REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy składki na indywidualne ubezpieczenie na życie pracownika są kosztem

Czy kosztem podatkowym są składki ubezpieczenia na życie opłacone przez pracodawcę w sytuacji, gdy nie są to ubezpieczenia grupowe?

Przekroczenie podstawy wymiaru składek ZUS - ujęcie rachunkowe

Kilku pracowników spółki przekroczyło roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Mimo to składki za kolejne miesiące zostały odprowadzone. W jaki sposób rozliczyć w księgach powstałą nadpłatę?

Czy używanie przez kierownika działu samochodu służbowego do celów prywatnych stanowi przychód ze stosunku pracy, który jest oskładkowany

Prowadzimy sieć salonów samochodowych w całej Polsce. Kierownicy salonów mają w regulaminie wynagradzania zagwarantowane prawo do samochodów służbowych. Samochodów mogą używać przez cały okres trwania umowy o pracę. Wykorzystują je do celów zarówno służbowych, jak i prywatnych. W październiku br. kierownik jednego z salonów wybiera się na urlop wypoczynkowy z rodziną. Jedzie samochodem służbowym, który otrzymał do dyspozycji. Czy koszty związane z używaniem tego samochodu w związku z wyjazdem na wakacje należy uznać za przychód pracownika i odprowadzić od niego składki na ubezpieczenia?

Czy zwrot pracownikowi kosztów badania technicznego jego samochodu podlega składkom ZUS

Prowadzona przez naszą firmę działalność handlowa wymaga od niektórych pracowników używania własnego samochodu do celów służbowych. Poniesione z tego tytułu koszty są pracownikom zwracane. W najbliższym czasie zobowiązaliśmy się również do pokrycia kosztów poniesionych z tytułu przeglądu technicznego samochodu. Czy w takiej sytuacji od zwróconych pracownikowi kosztów przeglądu będziemy zobowiązani naliczyć składki ZUS?

REKLAMA

Czy przychód pracownika z tytułu dofinansowania do studiów jest oskładkowany

Pracownicy naszej firmy, podnoszący swoje kwalifikacje, mają prawo do ubiegania się o dofinansowanie do czesnego w wysokości 30%. Obecnie w naszej firmie trzech pracowników otrzymuje dofinansowanie do studiów zaocznych, oraz jeden pracownik do studiów podyplomowych. Z tego względu, że kierunki studiów nie mają bezpośredniego związku z działalnością firmy, pracownicy podjęli naukę bez skierowania ze strony pracodawcy. Mamy wątpliwości, czy kwota otrzymywanego dofinansowania do studiów będzie stanowiła dla pracowników przychód stanowiący podstawę składek i podatku?

Czy od umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem, który jest studentem i nie ukończył 26 lat, należy odprowadzić składki na ZUS

W naszej spółce zatrudniamy na podstawie umowy o pracę 23-letniego studenta. Od 1 października 2007 r. zamierzamy podpisać z nim również umowę zlecenia. Czy wynagrodzenie, które otrzyma z umowy zlecenia, jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne w związku z tym, że jest studentem i nie ukończył 26 lat?

Czy od wynagrodzenia należnego z tytułu umowy o zakazie konkurencji należy potrącić składki ZUS

Byłemu pracownikowi naszej firmy zamierzam wypłacić zaległe wynagrodzenie za pracę oraz dodatkowe wynagrodzenie, do którego miał prawo z tytułu umowy o zakazie konkurencji. Dodam, że umowa o zakazie konkurencji obowiązywała w tym samym okresie co umowa o pracę. Czy powinniśmy potrącić składki od dodatkowego wynagrodzenia należnego z tytułu umowy o zakazie konkurencji?

Jak zaewidencjonować korektę w przypadku przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Kilku pracowników spółki przekroczyło roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Mimo to składki za kolejne miesiące zostały odprowadzone. W jaki sposób rozliczyć w księgach powstałą nadpłatę?

REKLAMA

Czy dopłata do biletów miesięcznych PKS stanowi podstawę wymiaru składek

Nasz zakład dopłaca pracownikom do biletów miesięcznych PKS z miejsca zamieszkania do miejsca pracy. Czy dopłata stanowi podstawę wymiaru składek?

Czy sfinansowanie pracownikom nieobowiązkowych badań stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

Nasza firma zamierza skierować pracownice, które wyrażą taką chęć, na badania mammograficzne, natomiast pracowników na badania gruczołu krokowego. Czy wartość tych badań powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ZUS?

Jak ustalić podstawę wymiaru składek za pracownika oddelegowanego do pracy w innym państwie

Zapisy w umowie o pracę dotyczące miejsca pracy mają zasadnicze znaczenie przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników wykonujących czasowo pracę w innym niż Polska kraju Wspólnoty Europejskiej.

Czy od umowy zlecenia zawartej z pracownicą na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Zatrudniona w naszym przedsiębiorstwie na umowę o pracę pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Zamierzamy zawrzeć z tą pracownicą umowę zlecenia. Czy od wynagrodzenia z tytułu tej umowy należy odprowadzać obowiązkowo składki na ubezpieczenia społeczne?

Jak rozliczyć zapłatę zaległych składek na ubezpieczenia społeczne

Nasza spółka wypłaciła w ubiegłym roku dwóm pracownikom, którzy mieli miejsce zamieszkania poza miejscowością, w której znajduje się siedziba spółki, dodatki na dojazdy do pracy. Jako płatnik naliczaliśmy i odprowadzaliśmy zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie naliczaliśmy jednak i nie odprowadzaliśmy z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Ponieważ działanie takie było nieprawidłowe, zaległe składki na ubezpieczenia społeczne potrąciliśmy z bieżących wypłat wynagrodzeń w drugim kwartale tego roku. Czy w związku z tym powinniśmy skorygować deklaracje PIT-4 oraz informacje PIT-11 za rok 2006 r.? Czy możemy zaliczyć do kosztów odsetki zapłacone z tytułu nieterminowej wpłaty na konto ZUS?

Czy członkom zarządu przysługują świadczenia z tytułu podróży służbowej

W naszej spółce funkcjonuje 3-osobowy zarząd. Jeden z członków zarządu wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę, a dwóch pozostałych na podstawie umowy o zarządzanie. Często członkowie ci wyjeżdżają służbowo.
Czy członkom zarządu przysługują świadczenia z tytułu podróży służbowej, np. diety, ryczałty, i czy świadczenia te będą stanowiły podstawę podatku i ZUS?

Kiedy można otrzymać dofinansowanie składek

Czy osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą może ubiegać się o dofinansowanie do składek na ubezpieczenie społeczne?

Do kiedy renciści prowadzący działalność gospodarczą są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne

Do końca czerwca 2007 r. renciści-przedsiębiorcy byli zwolnieni z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Ulga ta miała przestać obowiązywać od 1 lipca 2007 r. Podobno w tym zakresie zmieniły się przepisy. Jak długo renciści-przedsiębiorcy będą więc jeszcze mogli korzystać z tej ulgi? Jakie przepisy regulują to zagadnienie?

Czy wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., prowadzący jednocześnie gospodarstwo rolne, może być ubezpieczony w KRUS

Prowadzę gospodarstwo rolne i opłacam z tego tytułu składki KRUS. Jestem też jedynym udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i prezesem jej zarządu. Z tego tytułu nie pobieram wynagrodzenia. Zakres działalności spółki nie jest związany z gospodarstwem rolnym. Czy mogę być nadal ubezpieczony w KRUS i opłacać z tego tytułu składki na ubezpieczenia społeczne, czy też muszę opłacać składki w ZUS z tytułu prowadzonej działalności?

Czy od wynagrodzenia członków zarządu i rady nadzorczej spółka z o.o. musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

Nasza firma jest spółką z o.o., w związku z czym mamy zarząd i radę nadzorczą. Zarówno członkowie zarządu, jak i członkowie rady nadzorczej wykonują swoje obowiązki na podstawie powołania. Z żadną z tych osób spółka nie zawarła umowy o pracę lub umowy zlecenia. Czy od wypłacanego tym osobom wynagrodzenia powinniśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Jak ewidencjonować składki na ubezpieczenie grupowe na życie

Spółka opłaca za swoich pracowników dodatkowe ubezpieczenie grupowe na życie. Kwota składki na ubezpieczenie doliczana jest do wynagrodzenia pracowników jako dodatkowy składnik niestanowiący podstawy ustalania obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne, podlegający jedynie opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Czy ten sposób postępowania jest prawidłowy? Jak właściwie zaksięgować taką listę płac?

Zwrot nadpłaconej części składek na ubezpieczenia społeczne

Jednostka została poinformowana pismem z ZUS o konieczności dokonania zwrotu ubezpieczonemu sfinansowanej przez ubezpieczonego części składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w 2007 r. w związku z przekroczeniem wysokości rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2006 r. Czy dokonując zwrotu ubezpieczonemu nienależnie potrąconej części wynagrodzenia stanowiącej różnicę między zawyżoną częścią składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, finansowaną ze środków ubezpieczonego, a zaniżoną częścią składki na ubezpieczenie zdrowotne (wynikającą ze skorygowanych imiennych raportów miesięcznych) należy tylko i wyłącznie obliczyć i odjąć należną zaliczkę na podatek dochodowy, a różnicę wypłacić pracownikowi? Jakie obowiązki ciążą w tym przypadku na płatniku?

Czy wartość biletów okresowych przekazanych pracownikom stanowi podstawę wymiaru składek

Czy z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłączone są bilety okresowe uprawniające do przejazdów środkami lokomocji, przekazywane przez pracodawcę pracownikom?

Jak ojciec prowadzący działalność gospodarczą powinien rozliczyć umowę zlecenia zawartą z synem

Prowadzimy działalność gospodarczą. Czy możemy zatrudnić na umowę zlecenia syna (studenta) zamieszkałego z nami? Czy możemy go potraktować jak każdego zleceniobiorcę? Jak wyliczyć wynagrodzenie? Czy może być potraktowany jako osoba współpracująca?

Jak długo należy przechowywać dokumenty ubezpieczeniowe

Od 2000 r. prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Z jej tytułu opłacam składki ZUS. Przez jaki okres muszę przechowywać dokumenty ubezpieczeniowe i dowody wpłaty składek ZUS?

Jakiemu ubezpieczeniu podlega rolnik, który jest również wspólnikiem spółki jawnej

Jestem rolnikiem i prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jestem ubezpieczony w KRUS. Od 1 czerwca 2007 r. jestem również wspólnikiem spółki jawnej. Czy muszę opłacać składkę zdrowotną do ZUS z tytułu prowadzenia drugiej działalności?

Jak poprawić błąd, gdy zakład pracy niewłaściwie ustalił procent składki na ubezpieczenie wypadkowe

Przez cały 2006 r. zatrudnienie w zakładzie wynosiło 10 pracowników. Wszyscy pracownicy byli zatrudnieni na pełne etaty. Od 1 stycznia 2006 r. jedna z pracownic przeszła na 3-letni urlop wychowawczy, a od 1 lutego do grudnia 2006 r. jeden z pracowników przebywał na urlopie bezpłatnym. Zakład przez 3 ostatnie lata nie był zobowiązany do przesyłania do ZUS dokumentu ZUS IWA, gdyż liczba osób podlegająca składce wypadkowej nie przekraczała 9 osób.

REKLAMA