W lipcu ub.r. wykazaliśmy różnicę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu. W związku z tym zadzwoniła do nas pracownica urzędu skarbowego i poprosiła o faktury oraz rejestry VAT. Sprawdzanie dokumentów trwa już dwa miesiące, żadnego pisma o kontroli nie było. Teraz otrzymaliśmy duplikat faktury za czynsz + media z lipca (fakturę wysłano do nas wcześniej, odebrał ją pracownik za potwierdzeniem odbioru, ale zgubił). Musimy zatem skorygować deklarację VAT za lipiec, ale chyba nie możemy, bo trwa kontrola. Czy po jej zakończeniu będziemy mogli dokonać korekty?
Podatnicy VAT są obowiązani wystawiać faktury, które stwierdzają w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
W przypadku, gdy umowa dzierżawy gruntu zostanie zakończona wykupem gruntu przez dzierżawcę, to wartość wzniesionych przez niego na tym gruncie budynków, stanowiących jego nakład własny, nie wejdzie do podstawy opodatkowania VAT. W takich przypadkach, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegać wyłącznie wartość gruntu. W odniesieniu do budynków nie występuje bowiem dostawa towaru.
Czteroosobowa rodzina, która osiąga dochód na poziomie średniej krajowej, czyli ponad 7 tys. zł brutto, prawie jedną trzecią zarobionych pieniędzy oddaje państwu w formie PIT, składek ZUS, VAT i akcyzy. Suma tych obciążeń przekracza 2,5 tys. zł w miesiącu.
Obowiązek opodatkowania VAT usług dotyczących wstępnej likwidacji szkód, likwidacji szkód majątkowych oraz komunikacyjnych, wykonywanych na rzecz i w imieniu zakładu ubezpieczeń, zależy przede wszystkim od określenia, czy dana usługa jest usługą ubezpieczeniową lub stanowi odrębną całość, która jest niezbędna i właściwa dla świadczenia usługi ubezpieczenia.
Czasem, w trakcie postępowania podatkowego, gdy strona nie skorzysta z przysługującego jej prawa w przeznaczonym do tego terminie, traci to prawo (tzw. uchybienie terminu), zaś jeśli wykona je po upływie terminu to czynność ta i tak jest prawnie bezskuteczna. Przywrócenie terminu polega na uznaniu przez właściwy organ, że strona postępowania podatkowego może skorzystać z przysługującego jej prawa, mimo że utraciła je z powodu upływu terminu wyznaczonego do skorzystania z tych uprawnień.