REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Utrzymanie stawek VAT na poziomie 23 proc. i 8 proc. w 2019 r.

Stawki VAT w wysokości 23 proc. i 8 proc. będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, w którym spełnione zostaną określone warunki budżetowe. Innymi słowy, możliwość obniżenia stawek VAT będzie skorelowana ze stanem finansów publicznych, a więc i z ogólną kondycją gospodarki.

Import „towarów o niewielkiej wartości” w formie przesyłek pocztowych i kurierskch – VAT i cło

Nabywając „towary o niewielkiej wartości” (do 150 euro) spoza UE (import) otrzymujemy je z reguły za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej. Warto przy tym pamiętać, że obowiązki zapłaty należności publicznoprawnych przy takim imporcie na gruncie przepisów prawa celnego oraz podatkowego ciążą na odbiorcy towarów, a nie kurierze. Wiele osób utożsamia przy tym zwolnienie z cła z całkowitym zwolnieniem należności publicznoprawnych, co nie jest prawdą w świetle ustawy o VAT.

Kiedy małżonkowie nie rozliczą się wspólnie w rocznym PIT

Do terminu złożenia deklaracji rocznej przez osoby fizyczne pozostało jeszcze trochę czasu, jednak mimo to warto przypomnieć, kiedy małżonkowie nie będą mieli prawa do wspólnego rozliczenia PIT.

Doradcy podatkowi o tajemnicy zawodowej w kontekście obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych

Krajowa Rada Doradców Podatkowych zwraca szczególną uwagę na kwestie tajemnicy zawodowej przy stosowaniu przepisów o raportowaniu schematów podatkowych (MDR). Rada zaleca ostrożne stosowanie tych przepisów i niewykorzystywanie instytucji zwolnienia z tajemnicy zawodowej, co jest w interesie nie tylko doradców podatkowych ale i ich klientów, a także organów podatkowych.

REKLAMA

Koszty samochodu osobowego w firmie – zmiany od 2019 r.

Od 2019 r. zmienią się zasady rozpoznawania kosztów z tytułu wydatków poniesionych na nabycie i użytkowanie samochodów osobowych w firmie. Wprowadzone zmiany obejmą przede wszystkim tych przedsiębiorców, którzy wykorzystują firmowe auta do celów prywatnych i służbowych, jak również korzystają z formy finansowania w postaci leasingu.

PIT 11 do US do końca stycznia – połowa firm obawia się, że nie zdąży

Od 2019 roku płatnicy mają czas tylko do końca stycznia na przesłanie do urzędu skarbowego Informacji o dochodach swoich pracowników i pobranych od nich zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11). Z badania przeprowadzonego przez e-file wynika, że płatnicy mogą nie zdążyć wysłać wszystkich informacji w terminie.

Pracownicze Plany Kapitałowe od lipca 2019 r. – zasady, obowiązki, terminy, kary

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych obliguje przedsiębiorców do utworzenia w firmach procedur do obsługi wewnętrznego programu oszczędnościowego (pracowniczego planu kapitałowego – PPK) dla osób zatrudnionych. Firmy, które zatrudniają ponad 250 pracowników muszą wdrożyć PPK od 1 lipca 2019. Comarch podpowiada jak prawidłowo i terminowo uruchomić PPK.

Zastosowanie podzielonej płatności wskazuje na istnienie „ryzykownych transakcji” a tym samym „podejrzanych podatników”

Podatnicy już wiedzą, że wdrożona od 1 lipca 2018 r. podzielona płatność może być groźnym fortelem, który trzeba omijać z daleka. Jeżeli podatnik da sobie narzucić lub nieświadomie zgodzi się na duże wpłaty kontrahentów na jego rachunki VAT, zostanie przez nich wskazany jako „podejrzany kontrahent”, który oferuje „ryzykowne transakcje”.

REKLAMA

Świąteczne wydatki w firmie – co można ująć w kosztach?

W okresie świąt większość przedsiębiorców organizuje spotkania okolicznościowe, a także wręcza upominki swoim pracownikom i kontrahentom. Wiąże się to oczywiście z konkretnymi wydatkami po stronie firmy. Które z poniesionych wydatków można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów? Co z podatkiem VAT?

Venture capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw

Coraz częściej spotykamy się z pojęciem venture capital, wiąże się ono z funduszami kapitałowymi, a więc ze wsparciem finansowym firmy na etapie jej rozwoju. Przede wszystkim z tej formy finansowania (ze wsparcia venture capital) mogą skorzystać przedsiębiorcy posiadający pomysł na innowacyjną inwestycję objętą dużym ryzykiem.

PIT-11, PIT-8C i PIT-R za 2018 rok – MF przypomina o poprawnym PESEL lub NIP

Ministerstwo Finansów apeluje do pracodawców i innych płatników PIT aby podczas składania PIT-11, PIT-8C, PIT-R wpisać prawidłowy identyfikator podatkowy PESEL albo NIP swojego pracownika lub innego podatnika. Pracownik, który jest cudzoziemcem i mieszka w Polsce też powinien mieć PESEL. Poprawne wpisanie tych identyfikatorów pozwoli administracji skarbowej udostępnić podatnikom poprawne zeznania PIT-37 i/lub PIT-38 za rok 2018 w ramach nowej usługi "Twój e_PIT".

Więcej uprawnień dla organów KAS od 2019 roku

2 stycznia 2019 roku wchodzi w życie większość przepisów nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej z 9 listopada 2018 r. Zmiany polegają w szczególności na zwiększeniu uprawnień do pozyskiwania danych i informacji przez organy KAS, zwiększeniu katalogu zadań KAS, wzmocnieniu pozycji organów i funkcjonariuszy celno-skarbowych wobec podmiotu kontrolowanego w trakcie kontroli celno-skarbowej.

Usługi informatyczne od podmiotu powiązanego a limit kosztów uzyskania przychodu

Usługi informatyczne nie podlegają ograniczeniu zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na usługi świadczone przez podmioty powiązane. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 sierpnia 2018 r., 0111-KDIB1-3.4010.295.2018.2.JKT.

Kto zapłaci 9% CIT od 2019 roku

Od początku 2019 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), która wprowadza nową preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9%. Oczywiście nie wszyscy podatnicy CIT będą mogli skorzystać z tej stawki. Stawka ta nie będzie też dotyczyła wszystkich przychodów uprawnionych do jej stosowania podatników.

Zakres pojęcia „przepisy prawa podatkowego”

Organ podatkowy odmówił wydania interpretacji, stwierdzając, że wniosek o jej wydanie nie dotyczy przepisów prawa podatkowego. Sąd uznał jednak inaczej, wskazując, że pojęcia „przepisy prawa podatkowego”, o którym mowa w Ordynacji podatkowej, nie można ograniczać wyłącznie do ustaw, które w swoim tytule zawierają takie pojęcie.

500 zł kary za każdy błąd w JPK_VAT

Od 1 lipca 2019 roku ma zostać wdrożony nowy plik JPK_VAT, którego przesyłanie ma zastąpić składane obecnie deklaracje VAT (VAT-7 i VAT-7K) oraz informację podsumowującą VAT-27. W ustawie o VAT ma pojawić się przy tej okazji nowa sankcja (kara pieniężna w wysokości 500 zł za każdą stwierdzoną nieprawidłowość), która będzie nakładana na podatników za złożenie (tj. przesłanie w formie JPK_VAT) ewidencji sprzedaży VAT zawierającej błędy lub dane niezgodne ze stanem faktycznym.

Zmiany w podatku od nieruchomości komercyjnych od 1 stycznia 2019 r.

Od 2019 r. podatek od nieruchomości komercyjnych będzie wyglądał zupełnie inaczej. W tym przypadku, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, nie chodzi o „uproszczenie” czy „doprecyzowanie” przepisów, ale o podwyżkę podatku i objęcie nim znacznie szerszej grupy podmiotów.

Ulga B+R w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie kosztów pracowniczych

Znaczący udział w kosztach działalności badawczo-rozwojowej stanowić mogą wynagrodzenia oraz odprowadzane od nich składki. Dzięki prawidłowemu zastosowaniu ulgi B+R można zmniejszyć podstawę opodatkowania o 150% poniesionych kosztów pracowniczych.

Deklaracje i zapłata PCC - zmiany od 2019 r.

W wyniku zmian przepisów, począwszy od 1 stycznia 2019 roku, możliwe będzie złożenie zbiorczej deklaracji i jednorazowe wpłacenie PCC. Jest to na pewno dobra wiadomość m.in. dla pożyczkobiorcy, nabywców dzieł sztuki, dealerów i komisów samochodowych.

Nowa matryca stawek VAT - uproszczenie systemu ale optymalna jest jednolita stawka VAT

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zajął stanowisko w sprawie projektu (z 8 listopada 2018 r.) nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej wprowadzającej tzw. nową matrycę stawek VAT. ZPP ocenia pozytywnie proponowane zmiany, jako dalece upraszczające system stawek VAT. Docelowo jednak ZPP rekomenduje przyjęcie jednolitej stawki VAT (na poziomie 15-16%) jako rozwiązania optymalnego.

Dzień wolności podatkowej w 2019 r.

W 2019 roku "Dzień wolności podatkowej" będzie wcześniej niż w tym roku - oceniają eksperci. W sytuacji gdy dzień ten wypada wcześniej, wyższe stają się nasze dochody rozporządzalne.

Ograniczenie możliwości składania korekty deklaracji po kontroli celno‑skarbowej

Podatnik, który otrzyma wynik kontroli celno-skarbowej, tylko raz będzie mógł skorygować złożoną deklarację podatkową. Jeśli później uzna, że dokonane przez niego rozliczenia wbrew opinii kontrolujących były jednak prawidłowe, to ponowna deklaracja, w zakresie, jakim cofa ustalenia kontroli, będzie już bezskuteczna.

Konsekwencje podwyższenia stawki VAT na napoje owocowe

Zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów dotyczącym nowej matrycy stawek VAT, podwyższona ma zostać stawka VAT na owocowe napoje bezalkoholowe - niegazowane, w których udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego, z obecnych 5% do 23%. Zdaniem pracodawców zmiana ta spowoduje, że nawet o 75% spadnie zapotrzebowanie na polskie owoce i warzywa przeznaczone do produkcji napojów i nektarów.

Świadczenia dla uczestników programów rabatowych - rozliczenie PIT

Do wypłacanych przez spółkę nagród (premii pieniężnych) uczestnikom programów rabatowych (osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej), związanych ze sprzedażą premiową, ma zastosowanie zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT, jeżeli jednorazowa wartość nagrody nie przekroczy kwoty 760 zł. Nagrody przyznawane w ramach programów rabatowych uczestnikom będącym klientami spółki za skuteczne polecenie oferty spółki, stanowią nagrody związane ze sprzedażą premiową.

Święta w kosztach uzyskania przychodów przedsiębiorcy

Miesiąc grudzień to dla przedsiębiorcy ostatni moment na obniżenie podatku, poprzez uwzględnienie niektórych wydatków w kosztach uzyskania przychodów. Jest to czas gdy właściciele firm organizują świąteczne spotkania, obdarowują prezentami, a także dokonują „pospiesznych” zakupów, aby uchronić się przed nadchodzącym zmianami przepisów podatkowych.

Przeniesienie własności nieruchomości w celu obniżenia podatku od nieruchomości

Szef Krajowej Administracji Skarbowej dopiero drugi raz zastosował przepisy klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania i uznał za niedozwolony schemat optymalizacyjny w podatku od nieruchomości. Schemat ten polegał na przeniesieniu własności nieruchomości ze spółki na inny podmiot z grupy kapitałowej, przez co spółka przestała być podatnikiem podatku od nieruchomości. Nowy właściciel nieruchomości uiszczał niższy podatek, bo od urynkowionej (częściowo zamortyzowanej) wartości budowli. Poprzednik zaś płacił go od historycznej wartości początkowej.

Ulga termomodernizacyjna - MF wyda objaśnienia nowych przepisów

14 grudnia 2018 r. Minister Finansów rozpoczął konsultacje podatkowe poprzedzające wydanie objaśnień podatkowych dotyczących nowych preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych wspierających przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Chodzi o wchodzące w życie od początku 2019 roku przepisy dot. ulgi termomodernizacyjnej i zwolnienia z PIT dotacji i umarzanych pożyczek związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. MF zaprasza wszystkich zainteresowanych tematem do zgłaszania swoich uwag, opinii i wątpliwości do 15 stycznia 2019 r.

Rozliczenia między wspólnikiem a spółką kapitałową - informacja Szefa KAS

Szef Krajowej Administracji Skarbowej ostrzega podatników, że pewien schemat podatkowy rozliczeń między wspólnikiem spółki kapitałowej a tą spółką (gdy wspólnik jednocześnie prowadzi indywidualną działalność gospodarczą) w formie kompensaty wzajemnych zobowiązań (np. z tytułu pożyczek i sprzedaży majątku) - mogą być przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem przepisów klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Faktura bez daty wystawienia

W toku prowadzonej działalności gospodarczej można napotkać sytuację, w której przedsiębiorca otrzyma od dostawcy towarów lub usług fakturę, na której nie będzie określonej daty jej wystawienia, a zostanie określona jedynie data wykonania usługi/dostawy towarów. Czy w opisanej sytuacji przedsiębiorca otrzymujący taką fakturę, dokumentującą zakup, może uznać datę wykonania usługi lub dostawy towarów za datę wystawienia faktury?

Opodatkowanie ryczałtem najmu prywatnego – zmiany od 1 stycznia 2019 r.

Od 2019 r. zmianie ulegną przepisy dotyczące zasad informowania o wyborze opodatkowania przychodów z najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik będzie zobowiązany poinformować urząd skarbowy o wyborze tej formy opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie pierwszy przychód.

Bony i talony w VAT od 2019 roku – bez rewolucji, z lekką ewolucją

W 2019 roku (najprawdopodobniej już od 1 stycznia) wejdą w życie nowe zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług bonów i talonów, które można zamienić na towary i usługi. Zmiana przepisów w tym zakresie czeka już w zasadzie tylko na podpis prezydenta. Zmiany te omawia radca prawny i doradca podatkowy Mirosław Siwiński. Autor wyjaśnia zasady opodatkowania bonów podatkiem VAT także w zakresie nie wynikającym z tej nowelizacji.

Zmiany w rozliczeniach kosztów nabycia i użytkowania samochodów osobowych od 1 stycznia 2019 r. w zakresie PIT i CIT

W związku z uchwaleniem przez Sejm zmian w Ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 stycznia 2019 r. nastąpią duże zmiany w zakresie rozliczenia kosztów nabycia i użytkowania samochodów osobowych.

Dokumentacja ZUS od 2019 r. - e-akta i obowiązki pracodawcy

Nowe zasady prowadzenia akt pracowniczych na potrzeby ZUS zaczną obowiązywać już na początku 2019 r. Skróceniu ulegnie obowiązkowy czas ich przechowywania. Pracodawcy chcący prowadzić dokumentację za pomocą e-akt będą zobowiązani co miesiąc dostarczać do ZUS nowy zakres danych, uwzględniając przy tym zasady ochrony danych osobowych.

Inwestycje w obcych środkach trwałych - podatkowe rozliczenie kosztów

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień w zakresie rozliczeń podatkowych kosztów inwestycji w obcych środkach trwałych. Wyjaśnienia te dotyczą terminu ujęcia inwestycji w obcych środkach trwałych w kosztach uzyskania przychodów a także zasad rozliczenia takich Inwestycji po zakończeniu umowy najmu.

Usprawnienie działania Krajowej Administracji Skarbowej 2019/2020

Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, której rozwiązania wejdą w życie w 2019 i 2020 roku, przewiduje między innymi poszerzenia uprawnień do pozyskiwania danych i informacji przez KAS. Zmiany dotyczą także zasad korzystania przez organy KAS z danych i sposobu finansowania tej instytucji.

Upominki dla kontrahentów a koszt uzyskania przychodów

Upominki (np. świąteczne) przekazywane wybranym kontrahentom (nawet jeżeli są opatrzone logo podatnika) są uznawane za reprezentację, której koszty nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast upominki (gadżety) z logo podatnika rozdawane masowo w ramach akcji promocyjno-marketingowych są co do zasady reklamą, której koszty można zaliczyć do kosztów podatkowych.

RODO – kiedy i jak należy stosować przepisy?

RODO, czyli inaczej rozporządzenie o ochronie danych osobowych, (ang. General Data Protection Regulation, GDPR) – to rozporządzenie Unii Europejskiej, zawierające przepisy o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych oraz przepisy o swobodnym przepływie danych osobowych. RODO obowiązuje od dnia 25 maja 2018 roku, nakładając tym samym na firmy i instytucje szczególne obowiązki w dziedzinie ochrony poufnych danych swoich klientów, kontrahentów czy pacjentów.

Odstępne za przedterminowe rozwiązanie umowy jako koszt podatkowy

Często zdarza się, że na skutek zmieniającej się sytuacji gospodarczej, dalsza realizacja zawartej przez spółkę umowy staje się nieracjonalna z ekonomicznego punktu widzenia. W takim przypadku, jeżeli umowa przewiduję prawo do odstąpienia od niej za zapłatą oznaczonej sumy pieniężnej (odstępne), zapłacona kwota, co do zasady, będzie mogła stanowić koszty uzyskania przychodów.

Umarzanie zaległości podatkowych - gminy naruszają Ordynację podatkową

Kontrole Najwyższej Izby Kontroli wykazały liczne naruszenia przepisów Ordynacji podatkowej przez organy samorządu terytorialnego w sprawach dotyczących umarzania zaległości podatkowych.

Prezenty dla pracownika z ZFŚS 2018/2019 - do 1000 zł bez PIT

W 2018 roku świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 1000 zł rocznie (limit ten nie ulegnie zmianie także w 2019 roku). Ze zwolnienia tego korzystają świadczenia pieniężne i rzeczowe otrzymane zgodnie z regulaminem ZFŚS, tj. w szczególności z uwzględnieniem tzw. kryterium socjalnego. Zwolnienie nie dotyczy jednak bonów, talonów, kart upominkowych i innych tego typu kuponów uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi. Natomiast zwolnienie dotyczy środków na karcie przedpłaconej, bo zdaniem organów podatkowych jest to rodzaj świadczenia pieniężnego.

Papierowy dokument dostawy dla towarów zwolnionych z akcyzy (i objętych stawką 0%) do końca 2019 roku

Sejm pracuje nad zmianami w ustawie o podatku akcyzowym i Prawie celnym. Nowelizacja ma wprowadzić regulację przejściową, która umożliwi do końca 2019 roku stosowanie papierowego dokumentu dostawy do przemieszczeń na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego (albo opodatkowanych zerową stawką akcyzy) ze względu na ich przeznaczenie.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania - nie będzie limitu 100 tys. zł

Od stycznia 2019 r. zostanie zniesiony limit 100 tys. zł korzyści podatkowej, powyżej którego fiskus może stosować klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania. Co to oznacza dla podatników?

Grupowe rozliczanie VAT – propozycja Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Wprowadzenie do polskiego porządku prawnego systemów grupowego rozliczania VAT, celem m.in. uproszczenia obowiązków dokumentacyjnych członków grup, proponuje Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Państwo członkowskie może uznać za jednego płatnika VAT grupę składającą się z dwóch lub więcej osób mających siedzibę na terytorium tego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym – zauważa Krajowa Rada Doradców Podatkowych.

Jakie są przesłanki zawieszenia postępowania karnego skarbowego

W świetle przepisów kodeksu karnego skarbowego zawieszone postępowanie karne skarbowe wznawia się po ustaniu przyczyn jego uprzedniego zawieszenia. Powstaje pytanie, czy wydanie decyzji podatkowej przez organ pierwszej instancji powoduje taką możliwość, a także czy ponowne pojęcie postępowania jest zaskarżalne?

Wykorzystanie samochodu służbowego do celów prywatnych a ewidencja na kasie fiskalnej

6 grudnia 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że użycie przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych powinno być zaewidencjonowane przez pracodawcę kasą refjestrującą, łącznie z wystawieniem paragonu fiskalnego. Ministerstwo Finansów jest jednak innego zdania.

Luka w VAT w Polsce - szacunki Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) w latach 2010-2016 całkowita luka VAT (w tym luka wynikająca z zastosowanej polityki i luka wynikająca z nieprzestrzegania przepisów podatkowych) wynosiła niewiele ponad 10 procent PKB, a w 2013 roku osiągnęła szczytowy poziom. Luka wynikająca z nieprzestrzegania przepisów podatkowych wynosiła w tym okresie średnio około 20 procent potencjalnych wpływów z VAT. Szacunki wielkości luki wynikającej z nieprzestrzegania przepisów VAT opracowane dla Komisji Europejskiej i przez Ministerstwo Finansów są zasadniczo zgodne z szacunkami IMF.

Opodatkowanie VAT zbycia nieruchomości komercyjnych - objaśnienia MF

Resort finansów przygotował objaśnienia dotyczące opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych. Stanowią one wynik prowadzonych od września 2018 r. konsultacji podatkowych w tej sprawie.

Limit kosztów zamiast kilometrówki od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, którzy do tej pory rozliczali koszty używanych w działalności gospodarczej samochodów na zasadzie kilometrówki, nie będą już mogli korzystać z tego rozwiązania. W zamian za to ustawodawca przewidział możliwość rozliczenia kosztów takich samochodów w zaledwie 20%.

Nowa definicja znaku towarowego 2019

11 grudnia 2018 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Prawa własności przemysłowej, przedłożony przez ministra przedsiębiorczości i technologii. Celem zmian jest dostosowanie polskich przepisów w zakresie znaków towarowymi do standardów UE. Zmieni się m.in. definicja znaku towarowego. Nowe przepisy mają obowiązywać od 14 stycznia 2019 r.

Zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym to gra warta świeczki

Gdy zobowiązany – któremu skutecznie dostarczono tytuł wykonawczy – zgłasza do organu egzekucyjnego zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego, to przyczynia się tym samym do jego zawieszenia do czasu wydania ostatecznego postanowienia. Podstawą do zgłoszenia zarzutów jest ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej: u. p. e. a.).

REKLAMA