REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynajem mieszkania, Mikrorachunek podatkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek od gier (POG), dopłaty do gier (GHD) oraz VAT-14 można już wpłacać na mikrorachunek podatkowy

Podatek od gier (POG), dopłaty do gier (GHD) oraz VAT-14, czyli podatek VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych podatnicy mogą już wpłacać na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy. To zmiana aktualna od d 1 stycznia 2024 roku. Oto aktualny wykaz rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego.

Mikrorachunek podatkowy z nowymi funkcjami od 1 stycznia 2024 r.

O ważnych zmianach przypomina Ministerstwo Finansów. Od 1 stycznia 2024 r. podatnicy będą wpłacać podatek od gier (POG), dopłaty do gier (GHD) oraz podatek VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (VAT-14) na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Obowiązek zapłaty podatku przez mikrorachunek podatkowy. Będą zmiany od 2024 roku [Projekt nowego rozporządzenia]

Minister finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2024 roku. Co się zmieni w tym zakresie?

Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

Najem prywatny mieszkania a podatki - VAT, kasa fiskalna, ryczałt

Od maja 2023 r. będę wynajmowała prywatnie dwa należące do mnie mieszkania na cele mieszkaniowe innych osób fizycznych. Nie prowadzę innej działalności. Jak mam rozliczyć VAT i podatek dochodowy z tego tytułu? Czy muszę stosować kasę fiskalną? 

Najem prywatny i wynajem w działalności gospodarczej w 2023 roku – rozliczenia podatkowe, amortyzacja

Na czym polegają rozliczenia podatkowe i amortyzacja w przypadku najmu mieszkań w 2023 roku (zarówno w przypadku najmu prywatnego jak i najmu w działalności gospodarczej)? 

Wynajem mieszkań 2023 - opłacalność spadnie. Dlaczego? O ile spadną czynsze?

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania w 2023 roku? Dlaczego w bieżącym roku opłacalność wynajmu mieszkań spadnie? O ile spadną czynsze?

Bezpieczny kredyt 2 procent a wynajem mieszkania. Co się bardziej opłaca?

“Bezpieczny Kredyt 2%”, nad którym pracuje rząd, ma być nie tylko 3-4 razy tańszy niż standardowy kredyt. Dzięki preferencyjnej “hipotece” zakup mieszkania ma być też 3 razy tańszy niż najem – wynika z szacunków HRE Investments. Będzie tak we wszystkich przebadanych 10 miastach w Polsce. 

Wynajem mieszkania 2023. Inflacyjna podwyżka czynszu. O ile wynajmujący może podnieść czynsz?

O ile wynajmujący może podnieść czynsz za mieszkanie powołując się na inflację? Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, podwyżka czynszu o wskaźnik równy ubiegłorocznej inflacji nie wymaga dodatkowego uzasadnienia. Nawet wtedy jeśli przekroczony został lub zostanie limit rocznego czynszu na poziomie 3% wartości odtworzeniowej mieszkania. Z tego powodu czynsz płacony w ramach tradycyjnego najmu może wzrosnąć w 2023 roku o ponad 14%. Wprowadzenie większej podwyżki będzie wymagało uzasadnienia właściciela mieszkania. 
Zasada ta nie dotyczy lokali odpłatnie udostępnianych w ramach najmu okazjonalnego oraz instytucjonalnego - w tych przypadkach podwyżki czynszu mogą mieć dowolną wysokość pod warunkiem zgodności z umową.

Mikrorachunek podatkowy 2023 – które podatki i opłaty trzeba wpłacać na mikrorachunek (wykaz, tabela)

Które podatki i opłaty trzeba wpłacać na mikrorachunek podatkowy w 2023 roku? Na który mikrorachunek trzeba wpłacać zaliczki na podatek pracowników? Czy podatnik może mieć dwa mikrorachunki podatkowe? 

Opłata za media (prąd, woda, gaz) zwracana przez najemcę wynajmującemu a przychód z najmu

Ostatni rok to spore zmiany w zakresie opodatkowania najmu, a przy tym pojawiające się wątpliwości u podmiotów profesjonalnie zajmujących się taką formą działalności. Podatnicy mają m.in. wątpliwość, czy zwracane przez najemców pieniądze z tytułu opłaty za media, są przychodem podatkowym podlegającym opodatkowaniu.

Mikrorachunek podatkowy w 2023 r. Zasady używania

Mikrorachunek podatkowy. Wpłata podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych dokonywana na rachunek urzędu skarbowego jest realizowana przy użyciu rachunku bankowego urzędu skarbowego albo identyfikującego podatnika, płatnika lub urząd skarbowy indywidualnego rachunku podatkowego. Czy w 2023 roku zasady używania mikrorachunku podatkowego ulegną zmianie?

Podatek od krótkoterminowego wynajmu mieszkania - ryczałt 8,5% lub 12,5%

Jeżeli krótkoterminowy najem mieszkania ma charakter okazjonalny, czynności z nim związane nie są podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły, w celu obsługi najemców nie są zatrudniani pracownicy a wynajmujący nie korzysta z obsługi księgowej i zarządczej – to najem ten stanowi źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT (tzw. najem prywatny). Przychody z tego najmu są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5% (przychody do 100 tys. zł rocznie) lub wg stawki 12,5% (od nadwyżki powyżej 100 tys. zł rocznie).

Najem prywatny - od 2023 r. tylko na ryczałcie!

Najem prywatny ostatni raz z możliwością rozliczenia kosztów – warto skorzystać ze skali podatkowej! Od 2023 r. rozliczanie najmu już tylko na ryczałcie.

Wynajem mieszkań i domów kupionych w 2022 roku a podatek - bez odliczenia kosztów i amortyzacji

Osoby, które kupiły w 2022 roku mieszkanie lub dom pod wynajem, nie odliczą już podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat notarialnych i odsetek od kredytu. A także wydatków na remont.

Najem prywatny w 2023 roku - podatek

Jaki podatek trzeba płacić od najmu prywatnego w 2023 roku? Jak zmieni się opodatkowanie najmu prywatnego od 1 stycznia 2023 roku? Sprawdź co należy wiedzieć i jakie rozwiązania warto rozważyć wynajmując nieruchomości i rzeczy z prywatnego majątku!

Najem wielu nieruchomości — kiedy jest to działalność gospodarcza

WSA w Gdańsku 5 lipca b.r. (sygn. I SA/Gd 190/22) wydał korzystny wyrok dla podatników. Uznał on, że podatnik, który uzyskiwał przychody z najmu 12 nieruchomości - nie spełnił warunków działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT.

Wynajęcie mieszkania za granicą a koszty podatkowe przedsiębiorcy w Polsce

Czy polski przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wynajęcie mieszkania w Czechach, gdzie będzie realizował kontrakt? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że tak.

Ulga podatkowa na wynajem od 2024 roku? Co na to Ministerstwo Finansów?

Nie wszystkie kwestie da się załatwić systemem podatkowym - mówił 18 października 2022 r. w Poznaniu o postulowanym przez deweloperów przywróceniu tzw. ulgi na wynajem wiceminister finansów Artur Soboń, uczestniczący w piątej edycji Kongresu Deweloperskiego.

Wynajęcie mieszkania pracownikowi - skutki podatkowe

Wynajem mieszkania dla pracownika. Jakie konsekwencje podatkowe (CIT, VAT, PIT) rodzi wynajęcie pracownikowi mieszkania?

Kupić mieszkanie czy wynająć? Co się bardziej opłaca?

Wynajem mieszkania jest coraz bardziej popularny w Polsce szczególnie wśród ludzi młodych. Przemawia za tym brak gotowości do podejmowania długoterminowych zobowiązań i potrzeba większej elastyczności. Problem w tym, że najem ma też swoje ciemne strony, o których zapominają zwolennicy korzystania, a nie własności. Co się bardziej opłaca w dłuższej perspektywie czasowej - zakup mieszkania, czy wynajem?

Zmiana przeznaczenia lokalu z najmu krótkoterminowego na długoterminowy - korekta odliczonego VAT

Podatnik nabył w 2020 r. mieszkanie, które przeznaczył do wynajmu krótkoterminowego. W związku z tym odliczył VAT z faktury dokumentującej zakup mieszkania. W kwietniu 2022 r. podatnik wynajął mieszkanie na cele mieszkaniowe na okres roku. Czy jest obowiązany do korekty odliczonego VAT? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Dochody z najmu prywatnego - opodatkowanie PIT w 2022 roku

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie opodatkowania PIT przychodów/dochodów z najmu prywatnego w 2022 r.

Kupisz własne mieszkanie za czynsz z 23 lat najmu

Tyle samo pieniędzy wydamy na zakup własnego mieszkania, co na jego najem przez 23 lata – sugerują dane Numbeo dla europejskich stolic. Będzie tak o ile stawki się nie zmienią. Historia uczy nas jednak, że czynsze najmu z czasem konsekwentnie rosną.

Ryczałt od najmu prywatnego w 2022 roku

Osoby wynajmujące składniki majątku (np. nieruchomości) poza działalnością gospodarczą – czyli świadczące usługi tzw. najmu prywatnego - mogą w 2022 roku płacić podatek od przychodów z tego najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo (od dochodów) według zasad ogólnych, tj. wg skali podatkowej PIT. Od 2023 roku najem prywatny będzie opodatkowany wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jak płacić ryczałt od najmu prywatnego?

Wynajem mieszkań - czynsze wzrosły o 12% przez rok. Jakie stawki w 2022 roku?

Powrót koniunktury na rynek najmu jeszcze w 2021 roku spowodował, że stawki czynszu wróciły do poziomów sprzed epidemii. Na tym nie koniec. Wysoki popyt, podatki i rosnące koszty pchają stawki dalej wzwyż w 2022 roku.

Wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii a ryczałt w Polsce

Wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii a ryczałt w Polsce. Polski rezydent podatkowy, który uzyskuje w 2021 przychody z najmu nieruchomości położonej w Wielkiej Brytanii ma możliwość ich rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w Polsce. Podatek od najmu zapłacony w Wielkiej Brytanii podlega uwzględnieniu (odliczeniu od ryczałtu) przy obliczaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące oraz wykazaniu w zeznaniu rocznym PIT-28. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 12 października 2021 r.

Wynajem mieszkań na cele mieszkaniowe a VAT - interpretacja ogólna

VAT od wynajmu mieszkań. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał 8 października 2021 r. interpretację ogólną w sprawie w sprawie opodatkowania VAT wynajmu (lub wydzierżawiania) nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe (znak PT1.8101.1.2021). Interpretacja ta dotyczy wyłącznie czynności wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości przez wynajmującego lub wydzierżawiającego na rzecz podmiotu gospodarczego będącego jego kontrahentem (tj. nabywcą wykonywanej przez niego usługi). Prezentujemy pełną treść tej interpretacji (śródtytuły pochodzą od redakcji).

Tylko ryczałt. Najem nieruchomości przestanie być opłacalny?

Opodatkowanie najmu nieruchomości. W Polskim Ładzie pojawiły się zmiany dotyczące przepisów rozliczania podatków z tytuł najmu nieruchomości. Rząd zamierza usunąć możliwość opodatkowania przychodów z tego tytułu według skali podatkowej, pozostawiając jedynie ryczałt ewidencjonowany.

Polski Ład a korzyści podatkowe z wynajmu

Polski Ład a wynajem mieszkań. Na planowanych w Polskim Ładzie zmianach podatkowych stracą m.in. osoby i firmy, które uzyskują przychody z wynajmu budynków i lokali mieszkalnych. Zostaną oni pozbawieni prawa do amortyzowania wynajmowanych nieruchomości, czyli zaliczania do kosztów wydatków na ich nabycie - ocenia Konfederacja Lewiatan.

Zwolnienie z VAT dla usług najmu po zmianach od 23 lipca 2021 r.

Najem - zwolnienie z VAT. W związku z utworzeniem społecznych agencji najmu rozszerzono zakres zwolnienia z VAT dla usług najmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Ich najem na rzecz tych instytucji również korzysta ze zwolnienia z VAT.

Najem prywatny od 2022 roku opodatkowany tylko ryczałtem

Najem prywatny 2022. Od przyszłego roku przychody z najmu i dzierżawy osiągane poza działalnością gospodarczą (tzw. najem prywatny) nie będą mogły być opodatkowane PIT. Jedyną formą opodatkowania tych przychodów będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% do kwoty 100 000 zł rocznych przychodów oraz 12,5% od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł przychodów. Taka zmiana znalazła się w projekcie z 26 lipca 2021 r. nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i ustawy o PIT). Opisane w niniejszym artykule zmiany znalazły się także w uchwalonej 29 października 2021 r. ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. z 2021 r., poz. 2105. Zmiana ta będzie niekorzystna dla tych najemców, którzy ponoszą wysokie koszty dotyczące przedmiotu najmu. Na przykład remontują, czy modernizują wynajmowane mieszkania lub spłacają kredyt zaciągnięty na zakup tego mieszkania. Nie będzie można też uwzględniać odpisów amortyzacyjnych.

Wynajęcie mieszkania nie uprawnia do ulgi mieszkaniowej w PIT

Wynajęcie mieszkania a ulga mieszkaniowa w PIT. Jeżeli podatnik PIT sprzedał mieszkanie lub dom (nabyte w ciągu ostatnich 5 lat), osiągnął z tej sprzedaży dochód i nie chce płacić podatku od tego dochodu – to powinien wydać w ciągu 3 lat od sprzedaży wszystkie uzyskane z tej transakcji przychody na własne cele mieszkaniowe. Organy podatkowe wskazują jednak, że aby skorzystać z tego zwolnienia (zwanego potocznie "ulgą mieszkaniową"), podatnik musi kupić (albo wybudować) nieruchomość w celu realizacji własnych celów mieszkaniowych i faktycznie realizuje lub będzie realizował w niej swoje potrzeby mieszkaniowe. Nie można natomiast (jeżeli chce się skorzystać ze zwolnienia podatkowego) wydać uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy na czynsz najmu mieszkania.

Czym różni się najem prywatny od najmu w działalności gospodarczej?

Podatek od najmu. W dniu 24 maja 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny podjął ważną uchwałę (w składzie 7. sędziów) dotyczącą rozróżnienia najmu prywatnego i najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej dla potrzeb opodatkowania PIT i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jak tę kwestię rozstrzygnął NSA?

Danina solidarnościowa na mikrorachunek do 30 kwietnia

Danina solidarnościowa. Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy powinni dokonywać wpłaty z tytułu daniny solidarnościowej na mikrorachunki podatkowe. W sytuacji gdy bank nie umożliwił takiego sposobu zapłaty, daninę solidarnościową można wpłacić na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla podatnika.

Niedopłaty PIT - kiedy i jak zapłacić?

Niedopłaty PIT. Podatnik rozliczający PIT, w przypadku niedopłaty podatku, różnicę powinien zwrócić fiskusowi, nawet jeżeli kwota jest niewielka. Kiedy niedopłata PIT? Jak zapłacić niedopłatę PIT?

Jakie podatki i opłaty na mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy - podatki i opłaty. Od 15 kwietnia 2021 r. obowiązuje nowy wykaz rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego.

Jak zgłosić i płacić ryczałt od najmu?

Ryczałt od najmu. Wybór formy opodatkowania przychodów z najmu w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jak wybrać i płacić ryczałt od najmu?

Wynajem wspólnej nieruchomości - jaki limit ryczałtu dla małżonków?

Ryczałt od najmu. Czy każdemu z małżonków, połączonych wspólnością ustawową, przysługuje limit 100 tys. zł przychodu z wynajmu wspólnej nieruchomości opodatkowanego stawką 8,5% i sumarycznie jest to 200 tys. zł wspólnego przychodu opodatkowanego tą stawką?

O czym należy pamiętać rozliczając PIT-28?

PIT-28 za 2020 r. Termin na złożenie PIT-28 i PIT28S upływa 1 marca 2021 r. Zeznanie PIT-28 można złożyć elektronicznie. Rozliczając PIT-28, można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1% podatku na OPP.

Ryczałt od najmu mieszkania - co jest przychodem?

Ryczałt od najmu mieszkania. Przychody z najmu mogą mieć charakter pieniężny (pieniądze i wartości pieniężne) lub niepieniężny (np. świadczenia w naturze - otrzymane rzeczy lub prawa). Co jest przychodem z najmu? Kiedy przychody z najmu podlegają opodatkowaniu?

Zapłata podatku lub nadpłata w PIT w 2021 roku – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Zapłata podatku lub nadpłata w PIT. Eksperci Ministerstwa Finansów udzielili odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie zasad zwrotu nadpłaty podatku PIT i zapłaty (dopłaty) tego podatku w toku rocznych rozliczeń podatkowych.

Ryczałt od najmu prywatnego od 2021 r.

Ryczałt od najmu. Chociaż od początku 2021 roku poprawiła się sytuacja podatników stosujących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w przypadku najmu prywatnego, to jednak niebezpieczeństwo fiskalne nie zostało całkowicie wyeliminowane.

Mikrorachunek podatkowy - jak z niego korzystać?

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek podatkowy do płacenia m.in. podatku PIT. Jak działa i do czego służy mikrorachunek podatkowy? Jak wygenerować swój indywidualny rachunek podatkowy? Jak zapłacić podatek PIT na mikrorachunek (Twój e-PIT)?

Wynajem nieruchomości - jak opodatkować?

Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Kiedy przychody z najmu można opodatkować jako przychody z najmu prywatnego, a kiedy jako przychody z działalności gospodarczej? Co decyduje o sposobie opodatkowania?

Stawki ryczałtu 2021

Stawki ryczałtu 2021. W wyniku zmian w ustawie o ryczałcie, które weszły w życie na początku 2021 r., obowiązuje obecnie osiem stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tj. 17%, 15%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%. Jakie stawki ryczałtu stosować dla poszczególnych przychodów?

Przedsiębiorcy płacący kartę podatkową mogą jednocześnie płacić ryczałt od przychodów z najmu prywatnego

Podatnik płacący podatek dochodowy w formie karty podatkowej od dochodów z działalności gospodarczej, może jednocześnie płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, uzyskiwanych z najmu lub dzierżawy swoich prywatnych nieruchomości (tj. nieruchomości niewykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej). Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym przychodów z tych prywatnych nieruchomości (czy innych składników prywatnego majątku) nie pozbawi tego podatnika prawa do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.

Opodatkowanie VAT wynajmu nieruchomości

Ustalenie zasad opodatkowania wynajmu nieruchomości podatkiem VAT oraz sposób przeniesienia na najemców określonych kosztów (np. mediów, podatku od nieruchomości) budzi w praktyce wątpliwości ze względu na zmienne stanowisko organów podatkowych. Kiedy wynajem nieruchomości jest opodatkowany VAT? Czy można skorzystać ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego z VAT? Jaką stawką VAT jest opodatkowany wynajem? Kiedy wystawiać faktury za wynajem i jak dokumentować koszty obciążające najemcę?

Jaką stawkę VAT zastosować do wynajmu kwater pracowniczych?

Usługa wynajmu lokalu mieszkalnego (kwater pracowniczych) na rzecz przedsiębiorcy na podstawie umowy najmu mieści się w dziale 68 PKWiU. Usługa ta nie została wymieniona jako usługa, dla której ustawodawca przewidział obniżoną stawkę VAT. Zatem, właściwą stawką dla opodatkowania przedmiotowej usługi jest stawka podatku VAT w wysokości 23%.

Czy zakup mieszkania na wynajem uprawnia do ulgi w PIT?

Czy można skorzysta z ulgi w PIT (tzw. ulgi mieszkaniowej), jeżeli nabyte mieszkanie przeznaczone jest na czasowy wynajem, a docelowo na własne cele mieszkaniowe?

REKLAMA