Pracodawcy, którzy chcą przyjąć do pracy obywatela obcego państwa muszą liczyć się z tym, że zasady zatrudnienia cudzoziemców w Polsce reguluje wiele przepisów różniących się od siebie w zależności od rodzaju obywatelstwa cudzoziemca, jak i jego sytuacji prawnej. Inne procedury będą dotyczyły obywateli państw Unii Europejskiej, a inne obywateli państw pozostałych, przy czym zatrudnienie tych pierwszych wymaga o wiele mniej formalności.
W ramach ogólnopolskiego cyklu spotkań pod hasłem „Księgowy w epicentrum zmian w VAT, cyfryzacji i globalizacji – wyzwania roku 2014”, 6 lutego w Warszawie odbyła się konferencja, na której oprócz najnowszych zmian w VAT, poruszano również tematy ważne dla pracy księgowego, korzystającego z nowoczesnych technologii w warunkach globalnej gospodarki.
Mechanizm odwrotnego obciążenia polega na tym, że to nabywca, a nie sprzedawca, rozlicza podatek VAT. Ma on jednak zastosowanie tylko wtedy, kiedy dostawca jest czynnym podatnikiem VAT, odbiorca jest podatnikiem czynnym lub zwolnionym z VAT, a sprzedawany towar nie jest towarem używanym, któremu przysługuje zwolnienie z VAT.
Przedsiębiorcy prowadzący ewidencję przychodów i odprowadzający podatki w formie ryczałtu, a także odprowadzający podatek na zasadach ogólnych lub podatek liniowy są zobowiązani prawnie do przeprowadzania inwentaryzacji. Co ważne, inwentaryzacja powinna zostać przeprowadzona zarówno w firmach posiadających towary handlowe, jak i w tych, które ich nie posiadają, na przykład w branży usług – wówczas do księgi przychodów wpisuje się wartość 0 zł.
W treści przepisów o fakturach, które obowiązują od 1 stycznia 2014 r., nie znalazłem wyłączenia z obowiązku podawania na fakturach numeru NIP nabywcy, w przypadku gdy nabywca jest osobą fizyczną. Chodzi mi o faktury na dostawę wody. Czy to oznacza, że faktury wystawiane osobom fizycznym, np. za dostawę wody, muszą zawierać numer NIP nabywcy?