REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zaliczka, PIT - przychody

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kwartalne rozliczenie podatku – terminy wpłaty zaliczki

Kwartalny sposób rozliczania podatku oznacza obowiązek uiszczenia czterech, a nie dwunastu zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku. Termin wpłaty zaliczki upływa 20. dnia każdego miesiąca następującego po danym kwartale.

Nie można ustalić przychodu pracownika ze zbiorowej imprezy integracyjnej

W przypadku udziału pracowników w organizowanych przez pracodawcę imprezach zbiorowych nie jest możliwe ustalenie wysokości przysporzenia po stronie konkretnych pracowników. A zatem, nie jest możliwe ustalenie podstawy opodatkowania PIT. W konsekwencji, pracownikom biorącym udział w takich imprezach nie można przypisać przychodu podlegającego opodatkowaniu. Powyższą tezę potwierdza również wyrok TK z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13).

Udostępnienie strony internetowej do celów reklamowych a PIT

Osoba fizyczna udostępniająca na stronie internetowej miejsce w celu zamieszczenia treści o charakterze m.in. reklamowym za wynagrodzeniem uzyskuje przychód z tytułu umowy o podobnym charakterze do umowy najmu lub dzierżawy.

Kiedy przychody z działalności wykonywanej osobiście można rozliczyć w PIT jak działalność gospodarczą

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 22 maja 2014 r. stwierdził, iż podatnik uzyskujący przychody z tytułów wymienionych w art. 13 pkt 2–8 ustawy o PIT (działalność wykonywana osobiście) może dla celów podatku dochodowego zaliczyć te przychody do działalności gospodarczej, pod warunkiem, że uzyskuje je w ramach działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 5a pkt 6 ustawy PIT, i jednocześnie nie zachodzą łącznie przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy PIT.

Kwartalna forma wpłacania zaliczek na PIT

Obecnie około 6 proc. przedsiębiorców płaci zaliczki na PIT w systemie kwartalnym. Dzięki zastosowaniu kwartalnego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy mają lepszą płynność i mniej obowiązków.

Opodatkowanie świadczeń pracowniczych – uzasadnienie wyroku TK

8 lipca 2014 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących nieodpłatnych świadczeń zapewnianych przez pracodawców swoim pracownikom. Przedstawiamy najważniejsze wnioski płynące z ogłoszonego uzasadnienia Trybunału, które mogą być pomocne dla pracodawców w wypełnianiu ich obowiązków jako płatników.

Kiedy powstaje przychód ze sprzedaży na raty udziałów w spółce kapitałowej

Zagadnienie powstania przychodu ze sprzedaży na raty udziałów w spółce kapitałowej jest różnie interpretowane przez organy podatkowe (wg nich decyduje data zawarcia umowy) i sądy administracyjne (decydują daty płatności rat). Wyjaśnień w tym zakresie udzielił Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów.

Korzystanie z Karty Dużej Rodziny nie powoduje powstania przychodu

Zniżki dla rodzin wielodzietnych przyznane Uchwałą Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia programu ,,R. Karta Dużej Rodziny” nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Urząd nie jest zobowiązany wystawiać tym rodzinom (osobom) PIT-8C.

Udział w otwartej imprezie jubileuszowej a przychód w PIT

Otwarty charakter imprezy, na którą może przyjść praktycznie każda osoba, nie pozwala na zindywidualizowanie świadczeń uzyskanych przez uczestników. Zatem wartość świadczeń udostępnionych podczas imprezy nie stanowi dla nich przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu PIT.

Wydatki poniesione na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych bez PIT

Wydatki poniesione przez spółkę na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych sfinansowanych ze środków obrotowych spółki, nie stanowią dla nich nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu PIT. Tym samym pracodawca nie ma obowiązku doliczyć wartości ww. świadczeń do wynagrodzenia pracownika i pobrać zaliczki na podatek dochodowy.

Moment zapłaty podatku przy płatności rozłożonej na raty

W wyroku z dnia 12 lutego 2014 r. (sygn. akt I SA/Kr 2187/13) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przesądza, że przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży udziałów.

Zaliczki na poczet przyszłych usług nieokreślonych a VAT

Otrzymanie części lub całości zapłaty za przyszłe wykonanie usługi lub dostarczenie towarów co do zasady generuje obowiązek podatkowy. Otrzymane należności w formie zaliczki, przedpłaty, raty czy też zadatku powinny być objęte podatkiem VAT i udokumentowane fakturą. W jaki sposób klasyfikować i według jakiej stawki opodatkować wpłacone należności na poczet przyszłych usług jeszcze nieokreślonych? Czy są to zaliczki?

Nieodpłatne świadczenia dla pracowników – opodatkowanie PIT

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ważne jest, czy pracownik korzysta ze świadczenia oferowanego przez pracodawcę w pełni dobrowolnie. Nie powinno zatem być mowy o przychodzie pracownika (a więc i podatku dochodowym) w tych przypadkach, gdy pracownik nie poniósłby określonego wydatku z własnej kieszeni.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników

W wyroku z 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy ustawy o PIT mówiące o opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń dla pracowników są zgodne z ustawą zasadniczą. Z pewnością nie uchroni to podatników od kolejnych - często sprzecznych ze sobą wyroków sądów administracyjnych i decyzji podatkowych.

Obowiązek podatkowy w VAT przy zaliczce na rachunek powierniczy

Wpłacanie przez klientów zaliczek na poczet ceny lokalu jest powszechne w branży deweloperskiej. Kiedy zatem powstaje obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki na rachunek powierniczy?

Zaliczki uproszczone w podatku dochodowym od osób prawnych

Wysokość zaliczki w formie uproszczonej ustala się w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu CIT-8 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Przychody sportowców mogą być objęte liniową stawką PIT

Przychody z tytułu uprawiania sportu, a także przychody sędziów sportowych, artystów i naukowców można rozliczać w ramach działalności gospodarczej i opodatkować 19-proc. stawką PIT.

Opodatkowanie cashback - zmiany w PIT od 2015 roku

Od 1 stycznia 2015 r. przychody otrzymywane przez klientów banku w związku z prowadzeniem rachunku bankowego podatnika (w tym z tytułu tzw. cashback), będą opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% PIT (tzw. podatkiem Belki), czyli tak jak np. przychody z odsetek z lokat. Obecnie przychody takie są opodatkowane według skali podatkowej PIT.

PIT od polisolokat od 2015 roku

Od 1 stycznia 2015 r. objęte zostaną opodatkowaniem podatkiem dochodowym świadczenia z ubezpieczeń na dożycie, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń jest ustalane w zależności od wartości określonego indeksu lub wartości innego świadczenia bazowego, albo określonego w umowie ubezpieczenia wskaźnika powiększającego składkę ubezpieczeniową. To koniec nieopodatkowania tzw. polisolokat.

Nieujawnione źródła dochodów po wyroku TK

Osoby, którym ustalono podatek od nieujawnionych dochodów za lata 1998–2006 mogą żądać od fiskusa zwrotu kwot niesłusznie wpłaconych zobowiązań, i to wraz z odsetkami. Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 2 kwietnia 2014 r. rozwiewa wszelkie wątpliwości i potwierdza prawo podatników do zwrotu podatku zapłaconego od dochodów ze źródeł nieujawnionych.

Fakturę korygującą przychód należy ująć wstecz

Wystawienie faktury korygującej powoduje konieczność korekty przychodów wstecz, a nie w dacie jej wystawienia. A więc na podstawie wystawionych faktur korygujących podatnik powinien skorygować przychody właściwego okresu rozliczeniowego.

Faktura zaliczkowa 100% - czy trzeba wystawić fakturę końcową

Nasza firma zapłaciła za towar na podstawie faktury pro forma (100% zapłaty). W związku z tym kontrahent wystawił fakturę zaliczkową. Czy teraz powinien wystawić fakturę końcową do faktury zaliczkowej?

Przychody ze służebności przesyłu bez zwolnienia z PIT

Odpłatne ustanowienie służebności przesyłu traktowane jest jako przychód podatnika i stanowi ono podstawę wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych. Wbrew wykładni sądów administracyjnych, organy podatkowe uważają, że nie stosuje się do niego odpowiednio zwolnienia z PIT, jakie ustawodawca ustanowił na rzecz wynagrodzenia z tytułu służebności gruntowej.

Jak rozliczyć w deklaracji PIT dochody z pracy za granicą

Rozliczenie dochodów uzyskiwanych za granicą zależy od kraju, w jakim podatnik wykonywał pracę. W większości krajów europejskich umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zobowiązują do zapłaty podatku jedynie w kraju, w którym dochody zostały osiągnięte.

Czy przychód z wykupu akcji wirtualnych podlega opodatkowaniu

Akcje wirtualne nie należą do pochodnych instrumentów finansowych, a zatem przychód z wykupu przez spółkę akcji wirtualnych niebędących akcjami w rozumieniu kodeksu spółek handlowych i niepodlegających obrotowi - nie stanowi przychodu opodatkowanego na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f).

Ubezpieczenie OC dla nieokreślonego kręgu osób - skutki w PIT

Zawarcie przez spółkę umowy ubezpieczenia OC, obejmującej nieograniczony krąg osób pełniących funkcje zarządcze – niemożliwy do zidentyfikowania – nie będzie nakładało na nią obowiązków płatnika w świetle ustawy o PIT.

Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości

Przeznaczenie w przeciągu dwóch lat kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na zakup działki budowlanej w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb mieszkaniowych powoduje zwolnienie od obowiązku opłacenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma tu znaczenia ile nieruchomości już posiada podatnik. Tak uznał w indywidualnej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Dzierżawa znaku towarowego opodatkowana wg skali podatkowej PIT

Dochód z dzierżawy znaku towarowego nie może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podlega on opodatkowaniu według skali podatkowej z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Składniki majątku nabyte nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie – przychody i koszty w PIT

Przychód otrzymany z odpłatnego zbycia składnika majątku nabytego nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, którego otrzymanie spowodowało rozpoznanie przychodu może być następnie pomniejszony o koszt jego uzyskania. Jeżeli zbywany składnik majątku nie podlegał amortyzacji, kosztem uzyskania przychodu jest wartość tego wcześniej rozpoznanego przychodu. W przypadku zbycia amortyzowanych składników majątków – tak ustalony koszt trzeba jeszcze pomniejszyć o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Korekta przychodu spowodowana uznaną reklamacją

Korekta przychodu w wyniku uznanej reklamacji powinna być odniesiona do uprzednio wykazanego przychodu należnego z tego tytułu. A zatem, wystawione w 2014 r. faktury korygujące, wskazujące przychód ze sprzedaży dokonanej w 2013 r., powinny być uwzględnione w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli w 2013 r.

Liczne transakcje w Internecie to nie zawsze działalność gospodarcza

Fakt dokonywania dużej liczby transakcji kupna i sprzedaży na portalu internetowym nie przesądza o prowadzeniu działalności gospodarczej i jej opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Trzeba np. ustalić (bądź wykluczyć) czy była to może działalność związana z wykonywaną pracą zawodową, działalność naukowa, czy też wyłącznie hobbystyczna.

Jak rozliczyć odpłatne zbycie nieruchomości

Zgodnie z ustawą o PIT opodatkowaniu podlegają przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Opodatkowanie przychodów z reklam w ramach usługi Google AdSense

Ministerstwo Finansów rozważa wydanie interpretacji ogólnej w przedmiocie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z reklam umieszczanych na prywatnych stronach internetowych. Resort twierdzi, iż należy je uznać za pochodzące z „innego źródła” w myśl art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT i tym samym rozliczać wg skali podatkowej. Innego zdania są sądy administracyjne.

Umowa dożywocia powoduje powstanie przychodu w PIT

Umowa dożywocia jest odpłatnym zbyciem nieruchomości i stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zwolnienie z opłaty za korzystanie z windy a PIT

Niejednokrotnie lokatorzy mieszkający na parterze mogą korzystać ze zwolnienia z opłaty za korzystanie z windy. Czy takie zwolnienie lokatora z opłaty za korzystanie z windy jest opodatkowane PIT?

Przychody z praw autorskich w PIT-11/PIT-40 za 2013 r.

Do końca lutego 2014 r. płatnicy powinni przekazać m.in. pracownikom PIT-11, a jeżeli dokonują rozliczenia podatku za te osoby – PIT-40. Zarówno w informacji, jak i w rozliczeniu rocznym po raz pierwszy należy odrębnie wykazać wysokość przychodów z praw autorskich i zastosowane do nich koszty uzyskania, które w 2013 r. nie mogły przekroczyć 42 764 zł.

Jak wykazać w księgach rachunkowych przekazane zaliczki

Spółka podpisała umowę z dostawcą z UE na dostawę dużego, złożonego urządzenia produkcyjnego, bez montażu. Ten projekt inwestycyjny jest wykonywany i kompletowany na indywidualne zamówienie. Strony ustaliły harmonogram płatności. Na podstawie dwóch dokumentów „downpayment invoices” spółka dokonała dwukrotnie przelewów na konto kontrahenta. Dostawca miał dostarczyć kompletne urządzenie do końca roku i wystawić fakturę na wszystko, ale do końca roku tych faktur nie wystawił i nie było też dostaw. Jak wykazać dokonane płatności w bilansie i w jakiej kwocie (płatności dokonywaliśmy z rachunku PLN, a walutą transakcyjną było euro).

Zaliczki uproszczone, czy kwartalne

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym i mający kalendarzowy rok podatkowy do dnia 20 lutego 2014 r. mogą wybrać sposób wpłacania zaliczek, których będą dokonywać w trakcie roku podatkowego. Do wyboru mają kwartalny lub uproszczony sposób wpłacania zaliczek.

Rozliczenie PIT przedsiębiorcy za poprzedni rok

Zbliża się termin rozliczenia PIT przedsiębiorcy za poprzedni rok podatkowy. Zgodnie z nowymi przepisami zaliczka za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego wpłacana jest obecnie w terminie do 20 stycznia.

Zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotne KRUS w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. nie zmieniły się kwoty pobieranych przez KRUS zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych. Nadal będzie to kwota równa 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu minus miesięczna kwota zmniejszająca podatek tj. 46 zł 33 gr.

Firmowy "opłatek" - czy pracownik ma przychód?

Pracodawcy często organizują swoim pracownikom spotkania z okazji świąt. Takim imprezom z okazji Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy towarzyszy z reguły poczęstunek, czasem bogatsza oprawa, np. muzyczna, artystyczna. Czy pracownicy którzy wzięli udział w takim wydarzeniu, uzyskują z tego tytułu przychód opodatkowany PIT? Sprawdźmy, jak interpretują tą kwestię organy podatkowe i sądy.

Formularze podatkowe pracodawcy za 2013 r.

Na płatniku ciążą obowiązki związane ze sporządzeniem i przekazaniem informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek (PIT-11) lub rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (PIT-40) oraz deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek (PIT-4R). W przypadku nieprawidłowego sporządzenia tych dokumentów należy złożyć korektę, która może uchronić płatnika przed odpowiedzialnością karnoskarbową.

Opodatkowanie udziału w imprezie integracyjnej

Czy zakończy się spór pomiędzy podatnikami a fiskusem dotyczący opodatkowania udziału w firmowych imprezach integracyjnych, w tym np. spotkaniach opłatkowych? Jest na to szansa, sprawę nieprecyzyjnych przepisów ustawy o PIT w zakresie nieodpłatnych świadczeń rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny.

Prezenty świąteczne dla kontrahentów - skutki podatkowe

W okresie Świąt firmy bardzo często obdarowują swoich klientów i kontrahentów okolicznościowymi prezentami. Przed przekazaniem komuś prezentu warto jednak wiedzieć, jak podchodzą do tego organy podatkowe. W przypadku kontrahentów podarunek jest bowiem dla nich źródłem przychodu.

Opodatkowanie zysków z polisolokat w 2014 r.

Resort finansów planuje wprowadzenie regulacji obejmujących podatkiem dochodowym zyski z polisolokat. Opodatkowanie zysków z polisolokat miało obowiązywać już 2014 r., jednak prawdopodobnie wejście w życie nowych przepisów zostanie opóźnione o kilka miesięcy.

Przychody twórców z aplikacji na smartfony – rozliczenie PIT

Zdaniem organów podatkowych przychody osób fizycznych - twórców aplikacji na smartfony - zaliczyć należy do przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT (tj. z tytułu korzystania z praw majątkowych). Dotyczy to zarówno przychodów twórcy z tytułu zawarcia umowy licencyjnej, jak też przychodów uzyskanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Dofinansowanie biletów przez pracodawcę nie jest przychodem rodziny pracownika

Dofinansowanie do biletów wstępu do opery zarówno dla pracownika jak i dla małżonka, stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu łącznie z innymi przychodami ze stosunku pracy. Dlatego nie trzeba wystawiać informacji PIT-8C dla małżonka – przychód ten zostanie wykazany w informacji PIT-11 wystawionej dla pracownika.

OC dla członków zarządu nie musi być przychodem w PIT

Objęcie ubezpieczeniem grupy osób, niemożliwej do zidentyfikowania, stanowi okoliczność uniemożliwiającą przypisanie przychodu z tego tytułu konkretnej osobie. Wydatki poniesione przez spółkę na opłacenie składek na polisę OC nie będą zatem stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT dla osób ubezpieczonych, a spółka nie będzie zobowiązana do pobierania zaliczek.

Przychody z innych źródeł w rozliczeniu rocznym PIT

Niektóre rodzaje przychodów, jeśli nie są wyraźnie zwolnione z PIT, mogą stanowić przychody z innych źródeł, które podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Jak wykazać przychody z innych źródeł w rozliczeniu rocznym PIT?

Ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej

Czy wypłacony pracownikowi ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej, który jest wypłacany co miesiąc w stałej, ustalonej kwocie stanowi u niego przychód podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

REKLAMA