REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy rezerwy i zobowiązania warunkowe służą manipulacji

Rezerwy są tą pozycją sprawozdania finansowego, która jest najczęściej wykorzystywana do manipulacji wynikiem finansowym. Także niewłaściwe zastosowanie konserwatywnej zasady odpisów aktualizacyjnych lub nadmiernych rezerw. Dlaczego tak jest?

Jak wybrać program komputerowy do prowadzenia PKPiR

Aby dokonać właściwego wyboru, należy się dobrze zastanowić, jakie funkcje, oprócz tych podstawowych, ma wykonywać program, aby dobrze służył danej firmie.

Jak rozliczyć dochody z inwestycji w akcje

Zyski ze sprzedaży akcji na giełdzie lub poza giełdą trzeba uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Oprócz wysokości dochodu należy przedstawić ewentualną stratę - ta w przyszłości może zmniejszyć należności podatkowe inwestora.

Aport pozwoli uniknąć podatku dochodowego i VAT

Nie można bezpośrednio przekształcić jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego. Osiągnięcie korzyści podatkowych przy takiej transakcji zapewnia wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki. Dokonując aportu trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji jednoosobowej firmy.

REKLAMA

Nie zawsze można unieważnić zgłoszenie

Organ może unieważnić zgłoszenie celne tylko na podstawie przesłanek wymienionych we Wspólnotowym Kodeksie Celnym.

Organ podatkowy musi przedstawić dowody

Uprawdopodobnienie nie ma tej wagi co udowodnienie. Jeżeli organ podatkowy kwestionuje twierdzenia podatnika, to musi przedstawić odpowiednie dowody.

Doradca zachowa uprawnienia

Doradcy podatkowi będą mogli prowadzić ewidencje i księgi podatkowe. Będą też mieli prawo do wykonywania zawodu osobiście lub w spółkach osobowych.

Po przekroczeniu terminu płaci się odsetki

Jeśli organ celny nie zwrócił podatku w terminie, to podatnikowi należą się odsetki.

REKLAMA

Renta dziecka nie pozbawia preferencyjnego rozliczenia

Matka samotnie wychowująca dziecko, które w roku podatkowym otrzymywało rentę po zmarłym ojcu, może rozliczyć się z PIT w sposób preferencyjny.

Amortyzacja może zniekształcić wynik

Spółki dla celów bilansowych muszą przyjąć sposób amortyzacji, który odzwierciedli okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego.

Jak ustalić staż pracy przy obliczaniu dodatku za wysługę lat pracownika zatrudnionego na dwóch stanowiskach pracy

Zatrudniamy pracownika na umowie o pracę na stanowisku akustyka od 11 lat. Tego samego pracownika zatrudniamy jednocześnie na zastępstwo kierowcy. Jak powinniśmy naliczać wysługę lat - czy dla każdego stanowiska osobno? W regulaminie pracy mamy ustalone, że wysługę nalicza się odrębnie dla każdego stosunku pracy.

Od zasobów mieszkaniowych nie ma CIT

Wolne od CIT są dochody spółdzielni uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Ewidencja różnic inwentaryzacyjnych

Czy dopłaty bezzwrotne wnoszone przez wspólników stanowią przychód spółki

Spółka z o.o., nie mogąc pozyskać kredytu na działalność bieżącą, zamierza zwrócić się do wspólników o zasilenie finansowe w postaci dopłat. Czy dopłaty o charakterze bezzwrotnym będą przychodem spółki? Czy wartość dopłaty będzie stanowiła koszt podatkowy dla wspólnika zbywającego swój udział w spółce?

Czy zawsze trzeba stawić się na wezwanie urzędu skarbowego

Stawienie się w urzędzie skarbowym na wezwanie jest obowiązkiem podatnika. Czy są sytuacje, które usprawiedliwią niestawiennictwo w urzędzie?

Jak ująć zaliczkę wpłaconą na zakup towarów

W ciągu siedmiu dni po wpłacie na konto płatności na poczet przyszłej dostawy towarów kontrahent powinien wystawić fakturę zaliczkową. Na dokumencie wartość zaliczki będzie stanowiła kwotę brutto.

Warunków do zwolnienia nie muszą spełniać wszyscy

Aby alkohol był zwolniony z akcyzy, podatnik musi m.in. składać zaświadczenia o jego przeznaczeniu. Zasady te nie dotyczą ABW czy CBA.

Do piątku trzeba złożyć druk PIT-6

Z końcem listopada upływa termin złożenia deklaracji o rozmiarach i rodzajach działalności prowadzonej przez podatników osiągających dochody z działów specjalnych produkcji rolnej.

Pakiet medyczny jest przychodem

Wartość pakietu medycznego otrzymanego przez pracownika od pracodawcy stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy. O powstaniu przychodu decyduje otrzymanie pakietu, a nie skorzystanie z niego - wyjaśnił GP resort finansów.

Podatek od podatku jest niedopuszczalny

Za przychód ze sprzedaży nieruchomości nie można było uznać kwoty należnego VAT, którą podatnik musiał odprowadzić do urzędu skarbowego.

Ustawa o doradztwie podatkowym w senacie

Dziś Senat zajmie się nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym.

Jakie będą nowe limity VAT w 2008 roku

Od 1 stycznia 2008 r. zaczną obowiązywać nowe, określone w złotych, a nie w euro, limity VAT dla zwolnień w tym podatku. Limit zwolnienia podmiotowego wyniesie 50 tys. złotych.

Jak przeliczać operacje dokonywane na rachunku walutowym

Po jakim kursie spółka powinna przeliczyć operacje dokonywane na rachunku dewizowym.

Czego nie musi ujawniać wykonawca w postępowaniu o zamówienie publiczne

Wszelkie informacje stanowiące, w ocenie przedsiębiorcy, tajemnicę winny być bez żadnych wątpliwości zastrzegane.

Jak traktować podatkowo koszty związane z gazetką reklamową

Spółka z o.o. zajmująca się handlem detalicznym ponosi m.in. koszty o charakterze reklamowym. Mamy pewne wątpliwości co do ich klasyfikacji w kontekście podatku dochodowego od osób prawnych i pośrednio VAT. Projekt jest wykonywany na rzecz spółki przez agencję reklamową, która wystawia fakturę od razu po zakończeniu usługi, natomiast sama gazetka jest produkowana często w następnym miesiącu, a dystrybuowana jeszcze później. W którym miesiącu można zaliczyć ten wydatek do kosztów podatkowych? Czy w miesiącu wystawienia faktury, czy też w miesiącu dystrybucji już wyprodukowanych gazetek? Jak powinna przedstawiać się kwestia odliczenia VAT z takiej faktury?

Spis z natury z wykorzystaniem technologii informatycznej

Wykorzystanie komputera do gromadzenia i przetwarzania danych w zakresie ewidencji środków trwałych i wyposażenia pozwala znacznie uprościć i przyspieszyć pewne procedury księgowe, zmniejsza także prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. Gromadzenie danych w systemie komputerowym wymusza niejako odpowiednie systematyzowanie i grupowanie składników majątku, ponadto pozwala w każdej chwili uzyskać dokładną syntetyczną i analityczną informację o stanie majątku.

Jakie są skutki podatkowe i w zakresie składek ZUS zaszczepienia pracowników na grypę

Coraz więcej firm decyduje się na szczepienie pracowników przeciw grypie. Wydatki związane z przeprowadzeniem szczepień będą bowiem prawdopodobnie niższe od tych związanych z ewentualną chorobą pracowników. Przedstawiamy skutki podatkowe i w zakresie składek ubezpieczeniowych szczepień pracowników przeciw grypie.

Korekta, odroczenie, nadpłata...

Podatnik ma uprawnienia, z których nie zawsze korzysta, np. prawo do zmiany złożonej deklaracji podatkowej, rozłożenie podatku lub zaległości podatkowej na raty.

Koszty uzyskania przychodów rozliczane w czasie

Koszty uzyskania przychodów to ważna pozycja w rozliczeniu każdego podatnika. Mimo stosunkowo nieskomplikowanej definicji podatkowej tego pojęcia zakwalifikowanie danego wydatku do kosztu nie jest już sprawą prostą. Jeszcze więcej trudności sprawiało firmom rozliczanie kosztów w czasie. Do końca ubiegłego roku ustawodawca nie rozróżniał wprost pojęcia kosztów pośrednich i bezpośrednich, co jeszcze bardziej komplikowało sprawę. Spory powstałe na tym tle często musiał rozstrzygać sąd administracyjny. Bogate orzecznictwo i wnioski w nim zawarte dotyczące rozliczania kosztów w czasie są cenną wskazówką zarówno dla podatników, jak i organów podatkowych. Znajomość linii orzeczniczej w tym zakresie pozwoli nie tylko na uniknięcie błędów, ale może stać się ważnym argumentem, gdy fiskus zakwestionuje zaliczenie danego wydatku do kosztu uzyskania przychodów.

Ewidencjonowanie wyrobów zharmonizowanych

Osoby prowadzące skład podatkowy muszą prowadzić stosowaną ewidencję dotyczącą wyrobów akcyzowych zharmonizowanych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy oraz wyłączonych z tej procedury.

Rewolucja w podatkach od "lewych" dochodów

Resort finansów chce znieść 75-procentowy podatek od nieujawnionych źródeł przychodów i stosować do nich skalę podatkową - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Decyduje cena nabycia lub koszt wytworzenia

Znowelizowana ustawa o VAT określa, co należy rozumieć przez pojęcie wartość rynkowa towarów lub usług.

Minister finansów: Podatek Belki na razie nie zniknie

- W przyszłym roku Ministerstwo Finansów zastanowi się nad dalszym jego losem - powiedział w czasie swojej pierwszej konferencji prasowej nowy szef resortu finansów Jacek Rostowski.

Emeryt skorzysta z ulgi na internet

Ulga na internet przysługuje podatnikom, którzy ponieśli w ciągu roku wydatki na dostęp do sieci. Z odliczenia skorzysta również emeryt, ale będzie musiał złożyć samodzielnie zeznanie roczne.

Hipoteka bez pierwszeństwa

Zasada pierwszeństwa podatkowej hipoteki przymusowej przed innymi hipotekami nie ma uzasadnienia i godzi w konstytucyjną zasadę równości - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym

Sejm przyjął nowelizację ustawy o doradztwie podatkowym.

Czy od cesji prawa do mieszkania jest PIT

W lutym 2006 r. wraz z narzeczonym (obecnie jesteśmy już małżeństwem) podpisaliśmy z deweloperem umowę przedwstępną na zakup mieszkania (nie była ona w formie aktu notarialnego). Przed podpisaniem umowy ostatecznej sprzedaliśmy mieszkanie, a raczej prawa do niego. Skoro za mieszkanie w całości zapłaciliśmy w 2006 roku, to stosujemy przepisy sprzed 1 stycznia 2007 r. dotyczące podatku czy już nowe? Środki ze sprzedaży przeznaczyliśmy na budowę domu. Czy od cesji prawa do mieszkania jest PIT?

Jak wykazać w księgach zniesienie współwłasności

Nastąpiło sądowe zniesienie współwłasności pawilonu handlowego. Za uzyskany udział dokonano spłaty dotychczasowego współwłaściciela. Użytkowana dotychczas część pawilonu była amortyzowana na podstawie faktury zakupu, w której wyróżnione były: cena gruntu, cena budynku i naliczony VAT. Obecnie sąd nakazał zapłacić określoną kwotę (bez rozróżniania na ww. pozycje), która została przekazana na wskazane konto. Od jakiej wartości należy obecnie amortyzować nabytą część budynku - od kwoty wskazanej przez sąd? Czy należy rozdzielić ją (zachowując np. proporcje z poprzedniej faktury nabycia współwłasności) na cenę gruntu i cenę budynku i amortyzować tylko wyliczoną w ten sposób wartość budynku?

Co zrobić z kapitałem z aktualizacji, gdy środki trwałe, których ten kapitał dotyczy, zostały zlikwidowane

Prowadzę od niedawna księgowość spółki z o.o. W księgach widnieje saldo kapitału z aktualizacji środków trwałych w kwocie 10 253,80 zł. W wyniku przeprowadzonej w tym roku inwentaryzacji (inwentaryzacja środków trwałych przeprowadzana jest tu raz na 4 lata, ponieważ jest to teren zamknięty, strzeżony) stwierdziliśmy, że środki trwałe, których dotyczy kapitał z aktualizacji, są całkowicie umorzone, a niektóre sprzedane lub zlikwidowane. Czy i jak należy rozliczyć kapitał z aktualizacji? Jak go ewidencjonować i wykazywać po rozliczeniu - jako kapitał zapasowy czy rezerwowy?

Czy spółka, do której wniesiono aportem inne przedsiębiorstwo, jest zawsze zobowiązana skorygować jego podatek naliczony

Czy istnieje obowiązek sporządzenia korekty podatku naliczonego od zakupu środków trwałych, które zostaną wniesione z całym przedsiębiorstwem osoby fizycznej do naszej spółki cywilnej? Środki trwałe były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i ich przeznaczenie obecnie się nie zmieni.

Zasady inwentaryzowania niektórych składników majątku

Ze względu na swój charakter i postać inwentaryzowanie niektórych składników majątku sprawia wiele problemów, mimo że inwentaryzuje się je normalnymi metodami. Poniżej przedstawione zostaną zasady inwentaryzowania takich właśnie składników majątku w jednostkach sektora finansów publicznych.

Zasady przyznawania i wypłaty dodatku funkcyjnego

Kiedy i w jakiej wysokości przysługuje dodatek funkcyjny pracownikom samorządowym, nauczycielom i pracownikom spoza sfery budżetowej? Przedstawiamy najważniejsze regulacje dotyczące każdej z tych grup zawodowych.

Rozliczenie nabycia i sprzedaży wierzytelności

Sprzedaż wierzytelności jest skutecznym sposobem na odzyskanie należności i pozbycie się problemów z niesolidnym dłużnikiem. Jak rozliczyć taką transakcję?

Jak prawidłowo rozliczyć VAT od umowy komisu

Rozliczanie umów komisu zostało szczegółowo uregulowane w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług. Aby jednak dokonać prawidłowego rozliczenia, należy ustalić zarówno podstawę opodatkowania, jak i moment powstania obowiązku podatkowego.

Pawlak: Podatek zostanie, bo chcemy obniżyć składkę

Rząd zrezygnował z planów likwidacji tzw. podatku Belki od 2008 roku, bo chce utrzymać drugą obniżkę składki rentowej.

Nowy limit zmniejszy liczbę ryczałtowców

Od 1 stycznia 2008 r. zmienia się limit dla ryczałtu z 250 tys. na 150 tys. euro. Ryczałtu nie będzie się płacić, gdy obroty w 2007 roku przekroczą mniejszy próg. Nowe kwoty spowodują, że mniej podatników skorzysta z tej formy rozliczeń.

Zmienią się wzory sprawozdań finansowych za 2007 rok

Będą nowe wzory rachunku zysków i strat oraz zestawienia zmian w aktywach netto funduszy emerytalnych.

Dlaczego fiskus przywraca PESEL w drukach PIT?

U fiskusa czas się cofa. Kto dziś pamięta urzędy skarbowe z początku lat 90. XX wieku? Komputery, w które wyposażano wtedy urzędy skarbowe, nieraz stały w kartonach, bo urzędnicy nie wiedzieli, jak je wykorzystać. Powszechnym widokiem na ich biurkach były za to liczydła.

Można zapłacić podatek giełdowy i złożyć wspólne zeznanie PIT

Obowiązek zapłaty podatku od zysków uzyskanych na giełdzie nie pozbawia podatnika prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem np. dochodów uzyskanych z umowy o pracę.

Ryczałt rozliczany za pomocą faktur

Przyznawany posłom ryczałt musi zostać rozliczony za pomocą faktur. Muszą być one przechowywane co najmniej pięć lat.

REKLAMA