REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skarbowy zasób kadrowy

Rada Ministrów rozpatrzy dzisiaj projekt ustawy o zmianie ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Nowelizacja zakłada wprowadzenie nowego systemu naboru kandydatów na stanowisko dyrektora izby skarbowej oraz naczelnika urzędu skarbowego.

Raz podane konto wciąż jest ważne

Podatnik, który w ubiegłym roku podał w urzędzie skarbowym numer konta bankowego, nie musi robić tego ponownie. Urząd przekaże nadpłatę na poprzednio podany rachunek.

Od kupionych części zamiennych można odliczyć VAT

Kupując części do samochodu zawiązane z jego naprawą, można odliczyć VAT naliczony. Zakup części nie służy ulepszeniu samochodu, lecz ma na celu przywrócenie stanu technicznego i użytkowego pojazdu.

Kiedy należy opodatkować przychód z nieodpłatnego nabycia akcji przez pracowników

Nasza spółka podwyższyła kapitał akcyjny, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego. Pracownicy będący jednocześnie naszymi akcjonariuszami podjęli uchwałę o nieodpłatnym nabyciu w ramach prawa poboru nowych akcji. Czy w powyższej sytuacji obowiązek zapłaty podatku dochodowego powstanie dopiero z chwilą sprzedania nowo nabytych akcji?

REKLAMA

Kiedy dokonać odpisów aktualizacyjnych należności

Na dzień bilansowy należy dokonać odpisów aktualizujących, jeżeli występuje prawdopodobieństwo, że należność nie zostanie uregulowana. W przypadku gdy ustanie przyczyna dokonania odpisu, zapis może zostać odwrócony.

Na opracowanie definicji jest coraz mniej czasu

W resorcie finansów przedłużają się prace nad przygotowaniem definicji budownictwa społecznego. Zapomniano o preferencjach podatkowych dla inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. Remontujący domy i mieszkania będą musieli płacić podstawową 22-proc. stawkę VAT.

BCC: o obniżce podatków, jak będą projekty

Z "powściągliwym entuzjazmem" przedsiębiorcy z Business Centre Club przyjęli zapowiedzianą przez premiera obniżkę podatków i reformę finansów publicznych.

Podatnik składa PIT tam, gdzie mieszka

Podatnik powinien przesłać zeznanie podatkowe do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego.

REKLAMA

Wydatki są kosztem

Jeżeli impreza ma charakter integracyjny i taki jej cel określił pracodawca, to poniesione na nią wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Czy różnice kursowe od kredytu inwestycyjnego odzwierciedla się w cenie nabycia

W listopadzie zaciągnęliśmy kredyt w euro. W ten sposób finansowaliśmy zakup nowej linii produkcyjnej, która na początku lutego została przekazana do użytku. Czy powstałe różnice kursowe uwzględnia się w cenie nabycia nowego środka trwałego?

Trzeba stosować ceny rynkowe

Gdy warunki umów zawartych przez podatników z firmami, z którymi mają związki rodzinne, będą odbiegać od rynkowych, fiskus oszacuje podstawę opodatkowania.

Liczy się data uprawomocnienia orzeczenia

Zeznanie podatkowe przy nabyciu majątku w drodze spadku należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Rachunek zysków i strat po raz pierwszy

Jednostki finansów publicznych w tym roku po raz pierwszy utworzą rachunek zysków i strat.

Termin zapłaty zaliczek

20 lutego mija termin wpłacenia zaliczek na podatek dochodowy od: osób fizycznych z tytułu wynagrodzeń ze stosunku pracy, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i osób prawnych.

Potrzebny jest przelew bankowy

Jeśli podatnik nie posiada bankowego potwierdzenia przelewu, nie może zwiększyć podatku naliczonego o kwotę zwrotu podatku dla rolnika ryczałtowego.

Odwołanie darowizny a podatki

Otrzymałem od mojej babci w drodze darowizny 2-pokojowe mieszkanie. Reszta rodziny dowiedziała się o tym i namawiają babcię do odwołania darowizny. Jak wygląda kwestia zapłaty podatku w przypadku, gdy darowizna zostanie odwołana? Czy strony umowy nadal są zobowiązane z tytułu podatku od darowizny? Kiedy odwołanie darowizny jest w ogóle możliwe? - Maciej K. z Warszawy

Jak ułatwić sobie pracę - sposoby gromadzenia i oznaczania dokumentów księgowych

Dokument księgowy może być równocześnie dowodem księgowym i będzie stanowił wówczas podstawę dokonania zapisów księgowych w księgach rachunkowych. Dowody gromadzi się w postaci zbiorów, tworzonych według określonych kryteriów. Jednak ze względów praktycznych nie każde kryterium podziału powinno stanowić podstawę tworzenia zbioru.

Od sprzedaży praw majątkowych należy zapłacić VAT

Zbycie własnych praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 proc. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej z 11 stycznia 2007 r., nr PP/443/2/07.

Nie będzie 30-proc. sankcji VAT

Ujednolicenie momentu powstania obowiązku podatkowego oraz likwidację sankcji za zaniżenie podatku zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Jakie obowiązki ma podatnik maltańskiego podatku od towarów i usług

Przedsiębiorcy są zobowiązani do rejestracji VAT na Malcie, jeżeli dokonują transakcji opodatkowanych VAT, lub dokonali zakupów, od których przysługuje im prawo odliczenia VAT naliczonego. Jakie obowiązki w zakresie tego podatku ciążą na przedsiębiorcach?

Potrzebny dokument potwierdzający wydatek

Część właścicieli budynków straci na zmianie zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Jeśli nie zdobędą dokumentów potwierdzających wydatki, zapłacą wyższy podatek.

Dzierżawca nie musi płacić podatku

Dzierżawcy i najemcy nieruchomości nie muszą płacić podatku od nieruchomości. Obowiązek ten spoczywa na posiadaczu.

Pracodawcy krytykują zmiany w VAT

Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, który znajduje się w Sejmie, jedynie w niewielkim zakresie wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców.

W jaki sposób amortyzować używane budynki handlowo-usługowe

Nasza spółka z o.o. planuje kupno używanego budynku, w którym mieści się dom towarowy. Budynek został wybudowany w 1999 r. Czy będziemy mogli go zamortyzować w okresie trzech lat?

Wspólny majątek przez rok umożliwia wspólne zeznanie

Wspólność majątkowa między małżonkami musi istnieć cały rok. Jeśli więc podatnicy zawarli związek małżeński w trakcie 2006 roku, wspólny PIT wypełnią dopiero rozliczając się za 2007 rok.

Urząd sam może umorzyć zaległość

Organ podatkowy może umorzyć zaległość podatkową, jeśli uzasadnia to ważny interes podatnika. Odmówi, gdy przyznaniu ulgi sprzeciwi się interes publiczny.

Zaliczki trzeba zaksięgować

Jeżeli przed dniem bilansowym spółka przekazała dostawcy zaliczkę na środki trwałe, będzie musiała ją zaewidencjonować.

Limit pomocy: podatnik musi oddać pieniądze, gdy przekroczy 800 tys. zł

Podatnicy muszą sprawdzać, czy nie przekraczają limitów pomocy publicznej, zwłaszcza po 1 stycznia 2007 r., od kiedy zyskali możliwość korzystania z jednorazowej amortyzacji.

Resort finansów wprowadzi certyfikaty dla automatów

Resort finansów przygotowuje zmiany w ustawie o grach i zakładach wzajemnych. Nowelizacja ma uregulować m.in. nielegalny hazard internetowy.

Nowy wzór deklaracji

Opublikowano nowy wzór deklaracji na podatek od środków transportowych (Dz.U. nr 24, poz. 148).

Objęcie akcji pozwala zaoszczędzić na podatku

Dzięki pracowniczym programom akcyjnym wiele osób może zapłacić od części swoich dochodów 19-proc. podatek zamiast 40-proc.

Kiedy podatnik VAT może uzupełnić wniosek o wydanie interpretacji podatkowej

Złożyłem wniosek o interpretację do urzędu skarbowego w sprawie stawki VAT na świadczone przeze mnie usługi. Podałem przy tym numer klasyfikacji statystycznej, jaką określił mi urząd statystyczny.

Jak ujmować aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku

Jednostki poddające sprawozdania finansowe badaniu w przypadku powstawania różnic między wyceną księgową a podatkową muszą tworzyć aktywa lub pasywa z tytułu podatku odroczonego.

Od wycieczki dla pracowników nie pobiera się zaliczek

Firma finansująca wycieczkę dla pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie odprowadza z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tym przypadku świadczenie nie jest imiennie skierowane do każdego uczestnika wycieczki, gdyż koszt imprezy jest przeliczony z kilometra. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie ośrodek zamiejscowy w Siedlcach z 12 stycznia 2007 r., nr 1464/DSi-I-415/I/99/06/MŁ.

Jak przygotować formularz PIT-40

Do końca lutego zakłady pracy, przedsiębiorcy oraz inni płatnicy powinni przygotować roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w ubiegłym roku. W tym celu konieczne jest wypełnienie formularza PIT-40.

Mały podatnik płaci raz na kwartał

Mali podatnicy oraz rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, mogą płacić zamiast zaliczek miesięcznych - kwartalne.

Podatnik ponosi odpowiedzialność za prawidłowość deklaracji

Zaliczając VAT do zwrotu na poczet innych należności podatkowych, organ opiera się na danych z deklaracji. Jeśli jest wadliwa, może być podstawą dla wznowienia postępowania.

Fiskus woli egzekucję niż zabezpieczenie

Wstrzymanie wykonania decyzji o zapłatę podatku w zamian za zabezpieczenie ma chronić interesy podatnika i fiskusa.

Nie potrzeba nowej ustawy

Każdy sąd powinien stosować przepisy wspólnotowe w taki sam sposób, jak przepisy krajowe, bez konieczności uruchamiania specjalnych procedur.

Podatkowe przedszkole w Giżycku

W Urzędzie Skarbowym w Giżycku działa podatkowe przedszkole. W czasie, gdy rodzice załatwiają urzędowe sprawy, ich pociechy bawią się w specjalnie przygotowanym kąciku.

Jak ustalać różnice kursowe według zasad rachunkowości

Spółka z o.o. często prowadzi transakcje z podmiotami zagranicznymi. W związku z tym powstają różnice kursowe, zarówno dodatnie, jak i ujemne. Spółka chce przyjąć metodę ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości. Jakie są obowiązki wobec urzędu skarbowego wynikające z wyboru tej metody oraz zasady przeliczania różnic kursowych na złote?

Nowe certyfikaty rezydencji

Ministerstwo Finansów opracowało nowe wzory zaświadczeń o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych.

Darowiznę kościelną trzeba wpłacić na konto

Podatnicy przekazujący darowizny kościelne powinni je odpowiednio udokumentować. Dotyczy to zarówno darowizn rzeczowych, jak i pieniężnych.

Termin zapłaty podatku

Dziś mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Organ celny może odmówić przyjęcia zgłoszenia

Jeśli zgłoszenie celne nie spełnia ściśle określonych wymogów, organ celny może odmówić jego przyjęcia.

Tajna rejestracja pojazdów kontroli skarbowej

Sejm rozpatrzył sprawozdanie Komisji Infrastruktury o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ma umożliwić kontroli skarbowej rejestrację samochodów wywiadu skarbowego na zasadach przewidzianych dla pojazdów wykorzystywanych do celów operacyjno-rozpoznawczych.

Spółki nie wiedzą, jak księgować sprzedaż

Spółka może ująć w księgach przychody ze zbycia zapasu, jeżeli wraz z jego sprzedażą przekazuje kontrahentowi wszystkie ryzyka i korzyści związane z jego posiadaniem.

Najpierw potrzebna rejestracja

Sprzedaż ciągnika zakupionego przed przystąpieniem podatnika do rozliczania się z VAT jest zwolniona z tego podatku. - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomsku z dnia 17 stycznia 2007 r. (nr US III/443-49/1/06)

Jak ewidencjonować wydanie i sprzedaż towarów z ekspozycji

Spółka jest sprzedawcą wyposażenia łazienek. Część towaru wystawiana jest w formie ekspozycji. Po pewnym czasie towary te są wycofywane z ekspozycji i sprzedawane po obniżonej cenie. Jak ująć to księgowo? Czy towary wydane na ekspozycję stanowią koszty reklamy?

Co się zmieniło w pobieraniu i zwrocie podatku od czynności cywilnoprawnych

Od 2007 r. tylko notariusze są płatnikami pcc. Muszą oni oprócz dotychczasowych obowiązków składać informacje o kwocie podatku należnego poszczególnym gminom. Również od 2007 r. nie podlega zwrotowi podatek od umowy spółki, która w wyniku ostatecznej decyzji odmawiającej spółce wydania koncesji na podjęcie działalności gospodarczej została rozwiązana.

REKLAMA