REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rabaty nie są kosztem

Udzielane przez podatnika rabaty przy zakupie towarów nie stanowią dla niego wydatku i nie mogą zostać zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodów.

Podatnik zawiadomi urząd

Podatnik, który zdecyduje się rozliczać podatek z tytułu importu w deklaracji, będzie musiał zawiadomić o tym urząd.

Ewidencja musi być udokumentowana

Zmieniono zasady prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Skarbówka z prawem do wyższych pensji, ale jednego związku

Około 3 tys. zł ma wynieść najniższe wynagrodzenie urzędników skarbowych po 1 stycznia 2008 r. Taką minimalną płacę zakłada projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, za który odpowiada Marian Banaś, wiceminister finansów.

REKLAMA

Kandydaci na doradców nie mogą zdawać egzaminów

Spór ministra finansów z Krajową Radą Doradców Podatkowych spowodował, że nie powołano nowej komisji egzaminacyjnej ds. doradztwa. Wiele wskazuje na to, że powstanie ona po 22 marca.

Czy kaucja za opakowania podlega opodatkowaniu VAT

Spółka sprzedaje towary (farby) bezpośrednio do odbiorców przemysłowych i jest zobowiązana do odbioru (na własny koszt) opakowań po tych środkach i ich utylizacji. Ponadto spółka jest zobowiązana do ustalenia wysokości kaucji za opakowania jednostkowe tych środków, w wysokości nie niższej niż 10% i nie wyższej niż 30% ceny niebezpiecznego środka zawartego w tym opakowaniu.

Czy mąż jest zobowiązany do rozliczania VAT od najmu lokalu, gdy umowę podpisała żona

Najem lokali, które stanowią współwłasność małżeńską, sprawia podatnikom wiele problemów, szczególnie gdy umowę podpisuje tylko jeden z małżonków. Organy podatkowe potwierdzają, że to od podatników zależy, które z małżonków będzie rozliczało VAT w przypadku najmu lokalu stanowiącego współwłasność małżeńską.

Jak ująć w księgach walutowe kontrakty terminowe typu forward

Kontrakty forward, łącznie z kontraktami futures , stanowią jeden z trzech rodzajów pochodnych instrumentów finansowych oferowanych na polskim rynku finansowym. Innymi rodzajami pochodnych instrumentów finansowych są: kontrakty zamiany swap oraz kontrakty opcyjne i warranty.

REKLAMA

Więcej osób będzie mogło odzyskać VAT

Wnioski o zwrot VAT można będzie składać raz w roku. Urząd skarbowy wypłaci podatnikowi pieniądze bez wydawania decyzji. Małżonkowie będą wspólnie obliczali limit przysługującego im zwrotu podatku.

Fiskus nie wie, ile płacą podatnicy

Rezygnacja z deklaracji podatkowych zmniejszyła możliwości organów do weryfikowania należności podatkowych. Podatnicy mogą więc nie oprzeć się pokusie oszukania fiskusa.

Można wybrać 19-proc. PIT

Przedsiębiorca, który zamierza wybrać opodatkowanie działalności gospodarczej 19-proc. podatkiem liniowym w ramach samozatrudnienia, nie może wykonywać na rzecz byłego pracodawcy czynności świadczonych wcześniej przy umowie o pracę.

Spółki aktualizują aktywa

Jeżeli istnieje obawa, że w przyszłości środek trwały w budowie stanie się nieprzydatny, należy dokonać odpisu aktualizacyjnego.

Zapłata podatku po nabyciu gruntu

Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od nowego miesiąca po dniu nabycia nieruchomości. Czasami podatek można zapłacić dopiero od nowego roku.

Zmienione statut i zasady etyki zawodowej

Na sobotnim Nadzwyczajnym Zjeździe doradcy podatkowi zmienili przepisy statutu oraz doprecyzowali zasady etyki.

Jak rozliczać transakcje uwzględniające rabaty

Nasza spółka ma zamiar zwrócić kontrahentowi wydatek, jaki poniósł na opłatę wjazdową. Zwrotu chcemy dokonać w postaci zwiększonego rabatu. Jakie są formy rabatu i jak należy go ująć w księgach?

Tajna rejestracja pojazdów

Kontrola skarbowa zostanie objęta trybem tajnej rejestracji pojazdów wykorzystywanych do celów wywiadowczych.

Będzie mniej ograniczeń

Zmniejszy się liczba kar za przestępstwa przeciwko obrotowi dewizowemu.

Opcja zerowa w skarbówce przeraża urzędników

Od 1 stycznia 2008 r. zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa. Wtedy też wygasną umowy z pracownikami administracji skarbowej i celnej. Urzędnicy są tym przerażeni.

Ulga odsetkowa: małżonkowie wygrali z fiskusem przed sądem

Podatnicy, którzy musieli zrezygnować z ulgi odsetkowej, odzyskają pieniądze. Małżonek odliczy odsetki proporcjonalnie, za każdy miesiąc poprzedzający ślub.

Jak zaewidencjonować środki trwałe o niskiej jednostkowej wartości początkowej

Do środków trwałych zaliczamy rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki.

Komisant obniży akcyzę o zapłacony podatek

Komisant może obniżyć podatek akcyzowy o akcyzę zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu przy odsprzedaży samochodu osobowego. - Postanowienie naczelnika Urzędu Celnego w Gdańsku z 1 lutego 2007 r., nr 323000-RPA-058/1/07/AW.

Czy wydatki na zakup świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł podlegają ujęciu w księdze jako koszt

Jestem producentem energii elektrycznej. Na podstawie obowiązujących przepisów jestem zobowiązany m.in. do uzyskania i przedstawienia do umorzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł. Czy wydatki na ten cel mogą zostać ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszt?

Meldunek pozwala korzystać ze zwolnień podatkowych

Zameldowanie daje prawo do ulg w PIT i podatku od darowizn. Podatnicy mają problem z ustaleniem okresu, od którego liczyć meldunek. Są obawy, że fiskus będzie interpretował przepisy na niekorzyść podatników.

W PIT można odliczyć tylko część składki

W niektórych przypadkach ryczałtowiec - jeśli osiąga przychody ze stosunku pracy - może odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne również w rocznym zeznaniu PIT-37.

Budowlany VAT niezgody w rządzie

Kolejny konflikt w rządzie. Minister budownictwa Andrzej Aumiller spiera się z minister finansów Zytą Gilowską o definicję budownictwa społecznego

Zmienią się statut i zasady etyki zawodowej

Podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Doradców Podatkowych zmienione zostaną statut i zasady etyki zawodowej. Niewykluczone, że dojdzie też do zmiany władz samorządu doradców.

O odsetkach decyduje termin rozpoczęcia postępowania podatkowego

Odsetek od zaległości nie nalicza się od wszczęcia kontroli do doręczenia decyzji. Dotyczy to sytuacji, gdy postępowanie podatkowe nie zostało wszczęte w ciągu trzech miesięcy od zakończenia kontroli.

Będzie konieczna dzienna ewidencja

Do obowiązków podatników rozliczających się ryczałtowo będzie należało m.in. prowadzenie dziennej ewidencji sprzedaży oraz składanie deklaracji uproszczonej.

Wciąż trwa spór o kształt definicji

Nie ma jednolitego stanowiska rządu odnośnie do definicji budownictwa społecznego. Kwestią sporną pozostaje m.in. zakres remontów objętych preferencyjną stawką VAT.

Jakie konsekwencje grożą podatnikowi za niezastosowanie się do treści wezwania organu podatkowego

Strona udzieliła pełnomocnictwa. Pełnomocnik złożył do organu podatkowego prowadzącego postępowanie podatkowe odpis pełnomocnictwa. Urząd skarbowy wysłał do pełnomocnika wezwanie do osobistego zgłoszenia się przez stronę w celu złożenia wyjaśnień w toczącym się postępowaniu. Czy strona ma obowiązek zgłoszenia się na takie wezwanie, pomimo że jest reprezentowana przez pełnomocnika?

Podatnicy coraz rzadziej zadają pytania fiskusowi

O wydanie wiążących interpretacji podatkowych podatnicy występują do organów podatkowych coraz rzadziej. W niektórych województwach pytań jest nawet o 40 proc. mniej niż w latach poprzednich.

Deklaracja VAT dla importerów

Sejmowa podkomisja kontynuowała wczoraj omawianie rządowej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Posłowie rozpatrzyli m.in. propozycję dotyczącą możliwości wykazywania podatku należnego z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej bez konieczności uiszczania podatku w urzędzie celnym.

W zeznaniu PIT-36 uważajmy na nowy załącznik i zaokrąglenia

Mimo że zmiany w przepisach o podatku dochodowym były w ubiegłym roku niewielkie, druki zeznań w kilku elementach dość istotnie się zmieniły. Wielu podatników nadal popełnia błędy.

Krajowa Administracja Skarbowa zacznie funkcjonować od 2008 roku

Od 1 stycznia 2008 r. zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa, która powstanie z połączenia służby celnej i administracji skarbowej - wynika z projektu ustawy, do którego dotarła Gazeta Prawna.

27 dyrektyw do wdrożenia

Kary finansowe za naruszenia Traktatu Wspólnotowego stają się realne. Polska na ósmym miejscu w tabeli wyników rynku wewnętrznego UE. Przedsiębiorcy mogą żądać odszkodowania za przepisy niezgodne z unijnymi.

Lekarze nadal mogą być przedsiębiorcami

Lekarze zatrudnieni w szpitalu i mający jednocześnie zawarte kontrakty na dyżury lekarskie w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie tracą statusu przedsiębiorcy w związku ze zmianą definicji działalności gospodarczej, jaka obowiązuje od początku 2007 roku. - Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 16 stycznia 2007 r., nr II US pb IB/415-1/295a/2/07/KSz.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży wysyłkowej

Prowadzimy sklep z przyprawami i herbatami. Mamy zamiar rozpocząć także sprzedaż przez Internet. W związku z tym mam pytanie: kiedy powstaje obowiązek podatkowy, jeżeli wysyłamy towar do nabywcy za zaliczeniem pocztowym?

Kredyt obrotowy - jak ewidencjonować w księgach rachunkowych?

Przejściowe kłopoty z płynnością finansową mogą pojawić się nagle i często są efektem nieregularnych wpływów należności z tytułu dostaw towarów i usług. Wyjściem z takiej sytuacji jest kredyt obrotowy, który umożliwia finansowanie bieżącej działalności gospodarczej.

O czym powinien pamiętać importer i eksporter towarów

Podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą powinny zaplanować swoje operacje importowe i eksportowe oraz wziąć pod uwagę zmiany wynikające z przepisów celnych. W 2007 roku najważniejsze z nich wynikają z modernizacji Wspólnotowego Kodeksu Celnego oraz zmian w klasyfikacji taryfowej towarów będących konsekwencją modyfikacji systemu zharmonizowanego HS. Do innych, równie ważnych, kwestii należy zaliczyć możliwość korzystania z zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych. Warto także zwrócić uwagę na wprowadzenie nowego wzoru formularza SAD.

Listy z urzędu skarbowego trzeba odbierać

Nieodbieranie listów poleconych z urzędu skarbowego nie uchroni podatnika przed doręczeniem niekorzystnej decyzji. Fiskus decyzję i tak doręczy, a podatnik straci prawo do obrony swoich racji.

Mieszkania: jest sposób na niższy podatek

Podatnicy znaleźli sposób na obniżenie 19-proc. PIT płaconego od dochodu przy sprzedaży nieruchomości. Wystarczy przed planowanym zbyciem domu lub mieszkania zacząć je amortyzować w sposób uproszczony.

VAT należny jest kosztem

W przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy VAT należny można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów.

Darowizny nie wpisujemy w PIT

Podatnik, który w ubiegłym roku otrzymał darowiznę od bliskich, nie musi wykazywać jej w rocznym PIT.

Akcyza na olej opałowy w górę

Od września br. resort finansów planuje kilkakrotne podwyższenie akcyzy na olej opałowy i zrównanie jej z akcyzą na olej napędowy.

Sprzedaż mieszkań jest zwolniona z podatku

Sprzedaż kilku lokali mieszkalnych nie powoduje opodatkowania VAT, jeśli podatnik nie dokonuje sprzedaży w celu osiągnięcia zysku.

Jak rozliczyć zobowiązanie solidarne

Spółka zapłaciła zobowiązanie pracownicze przejętego częściowo zakładu pracy (w ramach odpowiedzialności solidarnej). Jak ująć to w księgach rachunkowych? Czy będą to koszty podatkowe?

Artyści i menedżerowie będą płacić VAT

Propozycja likwidacji szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego zawarta w rządowej nowelizacji ustawy o VAT może utrudnić rozliczenia wielu grupom podatników.

Znaczki skarbowe jeszcze powrócą

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć możliwość korzystania ze znaczków skarbowych do końca 2007 r. - poinformował Wiceminister Finansów Jacek Dominik.

Nowelizacja prawa dewizowego

Dziś Sejm ma rozpatrzyć sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych z uchwały Senatu o przyjęciu wraz z poprawkami nowelizacji prawa dewizowego.

Jak wprowadzić środek trwały do ksiąg rachunkowych

Aby składnik majątku mógł figurować w ewidencji księgowej jako środek trwały, musi być kompletny, zdatny do użytku i wykorzystywany na potrzeby jednostki.

REKLAMA