-11 przez płatnika może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata, czy też przez operatora pocztowego, ale również za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Każdorazowo musi być jednak zachowany urzędowy wzór informacji PIT-11, a informacja powinna zawierać wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa (w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny).

Sprzedaż samochodu osobowego (środka trwałego) w działalności gospodarczej – rozliczenie PIT

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Na jej potrzeby wykorzystuje własny samochód osobowy, który nabył jeszcze przed rozpoczęciem działalności. W związku z wykorzystywaniem auta we własnej działalności, wprowadzono je do ewidencji środków trwałych, ustalając wartość początkową na podstawie ceny nabycia z faktury. Czy w przypadku sprzedaży samochodu powstanie przychód ewidencjonowany w KPiR?

Czy odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi jest kosztem podatkowym

Spółka z o.o. niezgodnie z przepisami prawa pracy rozwiązała umowę o pracę z pracownikiem. W toku postępowania sądowego wszczętego przez zwolnionego pracownika zawarto ugodę sądową, na mocy której pracodawca wypłacił byłemu pracownikowi odszkodowanie. Czy Spółka może wypłacone odszkodowanie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Nie ma PIT od obowiązkowych szkoleń dla pracowników

Odnośnie świadczeń w naturze, opodatkowaniu podlega nie to, co pracownik może otrzymać, ale to co faktycznie skonsumował. W prawie podatkowym musi być bowiem ściśle określona wartość świadczenia, która stanowi później podstawę opodatkowania. W przypadku szkoleń, pracownik bierze w nich udział w ramach swoich obowiązków pracowniczych. Zakład pracy ma obowiązek pokryć koszty zakwaterowania, wyżywienia, więc nie może to generować dodatkowych przychodów po stronie pracownika.

Dochody z pracy w Słowenii – jaki podatek?

Jeżeli Polak podejmuje pracę na terytorium Słowenii, to aby prawidłowo opodatkować dochody z tej pracy trzeba ustalić jego rezydencję podatkową.

Odliczenie VAT – faktura od podmiotu niezarejestrowanego

Nie można odliczyć (ani dokonać zwrotu) VAT naliczonego, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący. Od lipca 2011 r. jest już jasne, że faktura (zawierająca określone przepisami dane) wystawiona przez podmiot nieuprawniony - niezarejestrowany, może być podstawą do odliczenia wykazanego w niej podatku o ile transakcja faktycznie miała miejsce.

Czy od opłaty za udział w szkoleniu realizowanym w celach kształcenia zawodowego trzeba odprowadzać VAT?

Zazwyczaj udział w szkoleniach, kursach organizowanych w celu kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego podlega opłacie. Jeżeli jednak zostaną spełnione pewne warunki, od pobranej opłaty nie trzeba będzie odprowadzać podatku VAT.

Nie można odliczać strat z funduszy inwestycyjnych od dochodów z akcji

Prawie dwa lata temu WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1147/09) wydał precedensowy wyrok. 14 grudnia 2009 r. sąd zgodził się z interpretacją przepisów pozwalającą na pomniejszenie przez inwestora giełdowego osiągniętego dochodu ze sprzedaży akcji na rynku amerykańskim o poniesioną stratę z tytułu udziału w polskich funduszach inwestycyjnych. Inwestorzy mieli nadzieję, że NSA podtrzyma zaskarżony przez fiskusa wyrok WSA w Warszawie. Tak się nie stało. 28 września 2011 r. NSA (sygn. akt II FSK 565/10) stanął po stronie fiskusa. Nie można od dochodów z akcji odliczać strat z funduszy inwestycyjnych.

Usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy – czy są zwolnione z VAT?

Zdaniem organów podatkowych usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy nie podlegają zwolnieniu z VAT. Ich usługi (przede wszystkim badania lekarskie pracowników) nie mają bowiem zasadniczo na celu opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży antyków?

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują szczególną procedurę opodatkowania dostawy antyków, pod warunkiem, że ich nabycie nastąpiło bez VAT naliczonego. Zgodnie z przepisami powołanymi w tym zakresie opodatkowaniu podlega jedynie marża.

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

PIT-2. Pracownikom, którzy spełniają określone niżej warunki opłaca się złożyć pracodawcom oświadczenie PIT-2. Opłaca się dlatego, bo ich miesięczne zaliczki na PIT zmniejszą się po złożeniu tego oświadczenia o 1/12 kwoty (aktualnie 46,33) zmniejszającej podatek (aktualnie 556,02 zł), określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej. A jeżeli zmniejszą się zaliczki na PIT, to zwiększą się kwoty do wypłaty. Można też składać inne oświadczenia, które pozwolą nam dostać wyższą miesięczną wypłatę. Od 26 września 2013 r. obowiązuje nowy druk PIT-2.

REKLAMA