REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samochód w działalności gospodarczej

Samochód w firmie to w większości przypadków podstawowe narzędzie pracy. Jego używanie w prowadzonej działalności gospodarczej wpływa zarówno na odliczenia w podatku dochodowym , jak i podatku od towarów i usług. Jednak w praktyce pojawiają się sytuacje wątpliwe, które nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy wydatek na auto może być kosztem podatkowym czy też koszty poniesione za auto firmowe można uwzględnić w rozliczeniach VAT. Dlatego dla wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości prezentujemy wybrane interpretacje podatkowe wraz z opiniami specjalistów.

Przy uldze sprzed nowelizacji nie trzeba się meldować

Podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2007 r. skorzystali z ulgi meldunkowej przy darowanym mieszkaniu, nie muszą się w nim meldować na pobyt stały. Wystarczy, że mieszkają w tym lokalu.

Wydatki można było zaliczyć w koszty firmy

Wydatki spółki na doradztwo prawne związane z podwyższeniem kapitału zakładowego są jej kosztami ogólnymi, a zatem mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Potrzebne jest postanowienie sądu

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu skargi kasacyjnej na odrzucenie skargi przez sąd I instancji wydaje nie wyrok, ale postanowienie.

REKLAMA

Szybsze odprawy mienia na granicy

Rzeczy przywożone spoza UE w ramach urządzania dodatkowego miejsca zamieszkania będą szybciej odprawiane na granicach.

Kiedy zaliczyć do kosztów opłatę za korzystanie ze środowiska

W którym momencie opłata za korzystanie ze środowiska powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu? W czerwcu została zaksięgowana opłata za I półrocze 2007 r., a pod koniec lipca została zapłacona do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Czy ta opłata powinna być kosztem uzyskania przychodu w czerwcu, czy w lipcu?

Czy umorzenie odsetek, które tworzyły wartość początkową środka trwałego, powoduje konieczność zmiany wartości początkowej i amortyzacji

Nasza spółka otrzymała od jednego z udziałowców oprocentowaną pożyczkę na realizację dwóch inwestycji (budowa linii produkcyjnych). Naliczone, choć niezapłacone, odsetki od pożyczki zwiększały wartość początkową realizowanych inwestycji. Po zakończeniu budowy i oddaniu do użytkowania jednej z linii rozpoczęliśmy jej amortyzację.Następnie część pożyczki oraz całość naliczonych odsetek została umorzona. Czy fakt ten spowoduje konieczność zmiany wartości początkowej środka trwałego oraz korekty dokonanych odpisów amortyzacyjnych? Proszę o przedstawienie skutków podatkowych wiążących się z uzyskanym umorzeniem oraz sposobu ujęcia opisanych operacji w księgach rachunkowych spółki.

Czy do kosztów można zaliczyć odpis aktualizujący wartość należności, jeżeli kontrahent wniósł zarzuty do nakazu zapłaty

Spółka cywilna zajmuje się sprzedażą hurtową artykułów spożywczych. Czy do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć odpis aktualizujący wartość należności, w sytuacji gdy za wydany towar nie została uiszczona zapłata, a kontrahent wniósł zarzuty do sądowego nakazu zapłaty? Czy na przeszkodzie w dokonaniu tej operacji nie stanie fakt, że spółka prowadzi podatkową książkę przychodów i rozchodów?

REKLAMA

Jak opodatkowany jest dochód ze sprzedaży akcji

Obecnie dochody z papierów wartościowych jako dochody kapitałowe stanowią źródło przychodu. Dochody z tego źródła osiągnięte przez podatnika w ciągu roku podatkowego podlegają opodatkowaniu liniową stawką podatku w wysokości 19 proc. i nie łączą się z żadnymi innymi dochodami.

Rachunkowość partii politycznych

W związku z tym, że ustawa o partiach politycznych przewiduje ograniczenia w finansowaniu partii politycznych, a także wprowadza kontrolę prowadzoną przez PKW, zasady prowadzenia rachunkowości partii politycznych wykazują pewne odmienności.

Nowe stanowisko KSR dotyczące księgowego ujęcia praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia

Ze względu na fakt, że potencjał eksploatacyjny „zielonej energii” w Unii Europejskiej nie jest w pełni wykorzystany, Parlament Europejski i Rada UE uznali potrzebę przyjęcia dyrektywy w sprawie wsparcia produkcji na rynku wewnętrznym energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Wysoki priorytet UE wspierania tej produkcji jest skutkiem Protokołu z Kioto, w którym zostały zawarte działania w celu długookresowego zapewnienia dostaw energii oraz ochrony klimatu.

Kontrola raz na sześć lat

Nadzór korporacyjny nad zawodem biegłego będzie sprawowała Krajowa Komisja Kontroli. Komisja będzie mogła wnioskować o nałożenie na firmę audytorską kary za nieprawidłowości do 250 tys. zł. Zebrane z tego tytułu kwoty będą stanowiły przychód samorządu biegłych rewidentów.

Kto ponosi koszty postępowania podatkowego

Koszty postępowania przed organami podatkowymi zasadniczo ponosi Skarb Państwa, województwo, powiat lub gmina. Czasami kosztami obciążani są podatnicy. Kiedy?

Podział zamówień publicznych służy omijaniu prawa

Zamawiający nie powinien dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości w celu uniknięcia stosowania niewygodnych przepisów.

Czy zamiana mieszkania jest opodatkowana

Gmina zgadza się na zawarcie umowy najmu ze stroną posiadającą własnościowe prawo do lokalu, pod warunkiem że przeniesie ona własność dotychczas zajmowanego lokalu na osobę, która wynajmowała lokal od gminy. Czy na którejś ze stron opisanej zamiany ciąży obowiązek podatkowy?

Wyjaśnienie wykonawcy treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia

Ogłosiliśmy przetarg nieograniczony na budowę nowego budynku o wartości kosztorysowej 3,5 mln. Wśród dokumentów wymaganych od wykonawców są zaświadczenia (minimalnie 3 egzemplarze) o należytym wykonaniu w ostatnich 3 latach tego typu robót, tj. o wartości zbliżonej do wartości zamówienia. Nie jest określone, czy ma to być łączna wartość robót wykonywanych w ostatnich 3 latach, czy muszą to być duże budowy o wartości jw. Jeden z wykonawców przesłał do nas wykaz robót, które wykonywał w ostatnich 3 latach, z zapytaniem, czy spełnia on warunki podane w specyfikacji. Umieszczając treść zapytania i odpowiedź na stronie internetowej, nie możemy ujawnić źródła zapytania. Co należy w takiej sytuacji zrobić?

Czy od sprzedaży gruntów rolnych jest VAT

Jestem rolnikiem i podatnikiem VAT na zasadach ogólnych. Zamierzam sprzedać część gruntów, ale nadal będę prowadził gospodarstwo rolne. Czy sprzedaż gruntów rolnych jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Trzeba zacząć od porządków w akcyzie

Nowy parlament w pierwszej kolejności powinien zmienić opodatkowanie akcyzą energii elektrycznej. Następnym krokiem powinna być likwidacja 30-proc. sankcji w podatku od towarów i usług. Trzecim priorytetem jest uchwalenie ustawy o zwrocie akcyzy od używanych aut sprowadzonych z zagranicy.

Kiedy można dokonać kompensaty różnic inwentaryzacyjnych

Po ustaleniu różnic inwentaryzacyjnych trzeba określić, które z nich są rzeczywiste, a które pozorne. Różnice pozorne, często wynikające z błędnych zapisów w księgach, podlegają rozliczeniu w pierwszej kolejności w drodze kompensaty.

Jakie są zasady przekształcania zakładów budżetowych

Decyzja o przekształceniu zakładu budżetowego w inną formę organizacyjnoprawną wymaga przeprowadzenia inwentaryzacji wszystkich aktywów i pasywów. Przekształcenie zakładu budżetowego w inną formę organizacyjnoprawną wymaga uprzednio jego likwidacji.

Jednorazowa pomoc nie będzie opodatkowana

Osoby fizyczne, które otrzymają jednorazową pomoc materialną finansowaną z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, nie będą musiały zapłacić PIT.

Lepiej zawrzeć umowę pisemną

Warunkiem odliczenia przez podatnika zryczałtowanego zwrotu podatku zawartego w fakturze VAT RR jest zapłata na rachunek rolnika ryczałtowego w ciągu 14 dni, chyba że zawarto umowę określającą dłuższy termin płatności.

Tusk: płaski podatek i likwidacja abonamentu

Zaproponowaliśmy uproszczony podatek z kwotą wolną od podatku dla każdego członka rodziny. Jest to bardziej prospołeczna, bardziej przyjazna wersja podatku liniowego. I tu się prawdopodobnie spotkamy z PSL-em - mówi Donald Tusk w wywiadzie dla dziennika "Polska".

Organizacje poza spisem nie otrzymają darowizny

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłasza wykaz organizacji pożytku publicznego w Monitorze Polskim na dzień 30 listopada roku podatkowego. Czy to oznacza, że takie organizacje do 30 listopada powinny postarać się o wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym?

Z ulgi skorzysta rodzic mieszkający z dziećmi

Z ulgi podatkowej na dzieci nie może skorzystać rodzic, który na mocy wyroku rozwodowego nie sprawuje opieki nad dziećmi.

Moment zaliczenia do kosztów opłaty faktoringowej

Czy wydatki związane z zawarciem umowy faktoringu stanowią koszty bezpośrednio czy też pośrednio związane z uzyskaniem przychodu i czy można zaliczyć je w ciężar kosztów uzyskania przychodu 2006 r.?

Jak rozliczyć w księgach zakup środków trwałych sfinansowanych z PFRON

Jak ująć w księgach rachunkowych zakup środka trwałego dla osoby niepełnosprawnej? Zakup ten będzie refundowany z PFRON. Czy środek trwały będzie mógł być amortyzowany? Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT? Jak rozliczyć otrzymane dofinansowanie?

W jakiej cenie niebędący leasingobiorcą może wykupić przedmiot leasingu

Leasingobiorcą w leasingu operacyjnym jest spółka handlowa. Czy istnieje możliwość nabycia przedmiotu leasingu poprzez wykup dokonywany po zakończeniu umowy przez osoby fizyczne, np. współwłaściciela czy członka zarządu? Jeśli tak, to czy powinna obowiązywać cena rynkowa? Czy może to być kwota wykupu określona w umowie?

Ustalenie wartości dla potrzeb PCC

Udało mi się nabyć samochód osobowy po bardzo okazyjnej cenie. Dowiedziałem się, że od tej transakcji powinienem zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy istnieją jakieś zasady określania podstawy opodatkowania, czy wystarczy wpisać w deklaracji cenę z umowy?

Jak wyliczyć różnice kursowe, jeśli zapłata następuje w ratach

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jak zaksięgować różnice kursowe (przychód lub wydatek), jeżeli zapłata za fakturę wystawioną w maju 2007 r. nastąpiła częściowo w maju, a pozostałej kwoty w czerwcu 2007 r.?

W jaki sposób należy ustalić kwotę wolną od potrąceń przy pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy

W jaki sposób ustalić kwotę wolną od potrąceń, jeżeli pracownik zatrudniony w dozorze mienia jest zatrudniony na umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, tj. 0,75 etatu, natomiast przepracował więcej godzin, niż wynika to z normy czasu pracy dla 0,75 etatu w danym miesiącu (nie są to nadgodziny)? Czy kwota wolna od potrąceń odnosi się do wymiaru czasu pracy znajdującego się w umowie o pracę, tj. 0,75 etatu, czy też do ilości przepracowanych godzin w danym miesiącu?

Koszty działalności prowadzonej w mieszkaniu

Wielu podatników prowadzi działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu. Czy wydatki na czynsz itp. można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?

Przeznaczenie obligacji decyduje o ich wycenie

Firma może nabyć obligacje, aby je odsprzedać po kilku miesiącach. W księgach należy je zakwalifikować jako przeznaczone do obrotu i wycenić według wartości godziwej.

Będą nowe druki CIT

Podatnicy CIT prowadzący w Polsce zakłady zagraniczne i zatrudniający osoby na terenie różnych samorządów będą musieli składać informacje na formularzach CIT-ST i CIT-ST/A.

Usługi z księgowymi bez uprawnień

Do biura rachunkowego trzeba będzie zatrudniać osoby z uprawnieniami księgowymi. Pomagać im będą osoby, które ich nie mają.

Urzędnicy pomogą przy audytach zleconych

Audytor wewnętrzny w czasie przeprowadzania audytu zleconego będzie musiał współpracować z pracownikami urzędu obsługującego ministra finansów.

Ryczałt nie pozbawia prawa do skorzystania z ulgi na dzieci

Rozliczanie podatku na zasadach uproszczonych nie wyklucza możliwości skorzystania z ulgi na dzieci.

Zagraniczne składki kontra polskie podatki

Trybunał Konstytucyjny badał w poniedziałek, czy zgodne z konstytucją są przepisy uniemożliwiające Polakom pracującym za granicą odliczenie w naszym kraju zapłaconych tam składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jak opodatkować zakup towarów od podatnika zwolnionego z VAT

Dokonaliśmy zakupu towarów ze Szwecji od firmy ubezpieczeniowej, która nie jest podatnikiem VAT. W związku z tym, że nasza firma jest zarejestrowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, mamy wątpliwość, czy w tym przypadku dokonany zakup stanowi dla nas wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Jeżeli nie, to czy naliczyć i odliczyć VAT oraz gdzie go ująć w deklaracji VAT-7?

Klasyfikacja wydatków związanych z poręczeniem kredytowym

Spółka udzieliła gwarancji (poręczenia) podmiotowi ubiegającemu się o kredyt. Niestety, kredytobiorca zaprzestał spłacania rat kredytowych, w związku z tym obowiązek dalszych spłat spadł na spółkę. Gdzie zakwalifikować poniesione koszty i jak to zaewidencjonować?

Kiedy potrzebny jest pełnomocnik do doręczeń

W stosunku do mojej osoby toczy się postępowanie podatkowe dotyczące nieujawnionych źródeł przychodów. W związku z obowiązkami służbowymi jestem zmuszony wyjechać za granicę na okres trzech miesięcy. Jakich formalności powinienem dokonać w urzędzie skarbowym przed wyjazdem? Czy konieczne jest ustanowienie pełnomocnika do doręczeń i jakie są konsekwencje braku jego ustanowienia?

Dłużnik postawiony w stan upadłości

W naszej jednostce budżetowej jeden z odbiorców usług zalega z zapłatą należności stanowiących dochody budżetowe. Zgodnie z przepisami, zgłosiliśmy nasze wierzytelności wynoszące na 31 maja 2001 r. kwotę 10 500 zł (w tym należność główna wynosi 10 000 zł, a naliczone odsetki od niezapłaconej należności to 500 zł) do właściwego Sądu Rejonowego. W księgach rachunkowych zdarzenie naliczenia należnych odsetek zaksięgowano 31 maja 2001 r. w sposób następujący: Wn konto 221 w § 0920 oraz Ma konto 750 § 0920. Do dzisiaj należność ta nie została uregulowana. Od 1czerwca 2001 r. do dziś jednostka nie naliczała kolejnych odsetek. Dłużnik został postawiony w stan upadłości. Jak prawidłowo ująć opisaną sytuację w księgach rachunkowych?

Działalność prowadzona w mieszkaniu - problemy kosztowe

Wielu podatników ze względu na rozmiar, specyfikę czy też względy ekonomiczne decyduje się na prowadzenie działalność gospodarczej w prywatnym mieszkaniu. Następstwem takich decyzji jest pojawienie się wielu problemów związanych z kwalifikacją kosztów uzyskania przychodu.

Mogą być kłopoty z 7-proc. stawką VAT

Uchwalona w pośpiechu definicja budownictwa społecznego miała umożliwić stosowanie 7-proc. stawki VAT na mieszkania i domy. Jednak w nowych przepisach są niejasności.

Firma przejęta w spadku

Osoba, która nabyła firmę w drodze spadku lub darowizny i zamierza kontynuować działalność, powinna dopełnić koniecznych formalności, które umożliwią dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa.

Spółdzielcy zapłacą VAT

Podatnicy przekształcający prawo lokatorskie na własnościowe będą musieli zapłacić od 2008 roku dodatkowo VAT. Kwota podatku zależy od wartości rynkowej mieszkania i zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego. Za zmianę formy własności lokatorzy będą musieli zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Za spis z natury odpowiada kierownik

Kierownik jednostki nie ma możliwości przerzucenia odpowiedzialności za spis z natury na inne osoby lub organy spółki.

Kasa fiskalna nie zawsze potrzebna

Podatnicy dokonujący sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinni stosować kasy rejestrujące. Interpretacja tej regulacji wzbudza jednak kontrowersje.

Flagowym okrętem" PO - podatek liniowy

Robimy wszystko, żeby powołać koalicję z PSL. "Flagowym okrętem" programu Platformy Obywatelskiej jest podatek liniowy, a PSL - KRUS. Mamy różne zdania, ale wiemy, że musimy osiągnąć kompromis - mówi Grzegorz Schetyna z PO w rozmowie z dziennikiem "Fakt".

Można zastosować 7-proc. stawkę VAT

Infrastruktura towarzysząca podlega opodatkowaniu 7-proc. stawką VAT jedynie wtedy, gdy jest związana z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

REKLAMA