REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak sędziowie i mundurowi będą przechodzić na emeryturę

Przepisy nowej ustawy emerytalnej już obowiązują. Docelowo wszyscy Polacy będą pracować do 67 roku życia. Przywilej krótszej pracy zawodowej utracili przy okazji kandydaci do munduru i sędziowskiej togi.

Kto może ubiegać się o umorzenie składek ZUS

Od 15 stycznia tego roku możliwe jest umorzenie niezapłaconych składek ZUS. O umorzenie mogą starać się osoby prowadzące działalność gospodarczą, które w okresie od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 r. zalegały z opłacaniem składek ZUS. Mają dwa lata na złożenie odpowiedniego wniosku w tej sprawie.

Czy ze środków zfśs można zorganizować spotkanie wielkanocne

Chcemy zorganizować spotkanie wielkanocne dla naszych pracowników. Czy można je w całości sfinansować ze środków zfśs? Czy w tym przypadku również trzeba kierować się kryterium socjalnym?

Wysokość stopy procentowej składki wypadkowej od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2014 r. będzie trwał nowy rok składkowy na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy składek, którym stopy procentowej składki na to ubezpieczenie nie określi ZUS, sami muszą ustalić jej wysokość na wskazany okres. Jak więc ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej na rok składkowy, który zacznie się 1 kwietnia 2013 r.

REKLAMA

Upominki z okazji Dnia Kobiet a składki i podatek

Wartość pieniężną przyznanych ze środków obrotowych upominków z okazji Dnia Kobiet należy oskładkować i opodatkować na ogólnych zasadach stosowanych do przychodów pracowniczych.

Minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2013 r.

ZUS poinformował, że składka na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców i osób z nimi współpracujących, twórców i artystów, osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu, wspólników spółek i prowadzących szkoły niepubliczne - nie może być w 2013 r. niższa od kwoty 261,73 zł .

Ile składek zdrowotnych opłaca przedsiębiorca będący wspólnikiem spółki

Klient naszego biura rachunkowego jest z zawodu architektem. Prowadzi własną działalność (biuro projektowe). Z tego tytułu opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Od 26 listopada 2012 r. został wspólnikiem w spółce partnerskiej. Czy jako wspólnik także musi opłacać składkę zdrowotną? Kto w tej sytuacji będzie płatnikiem składek, wspólnik czy spółka?

Składki na ZUS zaliczysz do kosztów ale dopiero po ich zapłaceniu

Moment zaliczenia składek na ubezpieczenia społeczne do kosztów podatkowych z zasady ściśle wiąże się z terminem ich zapłaty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku przekroczenia terminu wynikającego z odrębnych przepisów, składki ZUS uznaje się za koszt uzyskania przychodów z zasady dopiero w miesiącu, w którym dokonano ich faktycznej zapłaty.

REKLAMA

Po miesiącu ubezpieczenia ZUS musi wypłacić maksymalny zasiłek

Matka, którą mąż na miesiąc przed porodem zgłosił do ZUS jako osobę współpracująca przy prowadzeniu działalności gospodarczej, dostanie zasiłek macierzyński obliczony od maksymalnej zadeklarowanej podstawy - potwierdził Sąd Najwyższy oddalając skargę ZUS.

Koniec podwójnego karania płatników ZUS - zmiana ustaw

W dniu 31 maja 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy - Kodeks karny oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja jest efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 listopada 2010 r. (sygn. akt P 29/09), w którym za niekonstytucyjne uznano przepisy dopuszczające wobec tej samej osoby fizycznej za ten sam czyn, polegający na nieopłaceniu lub opłaceniu w nienależytej wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne lub innych składek pobieranych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nałożenie sankcji administracyjnej w postaci opłaty dodatkowej, a także kary za przestępstwo bądź wykroczenie.

Zakaz podwójnego karania płatników ZUS

W dniu 1 czerwca 2012 r. tracą moc przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które w dniu 18 listopada 2010 r. zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej oraz wiążącymi Polskę aktami prawa międzynarodowego.

Nowe zasady informowania ubezpieczonych o opłaconych za nich składkach

ZUS przypomina o zmianach, które zaszły w 2011 r. w zakresie informowania ubezpieczonych przez ich płatników o składkach, które zostały za nich rozliczone w imiennych raportach miesięcznych.

Zmiana kwot składek niepełnosprawnych przedsiębiorców

PFRON poinformował o wysokości kwot składek emerytalno-rentowych opłacanych do ZUS przez niepełnosprawnych przedsiębiorców. Mają one wpływ na wysokość refundacji, której na mocy obowiązujących przepisów dokonuje PFRON, z uwzględnieniem stopnia niepełnosprawności osoby korzystającej z tej refundacji.

Składki zdrowotne rolników

Zgodnie z zapowiedziami rządowymi rolnicy zostaną objęci podatkiem dochodowym od 2014 roku, a do tego czasu obciążeni zostaną składką zdrowotną w wysokości uzależnionej od wielkości gospodarstwa. Ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. ma wejść w życie już z dniem 1 lutego br.

Jaką stopę procentową składki rentowej zastosować przy wypłacie wynagrodzenia za styczeń w lutym

W naszym zakładzie pracy pensje pracowników wypłacane są 10. dnia kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Kiedy w związku z tym powinniśmy po raz pierwszy zastosować składkę rentową w nowej wysokości? Czy obowiązuje ona już od wynagrodzenia za styczeń czy dopiero za luty br.?

Redukcja obowiązków płatników składek

W 2012 r. ubezpieczony będzie otrzymywał raz na rok informację o odprowadzonych składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Na żądanie ubezpieczonego informacje te płatnik składek będzie zobowiązany przekazać – nie częściej niż raz na miesiąc – za miesiąc poprzedni.

Zasiłek chorobowy można stracić w jeden dzień

Nawet jeden dzień opóźnienia w zapłacie dobrowolnej składki chorobowej może kosztować przedsiębiorcę utratą prawa do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Bardzo ważna jest godzina zlecenia przelewu oraz moment obciążenia konta przedsiębiorcy.

Czy były pracownik po przejęciu firmy może skorzystać z preferencyjnych zasad oskładkowania

Wykupiłem firmę od swojego pracodawcy, u którego byłem zatrudniony przez ostatnie 9 lat. Jest to moja pierwsza działalność. Czy przysługuje mi niższa stawka składek na ZUS przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności?

Co grozi przedsiębiorcy za nieopłacanie składek ZUS

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi pamiętać o swoich obowiązkach z tytułu składek ZUS, nałożonych na niego przez przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nie wypełniając tych obowiązków powinien liczyć się z dotkliwymi dla siebie konsekwencjami.

Prawo do opłacania niższych składek ZUS - problemy z interpretacją przepisów

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, może skorzystać z tzw. preferencyjnych warunków opłacania składek. Prawo do tego przywileju budzi liczne trudności interpretacyjne nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla sądów, które orzekają w zakresie obowiązku składkowego.

Jak rozliczyć składki za zleceniobiorcę, który zawnioskował o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Nasz zleceniobiorca zwrócił się z wnioskiem o udzielenie mu 7 dni wolnych i o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego (jego dziecko ma 8 miesięcy). Czy zleceniobiorca ma prawo do takiego zasiłku? Czy i jak rozliczyć za niego składki na ubezpieczenia za miesiąc, w którym wypłacimy mu ten zasiłek?

ETS na temat dyskryminacji w ubezpieczeniach

Od 21 grudnia 2012 r. nie będzie możliwe różnicowanie składki ubezpieczeniowej ze względu na płeć - tak postanowił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) w wyroku z dnia 1 marca 2011 r. w sprawie Test-Achats (nr C-236/09).

Zmiana zasad naliczania składek na FEP - wyjaśnienia ZUS

Na stronie ZUS zostały opublikowane wyjaśnienia opisujące zasady opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Obecnie ZUS nakazuje opłacać składki na FEP od przychodu uzyskanego za okres, w jakim pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. We wcześniejszym poradniku ZUS nakazywał opłacać składkę na FEP od przychodu za te miesiące, w których ta praca była wykonywana, niezależnie od tego, za jaki okres przychód ten został wypłacony.

Zgłoszenie do ubezpieczeń dziecka przedsiębiorcy

W prowadzonej działalności gospodarczej chcę zatrudnić swojego syna na podstawie umowy o pracę na cały etat. Nie mieszkamy razem. Czy powinienem go zgłosić do ubezpieczeń w ZUS jako pracownika czy jako osobę współpracującą? Jakie składki muszę za niego opłacać?

Zawiesiłeś działalność - nie musisz płacić składek

Przedsiębiorca, który czasowo zawiesi prowadzenie działalności gospodarczej, nie musi płacić składek na ZUS. Taka możliwość istnieje jednak dopiero od 20 września 2008 r. - powiedział Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego ZUS.

Rozliczenie nadpłaty składek

Opłacając składki, pomyliłam rachunki ZUS – w konsekwencji składki na ubezpieczenia społeczne wpłaciłam na rachunek przeznaczony na składki na ubezpieczenia zdrowotne. W jaki sposób można naprawić taką pomyłkę?

Jak rozliczać składki od zlecenia zawartego z pracownikiem w okresie urlopu bezpłatnego

Nasz pracownik złożył wniosek o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na okres od 1 czerwca do 30 września 2010 r. Ponieważ w tym czasie powstała konieczność wykonania wcześniej nieprzewidzianych prac, chcemy podpisać z nim umowę zlecenia. Jak wygląda rozliczenie składek ZUS za takiego pracownika? Dodam, że umowy zlecenia mają być podpisywane na okresy obejmujące jeden miesiąc z wynagrodzeniem brutto 2000 zł.

Składki za pracowników sezonowych

Umowa-zlecenie zawarta ze studentem do ukończenia 26. roku życia powoduje obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli jest zawarta z własnym pracodawcą lub jeżeli w ramach takiej umowy praca jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Koszty zakwaterowania pracowników i zleceniobiorców - różnice w oskładkowaniu

Nasza spółka działa w branży budowlanej. Zatrudniamy osoby na umowy o pracę i umowy zlecenia. Większość zleceniobiorców podlega ubezpieczeniom społecznym. Osoby te zaczniemy wysyłać na budowy znajdujące się również w innych miastach Polski. Zapewnimy im zakwaterowanie w hotelach pracowniczych. Koszty na ten cel nie będą przekraczać miesięcznie 500 zł na 1 osobę, nie będziemy więc opłacać od nich podatku. Czy od tych kosztów należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Skutki składkowo-podatkowe udziału pracownika w kursie

Firma zamierza skierować pracowników utrzymujących kontakty z zagranicznymi kontrahentami na kurs językowy oraz sfinansować ich uczestnictwo w kursie. Czy wartość kursu będzie stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników?

Składki od zlecenia uprawniają bezrobotnych do zasiłku

Przy ustalaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych nie sumuje się jego miesięcznych dochodów od różnych zleceniodawców, jeśli każdy z nich zapłacił mu kwotę niższą od minimalnego wynagrodzenia.

Składki ZUS jedynego udziałowca jako koszt spółki z o.o.

Czy jednoosobowa spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy opłacone za jedynego udziałowca spółki?

ETS wydał wyrok w sprawie prawa do odliczenia składek ubezpieczeniowych płaconych zagranicą

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał 19 listopada 2009 roku wyrok w sprawie Krzysztof Filipiak przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu (C 314/08). Wyrok ten dotyczył polskich przepisów podatkowych uniemożliwiających odliczenie od podatku dochodowego składek na ubezpieczenie zdrowotne płaconych w innym państwie członkowskim.

Składki a umowa o dzieło zawarta z osobą trzecią

Obowiązek płatnika składek na ubezpieczenia społeczne spoczywa na podmiocie, na rzecz którego praca w ramach umowy cywilnoprawnej jest faktycznie świadczona.

Czy naliczać składki od wynagrodzeń wyegzekwowanych przez komornika

Nasz były pracownik wystąpił do sądu o wypłacenie zaległej pensji. Wyrok rozstrzygający sprawę zapadł na jego korzyść. Ponieważ nie wykonaliśmy wyroku sądu, komornik wszczął egzekucję. Czy od dochodu uzyskanego w wyniku postępowania egzekucyjnego powinniśmy zapłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczkę na podatek dochodowy?

Czy przedsiębiorca na zasiłku opiekuńczym może zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Od 2 do 6 lutego br. korzystałam z zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad 12-letnim chorym dzieckiem. Dokumentację w ZUS złożyłam 3 lutego 2009 r. Nie otrzymałam jeszcze decyzji o wypłacie zasiłku opiekuńczego. Czy opłacając składki za luty w marcu, mogę pomniejszyć podstawę wymiaru o dni, na które mam zwolnienie lekarskie na dziecko? Czy też powinnam poczekać na decyzję ZUS?

Czy od umowy zlecenia lub o dzieło, zawartej z własnym pracownikiem w trakcie urlopu bezpłatnego, trzeba naliczać składki

Pracownik złożył wniosek o urlop bezpłatny na okres od 1 lipca 2008 r. do 30 czerwca 2009 r. W tym czasie wykonywał kontrakt na rzecz innej firmy. Uzyskał od nas zgodę na urlop bezpłatny na ten okres. Teraz okazało się, że zakończył pracę wcześniej, niż było planowane. Chcemy podpisać z nim umowę cywilną - zlecenia lub o dzieło na okres od 1 marca do 30 czerwca 2009 r. Czy w okresie urlopu bezpłatnego od umowy cywilnej musimy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za pracownika?

Czy dni wolne od pracy w zamian za pracę w soboty i niedziele należy wykazywać w ZUS RSA

Obowiązujący u nas układ zbiorowy pracy określa 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Soboty i niedziele są dniami wolnymi, a za wykonywanie pracy w te dni pracownicy mają inne dni wolne. Sezonowo duża liczba pracowników wykonuje pracę w soboty i niedziele, a dni wolne odbierają często w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego (np. 6 ostatnich dni okresu rozliczeniowego). Czy dni, które pracownik ma wolne w związku z pracą w sobotę i niedzielę, powinniśmy wykazywać w ZUS RSA? Jeżeli tak, to z jakim kodem? Czy jako przerwę w ubezpieczeniu?

Okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Płatnego okresu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy nie należy wykazywać na formularzu ZUS RSA.

Czy dofinansowanie z ZFŚS do kwartalnych karnetów oraz do wypoczynku jest opodatkowane i oskładkowane

W firmie pracownicy osiągający najniższe dochody otrzymują dofinansowanie z ZFŚS na zakup karnetów na zajęcia rekreacyjno-sportowe. Dofinansowanie do kwartalnego karnetu wynosi 100 zł (50% wartości karnetu). Pracownik, który korzystał z karnetów od początku roku, wykorzystał już 400 zł dofinansowania w 2008 r. Dodatkowo w listopadzie br. był na urlopie wypoczynkowym i wypłaciliśmy mu dofinansowanie wypoczynku w wysokości 300 zł. Jak rozliczyć dofinansowanie do karnetów za IV kwartał oraz dofinansowanie do wypoczynku pod względem podatkowo-składkowym?

Jak rozliczyć składki za osobę, która w tym samym miesiącu podlegała ubezpieczeniom z dwóch tytułów

Do 18 września 2008 r. zatrudnialiśmy osobę na umowę o pracę nakładczą, a od 19 września br. zatrudniamy ją na umowę o pracę (kod tytułu ubezpieczenia 01 10 02, a wcześniej 02 00 02). Jak mamy sporządzić dokumenty za wrzesień i październik za tę osobę? Wynagrodzenie za wrzesień z umowy o pracę nakładczą (225,60 zł) i z umowy o pracę (338,40 zł) zostanie wypłacone w październiku br.

Jak obniżyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne wyższą od zaliczki na podatek

Od września br. zatrudniliśmy pracownika na 1/3 etatu. Wynagrodzenie miesięczne tej osoby to 780 zł. Przy wyliczeniach składek i podatku wychodzi, że składka zdrowotna jest wyższa od zaliczki. Jak dokonać prawidłowych obliczeń? Czy powinnam obniżyć składkę do kwoty zaliczki? Jak wykazać zmniejszenie składki na ubezpieczenie zdrowotne w raporcie ZUS RCA?

Czy firma powinna zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny osoby uprawnionej do renty

Zatrudniamy pracownicę, która jest uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Mąż pracownicy jest osobą bezrobotną i właśnie stracił prawo do zasiłku. Czy pracownica powinna zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego w naszej firmie, czy przy swojej rencie?

Ewidencja składek ZUS zależy od tego, kto je opłaca

Naliczanie i zapłata składek do ZUS następuje w różnych terminach. Konieczna jest więc ich ewidencja za pośrednictwem konta rozrachunki z ZUS.

Jak rozliczyć składki za miesiąc, w którym została przekroczona roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Pracownik naszej spółki jest dodatkowo zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy. Poinformował nas, że w okresie od stycznia do lipca br. osiągnął łączne wynagrodzenie w wysokości 75 236,40 zł. W sierpniu otrzyma wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w naszej firmie w wysokości 5500 zł, natomiast w drugiej firmie 5800 zł. Jak rozliczyć składki za ten miesiąc?

Jak prawidłowo zgłosić do ubezpieczeń społecznych osobę zameldowaną za granicą

Zamierzamy zatrudnić w spółce obywatela Libanu, który na stałe mieszka w Bejrucie i tam ma miejsce zameldowania. Czy i jak powinniśmy go zgłosić do ubezpieczeń społecznych w Polsce? Dopełniliśmy wszelkich formalności związanych z legalnym zatrudnieniem. Pracownik nie posiada dowodu osobistego, ale przebywa w Polsce legalnie, ma PESEL, NIP i jest czasowo zameldowany w Warszawie.

Czy wypłata wynagrodzenia w zaniżonej wysokości oznacza zaniżenie podstawy wymiaru składek

W raportach za lipiec br. złożonych za dwóch pracowników popełniliśmy błąd w podstawie wymiaru składek. Obaj pracownicy przez część lipca chorowali, a osoba pełniąca zastępstwo w dziale płac źle wyliczyła należne im wynagrodzenie za pracę za ten miesiąc. Podstawa wymiaru składek za lipiec br. została w związku z tym zaniżona, ale różnica nie przekracza 2 zł. Wyrównanie wynagrodzenia za pracę wypłacimy w sierpniu br. Czy powinniśmy skorygować raporty za lipiec, skoro zaniżyliśmy podstawę wymiaru składek o mniej niż 2,20 zł? Czy mamy opłacić składki za lipiec od prawidłowej podstawy wymiaru składek, czy od tej zaniżonej podanej w raportach?

Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla zleceniobiorcy pracującego za granicą

Na początku lipca wysłaliśmy 2 zleceniobiorców do pracy na terenie Francji na okres 10 miesięcy. Miesięczne wynagrodzenie tych osób to 2300 zł. Otrzymaliśmy już z ZUS zaświadczenia E-101 dla tych osób. Czy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla zleceniobiorców wykonujących pracę za granicą ustala się tak jak dla delegowanych pracowników? Od jakiej kwoty należy naliczyć i odprowadzić składki?

Jak rozliczyć składki i zaliczkę na podatek, gdy w jednym miesiącu pracownik otrzymuje kilka wypłat

Na początku miesiąca pracownik otrzymał dodatek za nadgodziny wypracowane w poprzednim okresie rozliczeniowym, w środku miesiąca nagrodę za II kwartał br., a pod koniec miesiąca wynagrodzenie za pracę w lipcu. Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych to mała kwota, więc naliczyłam podatek nie stosując kosztów uzyskania przychodów ani kwoty zmniejszającej podatek. Przy rozliczeniu dodatku za nadgodziny zaliczka jest niższa od składki zdrowotnej i w ten sposób uniknęłam niepotrzebnego obniżania tej składki do zaliczki. Nie odliczyłam tych kwot również licząc podatek od nagrody. Czy zrobiłam prawidłowo i mogę poczekać do rozliczenia wynagrodzenia?

Czy opłacać składki za okres zwolnienia od wykonywania pracy

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jest on zatrudniony jako przedstawiciel handlowy. Otrzymywał ryczałt samochodowy.

REKLAMA