REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy trzeba płacić składki od zlecenia i działalności

Od stycznia jestem zatrudniona na podstawie umowy zlecenia i podlegam wszystkim ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Dodatkowo mam zamiar rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Czy muszę być ubezpieczona z obu tytułów?

Czy działalność gospodarczą można zawiesić w ZUS na dni, w które obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników

W maju br. przypadały 4 dni, w czasie których pracownicy zatrudnieni w prowadzonym przeze mnie sklepie spożywczym nie mogli pracować z powodu zakazu pracy w handlu w święta. Jednocześnie w te dni nie byłem w stanie sam pracować. Dlatego sklep był nieczynny. Na te dni maja br. wyrejestrowałem prowadzoną działalność. Czy postąpiłem prawidłowo? Czy powinienem opłacić składki za siebie za maj br. w wysokości niższej o składki należne za 4 dni?

Kto rozlicza i opłaca składki za osoby pracujące w Polsce dla zagranicznej firmy

Klientem naszego biura rachunkowego jest holenderska firma zajmująca się sprzedażą aparatury medycznej. Firma nie ma w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa. Od 1 maja 2008 r. zatrudniła na podstawie umów o pracę obywateli polskich, którzy swoją pracę będą wykonywać na terenie Polski. Czy należy zgłosić te osoby do ubezpieczeń w Holandii czy w Polsce i jak to zrobić?

Czy ZUS wyda zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Zwróciłem się do ZUS o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. W trakcie analizy konta mojej firmy ZUS stwierdziło kilka błędów w dokumentach rozliczeniowych (m.in. błędny kod tytułu ubezpieczenia pracownika). Zaświadczenie jest mi niezbędne, bo biorę udział w przetargu. Czy ZUS wyda mi zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek mimo tych błędów, czy dopiero po ich wyjaśnieniu? W jakim terminie dostanę zaświadczenie?

Jak ustalić składki i zaliczkę na podatek za pracownika ubezpieczonego w Polsce, który pracuje za granicą

Wysłaliśmy pracownika do pracy we Francji na okres od 7 kwietnia do 30 września 2008 r. Będzie tam wykonywał usługi budowlane. Podpisaliśmy z nim aneks do umowy o pracę o zmianie miejsca wykonywania pracy na okres oddelegowania. Za pracę we Francji w kwietniu br. pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1024,07 euro. Jak prawidłowo obliczyć składki na ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy za kwiecień, jeżeli za okres od 1 do 6 kwietnia otrzyma wynagrodzenie za pracę w Polsce w wysokości 300 zł?

Czy firma będzie musiała kupić bezpieczny podpis elektroniczny, jeśli zleca sporządzanie i wysyłanie dokumentów ubezpieczeniowych biuru rachunkowemu

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Zatrudniam 6 pracowników. Dokumenty ubezpieczeniowe sporządza za mnie i za pracowników biuro rachunkowe, które również przekazuje te dokumenty do ZUS. Podobno od 21 lipca br. płatnicy składek, którzy mają obowiązek przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, będą musieli podpisywać te dokumenty podpisem elektronicznym? Czy będę musiał zaopatrzyć się w taki podpis, mimo że korzystam z usług biura rachunkowego?

Jak skorygować dokumenty rozliczeniowe, w których niesłusznie nie naliczono składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Sprawdzamy prawidłowość dokumentów, jakie złożyliśmy w ZUS za ubiegły rok. Okazało się, że za jednego pracownika nie opłaciliśmy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od części wynagrodzenia należnego za wrzesień 2007 r., mimo że roczna podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia została przekroczona dopiero w październiku ub.r. Pracownica działu płac przyjęła przez pomyłkę roczną kwotę ograniczenia obowiązującą w 2006 r., a nie w 2007 r. (73 560 zł zamiast 78 480 zł). Jak skorygować taki błąd?

Kiedy przedsiębiorca nie zapłaci składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od miesiąca prowadzę zakład stolarski na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, z której podatek rozliczam na zasadach ogólnych. Składki na ubezpieczenia społeczne będę opłacał od preferencyjnej podstawy wymiaru, tj. 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy jako osoba rozpoczynająca działalność składkę na ubezpieczenie zdrowotne również mogę płacić od niższej podstawy? Czy w ogóle muszę płacić tę składkę, skoro ZUS pobiera już składkę zdrowotną z mojej renty inwalidzkiej (mam prawo do renty w wysokości 890 zł), a przychody z działalności na pewno na początku będą niskie?

Jak rozliczyć składki za osobę, którą firma zatrudnia równocześnie na dwie umowy zlecenia

Z osobą, którą zatrudniamy od sierpnia 2007 r. na podstawie umowy zlecenia, w lutym br. zawarliśmy jeszcze jedną umowę zlecenia na dodatkowe zadania. Obie umowy są wykonywane w siedzibie firmy.

ZUS zwaloryzuje pełną kwotę świadczenia przedemerytalnego

W czerwcu 2007 r. zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę pracownika, który od kwietnia 2007 r. pobiera świadczenie przedemerytalne. Wynagrodzenie za pracę pracownika wynosi 900 zł brutto i wraz z kwotą świadczenia przedemerytalnego (711,54 zł) znacznie przekracza niższy próg zarobkowy ustalony dla osób, które pobierają świadczenia przedemerytalne.

Czy wspólnik spółki cywilnej korzysta z ulgi w opłacaniu składek

Spółka cywilna z trzech wspólników od ponad dwóch lat prowadzi działalność gospodarczą. Od marca do spółki ma przystąpić kolejny wspólnik. Czy ten nowy wspólnik może przez dwa lata opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne?

Jaką karę może wymierzyć ZUS za niesprawdzenie do końca kwietnia br. dokumentów rozliczeniowych za 2007 r.

Od kilku lat prowadzę biuro rachunkowe. W zakres obsługi klientów wchodzi m.in. sporządzanie i przekazywanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych. Wiem, że do 30 kwietnia br. płatnicy składek muszą sprawdzić prawidłowość danych przekazanych do ZUS w raportach rozliczeniowych za 2007 r. Na podstawie umów zawartych z klientami z obowiązku tego musi się wywiązać prowadzone przeze mnie biuro rachunkowe. Czy powinienem w jakiś sposób udokumentować sprawdzenie raportów? Jakie konsekwencje mogą wynikać z niewykonania tego obowiązku i czy do ewentualnej odpowiedzialności zostanie pociągnięte biuro rachunkowe czy płatnicy składek?

Od jakiej podstawy liczyć składki na ubezpieczenia społeczne pracownika oddelegowanego za granicę

Od 1 stycznia br. nasz pracownik wykonuje pracę w oddziale firmy na terenie Niemiec. ZUS poświadczył E-101 dla tej osoby na 12 miesięcy. W lutym br. pracownik przez 10 dni był na urlopie wypoczynkowym. Jak mamy ustalić podstawę wymiaru składek na jego ubezpieczenia za luty br.? Czy z wynagrodzenia pracownika możemy odliczyć diety za cały miesiąc?

Preferencyjne możliwości zatrudniania osób niepełnosprawnych

Jakie są nowe zasady refundacji składek na ubezpieczenie społeczne obowiązujące od 1 stycznia 2008 r.? Jakie są ulgi dla przedsiębiorców? Jakie środki może uzyskać osoba niepełnosprawna prowadząc działalność gospodarczą?

Jakie składki płacić za pracownicę, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego

Nasza pracownica urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego. W tym czasie nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Czy w związku z tym, że nie będzie miała prawa do urlopu macierzyńskiego, powinniśmy nadal rozliczać za nią składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym?

Czy wszyscy emeryci i renciści mają obowiązek rozliczenia się z ZUS

Jestem kadrową w firmie, która zatrudnia również emerytów i rencistów. Czy każdy z nich musi rozliczyć się z przychodu osiągniętego w 2007 r. i tym samym - czy wszyscy muszą otrzymać odpowiednie zaświadczenia wystawione przez pracodawcę?

Odprowadzanie przez emeryta składek ZUS od umowy zlecenia

Czy jako emerytka muszę odprowadzać wszystkie składki ZUS od umowy zlecenia?

Obowiązki płatnika składek, który wypłaca zasiłki macierzyńskie

Pracodawcy zobowiązani są rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby, którym wypłacają zasiłki macierzyńskie. Jakie raporty i z jakimi kodami tytułu ubezpieczenia powinni sporządzać comiesięczne raporty?

Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy - rencisty

Od ponad 2 lat prowadzę działalność gospodarczą. Mam prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, dlatego do końca ubiegłego roku miałem obowiązek opłacać jedynie składkę zdrowotną. Od 1 stycznia br. muszę jednak płacić również składki na ubezpieczenia społeczne. Ponadto zgłosiłem się do ubezpieczenia chorobowego. Czy to prawda, że mogę ubiegać się o refundację składek przez PFRON?

Jak rozliczyć umowę o zakazie konkurencji

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji na okres 2 lat po ustaniu zatrudnienia. Z tego tytułu jesteśmy zobowiązani do wypłaty pracownikowi odszkodowania w wysokości określonej w umowie. Czy od wypłaconego w ratach odszkodowania należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne? W jaki sposób należy udokumentować wypłatę odszkodowania? Jak należy ująć wypłatę takiego odszkodowania w pkpir?

Jak obniżenie składki rentowej i podwyższenie minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2008 r. wpływa na podstawę wymiaru świadczeń

Od 1 stycznia 2008 r. nastąpiło dalsze obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe z 3,5% do 1,5% podstawy wymiaru składki, w części finansowanej ze środków ubezpieczonego. Zmiana składki rentowej ma również wpływ na ustalanie podstawy wymiaru świadczeń w związku z chorobą, opieką i macierzyństwem z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Wysokość składki rentowej od 1 stycznia 2008 r. została obniżona również po stronie pracodawców z 6,5% do 4,5%. Kolejna zmiana, która obowiązuje od 1 styczna 2008 r. i ma wpływ na wysokość podstawy wymiaru świadczeń dla pracowników, to podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę z 936 zł do 1126 zł.

Podleganie ubezpieczeniom oraz finansowanie składek - przepisy obwiązujące w 2008 r.

Większość przepisów weszła w życie w 2007 r., jednak niektóre z nich zaczęły obowiązywać od stycznia 2008 r. Pojawiły się także informacje o tym, czego należy spodziewać się w 2009 r.

Czy wykonywanie działalności gospodarczej w innym niż Polska państwie UE pozbawia prawa do ulgi w opłacaniu składek z tytułu rozpoczęcia działalności

Aktualnie zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce. W okresie ostatnich 3 lat tego rodzaju działalność prowadziłem w Niemczech. Tam też opłacałem składki na ubezpieczenia społeczne i podatki. Czy okoliczność, że wykonywałem działalność gospodarczą na terytorium Niemiec, pozbawia mnie możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej kwoty - 30% minimalnego wynagrodzenia?

Z jakiego tytułu będzie podlegał ubezpieczeniom wspólnik spółki cywilnej pracujący w innej firmie na umowę o pracę

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie trzyosobowej spółki cywilnej. Jeden ze wspólników chce dodatkowo pracować w innej firmie na podstawie umowę o pracę. Z jakiego tytułu będzie on podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym?

Wyższe wynagrodzenie minimalne to wyższa podstawa wymiaru składek

Podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2008 r. do 1126 zł powoduje obowiązek opłacania składek w wyższej wysokości. Dotyczy to m.in. osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dobrowolnie, a także kontynuujących te ubezpieczenia.

Jakie składki ZUS musi płacić właściciel spółki z o.o., który równocześnie jest jednoosobowym zarządem spółki

Jestem właścicielem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Moje udziały w tej spółce wynoszą 100%. Jestem równocześnie jednoosobowym zarządem spółki (bez umowy o pracę). Nie jestem nigdzie zatrudniony ani też nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy jestem zobowiązany płacić składki ZUS? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i od jakiej podstawy?

Czy ZUS wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek przez kontrahenta

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. Jedna z firm w okolicy sprzedaje ciągnik siodłowy, który zamierzam kupić. W urzędzie skarbowym dowiedziałem się, że na wypadek, gdyby sprzedający miał zaległości z tytułu podatków, aby nie ponosić odpowiedzialności, muszę żądać wydania przez urząd skarbowy zaświadczenia o wysokości jego zaległości. Chciałem również uzyskać takie zaświadczenie z ZUS, ale odmówiono mi jego wystawienia. Czy ZUS miał rację?

Kiedy i jak ZUS może kontrolować płatnika składek

ZUS ma prawo do kontroli płatników składek, jednak uprawnienia kontrolujących są szczegółowo określone. Inspektor kontroli ma szerokie uprawnienia, ale również obowiązek zachowania odpowiednich procedur.

Zakres kontroli płatników składek

Jaki jest zakres kontroli ZUS? Czy ZUS ma prawo do kontroli wynagrodzenia za pracę w aspekcie świadczeń z ubezpieczeń społecznych? Czy i jak płatnik składek może złożyć zastrzeżenia co do ustaleń z przeprowadzonej kontroli?

Jakie składki ZUS powinien płacić przedsiębiorca za czas choroby

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca składki ZUS tylko za siebie (niezgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) może pomniejszyć w deklaracji składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe za czas choroby potwierdzonej zwolnieniem lekarskim?

Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe - przekroczenie rocznej podstawy

Pracownik, który jest jeszcze zatrudniony u innego pracodawcy, poinformował nas o przekroczeniu w sierpniu 2007 r. rocznej podstawy wymiaru składek. W związku z tym we wrześniu nie odprowadziliśmy już składek emerytalno-rentowych za tego pracownika. Okazało się jednak, że pracownik się pomylił i nadal powinniśmy składki naliczać. Przekroczenie prawdopodobnie nastąpi dopiero w październiku. Kto powinien pokryć zaległe składki wraz z odsetkami?

Jak zgłosić do ubezpieczeń cudzoziemca, który nie ma nadanego numeru PESEL

Chcę zatrudnić w swojej firmie kobietę, która posiada obywatelstwo hiszpańskie (nie ma obywatelstwa polskiego ani numeru PESEL). Do tej pory mieszkała w Barcelonie. Jak mogę zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych, jeżeli w dokumentach zgłoszeniowych trzeba podać numer PESEL? Moja przyszła pracownica ma dziecko, które chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy można to zrobić tak jak w przypadku członków rodzin obywateli polskich? Jak można uzyskać PESEL potrzebny do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego?

Praca menedżera a składki ZUS

Podstawę zatrudnienia menedżera stanowi na ogół kontrakt menedżerski. W zależności od warunków wykonywania kontraktu sytuacja prawna menedżera może przedstawiać się różnie w zakresie obowiązków ubezpieczeniowych.

Kiedy opłacane przez pracodawcę składki na ubezpieczenie będą przychodem pracownika

Jesteśmy spółką jawną prowadzącą działalność produkcyjno-usługową. Zawarliśmy polisę na ubezpieczenie z kilkoma naszymi pracownikami. Czy kwota miesięcznej składki stanowi przychód dla pracownika i podlega składkom ZUS? Czy składki te stanowią koszty uzyskania przychodów dla pracodawcy?

Czy pracownik oddelegowany do Belgii może podlegać ubezpieczeniom w Polsce

Nasza spółka zatrudniła od 1 października 2007 r. pracownika, który został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Zawarliśmy kontrakt na wykonanie robót budowlanych w Belgii i od 1 grudnia 2007 r. oddelegujemy m.in. tego pracownika na okres co najmniej 8 miesięcy.

Czy kwota ubezpieczenia stanowi przychód

Opłacamy za pracowników składkę na ubezpieczenie na życie w wysokości 15 zł od osoby. Czy obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od kwoty ubezpieczenia za miesiąc, w którym podatnik nie pobiera wynagrodzenia (jest chory i pobiera zasiłek chorobowy)?

Jak rozliczyć podatkowo i składkowo zwrot pracownikowi nadpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Nadpłaciliśmy składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za pracownika. We wrześniu 2007 r. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek, ale zorientowaliśmy się o tym już po przesłaniu dokumentów do ZUS, po zapłaceniu składek i podatku. Jak należy dokonać zwrotu nadpłaconych składek i obliczyć niedopłatę podatku za pracownika? Proszę o przykładowe wyliczenie.

Czy ZUS może odroczyć termin płatności składek

Nasza firma jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Mamy duże problemy finansowe i być może nie będziemy w stanie terminowo zapłacić składek do ZUS za wrzesień 2007 r. Nie chcemy, aby w związku z brakiem wpłat za ten miesiąc ZUS wszczął postępowanie egzekucyjne. Czy możemy zwrócić się do ZUS z prośbą o odroczenie terminu zapłaty składek za wrzesień 2007 r.?

Czy składki na indywidualne ubezpieczenie na życie pracownika są kosztem

Czy kosztem podatkowym są składki ubezpieczenia na życie opłacone przez pracodawcę w sytuacji, gdy nie są to ubezpieczenia grupowe?

Przekroczenie podstawy wymiaru składek ZUS - ujęcie rachunkowe

Kilku pracowników spółki przekroczyło roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Mimo to składki za kolejne miesiące zostały odprowadzone. W jaki sposób rozliczyć w księgach powstałą nadpłatę?

Czy używanie przez kierownika działu samochodu służbowego do celów prywatnych stanowi przychód ze stosunku pracy, który jest oskładkowany

Prowadzimy sieć salonów samochodowych w całej Polsce. Kierownicy salonów mają w regulaminie wynagradzania zagwarantowane prawo do samochodów służbowych. Samochodów mogą używać przez cały okres trwania umowy o pracę. Wykorzystują je do celów zarówno służbowych, jak i prywatnych. W październiku br. kierownik jednego z salonów wybiera się na urlop wypoczynkowy z rodziną. Jedzie samochodem służbowym, który otrzymał do dyspozycji. Czy koszty związane z używaniem tego samochodu w związku z wyjazdem na wakacje należy uznać za przychód pracownika i odprowadzić od niego składki na ubezpieczenia?

Czy zwrot pracownikowi kosztów badania technicznego jego samochodu podlega składkom ZUS

Prowadzona przez naszą firmę działalność handlowa wymaga od niektórych pracowników używania własnego samochodu do celów służbowych. Poniesione z tego tytułu koszty są pracownikom zwracane. W najbliższym czasie zobowiązaliśmy się również do pokrycia kosztów poniesionych z tytułu przeglądu technicznego samochodu. Czy w takiej sytuacji od zwróconych pracownikowi kosztów przeglądu będziemy zobowiązani naliczyć składki ZUS?

Czy przychód pracownika z tytułu dofinansowania do studiów jest oskładkowany

Pracownicy naszej firmy, podnoszący swoje kwalifikacje, mają prawo do ubiegania się o dofinansowanie do czesnego w wysokości 30%. Obecnie w naszej firmie trzech pracowników otrzymuje dofinansowanie do studiów zaocznych, oraz jeden pracownik do studiów podyplomowych. Z tego względu, że kierunki studiów nie mają bezpośredniego związku z działalnością firmy, pracownicy podjęli naukę bez skierowania ze strony pracodawcy. Mamy wątpliwości, czy kwota otrzymywanego dofinansowania do studiów będzie stanowiła dla pracowników przychód stanowiący podstawę składek i podatku?

Czy od umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem, który jest studentem i nie ukończył 26 lat, należy odprowadzić składki na ZUS

W naszej spółce zatrudniamy na podstawie umowy o pracę 23-letniego studenta. Od 1 października 2007 r. zamierzamy podpisać z nim również umowę zlecenia. Czy wynagrodzenie, które otrzyma z umowy zlecenia, jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne w związku z tym, że jest studentem i nie ukończył 26 lat?

Czy od wynagrodzenia należnego z tytułu umowy o zakazie konkurencji należy potrącić składki ZUS

Byłemu pracownikowi naszej firmy zamierzam wypłacić zaległe wynagrodzenie za pracę oraz dodatkowe wynagrodzenie, do którego miał prawo z tytułu umowy o zakazie konkurencji. Dodam, że umowa o zakazie konkurencji obowiązywała w tym samym okresie co umowa o pracę. Czy powinniśmy potrącić składki od dodatkowego wynagrodzenia należnego z tytułu umowy o zakazie konkurencji?

Jak zaewidencjonować korektę w przypadku przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Kilku pracowników spółki przekroczyło roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Mimo to składki za kolejne miesiące zostały odprowadzone. W jaki sposób rozliczyć w księgach powstałą nadpłatę?

Czy dopłata do biletów miesięcznych PKS stanowi podstawę wymiaru składek

Nasz zakład dopłaca pracownikom do biletów miesięcznych PKS z miejsca zamieszkania do miejsca pracy. Czy dopłata stanowi podstawę wymiaru składek?

Czy sfinansowanie pracownikom nieobowiązkowych badań stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

Nasza firma zamierza skierować pracownice, które wyrażą taką chęć, na badania mammograficzne, natomiast pracowników na badania gruczołu krokowego. Czy wartość tych badań powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ZUS?

Jak ustalić podstawę wymiaru składek za pracownika oddelegowanego do pracy w innym państwie

Zapisy w umowie o pracę dotyczące miejsca pracy mają zasadnicze znaczenie przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników wykonujących czasowo pracę w innym niż Polska kraju Wspólnoty Europejskiej.

Czy od umowy zlecenia zawartej z pracownicą na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Zatrudniona w naszym przedsiębiorstwie na umowę o pracę pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Zamierzamy zawrzeć z tą pracownicą umowę zlecenia. Czy od wynagrodzenia z tytułu tej umowy należy odprowadzać obowiązkowo składki na ubezpieczenia społeczne?

REKLAMA