REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedłużanie niepewności

Ukazało się rozporządzenie określające grupy podatników zobowiązanych do posiadania kas fiskalnych. Niestety, nie zawiera ono harmonogramu wprowadzania kas dla poszczególnych grup podatników na najbliższy rok.

Powrót podatku ekologicznego

Ministerstwo Finansów wraca do dawnego pomysłu podatku ekologicznego od samochodów. Jeszcze w tym roku resort ma przygotować projekt tego podatku - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Kasy fiskalne trafią to automatów z napojami?

Są wszędzie: w biurach, fabrykach, szkołach i na ulicach. Polski rynek vendingu - czyli automatów, w których można kupić napoje czy przekąski - rośnie z roku na rok. Choć firmy działające na nim nie mają lekko - coraz częściej są oskarżane o propagowanie niezdrowego trybu życia. Co więcej, być może wkrótce operatorzy będą musieli zainstalować w automatach... kasy fiskalne.

Czy zorganizowanie przyjęcia świątecznego podlega VAT

Nasza firma postanowiła z okazji świąt Bożego Narodzenia zorganizować Wigilię dla pracowników. Impreza będzie w całości finansowana z ZFŚS. Zorganizowanie imprezy zleciliśmy firmie cateringowej. Czy takie świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu VAT i czy będzie nam przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tej faktury?

REKLAMA

Kiedy wyksięgowujemy różnice kursowe

Sprzedajemy usługi do Niemiec. Otrzymujemy zapłatę w euro na rachunek bankowy (w walutach obcych). Prowadzimy również złotówkowy rachunek bankowy. Dokonujemy przewalutowania na rachunek złotówkowy. Bank dokonuje przewalutowania wg kursu bankowego na dzień dokonywania operacji. W księgowości są zapisy wg kursów walut na dzień wpływu na ten rachunek bankowy. Kiedy należy wyksięgowywać różnice kursowe?

Niektóre problemy podatkowe wracają jak bumerang

Nawet najbardziej oczywiste regulacje nie są niekiedy oczywiste dla organów skarbowych. Dlatego sprawa opodatkowania VAT usług inżynierskich, świadczonych na rzecz podmiotów spoza Unii Europejskiej, wraca znów - jak podatkowy bumerang - w orbitę sporów z organami skarbowymi.

Sądy oddalają skargi kasacyjne

Dwuinstancyjne postępowanie sądowe w sprawach administracyjnych, w tym dotyczących podatków, to fikcja - narzekają przedsiębiorcy. Winą obarczają przepisy dotyczące skarg kasacyjnych od wyroków pierwszej instancji do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Czy można zaliczyć do kosztów VAT zapłacony kontrahentowi, który nie był uprawniony do wystawiania faktur

Czy w związku z zakupem towaru udokumentowanym fakturami VAT od podmiotu, który nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie VAT i nie był uprawniony do wystawienia faktur, kosztem uzyskania przychodu jest VAT naliczony od dokonanych transakcji? - Pismo z 16 czerwca 2005 r. nr PD423-05/05

REKLAMA

Czy wykazywać przychód z tytułu rabatu

Spółka z o.o. nabyła w ramach promocji (wyprzedaż tegorocznych modeli) samochód ciężarowy z 10-procentowym rabatem. Czy można w tym przypadku mówić o rzeczy częściowo odpłatnej i o uzyskaniu z tego tytułu przychodu przez spółkę?

Wirtualna skarbówka jest coraz bliżej

W środę powinien wreszcie ruszyć przetarg na e-deklaracje. Resort finansów twierdzi, że mimo opóźnień dotrzyma terminu wykonania systemu.

Odroczenie terminu płatności podatku VAT

Nasza wspólnota boryka się z problemami finansowymi. Zawarliśmy umowę z wykonawcą elewacji naszego budynku. Wykonawca nie wywiązał się z warunków umowy. Z tego też powodu nie mamy na zapłatę podatku VAT w tym miesiącu. Czy nasza sytuacja jest wystarczająca do tego, aby urząd odroczył termin płatności podatku? Nigdy wcześniej nie mieliśmy żadnych opóźnień w płatnościach podatków.

Zakup maszyny o przewidywanym okresie użytkowania poniżej roku

W listopadzie 2005 r. spółka z o.o. kupiła maszynę, którą zamierzamy sprzedać jeszcze przed upływem roku jej używania. Jak należy ująć ten zakup w księgach. Co się stanie, gdy jednak zrezygnujemy z tego pomysłu i maszynę będziemy użytkować ponad rok?

Ważna rola sprawozdawczości

"Sprawozdawczość i rewizja finansowa w procesie poprawy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego" - to temat konferencji zorganizowanej przez Katedrę Rachunkowości Finansowej Akademii Ekonomicznej w Krakowie, która odbędzie się w dniach 12-13 grudnia 2005 r.

Korekta pozwoli uniknąć kary

Wprowadzenie zasady niekaralności korekt oraz zaostrzenie kar w znowelizowanym kodeksie karnym skarbowym - to główne tematy poruszane na V Kongresie Gazety Prawnej.

Będą zmiany w akcyzie

W opracowanym w resorcie finansów projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym proponuje się likwidację akcyzy na sprowadzane samochody. Na razie trudno przewidzieć, kiedy przepisy te wejdą w życie. Z kolei projekt nowego rozporządzenia zakłada podwyższenie akcyzy na papierosy od 16 stycznia 2006 r.

Całkowity zwrot akcyzy nie jest możliwy

Całkowity zwrot akcyzy na tzw. paliwo rolnicze nie jest obecnie możliwy, gdyż wymagałoby to zgody Komisji Europejskiej - poinformował posłów w czwartek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu faktur korygujących wystawionych w walucie obcej

Wystawiłem fakturę korygującą na rzecz kontrahenta zagranicznego, która zawiera kwoty wyrażone w walucie obcej. W jaki sposób (według jakiego kursu) należy przeliczyć na złote kwoty wyrażone w walucie obcej? - Pismo z 23 sierpnia 2005 r. nr PP/443-116B/83276/05

Jak rozliczyć wynajem samochodu od leasingobiorcy

Spółka z o.o. zamierza wynająć samochód od firmy, która go leasinguje (leasingobiorcy). Mamy zgodę na wynajem od leasingodawcy. Jest to samochód combi zarejestrowany jako ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 505 kilogramów (posiada homologację importera dla samochodów ciężarowych). Czy spółka musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, aby zaliczyć wydatki z tytułu jego używania do kosztów uzyskania przychodu?

Standaryzacja i harmonizacja rachunkowości w Europie

Zmiany w polskim prawie bilansowym, wprowadzające obowiązek stosowania MSR przez niektóre spółki, są skutkiem realizacji strategii Komisji Europejskiej na lata 2000-2005, która już kilka lat temu sformułowała wymóg zastosowania MSR przez wszystkie spółki giełdowe w ich skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych, także w bankach, do końca 2005 r., a w dalszej perspektywie także w sprawozdaniach jednostkowych.

Kiedy wykazać przychody w pkpir

Czy agencja pracy czasowej będąca podatnikiem VAT, niekorzystająca ze zwolnienia od tego podatku, prowadząca pkpir, która wystawia faktury sprzedaży z datą następnego miesiąca, może zaliczyć tę sprzedaż do przychodów miesiąca, w którym wystawiła fakturę, mimo że jest to sprzedaż miesiąca poprzedzającego datę wystawienia faktury? Przykładowo za usługi wynajmu pracowników w lipcu faktura sprzedaży wystawiona jest w pierwszych dniach sierpnia. Wynagrodzenie pracownikom za lipiec również jest wypłacone w sierpniu. Jaka będzie data powstania przychodu?

Międzynarodowe standardy robią światową karierę

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej przyjmuje coraz więcej krajów. Robią one karierę w Europie i na świecie dzięki globalnemu podejściu do sprawozdań finansowych firm. Obowiązują od prawie roku w całej Unii Europejskiej. Na licencjach związanych z międzynarodowymi standardami zarabia organizacja, która je opracowała.

Czy sankcja VAT zmniejsza przychód

Przepisy o podatku dochodowym mówią o możliwości pomniejszenia przychodu o należny podatek od towarów i usług. Czy dotyczy to także podatku należnego na podstawie przepisów art. 109 ust. 4 ustawy o VAT, czyli tzw. sankcji VAT?

Nie powinno już być nadużyć

Nie powinno być więcej nieprawidłowości polegających na przerabianiu niebarwionego oleju opałowego na napędowy. Minister finansów poprawił swoje rozporządzenia, które do tej pory umożliwiały nadużycia nieuczciwym sprzedawcom olejów.

Konkrety na wiosnę

Projekt ustawy zakładającej weryfikację pracowników służb skarbowych ma być gotowy na wiosnę. Zwolnienie i ponowne zatrudnienie to tylko jeden z wariantów. O projekcie przygotowywanej przez siebie ustawy poseł Artur Zawisza (PiS) mówi teraz niechętnie.

Pierwsze wnioski dopiero w lutym

Pierwsze prawidłowe wnioski o zwrot VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych będzie można złożyć w lutym. Dopiero wtedy będzie znany wskaźnik GUS potrzebny do wyliczenia maksymalnej kwoty zwrotu. Oznacza to, że podatnicy dłużej poczekają na pieniądze.

Ubezpieczenie po zmniejszeniu wartości samochodu

W dotychczasowej umowie ubezpieczenia określono wartość należącego do firmy samochodu w wysokości przekraczającej 20 000 euro. W nowej umowie wartość samochodu przyjęta do celów ubezpieczenia będzie w związku z jego zużyciem niższa niż 20 000 euro. Czy w takiej sytuacji składka na ubezpieczenie samochodu będzie mogła być zaliczona do kosztów podatkowych w pełnej wysokości w momencie jej poniesienia?

Zamknięcie ksiąg rachunkowych

Jak wyceniać różnice kursowe? W jaki sposób ująć nie wniesione dopłaty wspólników ? Jak prezentować należności dochodzone na drodze sądowej ? Które jednostki muszą wykazać podatek odroczony? Kto podpisuje sprawozdanie finansowe?

Czy sprzedaż nowych towarów można opodatkować marżą

W pewnych przypadkach ustawa o VAT przewiduje możliwość opodatkowania marżą (art. 120 ust. 4). Dotyczy to między innymi towarów używanych. Czy zgodnie z ich definicją zawartą w art. 120 ust. pkt 4 ustawy o VAT za towary używane można uznać fabrycznie nowe meble (nabywane od podmiotu zwolnienego podmiotowo od VAT)?

Konspiracyjny wzrost obciążeń fiskalnych

Nawet bez podwyższania stawek podatki stopniowo rosną. Z powodu zamrożenia waloryzacji przedziałów skali PIT obciążenia są coraz wyższe. Oprócz tego wzrastają również składki zdrowotne czy stawki VAT. Dzieje się tak bez rozgłosu, prawie niezauważalnie.

Czy zwrot wierzytelności będzie przychodem

Zaliczyłem wierzytelność nieściągalną do kosztów uzyskania przychodów w 2002 r. w kwocie 500 000 zł. W styczniu 2005 r. dłużnik uzyskał zatwierdzenie układu z wierzycielami z redukcją długu wynoszącą 40 proc., czyli tracimy 200 000 zł, a 300 000 zł podlega wpłacie. Czy z punktu widzenia rachunkowości oraz z punktu widzenia podatku dochodowego muszę dokonać przeksięgowania wierzytelności zaliczonej w 2002 r. do kosztów uzyskania przychodów? Czy zwrot wierzytelności stanowi przychód podatkowy?

Obowiązkowa raz do roku

Część handlowców nie musi zamykać swoich sklepów w ostatnich dniach roku. Obowiązkową inwentaryzację roczną mogą przeprowadzić raz w dowolnym momencie roku. Możliwość taką mają jednak tylko ci handlowcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

Czy są szanse na niższy VAT

Minister finansów Teresa Lubińska i jej zastępca Cezary Mech walczyli wczoraj na posiedzeniu Rady Ministrów finansów UE o przedłużenie na czas nieokreślony preferencyjnych stawek VAT na towary i usługi, m.in. na mieszkania, usługi budowlane, mleko i mięso.

Wniosek w styczniu, pieniądze w lipcu

Na zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych trzeba będzie czekać nawet do pół roku. Jeśli fiskus się spóźni, będzie musiał zapłacić odsetki. Wnioski o refundację podatku można składać już od początku 2006 r.

Zamiast przepisu, unijna dyrektywa

Ostatnio coraz częściej słychać zarzuty, że przepisy polskiej ustawy o VAT są niezgodne z regulacjami VI dyrektywy. Dotyczy to np. odliczania podatku naliczonego od kosztów reprezentacji i reklamy niezaliczanych do kosztów uzyskania przychodów w części przekraczającej limit ustalony przez ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z interpretacjami urzędów skarbowych, podatek naliczony od tych wydatków nie podlega odliczeniu.

Czy w grudniu 2005 r. można dokonać 30% odpisu amortyzacyjnego

Czy w grudniu 2005 r. można skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego? Spółka jest zainteresowana nabyciem maszyn do robót budowlanych, samochodu ciężarowego oraz telefonów komórkowych dla wszystkich pracowników.

Przyporządkowanie do roku kosztów obsługi gwarancyjnej

Spółka realizuje wydatki w 2005 r. w ramach rękojmi i gwarancji na podstawie zrealizowanych w latach ubiegłych umów na wykonanie prac projektowych. Spółka zwraca się z zapytaniem, czy powyższe wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w roku 2005? - Pismo Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 24 października 2005 r. (sygn. akt II/423-017/155/51494/05/MW)

Czy przeliczenia przychodu z euro na złote dokonuje się na fakturze

Rozpoczynam sprzedaż produkowanych zabawek za granicę. Słyszałem, że w takim przypadku przychody korygowane są o różnice kursowe związane z koniecznością przeliczania sprzedaży dokonywanej w euro na złote. Jak prawidłowo wyliczyć taka różnicę, zaksięgować ją, no i oczywiście, w jaki sposób zapis w księdze powinien być dokonany, by nie było wątpliwości co do charakteru księgowanego zdarzenia? Czy wynik przeliczenia na złote trzeba umieścić w dowodzie księgowym?

Nagrodą dzielimy się z fiskusem

Udział w loteriach promocyjnych nie pozostaje bez wpływu na obowiązki podatkowe tych osób, którym udaje się zdobyć nagrody. Niestety, podatnicy często przypominają sobie o tym dopiero wtedy, gdy o swoją część nagrody upomina się fiskus.

Jak opodatkować sprzedaż części majątku trwałego

Spółka z o.o. sprzedaje część swojego majątku trwałego, obejmującego grunt/działkę budowlaną - ściśle, prawo wieczystego użytkowania tego gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami. Czy w takiej sytuacji jest obowiązana do wystawienia faktury VAT? Czy powinna zapłacić także podatek dochodowy?

Podatek ustali urząd

Nowelizacją ustawy o VAT zmieniono regulacje dotyczące ustalania podatku przez naczelnika urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej. Chodzi o przypadek, gdy m.in. osoby prawne oraz fizyczne, które nie są zobowiązane do prowadzenia ewidencji określonej w art. 109 ust. 3 (zmienianej ustawy), w związku z dokonywaniem sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 (również zmienianej ustawy), dokonają sprzedaży opodatkowanej i nie zapłacą podatku należnego.

Czy pobranie 100% zaliczki oznacza powstanie przychodu

Spółka pobrała w 2004 r. na poczet przyszłych dostaw zadatek w wysokości 100%. Dostawy zostaną zrealizowane za kilka miesięcy. W ciągu 7 dni od momentu przyjęcia zamówienia spółka wystawia fakturę zaliczkową na poczet przyszłej produkcji i odbiorców w następnych miesiącach. Kiedy powstaje przychód w świetle ustawy o PIT, gdy podatnik pobierze zadatek w wysokości 100% na poczet przyszłych dostaw? Czy już w momencie pobrania zaliczki?

Nie zawsze raz w roku

Inwentaryzacja nabiera praktycznego znaczenia zwykle w drugiej połowie roku obrotowego. Czynności inwentaryzacyjne nasilają się w większości przypadków pomiędzy 1 października a 15 stycznia następnego roku.

Jak traktować prawo do emisji zanieczyszczeń

Przyznane prawa do emisji zanieczyszczeń stanowią wartości niematerialne i prawne. Powinny być ujęte w księgach w cenie nabycia - wynika z uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości.

Wzoru nie ma, są za to wytyczne

Wniosek o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych każdy będzie musiał napisać sam na podstawie wytycznych z ustawy. Nie ma jednolitego wzoru wniosku.

Rozmowy telefoniczne pracowników

Jesteśmy firmą handlową i wielu z naszych pracowników korzysta z telefonów służbowych do celów prywatnych. Określiliśmy limit, do którego pracownicy mogą korzystać z tych telefonów w celach prywatnych, i nasza firma pokrywa ten koszt. Jak powinniśmy rozliczyć VAT w fakturze za usługi telekomunikacyjne? Jak udokumentować obciążenie pracowników kosztami rozmów prywatnych niepokrywanych przez pracodawcę w księgach rachunkowych?

Jak ująć w księgach rachunkowych sprzęt komputerowy przeznaczony do przekazania klientom na czas naprawy

Prowadzimy serwis sprzętu komputerowego, chcemy zakupić komputery i drukarki w celu ewentualnego nieodpłatnego przekazania klientom na czas naprawy zgłoszonego sprzętu. Jak należy księgować wyżej opisaną sytuację?

Czy będziemy płacili wyższe podatki

W przyszłym roku nie będzie niższych stawek PIT ani waloryzacji progów podatkowych. Wspierana ma być za to polityka prorodzinna. Dodatkowe wydatki trzeba jednak sfinansować. Pomysł podwyższenia składek od osób samotnych i bezdzietnych czy wzrost akcyzy na papierosy może okazać się niewystarczający. Czy zatem zamiast spodziewanej obniżki możemy mieć podwyżkę podatków?

Sposób na przedłużanie postępowania

Jedną z istotnych zasad postępowania podatkowego z punktu widzenia interesów podatnika jest zasada szybkości postępowania wyrażająca się w lakonicznym sformułowaniu, że organy podatkowe powinny działać szybko, a sprawy mało skomplikowane powinny być załatwiane niezwłocznie.

Czy należy skorygować pkpir i PIT-5, jeśli w sierpniu ujęto całą składkę ubezpieczeniową za 2005 i 2006 rok

Czy konieczne jest złożenie korekty deklaracji PIT-5 oraz dokonanie korekty w pkpir, jeżeli w sierpniu ujęłam w koszty kwotę wynikającą z polisy ubezpieczeniowej lokalu, w którym prowadzę działalność? Polisa obejmuje okres od sierpnia 2005 r. do sierpnia 2006 r. Powyższą składkę opłaciłam 2 września 2005 r. W sierpniu nie powstało u mnie zobowiązanie podatkowe, również po wyksięgowaniu z kosztów kwoty zapłaconej składki ubezpieczeniowej obowiązek ten nie powstanie. Przy rozliczeniu stosuję metodę memoriałową.

Jak rozliczyć nieściągalne wierzytelności

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bez względu na to, czy przedsiębiorca otrzyma zapłatę czy też nie, przychód jako należny podlega opodatkowaniu. Oznacza to, że przedsiębiorca musi od niego zapłacić VAT należny oraz podatek dochodowy. Planując roczne rozliczenie tego ostatniego, warto poświęcić więcej uwagi złym długom.

REKLAMA