REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ograniczenia tylko w wyjątkowych sytuacjach

Państwa członkowskie generalnie nie powinny wprowadzać nowych ograniczeń w odliczeniu VAT. Mogą to robić tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Księgowym będzie łatwiej prowadzić ewidencję

Opublikowano projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Wprowadza on precyzyjne przepisy dotyczące ewidencjonowania inwestycji. Publikowanych będzie więcej informacji o transakcjach spółek.

Akcyzę może odzyskać właściciel pojazdu

O zwrot akcyzy od samochodów sprowadzonych do Polski będą mogli starać się ich właściciele. Gdy podatnik, który auto sprowadził, sprzeda je, o zwrot będzie ubiegał się nowy właściciel.

Podróż służbowa handlowca jako koszt

Postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna z 21 lutego 2007 r. (US I – 1/415-3/2007/RB)

REKLAMA

Jak rozliczyć przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy

W 2007 r. zmieniły się zasady rozliczania wydatków związanych z przekazaniem towarów na cele reprezentacji i reklamy. Ma to swój skutek również w rozliczeniu VAT z tego tytułu.

Czy wydatek poniesiony na odstępne jest kosztem podatkowym

W styczniu przejęliśmy kilkanaście sklepów mających atrakcyjną lokalizację w centrach dużych miast. Aktualnie prowadzimy tam już sprzedaż detaliczną odzieży damskiej. Poprzednim najemcom tych lokali wypłaciliśmy kwoty pieniężne tytułem odstępnego. Czy i kiedy wydatki te nasza spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów?

Minister kultury zapowiada, że będzie walczył o utrzymanie preferencji na książki

Wbrew optymistycznym zapowiedziom ministra kultury utrzymanie 0-proc. stawki VAT na książki będzie trudne. Przepisy unijnej dyrektywy nie przewidują takiej możliwości.

Jak rozliczyć zakup programu komputerowego na CD

Sprowadzamy z Wielkiej Brytanii lub Belgii oprogramowanie, które jest zamawiane na potrzeby konkretnego klienta (konkretna wersja programu i/lub konkretne licencje). Oprogramowanie jest przesyłane na płytce CD z licencją na dyskietce lub jest podawany z płytką CD numer licencyjny. Mam problem, czy zakup programów powinnam zakwalifikować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, czy import usług.

REKLAMA

Egzamin z języka angielskiego dla specjalistów od finansów i rachunkowości

Na rynku polskim dotychczas nie było egzaminu specjalistycznego dla finansistów i księgowych. Obecnie Cambridge ESOL (departament Uniwersytetu Cambridge, który należy do największego w Europie konsorcjum egzaminacyjnego) oraz ACCA (Association of Chartered Certified Accountants (międzynarodowa organizacja zawodowa zrzeszająca specjalistów w zakresie rachunkowości i finansów) wspólnie opracowały egzamin z języka angielskiego dla finansistów - ICFE (International Certificate in Financial English).

Zwrot pieniędzy tylko na wniosek

Opłata skarbowa podlega zwrotowi, jeżeli mimo jej zapłacenia nie dokonano czynności urzędowej albo nie wydano wnioskowanego zaświadczenia lub zezwolenia.

Odszkodowania są zwolnione z podatku

Odszkodowania uzyskane na podstawie ugód sądowych są zwolnione z PIT.

Rozwodnicy nie mogą rozliczać się wspólnie

Małżonkowie, którzy w trakcie roku rozwiodą się, nie będą mogli rozliczyć się wspólnie z dochodów rocznych. Muszą wypełnić oddzielne PIT-y.

ETS nie odpowiedział na pytanie sądu

Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie odpowiedział na pytanie prejudycjalne dotyczące interpretacji VI Dyrektywy. Sprawa dotyczyła zobowiązania powstałego w 2003 roku, a wtedy Polska nie była w UE.

Jak skorygować kilka faktur w związku z udzieleniem rabatu

Prowadzę sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Chcę wystawić fakturę - korektę (udzielić rabatu nabywcy). Korekta będzie dotyczyła kilku wcześniejszych faktur, w których wykazane były inwestycje. Czy w treści faktury korygującej muszę wyszczególnić treść wszystkich faktur, czy też mogę tylko wpisać, jakiej inwestycji dotyczy rabat i kwotę udzielonego rabatu oraz wymienić, jakich faktur dotyczy korekta?

Nowa definicja pogodzi doradców z księgowymi

Wypełnianie deklaracji podatkowych nie będzie czynnością z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg. Zakłada tak projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.

Fiskus odda VAT od paliwa

WSA we Wrocławiu: wzór Lisaka dla aut z kratką jest niezgodny z prawem unijnym. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwrot nadpłaty i odzyskać VAT. Uzyskując zwrot nadpłaconego podatku, będą musieli skorygować koszty podatkowe.

Skarbowy zasób kadrowy zamiast konkursu

Kierownicze stanowiska w administracji podatkowej nie będą już obsadzane w drodze konkursów. Minister finansów będzie powoływał kandydatów ze skarbowego zasobu kadrowego.

Kiedy utworzyć odpis aktualizujący należności

Na koncie 201 mam zaksięgowaną należność, której prawdopodobnie nie otrzymam, mimo wielu wezwań do zapłaty. Chcę w związku z tym utworzyć rezerwę na należności nieściągalne. Czy powinnam zaksięgować jako Wn koszty i Ma rezerwy, a na koncie 201 pozostawić księgowanie bez zmian?

Jak powinna wyglądać dokumentacja ochrony danych księgowych SIR

Aby zrealizować postanowienia ustawy o rachunkowości, firma powinna przygotować instrukcję ochrony danych i systemu ich przetwarzania oraz ochrony sprzętu informatycznego.

Wypłata odsetek od poręczeń majątkowych podlega PIT

Odsetki od poręczeń majątkowych nie stanowią dla wpłacającego przychodu z kapitałów pieniężnych. Są natomiast przychodem z innych źródeł podlegających opodatkowaniu. Sąd wypłacający takie poręczenie powinien wystawić PIT-8C. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 marca 2007 r., nr PB I-3/4150/IN-130/US/2007/PM.

Będą dodatkowe ulgi dla producentów biopaliw

Rozpatrywana dziś w Sejmie nowelizacja ustawy o akcyzie przewiduje zwiększenie ulg i dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.

Urzędy nie powinny naliczać podatku

Resort finansów zalecił urzędom skarbowym, by nie pobierały VAT z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste od umów podpisanych przed 1 maja 2004 r.

Akcyza na węgiel i koks od 2012 roku

Węgiel i koks zostaną opodatkowane akcyzą dopiero w 2012 roku. Do tego czasu będzie obowiązywało całkowite zwolnienie tych wyrobów z akcyzy.

Konsolidacja sektora przyniesie oszczędności

Projekt ustawy o finansach publicznych zakłada znaczne oszczędności z konsolidacji sektora finansów publicznych.

Jak rozliczyć stratę z tytułu zbycia papierów wartościowych na giełdzie polskiej i zagranicznej

Podlegam nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W 2005 r. poniosłem stratę z tytułu odpłatnego zbycia akcji zarówno na warszawskiej, jak i frankfurckiej giełdzie papierów wartościowych. W 2006 r. ze sprzedaży akcji uzyskałem dochód. Czy w takiej sytuacji mogę odliczyć stratę poniesioną na obydwu giełdach w 2005 r. od dochodu uzyskanego w 2006 r.?

Minister kultury zapowiada, że będzie walczył o utrzymanie preferencji na książki

Wbrew optymistycznym zapowiedziom ministra kultury utrzymanie 0-proc. stawki VAT na książki będzie trudne. Przepisy unijnej dyrektywy nie przewidują takiej możliwości.

Czyhanie na błąd podatnika

Urzędnicy mogą prowadzić kontrolę, okazując tylko legitymację służbową. Inspektorzy wykorzystują to uprawnienie, czekając na błąd podatnika. Udając klientów, nakładają na sprzedawcę kary za niewydanie paragonu.

Wspólność majątkowa nie musi trwać cały rok

Tylko małżeństwo rozliczających się wspólnie podatników powinno trwać cały rok. Jeżeli chodzi o wspólność majątkową, to wystarczy, żeby istniała w ostatnim dniu roku podatkowego.

Czy spółka przejmująca ma prawo do odliczenia VAT naliczonego spółki przejętej

Interpretacja Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 30 października 2006 r., nr 1471/NUR2/443-302/2/06/JP

Na jakich zasadach przysługuje zwrot VAT na rachunek bankowy

W deklaracjach VAT-7/VAT-7K składanych przez czynnych podatników VAT jest rozliczany podatek należny i naliczony. Na skutek porównania kwoty podatku należnego i naliczonego może dojść do trzech sytuacji: kwota podatku należnego jest wyższa niż kwota podatku naliczonego (wówczas różnica podlega wpłacie do urzędu skarbowego), kwota podatku należnego jest równa kwocie podatku naliczonego oraz kwota podatku należnego jest niższa od kwoty podatku naliczonego.

Jak zaksięgować składki na ZUS

Czy poprawne jest księgowanie bieżących składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozliczeniach międzyokresowych kosztów?

Unia nie zakwestionuje zwrotu części wydatków

Ministerstwo Budownictwa uważa, że UE nie powinna kwestionować utrzymania zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych.

Mimo niskich dochodów trzeba się rozliczyć

Podatnicy, których dochody w 2006 roku nie przekroczyły 2790 zł, nie będą mieli obowiązku zapłaty podatku. Muszą jednak złożyć zeznanie podatkowe.

W pracy liczy się strategia

Dobry dyrektor finansowy nie może skupiać się tylko na zyskach firmy. Musi poznać oczekiwania klientów i umiejętnie je realizować.

Komisant płaci akcyzę

Komisant, zobowiązując się do sprzedaży samochodu na rzecz komitenta, ale we własnym imieniu, staje się podatnikiem podatku akcyzowego.

Jak zaewidencjonować sprzedaż nieruchomości użytkowej

W kwietniu 2006 r. spółka kupiła używany środek trwały - pawilon handlowo-usługowy. Amortyzację rozpoczęto w maju 2006 r. W drugim kwartale 2007 r. pawilon będzie przeznaczony na sprzedaż. Czy amortyzacja powinna być skorygowana, jeżeli środek trwały zostanie sprzedany przed upływem roku od momentu nabycia?

Za błędy w zeznaniu rocznym odpowie podatnik

Odpowiedzialność za pomyłki w PIT ponosi podatnik, nawet jeśli są one skutkiem błędu w informacji przesłanej przez płatnika, np. biuro maklerskie.

Na korzystne zmiany w VAT jeszcze poczekamy

Kolejny raz odwołano posiedzenie podkomisji zajmującej się ustawą o VAT. Są coraz mniejsze szanse na to, by parlament zakończył prace. Nad nowelizacją w czerwcu. Posłowie tłumaczą, że muszą mieć więcej czasu na zgłaszanie poprawek do przepisów.

Formularze trzeba będzie przetłumaczyć

Występując o wydanie zaświadczenia na zagranicznym druku, trzeba będzie postarać się o tłumaczenie formularza przez tłumacza przysięgłego.

Renta wyrównawcza zwolniona z podatku

Podatnik, któremu towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca rentę wyrównawczą wskutek wypadku samochodowego, nie musi płacić od niej PIT. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 12 kwietnia 2007 r. (nr PB I-3/4117/IN-6/US/2007/ACH).

Jak rozliczać i ewidencjonować transakcje z użyciem kart płatniczych

Firmy coraz częściej decydują się na używanie kart płatniczych. Jest to wygodna forma rozliczeń bezgotówkowych umożliwiająca szybkie realizowanie transakcji. Ewidencja w księgach rachunkowych przebiega podobnie jak w przypadku innych rozliczeń bezgotówkowych.

Jak rozliczyć usługę transportową w przypadku dostawy towarów do innego kraju UE

Spółka w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy korzysta z obcego transportu i otrzymuje od przewoźnika fakturę, którą opłaca. Jednocześnie na fakturze dotyczącej wysyłki wyrobów do klienta umieszcza się jako kolejną pozycję transport. Wartość wysyłanych wyrobów jest wykazywana jako sprzedaż ze stawką 0% i ujmowana w rejestrze VAT, deklaracji i informacji podsumowującej.

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.

Stawka zależy od masy zespołu pojazdów

Wysokość podatku od środków transportowych dla przyczep, naczep czy ciągników zależy od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów, który mogą tworzyć.

Kiedy podmiotom zagranicznym przysługuje zwrot VAT

W wyroku z 15 marca 2007 r., w sprawie C-35/05 Reemtsma Cigarettenfabriken GmbH przeciwko Ministero delle Finanze, ETS rozważał kwestię, kiedy stosujemy przepisy VIII dyrektywy dotyczące zwrotu VAT dla podatników niemających siedziby lub miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, w którym dokonali zakupu towarów i usług.

Fiskus powinien zapłacić za swoje błędy

Co zadecydowało o tym, że firma Eltor-Pol dochodzi odszkodowania za szkody wyrządzone błędnymi decyzjami fiskusa?

Preferencyjną stawkę VAT można zastosować tylko na budownictwo mieszkaniowe

Stawkę VAT w wysokości 7 proc. można zastosować jedynie do infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Jak rozliczyć nadpłatę

Czy istnieje możliwość zaliczenia nadpłaty wykazanej w zeznaniu rocznym na poczet innych zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Mimo wielu pozwów, wciąż mało odszkodowań

Do sądów trafia coraz więcej pozwów o naprawienie szkody za wadliwe decyzje podatkowe. W 2006 roku podatnicy domagali się odszkodowań na kwotę przekraczającą 293 mln zł. Spraw byłoby więcej, gdyby nie wysokie koszty sądowe i trwające po kilka lat procesy.

Gdzie targi, tam VAT

Opodatkowanie VAT świadczenia usług w zakresie organizowania targów jest uzależnione od miejsca położenia nieruchomości – ale tylko wtedy, gdy jest to usługa kompleksowa.

REKLAMA