REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komisant płaci akcyzę

Komisant, zobowiązując się do sprzedaży samochodu na rzecz komitenta, ale we własnym imieniu, staje się podatnikiem podatku akcyzowego.

Jak zaewidencjonować sprzedaż nieruchomości użytkowej

W kwietniu 2006 r. spółka kupiła używany środek trwały - pawilon handlowo-usługowy. Amortyzację rozpoczęto w maju 2006 r. W drugim kwartale 2007 r. pawilon będzie przeznaczony na sprzedaż. Czy amortyzacja powinna być skorygowana, jeżeli środek trwały zostanie sprzedany przed upływem roku od momentu nabycia?

Za błędy w zeznaniu rocznym odpowie podatnik

Odpowiedzialność za pomyłki w PIT ponosi podatnik, nawet jeśli są one skutkiem błędu w informacji przesłanej przez płatnika, np. biuro maklerskie.

Na korzystne zmiany w VAT jeszcze poczekamy

Kolejny raz odwołano posiedzenie podkomisji zajmującej się ustawą o VAT. Są coraz mniejsze szanse na to, by parlament zakończył prace. Nad nowelizacją w czerwcu. Posłowie tłumaczą, że muszą mieć więcej czasu na zgłaszanie poprawek do przepisów.

REKLAMA

Formularze trzeba będzie przetłumaczyć

Występując o wydanie zaświadczenia na zagranicznym druku, trzeba będzie postarać się o tłumaczenie formularza przez tłumacza przysięgłego.

Renta wyrównawcza zwolniona z podatku

Podatnik, któremu towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca rentę wyrównawczą wskutek wypadku samochodowego, nie musi płacić od niej PIT. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 12 kwietnia 2007 r. (nr PB I-3/4117/IN-6/US/2007/ACH).

Jak rozliczać i ewidencjonować transakcje z użyciem kart płatniczych

Firmy coraz częściej decydują się na używanie kart płatniczych. Jest to wygodna forma rozliczeń bezgotówkowych umożliwiająca szybkie realizowanie transakcji. Ewidencja w księgach rachunkowych przebiega podobnie jak w przypadku innych rozliczeń bezgotówkowych.

Jak rozliczyć usługę transportową w przypadku dostawy towarów do innego kraju UE

Spółka w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy korzysta z obcego transportu i otrzymuje od przewoźnika fakturę, którą opłaca. Jednocześnie na fakturze dotyczącej wysyłki wyrobów do klienta umieszcza się jako kolejną pozycję transport. Wartość wysyłanych wyrobów jest wykazywana jako sprzedaż ze stawką 0% i ujmowana w rejestrze VAT, deklaracji i informacji podsumowującej.

REKLAMA

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.

Stawka zależy od masy zespołu pojazdów

Wysokość podatku od środków transportowych dla przyczep, naczep czy ciągników zależy od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów, który mogą tworzyć.

Kiedy podmiotom zagranicznym przysługuje zwrot VAT

W wyroku z 15 marca 2007 r., w sprawie C-35/05 Reemtsma Cigarettenfabriken GmbH przeciwko Ministero delle Finanze, ETS rozważał kwestię, kiedy stosujemy przepisy VIII dyrektywy dotyczące zwrotu VAT dla podatników niemających siedziby lub miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, w którym dokonali zakupu towarów i usług.

Fiskus powinien zapłacić za swoje błędy

Co zadecydowało o tym, że firma Eltor-Pol dochodzi odszkodowania za szkody wyrządzone błędnymi decyzjami fiskusa?

Preferencyjną stawkę VAT można zastosować tylko na budownictwo mieszkaniowe

Stawkę VAT w wysokości 7 proc. można zastosować jedynie do infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Jak rozliczyć nadpłatę

Czy istnieje możliwość zaliczenia nadpłaty wykazanej w zeznaniu rocznym na poczet innych zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Mimo wielu pozwów, wciąż mało odszkodowań

Do sądów trafia coraz więcej pozwów o naprawienie szkody za wadliwe decyzje podatkowe. W 2006 roku podatnicy domagali się odszkodowań na kwotę przekraczającą 293 mln zł. Spraw byłoby więcej, gdyby nie wysokie koszty sądowe i trwające po kilka lat procesy.

Gdzie targi, tam VAT

Opodatkowanie VAT świadczenia usług w zakresie organizowania targów jest uzależnione od miejsca położenia nieruchomości – ale tylko wtedy, gdy jest to usługa kompleksowa.

Fiskus ma prawo sprawdzać podatnika wiele razy

Czynności sprawdzające mogą być podejmowane kilkakrotnie w danej sprawie. Oznacza to, że organ podatkowy może praktycznie bez ograniczeń badać dokumenty tego samego podatnika.

Czy należy składać zeznanie roczne w przypadku osiągnięcia straty ze stosunku pracy

Podatnik, jako osoba młodociana, był w minionym roku zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu nauki zawodu. Przy wypełnianiu zeznania rocznego okazało się, że w roku 2006 poniósł stratę. Czy w takim wypadku należy składać zeznanie roczne?

Kiedy sprzedaż używanego samochodu nie spowoduje obowiązku korekty VAT naliczonego

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 16 lutego 2007 r., nr I USB III/436/69/2007/Br., wydane przez Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź Bałuty.

Koszty egzekucyjne - ujęcie rachunkowe i podatkowe

Jakie wydatki składają się na koszty egzekucyjne? Jak zaewidencjonować w księgach odpis aktualizujący na należności z tytułu poniesionych kosztów sądowych? Czy umorzone koszty egzekucyjne należy zaksięgować jako przychody finansowe? Czy koszty egzekucyjne, jakie poniósł wierzyciel, są kosztem podatkowym?

Będzie mniej zezwoleń i kar za przestępstwa

Od 21 kwietnia znikną niektóre zezwolenia dewizowe. Zmniejszy się również liczba kar za przestępstwa dewizowe.

Nowe preferencyjne stawki dla biopaliw

Pojawią się nowe stawki akcyzy na benzyny z udziałem biokomponentów. Będą też dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.

Są małe szanse na szybką reformę skarbówki

Krajowa Administracja Skarbowa nie zostanie utworzona 1 stycznia 2008 r. Ministerstwo Finansów nie ma pomysłu na jej zorganizowanie. Przeszkodą dla utworzenia jednej administracji jest też długa legislacja.

Jak wykazać w księgach wyjazd na szkolenie w czasie godzin pracy

Jak rozliczyć w księgach wyjazd na szkolenie w czasie godzin pracy własnym samochodem pracownika? Czy można to zaliczyć do kosztów podróży służbowych?

Aby odliczać wydatki, trzeba skończyć budowę

Nie można było jednocześnie skorzystać z ulgi budowlanej i remontowej. Ulga budowlana przysługiwała podatnikom, których budynki zostały oddane do użytkowania.

Województwa stracą pieniądze

Nowelizacja ustawy o dochodach samorządów spowoduje zmniejszenie udziału województw w CIT.

Coraz mniej czasu na złożenie rocznego zeznania

Już tylko 11 dni zostało na rozliczenie się z ubiegłorocznych dochodów.

Czy można odliczyć podatek naliczony z faktury korygującej rachunek

Spółka otrzymała faktury korygujące do uprzednio wystawionych rachunków. W momencie wystawiania faktur korygujących kontrahent był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, natomiast w momencie wystawiania rachunków przekroczył limit obrotów i stracił prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT.

Jak księgować zwrot pożyczki w euro

Firma zaciągnęła pożyczkę w złotówkach, a pożyczkodawca chce zwrotu pożyczki w euro. Po jakim kursie powinno się przeliczyć tę pożyczkę i jak ją ująć w księgach rachunkowych?

Zwolnienie z VAT wymaga spełnienia warunków

Sprzedaż budynku mieszkalno-usługowego, który nie podlegał następnie przebudowie (ulepszeniu), podlega zwolnieniu z VAT, jeśli od czasu jego budowy minęło więcej niż pięć lat, a także, jeśli w stosunku do tego budynku nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z 5 marca 2007 r. nr PP443/IN/3/BT/2007.

Wolno księgować budynek jako inwestycję

Nieruchomość niewykorzystywana w działalności firmy, nie powinna być księgowana jako środek trwały.

MF: zwrot akcyzy tylko dla właścicieli sprowadzonych samochodów

Ministerstwo Finansów opracowało zasady zwrotu części akcyzy za sprowadzane z UE używane samochody; będzie to kosztowało budżet państwa ok. 580 mln zł - wynika z projektu ustawy, opublikowanego na stronach internetowych resortu.

Stratę można uwzględniać w kosztach podatkowych

Jeżeli podatnik, który poniósł nakłady na obcy środek trwały, straci nad nim władztwo z przyczyn innych niż zmiana działalności, to nie można zakładać, że powstała strata nie jest kosztem.

Za przywilej będzie płacił przedsiębiorca

Firmy, które uzyskają status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będą rzadziej kontrolowane przez organy celne. O ten przywilej będzie można się ubiegać od 1 stycznia 2008 r.

Najpierw trzeba ustalić dochód spółki

Dla ustalenia dochodu wspólników spółki cywilnej najpierw trzeba określić dochód spółki, tak jakby to ona była podatnikiem. Potem dzieli się go w proporcji do udziałów wspólników.

Jak zaksięgować sprzedaż pakietu wierzytelności zaktualizowanych

Nasza spółka zawarła z firmą zajmującą się obrotem wierzytelnościami umowę przelewu pakietu kilkunastu wierzytelności z tytułu dostaw towarów i usług, składającego się z wierzytelności, co do których wcześniej egzekucję umorzono z powodu niewypłacalności dłużnika.

Rząd popiera zmiany

Ukazał się projekt informacji rządu o zmianach we Wspólnotowym Kodeksie Celnym. Rząd zaakceptował nowe rozwiązania.

Nowe firmy poczekają na zwrot VAT pół roku

Wydłuża się termin zwrotu podatku z 60 do 180 dni. Ucierpieć mogą spółki powoływane do realizacji konkretnych celów. Deweloperzy szukają możliwości uniknięcia półrocznego kredytowania fiskusa.

O zwrot będą mogli ubiegać się tylko właściciele aut

O zwrot akcyzy od używanego samochodu będą mogli ubiegać się tylko właściciele takiego auta.

Jak rozliczyć zwrot składek ZUS w zeznaniu rocznym

Jak rozliczyć zwrot składek ZUS na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dla płatników KRUS w przypadku opodatkowania działalności ryczałtem w okresie zapłaty składki ZUS i w okresie jej zwrotu w 2006 r.? Czy zwrot składek ZUS powinien być uwzględniony w PIT-28, czy też należy go rozliczyć na zasadach ogólnych jako przychód z innych źródeł?

Jak długo trzeba przechowywać dokumenty księgowe?

Po zakończeniu roku obrotowego należy odpowiednio zabezpieczyć dowody księgowe i przechowywać je przez okres określony w ustawie o rachunkowości. Ustawa ta określa minimalny okres przechowywania danych księgowych.

Czy sprzedaż samochodu po wymontowaniu z niego tzw. kratki jest zwolniona z VAT

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomsku z 12 grudnia 2006 r., nr US III/443-44/06

Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Łączenie lub przekształcanie spółek jest jednym z częstszych przypadków występujących w obrocie gospodarczym. Czynności te nie pozostają bez wpływu na rozliczenia podatkowe i to nie tylko łączonych czy dzielonych spółek, ale również ich wspólników.

Gdzie dostawa, tam podatek

Każde państwo może nałożyć VAT na dostawę i ułożenie kabla światłowodowego. Zostanie on naliczony proporcjonalnie do długości kabla.

Standardy bardziej dostępne

Łatwiej będzie spółkom stosować standardy. Prostsze będą też metody wyceny dywidend w sprawozdaniach spółek dominujących.

Jak zmiana roku obrotowego wpływa na wynik finansowy firmy

W trakcie badania sprawozdania finansowego biegły rewident zwrócił nam uwagę na brak dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości. W związku z tym powierzono mi przygotowanie projektu takiej dokumentacji. Jednocześnie kierownictwo firmy zastanawia się nad zmianą roku obrotowego.

Inwestorzy muszą wypełnić PIT

Do końca kwietnia indywidualni inwestorzy mają czas na rozliczenia podatkowe dochodów z inwestycji dokonanych w 2006 roku, i to także w jednostki uczestnictwa w zagranicznych funduszach inwestycyjnych.

Cło i VAT na zakupy poza UE

Polacy coraz częściej robią zakupy za granicą korzystając z pośrednictwa internetu. Przesyłki zagraniczne przed doręczeniem adresatowi w Polsce podlegają kontroli celnej. Dokonując zakupów poza krajem, trzeba liczyć się z możliwością dodatkowych kosztów.

Czy zakup usług marketingowych od niemieckiej firmy stanowi import usług

Jesteśmy spółką z o.o. Niemiecka firma świadczy na naszą rzecz usługi marketingowe. Czy dochodzi do importu usług? Jeśli tak, jak go rozliczyć?

Czy wydruk z komputera może zastąpić fakturę

Wydruki z komputera potwierdzające dokonanie transakcji nie mogą być podstawą do zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów podatkowych.

REKLAMA